Sum_of_all_fears sri 30.12.2015 22:50

Daklen, situacija je sljedeća.

 

Imam T-Comovu optiku. Oni su to uredno spojili sa svoje dvije spravice - Tplinkov ONT i onaj blesavi speedport. Ja bi htio ako je ikako moguće maknuti speedporta i umjesto njega staviti Siemensa SX763 sa OpenWRTom. Problem je sljedeći - probao sam na openwrt ukucati svoj PPPoE user (nešto@htnet-dsl) i password, stavio WAN na eth0.100 (vlan tag 100, port 4) i upiknuo siemensa u ONT. To je toliko loše prošlo da je skršilo njihovu karticu u centrali i morali su restartati - došlo je do konflikta sa MAC adresama (što nisam znao nit mi je tko rekao da bi se moglo dogoditi). Kad smo to sanirali, prebacio sam Speedporta u bridge (mada je on po nekoj logici stvari već u bridgeu, jer ONT je "modem" a Speedport bi morao biti onaj koji diže PPPoE), obrisao sam PPPoE usera iz njega i spojio siemensa. Naravno, ni to ne radi - PADO packet timeout u logu. Znači, ne rade ove varijante:

 

ONT -- openwrt (PPPoE, vlan 100)

ONT -- Speedport u "bridgeu", bez PPPoE usera -- openwrt (samo PPPoE, interface za WAN podešen na eth0).

 

Je li netko kojim slučajem to pokušavao i uspio? Lijepo maknuti Speedporta ili ga zaobići na neki način i postaviti neki ddwrt/openwrt/mikrotik/tplink/štogod da on diže PPPoE? Kad sam ih pitao u korisničkoj službi, nisu mi baš djelovali kao da znaju što pričaju i još bitnije, naglasili su da bi bilo bolje da Speedport ostane u sredini jer valjda zamjena MACa ne ide samo tako. Eventualno, ako je netko uspio direktno bez Speedporta ali sa klonom MAC adrese od Speedporta, lijepo bi ga/nju zamolio da oda kako točno i sa kojim postavkama.

 

MaxTVa nema a telefon je kompletno nebitan, može i ne mora raditi, svejedno mi je.

 

Već postoji takva tema i nije baš bilo nekog rješenja. Možda ovaj put budemo imali više sreće

Entry Point čet 31.12.2015 08:39
Sum_of_all_fears kaže...

Daleko više opcija konfiguriranja mreže... VLANovi, VPN, vlastiti DNS server, bolji firewall, veću slobodu kod konfiguriranja DHCPa, podršku za dyndns/freedns, WakeOnLAN... Malo pogledaj što sve ddwrt i openwrt mogu...

 Ali to je linux  

 

Ontopic, moram frenda pitati jer on je nešto slično radio da zaobiđe brzinu koju mu t-com daje na optici. Naime, nekad su brzinu ograničavali routerom, tako da ako si stavio svoj dobio bi brutalne simetrične brzine. Mislim da su koristili microtic (koji su brutalni). Ako saznam javim ti.

Entry Point čet 31.12.2015 10:25
Sum_of_all_fears kaže...

Ali to je jedini linux koji radi kako je zamišljeno i ne stvara probleme

 

Brzina je ograničena na BRASu ili na samom Radiusu, prema useru, koliko sam skužio iz priče...

 Prije nije bila, pa su bili gigabitni uplinkovi 

 

Uf da barem openwrt ne radi probleme 

Jura iz druge galaksije čet 31.12.2015 16:18
Sum_of_all_fears kaže...

Daklen, situacija je sljedeća.

