Prijenosna računala

Laptopi: kvarovi, objašnjena, održavanje, kupovina

cro_scouser pon 20.5.2019 22:03

Djevojka ima ASUS laptop, ne znam točni model, Intel Celeron procesor je unutra.
Prošli petak nije mogla upaliti računalo, prilikom pokretanja jedino se upalila zelena ledica, indikator rada, no nije se pokrenuo ni BIOS ni ventilator... Za vikend sam promijenio RAM memoriju i laptop je dva puta redovno upalio.

Danas je s njim opet stigla u Zagreb i ujutro ga nije mogla upaliti. Nekoliko puta nakon toga (par tupih udaraca šakom između ) malo pali, malo ne... 

Sumnjam na CMOS bateriju, je li to ili bi bio neki drugi problem? 

Point-X čet 23.5.2019 15:41

Pozdrav.

Ja bi malo objašnjenje uvezi undervoltanja, dali se isplati kako odrediti dali treba i dali je preporučljivo?

Imam ovaj laptop https://www.mikronis.hr/hp-omen-gaming-17-an115nm-intel-core-i7-8750h-2-20ghz-8gb-256gb-ssd-1tb-hdd-freedos-17-3-full-hd-nvidia-geforce-gtx1060-6gb-p-n-4ud23ea.aspx

Kako se radi, u kojem programu i sve ostalo, znam da ima na netu ali kada bi netko bio voljan staviti kakav link ili sam objasniti da radi bio bih jako zahvalan.

Point-X čet 23.5.2019 16:53
MGloc kaže...

Mozes sa throttle stop programom napravit undervolt -100mV na core i cache.Ima jedan tutorijal na Bob of all trades upisi na youtube i prati kako on radi , nemoj ici ispod -125mV.

Znam da je glupo pitanje ali opet... Dali odmah da stavim na -125mV ili inkrementalno spuštam te kako stress testati najbolje, gaming ili?

MGloc čet 23.5.2019 19:00

To je normalno meni nekad radi na 3,4ghz i cpu usage je 20%.Undervoltanjen ces spustit temperature za 2-3 stupnja.U throttlestop-u imas dosta opcija s kojima mozes kontrolirat cpu, bilo kakav overclock mozes zaboravit.Da li sve radi kako treba mozes provjerit sa Userbenchmark ali pazi da ti ne koristi neka aplikacija procesor u pozadini i obavezno iskljucit MSi afterburner ukoliko ga imas jer ce ti izbacit error na gpu benchmarku ni jedankomad hardwera ti ne bi smio biti na Below avarage (cpu,gpu,ram i diskovi).A imas i nekakav benchmark u throttlestopu za cpu.

mGT čet 30.5.2019 18:51

Asus Vivobook S15,laptop poliven vodom po tipkovnici, više se neda upalit, ne reagira na punjač (ne pale se lampice).
Lap novi ,7k kuna,pretpostavljam da je maticna by by.Da li netko zna kakav servis/servisera da nije Instar,moze i Pm.
Thnx!