Prijenosna računala

Da li vrijedi kupiti refurbished Macbook?

Vavoom uto 6.2.2024 23:04

Pozdrav svima!

 

Dakle naslov sve govori, inače dugogodišnji Win korisnik (od malih nogu ), ali pošto sam odlučio prijeći na Ecosystem i dosta mi je više MS karifeka (npr. zahtjevanje preskupog hardwarea kao kod Win11), odlučio sam napustiti Windows nakon 24 g. i prijeći na MacOS ali sam u dilemi i to velikoj...

 

Zanima me da li je itko kupovao polovne ili refurbished Macbookove, ako je, kak su se pokazali, da li se uopće isplati, brzina, odaziv i sl., a posebno me zanima na šta trebam obratiti pozornost kod kupnje (battery health, CPU health, ispravnost HDD-a/SSD-a itd.)?

 

Također, mogla bi i preporuka koji dućkas je najpouzdaniji i siguran za kupnju, malo me je strah onih neljubaznih...

 

Svaki savjet bi mi dobro došao.

Alkaline uto 6.2.2024 23:39

Prije svega, da li si na koji način dulje koristio macOS ili ti je samo dosta Windowsa?

Jer bi se moglo dogoditi da postaneš frustriran kad shvatiš da neke stvari ne možeš raditi na način koji si navikao ili da nešto u opće ne možeš raditi.

A još je gore ako gruneš veće pare na mac. Bilo je i ovdje par primjera prodaje macbooka od 2k eura jer su se ljudi zaletili.

 

Osobno sam krenuo sa hackintoshima jer me zanimalo i svidio mi se OS, pogotovo jer je unix ispod, a bavim se programirajem

svega i svačega pa su i toolchainovi bili kompatibilniji, odnosno brže kompajlirali.

 

Polarizirajuće odluke o korišenju OS-a sam odbacio iako sam prije tako razmišljao. Bio sam prešao samo na Linux ili samo na macOS ili samo na Windows...

Sad koristim macOS, Windowse i Linux koliko mi koji treba i koliko sam zadovoljan istim.

Windows koliko god ga volio ne volio je kralj što se tiče kompatibilnosti softvera i industrijskog standarda.

 

Daily driver mi je macOS, koristim M1 Air. Baterija traje satima, a da se i zaigrati ako si se voljan baktati sa wineom ili emulatorima.

Mislim može i arm Windows 11 preko parallelsa pa se zaigra i pokrene svašta.

 

Uglavnom jako sam zadovoljan i hardverom i softverom ali ne treba se baciti grlom u jagode. Za refurb ne znam, ovaj Air sam kupio novi.

pqweasdyxc sri 7.2.2024 00:44

Nemoj kupovati rabljene macbooke. Pogotovo intel verzije. Slabi su i napravljeni su da traju kratko (ipak je to apple). Bolje ti je staviti Linux na trenutni PC. Ako nemaš novce za novi macbook onda nije to za tebe. macos nije ništa posebno.

Probaj Linux i više nikad nećeš ni pomisliti na macos ili išta drugo.

Cryogenic sri 7.2.2024 01:20
pqweasdyxc kaže...

Nemoj kupovati rabljene macbooke. Pogotovo intel verzije. Slabi su i napravljeni su da traju kratko (ipak je to apple). Bolje ti je staviti Linux na trenutni PC. Ako nemaš novce za novi macbook onda nije to za tebe. macos nije ništa posebno.

Probaj Linux i više nikad nećeš ni pomisliti na macos ili išta drugo.

 Prije bi prešao na Nokiu 3310 nego na Linux 

gumifufna sri 7.2.2024 06:24
Marko :D kaže...

U čemu je konkretno problem s Linux-om? Em je besplatan, em je odlična alternativa Windowsima i Macu, em ima milijun distribucija, pa svatko može pronaći idealnu za sebe.

 Marko, kako ne znaš?

Treba zapamtiti tih nekih 20-30 baznih komandi u terminalu, nemaš MS Office i to je to.

Da,i igrice je jebada našteliti u Linuxu, i nikom se neda napraviti dual boot na compu jer je i to "zahtijevan proces",

i onda imaš i Linux (koji hoćeš), i Windowse, Office, igrice i sve to...