 

Imam T-Comovu optiku. Oni su to uredno spojili sa svoje dvije spravice - Tplinkov ONT i onaj blesavi speedport. Ja bi htio ako je ikako moguće maknuti speedporta i umjesto njega staviti Siemensa SX763 sa OpenWRTom. Problem je sljedeći - probao sam na openwrt ukucati svoj PPPoE user (nešto@htnet-dsl) i password, stavio WAN na eth0.100 (vlan tag 100, port 4) i upiknuo siemensa u ONT. To je toliko loše prošlo da je skršilo njihovu karticu u centrali i morali su restartati - došlo je do konflikta sa MAC adresama (što nisam znao nit mi je tko rekao da bi se moglo dogoditi). Kad smo to sanirali, prebacio sam Speedporta u bridge (mada je on po nekoj logici stvari već u bridgeu, jer ONT je "modem" a Speedport bi morao biti onaj koji diže PPPoE), obrisao sam PPPoE usera iz njega i spojio siemensa. Naravno, ni to ne radi - PADO packet timeout u logu. Znači, ne rade ove varijante:

 

ONT -- openwrt (PPPoE, vlan 100)

ONT -- Speedport u "bridgeu", bez PPPoE usera -- openwrt (samo PPPoE, interface za WAN podešen na eth0).

 

Je li netko kojim slučajem to pokušavao i uspio? Lijepo maknuti Speedporta ili ga zaobići na neki način i postaviti neki ddwrt/openwrt/mikrotik/tplink/štogod da on diže PPPoE? Kad sam ih pitao u korisničkoj službi, nisu mi baš djelovali kao da znaju što pričaju i još bitnije, naglasili su da bi bilo bolje da Speedport ostane u sredini jer valjda zamjena MACa ne ide samo tako. Eventualno, ako je netko uspio direktno bez Speedporta ali sa klonom MAC adrese od Speedporta, lijepo bi ga/nju zamolio da oda kako točno i sa kojim postavkama.

 

MaxTVa nema a telefon je kompletno nebitan, može i ne mora raditi, svejedno mi je.

 

Već postoji takva tema i nije baš bilo nekog rješenja. Možda ovaj put budemo imali više sreće

 A da pokušaš s drugim ruterom, npr. ZXDSL 931VII. Poznato je da je t-com u doslovnom smislu okljaštrio firmware rutera SpeedPort na najosnovnije. Koliko mi je poznato admin pass još uvijek nije poznat za taj ruter, a i pitanje je kada će biti. Čak su i WAN onemogućili da sam promijeniš na LAN1. Ovo je samo moje razmišljanje i ideja jer nemam optiku a SpeedPort mi je u rezervi ako ZXDSL krepa.

Sum_of_all_fears čet 31.12.2015 16:25

A nije ni taj ZTE neka sreća a OpenWRT mi treba iz više razloga. Da, taj speedport je zaključan ko Fort Knox i još se povremeno uspije zblesirati

 

Ja sam 99% siguran da je ta kanta već u bridgeu na ONT ali nitko da to potvrdi... U prilog tome idu PPPoE podaci u njemu, "obavezna" uporaba LAN1 (koji je sigurno definiran kao WAN port na nekom VLAN tagu, vjerojatno 100)...

Jura iz druge galaksije čet 31.12.2015 16:39
Sum_of_all_fears kaže...

A nije ni taj ZTE neka sreća a OpenWRT mi treba iz više razloga. Da, taj speedport je zaključan ko Fort Knox i još se povremeno uspije zblesirati

 

Ja sam 99% siguran da je ta kanta već u bridgeu na ONT ali nitko da to potvrdi... U prilog tome idu PPPoE podaci u njemu, "obavezna" uporaba LAN1 (koji je sigurno definiran kao WAN port na nekom VLAN tagu, vjerojatno 100)...

 Slažem se, ali ipak ima admin pristup. Predložio sam njega jer je kod mene u "mostu" prema Linksysu wrt1600 i sve je proradilo od prve. Ukoliko želiš mogu ti poslati link s originalnim uputama za SpeedPort za originalni firmware, ali nisam siguran da ga neće SpeedPort onemogućiti. tj. povući t-comov sa centrale. Koliko sam skontao njihovog tehničara on je čak zadao i mrežni subnet koji hoću i kojeg će taj ruter uvijek povući s drugim postavkama kod reseta.

bugi.kc čet 31.12.2015 16:44

Ma i meni se taj speedport toliko zamjerio. Od kada sam dobio brzinu 200/100, a samim time i taj router, imao sam same probleme (pad brzine, štekanje maxtv, telefona i sl.).

