jovo.r ned 7.3.2010 17:27

trebam da umrežim 20 računara, da svi imaju pristup internetu (ako može sa jednog modema) i da međusobno mogu razmenjivati podatke???

 

kako to da uradim???

 

već imam 2 switch-a po 12 portova...

 

molim vas za pomoć...

jovo.r ned 7.3.2010 20:48
Glamdring kaže...

NA routeru ces imat barem 2 ulaza. znaci pola kompova u jedan switch, pola u drugi i onda switcheve u router via uplink porta.

router mi ima samo jedan port, pa kad bi spojio na taj način bil bili kompovi međusobno svi umreženi u cilju razmene podataka između svih u mreži

Zvjerkan ned 7.3.2010 21:01

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

ihush ned 7.3.2010 21:26

- switchevi uglavnom podržavaju MDI/MDIX, tako da im je svejedno patch ili crossover kabel, ako je jedan port (prvi ili zadnji) označen kao uplink, on se koristi za stackiranje, tj. -povezivanje s drugim switchem... ako nema oznake, radit će bilo koji port (ali preporučljiv je uplink jer predviđa upravo to).

 

logic ned 7.3.2010 21:26

Ala se vi napisaste gluposti ovdje. Ako ne znate nemojte lupati gluposti. To sve moze raditi sa ovim sto covjek ima i to radi vrlo jednostavno. ! switch ti ide u modem i to bilo koji port a drugi switch ti ide u prvi switch a racunare povezes kako ti je jednostavnije da li u prvi ili u drugi. Potpuno je nebitno gdje u mrezi ti se nalazi switch. To znaci da ako na primjer imas kancelarije u nizu tada prvih 10 spojis u prvi switch koji je kablom povezan u modem a drugih deset u drugi switch koji je kablom povezan u prvi switch. Jedino sto trebas paziti su IP Adrese. Postavi ih rucno i to ovako:

 

Ako ti je modem na adresi 192.168.1.1 onda su adrese prvog racunara IP adress: 192.168.1.2, subnetmask 255.255.255.0, gateway 192.168.1.1, dns server 192.168.1.1. drugi komp je sve isto samo sto IP adress ide ovako 192.168.1.3 i tako do 20 ili koliko vec imas. OVo vrijedi ako ti modem sam podize vezu na net al to lako provjeris. Prikopcas jedan komp i ako ti je na net a da ne moras pokretati nikakvu konekciju radice ti ovako  a vjerovatno jest tako. Samo to povezi i ne brini. 

jovo.r ned 7.3.2010 21:30
Zvjerkan kaže...

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

imam na jednom kompu dve mrežne karte... znaci kompove sve povežen preko utp kabla sa switch-evima, i switch-eve međusobno i tad radi međusobni sharing podataka jel???

 

a kako spajam onda modem?

jovo.r ned 7.3.2010 21:35
Zvjerkan kaže...

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

imam na jednom kompu dve mrežne karte... znaci kompove sve povežen preko utp kabla sa switch-evima, i switch-eve međusobno i tad radi međusobni sharing podataka jel???

 

a kako spajam onda modem?

logic ned 7.3.2010 21:43

Taj komp sto ovaj gore spominje nije neophodan. On ti treba ako zelis filtrirati promet tipa da zabranis pojedinim racunarima neke stvari ali nije neophodan. Ide ti ovako

modem-switch 1-switch 2   a racunare kopcas ili u switch 1 ili switch 2. switcheve rasporedi tako da ti treba najmanje kablova. Ne moraju biti jedan do drugo fizicki i mozes ih povezati kablom teoretski do 100 metara. Switcheve kocas medjusobno tako da kablove ubodes u bilo koji port ako su svi isto oznaceni a ako imas uplink port onda ti ide ovako modem u uplink port switcha 1 a switch 1 u uplink port switcha 2. Ti sa ovom opremom sto imas mozes spojiti ukupno 21 racunar. Sve sto se tice mreze imas ovdje objasnjeno vrlo detaljno http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=10705

Zvjerkan ned 7.3.2010 21:56
jovo.r kaže...
Zvjerkan kaže...