P.S. Ali pošto su svi lijeni i informatički nepismeni kupe PS5 za 500 eura, umjesto da za te pare kupe neki refurbished laptop ili još bolje Desktop PC. i imaju cijeli komplet, a ne samo konzolu za igranje.

 

Vavoom sri 7.2.2024 07:07
Alkaline kaže...

Prije svega, da li si na koji način dulje koristio macOS ili ti je samo dosta Windowsa?

Jer bi se moglo dogoditi da postaneš frustriran kad shvatiš da neke stvari ne možeš raditi na način koji si navikao ili da nešto u opće ne možeš raditi.

A još je gore ako gruneš veće pare na mac. Bilo je i ovdje par primjera prodaje macbooka od 2k eura jer su se ljudi zaletili.

 Koristio par puta kod familije, začudio se izgledom i performansama pa sam mislio i sebi si kupiti jednog

 

A za ovo drugo, nisam baš prezahtjevan, koristio bi ga samo za streaming appove, montažu videoklipova, YT, mail, Office, tu i tamo programiranje.

Vavoom sri 7.2.2024 07:19
pqweasdyxc kaže...

Nemoj kupovati rabljene macbooke. Pogotovo intel verzije. Slabi su i napravljeni su da traju kratko (ipak je to apple). Bolje ti je staviti Linux na trenutni PC. Ako nemaš novce za novi macbook onda nije to za tebe. macos nije ništa posebno.

 Nisam mislio neki ono ultra stari model uzeti, nego neki za koji još postoji support. To je isto kao da si napiso "bolja je nova Škoda Octavia od polovnog Ferrarija, jer je dugotrajnija"...

 

A što se Linuxa tiče, kolega gore je sve objasnio; bojim se da nešto ne zeznem tokom programiranja sistema i još pritom sve shebem, pa onda moram tražit linux verzije programa koje koristim trenutno na sadašnjem all-in-one PC-u, koji još ima i pukotinu u gornjem lijevom kutu.

Entry Point sri 7.2.2024 07:25
Vavoom kaže...
 Nisam mislio neki ono ultra stari model uzeti, nego neki za koji još postoji support. To je isto kao da si napiso "bolja je nova Škoda Octavia od polovnog Ferrarija, jer je dugotrajnija"...

 

A što se Linuxa tiče, kolega gore je sve objasnio; bojim se da nešto ne zeznem tokom programiranja sistema i još pritom sve shebem, pa onda moram tražit linux verzije programa koje koristim trenutno na sadašnjem all-in-one PC-u, koji još ima i pukotinu u gornjem lijevom kutu.

 Koliko novaca bi uložio? To je najbitnije pitanje.

Fallen87 sri 7.2.2024 08:06

PC od 500e i PS5 su definitivno isti po pitanju gaminga i novijih naslova što se može na njima igrat xD

Ja sam dalje u cudu kakvu grafiku imam na 77" telki od plejke i gledam, koliko bi bilo potrebno iskeširat para da imam istu grafiku i da se igra bez ikakvog trzaja za isti setup s PC-om, i poprilično sam siguran, puno više od 500€ xD

Cryogenic sri 7.2.2024 09:23
Fallen87 kaže...

PC od 500e i PS5 su definitivno isti po pitanju gaminga i novijih naslova što se može na njima igrat xD

Ja sam dalje u cudu kakvu grafiku imam na 77" telki od plejke i gledam, koliko bi bilo potrebno iskeširat para da imam istu grafiku i da se igra bez ikakvog trzaja za isti setup s PC-om, i poprilično sam siguran, puno više od 500€ xD

 3060ti/3070 rabljena, 270-350 eura, matična, proc i mema, neki i5 4 jezgre, oko 300 eura. Sve zajedno cca 600 eura, eto cca 100 eura više od plejke xD. Steam, epic, xbox game pass, igg games, torrents, itd itd. Puno više isplativiji pc nego ps5, pogotovo ako uračunamo cijene original igara na ps5.

 

Što se tiče teme, mac os ništa posebno, windowsi i dalje praktičniji jednostavniji i kompatibilniji.