 

Uzeo sam vlastiti router (tp-link wdr4300) i spojio ga direknto u ONT (u mojem slučaju ont je ericsson).  Zasad još nisam stavio OpenWRT jer i njegov firmware (modificirani) ima opciju vlan tagiranja. Stavio samo vlan id na 100, unio pppoe podatke za internet i od prve sve proradilo.

 

U tom mojem routeru ima opcija Mac Clone, upravo zbog toga jer sustav neko određeno vrijeme ne dozvoljava spajanje nekog drugog uređaja, pa se s tom opcijom može staviti MAC adresa njihovog routera (Speedport u ovome slučaju), iako je kod mene proradilo i bez toga.

 

Sum_of_all_fears čet 31.12.2015 16:46
peace_of_cake kaže...

na forumu se spominjalo da router sa tomato firmwareom radi na t-comovoj optici

To sam i ja negdje vidio... Ima taj paradajz (pomidor) za SX763?

bugi.kc kaže...

Ma i meni se taj speedport toliko zamjerio. Od kada sam dobio brzinu 200/100, a samim time i taj router, imao sam same probleme (pad brzine, štekanje maxtv, telefona i sl.).

 

Uzeo sam vlastiti router (tp-link wdr4300) i spojio ga direknto u ONT (u mojem slučaju ont je ericsson).  Zasad još nisam stavio OpenWRT jer i njegov firmware (modificirani) ima opciju vlan tagiranja. Stavio samo vlan id na 100, unio pppoe podatke za internet i od prve sve proradilo.

 

U tom mojem routeru ima opcija Mac Clone, upravo zbog toga jer sustav neko određeno vrijeme ne dozvoljava spajanje nekog drugog uređaja, pa se s tom opcijom može staviti MAC adresa njihovog routera (Speedport u ovome slučaju), iako je kod mene proradilo i bez toga.

Konačno neke konstruktivne informacije... Dakle, može drito u ONT...

bugi.kc čet 31.12.2015 16:52

Da, naravno. To mi je i bio cilj da maknem tu glupost od Speedporta.

 

Sad je moj vlastiti router direkno u ONT i internet i maxtv rade odlično, up time routera je već 2 mjeseca bez restarta.

 

Jedino još koristim i telefon, pa kako sam imao i jedan ZTE, njega sam stavio također direkno u ONT (ovaj ericsson ima 4 porta) i on služi samo za VOIP, nevezano uz moju mrežu.

 

Htio bi se i ja poigrati malo s opnwrt-om, ali nikako da nađem vrijeme. Muči me kod njega upravo to vlan tagiranje, ima po netu dosta uputstva i screenshotova, ali nisam zasad baš točno polovio sve. Treba paziti na dosta toga, primjerice kod njekih routera s openwrtom su redosljed portova zamijenjen, pa treba gledati kontra sve (fizički port 1 = vlan port 4) i sl. Neki počnu od 1,2,3,4, gdi je 1 wlan, pa 2 je fizički lan 1 i sl.

peace_of_cake čet 31.12.2015 16:53
Sum_of_all_fears kaže...
peace_of_cake kaže...

na forumu se spominjalo da router sa tomato firmwareom radi na t-comovoj optici

To sam i ja negdje vidio... Ima taj paradajz (pomidor) za SX763?

 Nema. podržani su samo routeri sa broadcom chipsetom

Sum_of_all_fears čet 31.12.2015 16:57

Dakle, trebao bi naći način kako na OpenWRTu klonirati MAC od speedporta, podesiti WAN da ide sa mojim PPPoE podacima i po VLAN tagu 100, ako sam dobro shvatio.

 

Da li treba što bridgeati po interfaceima? Jer imam recimo eth0 (switch), eth0.1 (defaultno kreiran) i wlan (radio1). Da li da napravim novi interface eth0.100, njega postavim kao WAN i lupim ga u brigde sa eth0 i radio1?