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

imam na jednom kompu dve mrežne karte... znaci kompove sve povežen preko utp kabla sa switch-evima, i switch-eve međusobno i tad radi međusobni sharing podataka jel???

 

a kako spajam onda modem?

modem u 1. komp s 2 mrežne .. dalje 2. mrežnu u swich .. i dlaje normalno..

logic ned 7.3.2010 22:28
Zvjerkan kaže...
jovo.r kaže...
Zvjerkan kaže...

Dva swicha mogu komunicirat ako spojiš bilo koji port na swichu s drugim portom al tu dolazi do problema .. jer onda 20 kompova možeš spojit ali ne i internet .. najbolje bi ti bilo na jednom od kompova onda imati 2 mrežne kartice i problem riješen..(znaći: spojoš 2 swicha sa utp gabelom .. u njh računala i na jednom ipaš 2 mrežne prvu normalno u swich a drugu u modem/ruter... i odobriš u sustavu da net komunicira preko obje i svi imaju net i svi dijele podatke...) tak je slićno spojeno u našoj školi oko 60 računala al s puno većim swichovima ima ja mislim jedo 4 od 24 porta  pa su povezani međusobno utp kabelima i rad .. sam šo nije spajano na prvih tri swicha da se popune do kraja nego je na svaki od 4 spojeno nešto kabela. .. e to neznam zašto ..

imam na jednom kompu dve mrežne karte... znaci kompove sve povežen preko utp kabla sa switch-evima, i switch-eve međusobno i tad radi međusobni sharing podataka jel???

 

a kako spajam onda modem?

modem u 1. komp s 2 mrežne .. dalje 2. mrežnu u swich .. i dlaje normalno..

Zasto komp sa dvije mrezne? To nije neophodno a vjerovatno ni potrebno.

Zvjerkan ned 7.3.2010 22:42

pa ljepo možeš pristupit svima swichevima i ruteru dok ovi s swichowa mogu pristupit iskljućivo sam svome swichu i nikud .. to 1000% znam jer koji god ip unjeli mi u školi za swich i ruter uvjek bi mogli pristupit swichu a ruteru preko swicha no way

ihush ned 7.3.2010 22:56
Zvjerkan kaže...

pa ljepo možeš pristupit svima swichevima i ruteru dok ovi s swichowa mogu pristupit iskljućivo sam svome swichu i nikud .. to 1000% znam jer koji god ip unjeli mi u školi za swich i ruter uvjek bi mogli pristupit swichu a ruteru preko swicha no way

 

Trudiš se, to je dobro, ali  - ne lupetaj. (i ne ljuti se, jer je ovo dobronamjerno)

Elles D. ned 7.3.2010 23:01
Zvjerkan kaže...

pa ljepo možeš pristupit svima swichevima i ruteru dok ovi s swichowa mogu pristupit iskljućivo sam svome swichu i nikud .. to 1000% znam jer koji god ip unjeli mi u školi za swich i ruter uvjek bi mogli pristupit swichu a ruteru preko swicha no way

Ovaj drugi boldani dio objašnjava prvi boldani dio - i objašnjava da stvarno govoriš gluposti.

username pon 8.3.2010 10:00

Ako ti je modem na adresi 192.168.1.1 onda su adrese prvog racunara IP adress: 192.168.1.2, subnetmask 255.255.255.0, gateway 192.168.1.1, dns server 192.168.1.1. drugi komp je sve isto samo sto IP adress ide ovako 192.168.1.3 i tako do 20 ili koliko vec imas. OVo vrijedi ako ti modem sam podize vezu na net al to lako provjeris. Prikopcas jedan komp i ako ti je na net a da ne moras pokretati nikakvu konekciju radice ti ovako  a vjerovatno jest tako. Samo to povezi i ne brini. 

Je li tada nužno isključiti DHCP u routeru?

tnakir pon 8.3.2010 10:15

Daj si spoji pola kompova u jedan switch, pola u drugi, spoji 2 switcha crosoverom, jedan od ta dva switcha spoji na ruter i gotovo. Neznam sta sad treba pisati disertaciju na ovako banalan slucaj.