Alkaline sri 7.2.2024 09:48
Vavoom kaže...

 Koristio par puta kod familije, začudio se izgledom i performansama pa sam mislio i sebi si kupiti jednog

 

A za ovo drugo, nisam baš prezahtjevan, koristio bi ga samo za streaming appove, montažu videoklipova, YT, mail, Office, tu i tamo programiranje.

 I sam koristim macbook za video montažu (davinci resolve) i pre zadovoljan sam.

Ovaj malac nema ventilatore, tih je ko mobitel, a žvače video materijale kao veliki, ni 4k nije problem, ali to je arm odnosno M1 čip.

 

Za intele baš i nisam siguran jer apple nije stavljao najperformantnije čipove u svoje laptope, pogotove ne u low end.

Sa ovim m1 airom su se zaletili jer je predobar za cijenovni razred odnosno best buy je za takvu stvarčicu, već M2 je skuplji, nešto brži al ima sporiji SSD, a pro, pro max itd cijena boli glava.

 

Moja preporuka bi bila da ne gledaš intel macbookove uopće jer je last gen u odnosu na ovo.

Ali tradeoff je da nećeš tako lako vrtiti windows i linux na njemu.

Može se ali bolje bi bilo uzeti intel mac za tu svhu i bootcampat.

CrniPero sri 7.2.2024 11:15
pqweasdyxc kaže...

Nemoj kupovati rabljene macbooke. Pogotovo intel verzije. Slabi su i napravljeni su da traju kratko (ipak je to apple). Bolje ti je staviti Linux na trenutni PC. Ako nemaš novce za novi macbook onda nije to za tebe. macos nije ništa posebno.

Probaj Linux i više nikad nećeš ni pomisliti na macos ili išta drugo.

Lupetaš gluposti, a garantiram da na mac-u nisi nikad u životu radio, a pitanje dali si ijedan ikad i dotaknuo !
Jedini potencijalni problem intel platformi je da će im support za nove OS-ove tj nadogradnje biti manji. Isto se mitigira sa OpenCore Legacy pathcherom.

 

Ja i dalje radim na MBP 2020 bez ikakvih problem, sporoće sustava ili sl. 

Okruglo nula problema

zuper sri 7.2.2024 11:21

Ja sam prije 3 i pol godine kupio M1 Air i koristim ga isključivo za internet i multimediju. Uzeo ga jer je tada hardverski bio top u odnosu na Windows ultrabookove. Baterija, ekran, brzina, izrada...

I više od toga ja o MacOS ne znam

Tako da ako išta želiš uzeti barem da ima M1. Air sa novom baterijom je kao nov laptop.

 

Ali sada npr ga ne bi uzeo jer su Windows laptopi, AMD i Intel chipseti iznimno napredovali, pa čak u nekim segmentima i prestigli Macbooke

CrniPero sri 7.2.2024 11:33
zuper kaže...

Ja sam prije 3 i pol godine kupio M1 Air i koristim ga isključivo za internet i multimediju. Uzeo ga jer je tada hardverski bio top u odnosu na Windows ultrabookove. Baterija, ekran, brzina, izrada...

I više od toga ja o MacOS ne znam

Tako da ako išta želiš uzeti barem da ima M1. Air sa novom baterijom je kao nov laptop.

 

Ali sada npr ga ne bi uzeo jer su Windows laptopi, AMD i Intel chipseti iznimno napredovali, pa čak u nekim segmentima i prestigli Macbooke

Možda i samo u nekakvoj igrici u par fps-a više.

Sve drugo su i dalje generacijama iza

 

btw: nisam Apple fanboy ili fan ičega-ikoga, kamo li nekakve korporacije koju bk za mene.

zuper sri 7.2.2024 11:38

Očite ne pratiš nove procesore pa pogledaj nove serije Intel i Amd mobilnih chipseta.

Po snazi čak i prestigli Apple M procesore. Jedino još u efikasnosti Apple bolji, ali ne toliko puno

pqweasdyxc sri 7.2.2024 11:39
CrniPero kaže...
Lupetaš gluposti, a garantiram da na mac-u nisi nikad u životu radio, a pitanje dali si ijedan ikad i dotaknuo !