Sum_of_all_fears sub 2.1.2016 17:09

Situacija je sljedeća - klonirao sam MAC, swconfig kaže da imam dva VLANa (VLAN 1 i VLAN2) s time da VLAN 2 ima vid 100 (to je valjda to). Tagirao sam mu portove 1 i 2, ostali 3-5 su untagged. Stavio sam MTU 1492. Je li potrebno još što ili mogu na moj.hrvatskitelekom.hr prebaciti u bridge i to radi?

bugi.kc sub 2.1.2016 19:12

A što se tiče moj.hrvatskitelekom.hr, tamo možeš i nemoraš prebacivat u bridge. Ako nećeš spajat njihov router onda je nepotrebno jer se njihov router neće spajati na ACS sustav i neće trebati povući nikakve informacije.

 

A što se tiče tagiranja, evo npr. ovaj slučaj pogledaj, pa usporedi sa svojim. On ima vlan id 621 za internet, a također je i za IPTV podesio 823.

http://www.pakitong.com/2015/09/maxis-fibre-internet-openwrt-custom.html

 

Sum_of_all_fears ned 3.1.2016 15:26

A da uzmeš neki Tplinkov/dlinkov range extender/AP? Dakle, ili se spoji kao client na WiFi i dalje sharea signal (range extender aka repeater) ili ga spojiš LANom na ZTE i onda on radio kao AP (diže svoj WiFi)? Kao šta vidiš, zamjena routera baš i nije trivijalna za nekog tko se ne kuži u to (VLAN tagiranje, PPPoE i ostale čudne kratice).

robimarko ned 3.1.2016 15:30
volegradele kaže...

Da se ubacim kao padobranac,pošto ništa o tome ne znam,imam HT optiku (100/20) i njihov ZTE rooter koji stvarno ima loš wifi,tako da u sobama ili ima slab ili uopće nemam signala!!Koji roter da si uzmem!!?

 Uzmi si Xiaomi Wifi Mini.
Ja ga imam isključivo za Wifi jer ZTE 201L je užasan po tome pitanju.
Ima 2.4GHZ i 5GHZ i AC normu,jedino su zeznili to što su LAN portovi samo 100 Mbita.

Cijena je oko 25 dolara

CrossDeath čet 7.1.2016 16:48

Mali, sitan, ali dinamitan :D

Ima brdo postavki preko onog Winboxa, s tim da više od pola i ne koristim (ili ne znam za što služe). Jedina zamjerka mu je slab Wi-Fi signal, ali ipak ti daje potpunu kontrolu nad svime, tako da se isplati.

CrossDeath čet 7.1.2016 17:21
Sum_of_all_fears kaže...

Ako bude problema sa WiFijem, ide onaj Siemens kao AP... Mada sumnjam da će biti problema, ionako ga planiram smjestiti negdje na sredinu stana.

 

Pretpostavljam da si ga stavio u brigde sa nečim? Koji je router od ISPa?

 Pa kod mene je to malo drugačije. Pošto imam užasne brzine preko bakra, dogovorio sam se s jednim čovjekom iz obližnjeg grada da postavi WLAN antenu na moju kuću, pa da na taj način dobijem internet. Dakle Mikrotik mi je glavni router, funkcionira preko PPPoE protokola, a na njega spojen još jedan Asus kao AP. Ta mi je solucija izvrsna, jer sad imam 10 Mbit/s, a prije sam imao jedva 4 Mbit/s. 

Sum_of_all_fears pon 11.1.2016 19:34

Problem "riješen" kupnjom Mikrotika. Na t-com portalu puknuo u bridge, upisao PPPoE podatke u mikrotika i sve proradilo doslovce iz prve, čak nisam ni SZK morao zvati. Telefon je ostao na Speedportu, sad još moram samo HDD ubost u ovog glupog Siemensa da radi kao NAS dok ne kompletiram Raspberry.