Prijenosna računala

HP elitebook 8740W pregrijavanje

tihy86 sri 7.8.2019 10:07

Pozdrav forumaši. Laptop iz naslova počeo se u zadnje vrijeme blesirati. Međutin način na koji se blesira ne upućuje me na točan uzrok problema. Uključim laptop, otvorim chrome, surfam, gledam yotube clipove i pratim temperature cpu i gpu. Temperaturna očitanja su ok, 50% od limita, a laptop se očigledno zagrijava na dijelu gdje mu je hladnjak. Nakon 5-10min dogodi se da se u 10sec ventilator laptopa naglo u 2 razine ubrza i ubrzo nakon toga nestaje slike, dok ostatak laptopa i dalje "radi". Nakon takvog događaja laptop se mora prsilno na power tipku ugasiti, 1h ohladiti da bi opet dobio sliku i uključio ga. U jednoj drugoj situaciji, dobio sam da laptop radi preko 1h, miran, tih, hladan, gledam youtube, i prilikom uključivanja na punjač se dogodi onih 10sec gdje se u trenu ugrije i ugasi ekran. Laptop je rastavljen, očišćen, promijenjena termalna pasta. 

 

Naravno moja sumnja je na gpu, ali nisam siguran s obzirom na ovo što se događa....ako sam koji podatak zaboravio navesti slobodno pitajte...

 

ideje, iskustva?

 

hvala

 

 

 

tihy86 sri 7.8.2019 10:17

čišćen je zbog navedenog problema tako da to nije. Kako sam napisao temperature su ok, ali mjeriti ću ovih dana opet pa ovdje postati. Probat ću i gpu i cpu stress testove odraditi tj. sam izazvati ove probleme. Nije mi problem ako je otišla gpu, kupim dugu i vozi dalje, samo me ždere ako nije gpu

 

coolingpad imam, simptomi su isti bez obzira koristim ga ili ne

MGloc sri 7.8.2019 11:01

Probaj drugi driver za gpu ili najbolje frisku instalaciju OSa.Da je pregeijavanje laptop bi se potpuno iskljucio ne bi se samo display iskljucio , problem je mbo(gpu) ili sam display ili flat kabel ako gubi kontakt.Prvo bi napravio fresh install os-a da se iskljuci svaki softverska sumnja.

tihy86 čet 8.8.2019 12:58

Pokušao instalaciju os-a, u pola prekinuta jer se dogodio navedeni problem, zaključujem da do OS-a nije.

Display i flat kabal bi također isključio, jer se navedeni problem javlja baš u određeno vrijeme nakon zagrijavanja laptopa, a ne događa se randomizirano ili prilikom promjene položaja ekrana...

Po svemu sudeći problem je gpu/mbo koji se očigledno zagrijavaju, a temperature mjerene softwerski su uredne.

Na nekoliko stranih foruma sam pronašao sličan problem koji se događao na tom laptopu dok je još bio nov. Ekran se sam od sebe neočekivano gasio i u tim slučajevima su proglasili neispravnu mbo.

Probat ću se još igrati, ali preostaje mi krenuti u potragu za drugom mbo i gpu da mogu utvrditi točan kvar.