Jedini potencijalni problem intel platformi je da će im support za nove OS-ove tj nadogradnje biti manji. Isto se mitigira sa OpenCore Legacy pathcherom.

 

Ja i dalje radim na MBP 2020 bez ikakvih problem, sporoće sustava ili sl. 

Okruglo nula problema

 Koristio sam macbook i hackintosh. OS je bolji od windowsa, ali dosta gori od Linuxa. Bolji softver, bolje performanse i ne moraš brinuti hoće li ti danas ili sutra riknuti ssd (ili nešto drugo) kojega ne možeš zamijeniti.

Marko :D sri 7.2.2024 14:18
zuper kaže...

Ja sam prije 3 i pol godine kupio M1 Air i koristim ga isključivo za internet i multimediju. Uzeo ga jer je tada hardverski bio top u odnosu na Windows ultrabookove. Baterija, ekran, brzina, izrada...

I više od toga ja o MacOS ne znam

Tako da ako išta želiš uzeti barem da ima M1. Air sa novom baterijom je kao nov laptop.

 

Ali sada npr ga ne bi uzeo jer su Windows laptopi, AMD i Intel chipseti iznimno napredovali, pa čak u nekim segmentima i prestigli Macbooke

Apple će za sada još neko vrijeme biti kralj baterije na laptopima jer koriste ARM arhitekturu za Apple Silicon. Čim se Intel i AMD prebace na ARM (navodno 2025. dolaze prvi njihovi ARM bazirani procesori), Apple će ponovno imati vrlo jaku konkurenciju. U stvari, imat će još jaču jer se u utrku onda uključuju i Intel, i AMD, i Qualcomm i NVIDIA.

Vavoom sri 7.2.2024 14:34
Entry Point kaže...

 Koliko novaca bi uložio? To je najbitnije pitanje.

800-850€, eventualno mogo bi se protegnut na 1000€ ali za te pare mogu uzeti MBA M1 novog sa garom.

 

Prvi pick mi je bio MBP 15" 2017, čuo sam da je to zadnji Mac sa odvojenim (čitaj zamjenjiviji) hardwareom od matične ali ga niđe nema...

Nuclear_Phoenix sri 7.2.2024 15:04
Vavoom kaže...

Dakle naslov sve govori, inače dugogodišnji Win korisnik (od malih nogu ), ali pošto sam odlučio prijeći na Ecosystem i dosta mi je više MS karifeka (npr. zahtjevanje preskupog hardwarea kao kod Win11), odlučio sam napustiti Windows nakon 24 g. i prijeći na MacOS ali sam u dilemi i to velikoj...

Može mi netko objasniti kako su ove dvije izjave završile u istoj rečenici? 600-700€ za polovni ili 1000€ za novi M1 sa 8! (riječima - osam) GB RAMa i 256GB SSDom (jedno i drugo nije nadogradivo od strane korisnika) je... jeftini hardver? U kojem smo mi paralelnom svemiru završili?

 

Da ne bi bilo da offtopičarim, kažu ova frontend djeca kod nas da se M2 i M3 ne isplate, da je M1 puno bolji izbor (odnos cijena - performanse) a stare Intele ne gledati ni pod razno jer su performanse očajne u odnosu na M čipove.

Vavoom sri 7.2.2024 15:09
Alkaline kaže...

Ima na njuškalu 8/256 M1 Aira  već po 600€.

Nema gare naravno i da, nemožeš ko juzer upgrejdat iako ima i servisa (i kod nas) koji ti nadograde sa novim čipovima memorije.

 Ne znam baš sada, razmišljam sada i o tim MBA M1 ali će mi biti problem dijagonala, a jasno mi je da su polovni MBP 15/16" takođe s M1 chipom puno skuplji, a htjedoh baš taj 15" model iz 2017 koji sam naveo u gornjem postu (iako ima Intelov CPU unutra) upravo zbog mogućnosti hardware upgradea....

 

Ima još vremena do kupnje, sve polagano i opušteno

Vavoom sri 7.2.2024 15:14
Nuclear_Phoenix kaže...

Može mi netko objasniti kako su ove dvije izjave završile u istoj rečenici? 600-700€ za polovni ili 1000€ za novi M1 sa 8! (riječima - osam) GB RAMa i 256GB SSDom (jedno i drugo nije nadogradivo od strane korisnika) je... jeftini hardver? U kojem smo mi paralelnom svemiru završili?

 Pod preskupi hardware mislim na najnoviju genu CPU i najnoviji TPM, a ne da mi se bacati pare bezveze samo da bi imo najnoviju verziju Windowsa...

 

P.S. imam 25 i po', ne 24, odavno mi matka nije nikad išla kak spada (uvijek slabe ocjene u osnovnoj, u srednjoj malo bolje ali opet isto)...

Nuclear_Phoenix sri 7.2.2024 15:23
Vavoom kaže...

 Ne znam baš sada, razmišljam sada i o tim MBA M1 ali će mi biti problem dijagonala, a jasno mi je da su polovni MBP 15/16" takođe s M1 chipom puno skuplji, a htjedoh baš taj 15" model iz 2017 koji sam naveo u gornjem postu (iako ima Intelov CPU unutra) upravo zbog mogućnosti hardware upgradea....

Jel mi gledamo iste oglase? Nema MBP 15" iz 2017 ispod 500€, za 100€ više dobiješ M1 koji je daleko bolja kupovina nego ta kanta, pogotovo ako ti 8GB RAM ne predstavlja problem.

Vavoom kaže...

 Pod preskupi hardware mislim na najnoviju genu CPU i najnoviji TPM, a ne da mi se bacati pare bezveze samo da bi imo najnoviju verziju Windowsa...

TPM provjera se ubije jednim klikom u Rufusu, a što se procesora tiče, ograničenje je isto "umjetno", radi valjda na svakom pretpotopnom quad core koji radi na bar 1, 1.5 ghz. Nije mi pri ruci, ali mogu ti screenshotati svoj Lenovo T470 sa i5-63xxxU procesorom koji veselo vrti 11icu... Mislim da sam i na jedan X270 isto stavio 11, isti je procesor. Ne znam odakle ti izvlačiš te netočne i outdated informacije...

 

Trebalo bi raditi i na tvom muzejskom i3-3xxx....

ATJLučko sri 7.2.2024 15:47
Vavoom kaže...
Alkaline kaže...

Ima na njuškalu 8/256 M1 Aira  već po 600€.

Nema gare naravno i da, nemožeš ko juzer upgrejdat iako ima i servisa (i kod nas) koji ti nadograde sa novim čipovima memorije.

 Ne znam baš sada, razmišljam sada i o tim MBA M1 ali će mi biti problem dijagonala, a jasno mi je da su polovni MBP 15/16" takođe s M1 chipom puno skuplji, a htjedoh baš taj 15" model iz 2017 koji sam naveo u gornjem postu (iako ima Intelov CPU unutra) upravo zbog mogućnosti hardware upgradea....

 

Ima još vremena do kupnje, sve polagano i opušteno

U vjeri da ćete kolega u konačnici pronaći ono pravo što potražujete, evo i moja 2€ura o vašem pitanju i problemu. 

Osobno imam MBP 16' M1 MAX, 32GB RAMa, 2TB SSD model 2021 godina, kupljen u Apple.de Deutschland obzirom su ”Authorized” dealeri u Hrvatskoj prepohlepni (skorom ista specifikacija samo 1TB memorije manje oko 1000.00€ura skuplji). 
Od prijatelja sin ima MBA sa M1 procesorom, ostale su mi specifikacije nepoznate, pretpostavljam da je 512GB interne memorije, sa kojim radi ”službeno”, dečko je hajdemo kazati influencer, ne mogu se sjetiti boljeg opisa njegovog stila zanimanja, obzirom radi recenzije različitih proizvoda iz svakodnevnog života i čini mi se da od toga iznimno dobro živi i zarađuje! 

Koliko se ja kužim u geometriju, ja bih uzeo ”refurbished” Mac ako ne mogu novi, istina malo bi teže kod mene prošla takva priča, ali nikad ne reci nikad! 
Ono kod čega bih počeo je procesor, i nikada nebih išao ispod M1 chipa i minimalno 16GB RAMa, no ovisno je sve koje su vaše preference, kojim se konkretno poslovima bavite/želite baviti. Osobno sam pikao MBP čisto iz razloga obrade fotografije što ih ja učinim, na duge staze, minimalno desetak godina obzirom vjerujem da mojim stilom rada i korištenja kako MBPa ukupno, tako i bakterije, koja je baš sam neki dan provjerio nakon 23 mjeseca starosti na 99% kapaciteta (ne praznim ispod 25% i ne punim iznad 85%). 
U drugom segmentu, uzeti 13' ili 15', M1 procesor ili M2 pitanje je?! Obzirom na učinkovitost M1 a znatno malu razliku do M2 punog potencijala, odgovor se nameće sam od sebe! Što se dotikavle tipkovnice, ja sam uzeo UK prilikom narudžbe, a za Hrvatska se slova snalazim copy/paste radnjama, no ipak sam uvjeren da nećete vjerojatno nikada u Hrvatskoj naletjeti na drugu tipkovnicu osim UK/USA ili Hrvatsku, što nije nikakav problem. 

Obzirom sam relativno dosta dugo čekao MacOS Sonoma, imam samo riječi hvale, čak ima toliko mogućnosti da ih neke još nisam stigao niti istražiti, politika sa kraticama još ih uvijek učim, ali jednom kada ih usvojiš, stvar funkcionira i fercera 248 na sat! Uz napomenu, utvaram si da ću imati potpunu softwaresku podršku još barem 8 godina, što morati ćete priznati je iznimno dug i kvalitetan period, za takvu skupu istina ali efikasnu mobilnu ”igračku”?! 

Moje skromno subjektivno razmišljanje, i viđenje kako stoje stvari, osobno sam uvijek za više, veće! Da sam mogao dočekat, ali sam na vrijeme shvatio da MBP nikada neće dobiti M1 Ultra, na moju preveliku žalost, pa sam uzeo Max chip, kod vas navijam za MBA M1 chip i 13', u drugoj soluciji ide MBA 15' M2 chip, ostale specifikacije sa samo na vašem izboru, koliko se možete/želite dugačko pokriti! 

Marko :D sri 7.2.2024 16:21

Vavoom Ajde ti nama lijepo za početak reci čemu je presudilo da su ti Windowsi dosadili, imaš li kakvih problema i s čime? U Windowsima za svaki problem postoji i rješenje jer su miljama otvoreniji OS nego jedan Mac. Tako da puno stvari koje si navikao raditi na Windowsima jednostavno ne rade na Mac-u, te će ti trebati privikavanje na isti. Da bi sve na kraju završilo povratkom na Windows. Jedina druga ti je alternativa Linux ili pak ChromeOS Flex koji ti ne bih preporučio.

 

Ako tražiš način da kod Apple-ovih proizvoda prođeš jeftinije, Apple-ovi proizvodi jednostavno nisu za tebe. Oni su za ljude koji si ih mogu priuštiti po punoj + još skupljoj cijeni. Čak gledajući tvoj use-case jednostavno ne razumijem tvoj odabir Maca, osim ako želiš biti dio sekte. Jer sve što si naveo apsolutno bez problema možeš raditi kako na Windowsima, tako i na Linuxu. Mac je više za profesionalnu uporabu, montažu videozapisa, izradu 3D modela, te za one kojima treba ultradugotrajna baterija na prijenosnom računalu. Ili za one koji imaju baš sve od Apple-a + pretplate na njihove servise.

 

Još jedna stvar koju moraš imati na umu je servisiranje uređaja. Sigurno želiš da tvoj Mac potraje što je dulje moguće, zar ne? E pa kod Maca servisa nema i na to možeš zaboraviti. Servis na Mac-u podrazumijeva mijenjanje cijele matične ploče budući da je sve na njoj zalemljeno osim baterije. A cijena te matične ploče te dođe skoro kao sam Mac, pa ti se postavlja pitanje popravljivosti. Zbog toga, Mac ne možeš niti nadograditi nego ga kupuješ ovakvog kakav je i takvog ćeš ga koristiti do njegovog kvara. Meni je osobno to presudilo zašto nisam uzeo neki Macbook Air nego Lenovo Legion, a isto sam htio isprobati Mac.

 

Tako da, moj savjet je da si kupiš neko normalno računalo umjesto Mac-a, te da instaliraš ili Windows ili Linux. Za cijenu osnovne varijante Macbooka možeš pronaći jeben gaming laptop kojeg možeš još dodatno nadograđivati.

Vavoom sri 7.2.2024 16:27
Nuclear_Phoenix kaže...

Jel mi gledamo iste oglase? Nema MBP 15" iz 2017 ispod 500€, za 100€ više dobiješ M1 koji je daleko bolja kupovina nego ta kanta, pogotovo ako ti 8GB RAM ne predstavlja problem.

 Gore sam napiso koliki mi je budžet, a njega sam prvo poviril zbog navedenih razloga

ATJLučko kaže...

 

Koliko se ja kužim u geometriju, ja bih uzeo ”refurbished” Mac ako ne mogu novi, istina malo bi teže kod mene prošla takva priča, ali nikad ne reci nikad! 
Ono kod čega bih počeo je procesor, i nikada nebih išao ispod M1 chipa i minimalno 16GB RAMa, no ovisno je sve koje su vaše preference, kojim se konkretno poslovima bavite/želite baviti. Osobno sam pikao MBP čisto iz razloga obrade fotografije što ih ja učinim, na duge staze, minimalno desetak godina obzirom vjerujem da mojim stilom rada i korištenja kako MBPa ukupno, tako i bakterije, koja je baš sam neki dan provjerio nakon 23 mjeseca starosti na 99% kapaciteta (ne praznim ispod 25% i ne punim iznad 85%). 
U drugom segmentu, uzeti 13' ili 15', M1 procesor ili M2 pitanje je?! Obzirom na učinkovitost M1 a znatno malu razliku do M2 punog potencijala, odgovor se nameće sam od sebe! Što se dotikavle tipkovnice, ja sam uzeo UK prilikom narudžbe, a za Hrvatska se slova snalazim copy/paste radnjama, no ipak sam uvjeren da nećete vjerojatno nikada u Hrvatskoj naletjeti na drugu tipkovnicu osim UK/USA ili Hrvatsku, što nije nikakav problem.

 Onda ne trebam gledat niš starije ni novije od M1, a 16g RAM-a je dovoljno za moje potrebe, jel da?

 

Htio sam prvo taj MBP od prije 7 g. prvobitno zbog hardwarea i većeg displaya, a sad, kak bi se reklo, small screen = better quality, logical? (isprike na frazama na eng., pišem iz mašte)

Vavoom sri 7.2.2024 16:52
Marko :D kaže...

Ajde ti nama lijepo za početak reci čemu je presudilo da su ti Windowsi dosadili, imaš li kakvih problema i s čime? U Windowsima za svaki problem postoji i rješenje jer su miljama otvoreniji OS nego jedan Mac. Tako da puno stvari koje si navikao raditi na Windowsima jednostavno ne rade na Mac-u, te će ti trebati privikavanje na isti. Da bi sve na kraju završilo povratkom na Windows.

 

Ako tražiš način da kod Apple-ovih proizvoda prođeš jeftinije, Apple-ovi proizvodi jednostavno nisu za tebe. Oni su za ljude koji si ih mogu priuštiti po punoj + još skupljoj cijeni. Čak gledajući tvoj use-case jednostavno ne razumijem tvoj odabir Maca, osim ako želiš biti dio sekte. Jer sve što si naveo apsolutno bez problema možeš raditi kako na Windowsima, tako i na Linuxu. Mac je više za profesionalnu uporabu, montažu videozapisa, izradu 3D modela, te za one kojima treba ultradugotrajna baterija na prijenosnom računalu. Ili za one koji imaju baš sve od Apple-a + pretplate na njihove servise.

 

Još jedna stvar koju moraš imati na umu je servisiranje uređaja. Sigurno želiš da tvoj Mac potraje što je dulje moguće, zar ne? E pa kod Maca servisa nema i na to možeš zaboraviti. Servis na Mac-u podrazumijeva mijenjanje cijele matične ploče budući da je sve na njoj zalemljeno osim baterije. A cijena te matične ploče te dođe skoro kao sam Mac, pa ti se postavlja pitanje popravljivosti. Zbog toga, Mac ne možeš niti nadograditi nego ga kupuješ ovakvog kakav je i takvog ćeš ga koristiti do njegovog kvara. Meni je osobno to presudilo zašto nisam uzeo neki Macbook Air nego Lenovo Legion, a isto sam htio isprobati Mac.

 

Tako da, moj savjet je da si kupiš neko normalno računalo umjesto Mac-a, te da instaliraš ili Windows ili Linux. Za cijenu osnovne varijante Macbooka možeš pronaći jeben gaming laptop kojeg možeš još dodatno nadograđivati.

 Jedino s čim bi se složio je servis, zbog tog razloga sam i htio uzeti već pomenuti Pro model iz 2017 g.

 

Kod Win OS-a me jednostavno nervira nedostatak onakvih opcija kao na macOS-u, fali im onaj Menu Bar tj. opcije za postavke/editiranje na istom (valjda neko zna na što mislim); najzaduju po pitanju UI-a (macOS ima veoma blag i opuštajući UI dok Win10/11 čisti korak unazad, Vista i 8/8.1 su jedini imali veoma odličan UI), ima veoma dobre i bolje tvorničke pozadine nego na W11, macOS je jednostavniji za kretanje, a već sam naveo i ove probleme oko ograničenja hardvera kod W11.

 

Daj mi nabroji koje appove šta sad imam na Win10 Pro će mi biti teže pronaći na App Storeu ili Mac verziju istih na netu? Skoro svi appovi koje imam su dostupni i na Win i na Macu, ne vidim tu neke ozbiljne probleme, osim ak je nešto nevezano uz njih tipa saveanje, download sa neta, kopiranje, sync na ostale gadgete itd.

 

Još nešto šta mi se dopada kod Macbookova jesu dizajn i specke, znači kad jednom pogledaš u njega i počneš ga koristiti, sve ostalo ti se čini otužno i šuplje. Daj mi okači neki Win laptop koji ima touchbar i display sa tehnologijom sličnoj Retini pa ću javiti da li mi se dojma ili ne...

 

Na kraju bi samo reko da si me veoma rastužio svojim postom, inače macOS sam htio koristit još od trećeg osnovne, a nikad mi se nije želja ispunila

ATJLučko sri 7.2.2024 17:06

Kolega Vavoom, neću vas citirati, ali budem pokušao odgovoriti svakako. 

Preporučam Prvu radnju, razmislite o tome svakako, uzeti polovno a da ne možete provjeriti stvarno stanje, primarno bakterije je mačak u vreći, moguće čak najrealnije ”bačen novac”! Pratim YTra ”The Everyday Dad” koji često kupuje ”Najjeftinije” komade gadgeta, čisto da dokaže koliko su vrhunski ili užasni, ali i ”Refurbished”, sa kojima radi usporedbe koliko su još dobri, ili odlični, provjerite ga i vi! 
Druga radnja, razmislite o cijenama MBA 13' kao i 15', ali i MBP 14', a onda usporedite cijene, kako novi/jih tako i rabljenih, nisam dovoljno bogat da kupujem polovno je uvijek moja mantra, u slučaju i situaciji kao vaša, razmislite detaljno, učinite tablicu Za i Protiv, prespavajte koju noć, siguran sam da će te na kraju izabrati pravu soluciju! 

Jedno pitanje, u koje sve konkretno svrhe bute vi koristili vaš MacBook..., obzirom ako je i za video, samo Novi i puuuuno RAMa, obradu slika i normalno ostalo korištenje do 32GB RAMa i M1/M2 chip uvrh glave, znači korišten, a morate imati mogućnost uvida u stanje bakterije svakako, i kada je prvi puta uključen! U svakom slučaju, mora imati svoju original kutiju, punjač, kabel, papirologiju, pa čak i naljepnice bilo tko da ga prodaje, da nebi bilo idete preko granice i negdje se prijavite pa vas ”skuže” sa ukradenim gadgetom, nije da vas nebi uhvatili i u Hrvatskoj!