Shockwave uto 9.7.2019 14:53
froxie24 kaže...

Uvijek postoji šansa. :D 

 

Daljnjim investiranjem u razvoj optičke infrastrukture,  Hrvatski Telekom će u sljedeće dvije i pol godine omogućiti da čak 1,2 milijuna od ukupnih 1,5 milijuna kućanstava u Hrvatskoj uživa u brzinama većima od 30 megabita u sekundi. Gotovo trećina od ukupnog broja kućanstava, njih više od 600 tisuća, u narednom će razdoblju imati pristup brzinama od 100 do čak 500 megabita u sekundi.

 

Živi bili pa vidjeli. 

 Da da...

AF139 sri 10.7.2019 09:10
froxie24 kaže...

 Ja imam 7mbps upload pa sam imao problema istovremeno igrajući online i video chat preko zoom-a. Svako malo mi je igra javljala da gubi konekciju. 

Sve ispod 20mbps za upload ne priznajem. Eh da i još pored toga svega imam IP kameru koja stalno streama uživo nekih 700kbps. 

Ali to sam samo ja, ne spadam tak i tak u većinu kućnih korisnika. 

 ... trebalo je to raditi bez prekida , ali mogući prekidi su samo ako koristiš WIFI uslijed smetnji međusobnih i iz  okoline  a to sa LAN kablom nemaš.

Aftermath čet 11.7.2019 19:48

Imam download 10Mbps i upload 0,5 Mbps. Iz HT mi tvrde da mi ne mogu pustiti veću brzinu preko ove linije.

Također koji je preduvjet da se dobije VDSL?

 

Je li moguće preko ove parice ostavariti brzinu veću od 10Mbps? U slučaju kad bi uzeo maxtv, bi li bar zadržao tih 10 Mbps?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Parameters: DSL

DSL Operating Mode: ADSL2+

Path Mode: ATM

State: online

Training Result: Showtime

Mode LO/I2: L0

VPI/VCI: 0/33 

 

Parameters: Upstream / Downstream

 

Actual Data Rate: 1039 kbps (upstream) / 12531 kbps (downstream)

Attainable Data Rate: 0 kbps / 0 kbps

SNR Margin: 13.8 dB / 6.5 dB

Signal Level: 12.5 dBm / 0.0 dBm

Line Attenuation: 21.1 dB / 34.5 dB

FEC Size: 6 / 16

Codeword Size: 

Interleave Delay: 2 / 4

CRC Error Count: 28 / 29431

HEC Error Count: 56 / 466452

FEC Error Count: 227 / 45842442

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

zagonjan čet 11.7.2019 21:02

Ako ti je rekao tehničar iz HT da ti je to maksimala onda je tako. Meni su preko službe ta korisnike nudili 20 Mbps i stalno mi je pucala konekcija. Sad imam 14 Mbps i to je najviša brzina za stabilan mi internet.  Imaju u ponudi hibridni ruter ali nakon potrošenih 100 Gb brzina bude 4 Mbps. Ako bi uzeo maxtv ne bi ti više za internet bilo 10 Mbps jer maxtv troši cca 20-30 % brzine. To je iz mojeg iskustva ali netko od forumaša ko se više kuži u te stvari će ti dati bolje informacije.

 

cesnjovka pet 12.7.2019 13:25
froxie24 kaže...

Uvijek postoji šansa. :D 

 

Daljnjim investiranjem u razvoj optičke infrastrukture,  Hrvatski Telekom će u sljedeće dvije i pol godine omogućiti da čak 1,2 milijuna od ukupnih 1,5 milijuna kućanstava u Hrvatskoj uživa u brzinama većima od 30 megabita u sekundi. Gotovo trećina od ukupnog broja kućanstava, njih više od 600 tisuća, u narednom će razdoblju imati pristup brzinama od 100 do čak 500 megabita u sekundi.

 

Živi bili pa vidjeli. 

 Sokole dobio sam info  nažalost radi se samo o nadogradnji i rekonstrukciji (bnet) HFC mreže radi priprema i uvođenja EuroDOCSIS 3.1 brzina na coax kablovima.

Znači nije to ništa kopao Hrvatski telekom nego A1. Ipak ostaje zagonetka zašto je HT tehnička služba otvarala(u slično vrijeme) DTK šahtove u mojoj ulici,čistila ih i ubacivali neke bijele oznake sa brojevima u njih i ugurali ogroman komad optičkog kabela u šaht kraj FTTC kabineta!?

E to je prava zagonetka.

froxie24 pet 12.7.2019 14:46

HFC mreže radi priprema i uvođenja EuroDOCSIS 3.1 brzina na coax kablovima.

 

Mislim da je ovo razlog zasto je HT radio to sto je radio. Jer ako je to istina znaju da su na je pa se i oni polako pripremaju za nadogradnju na fttb ali vjerojatno ce pricekat jos sa tim dok docsis 3.1 kod bneta ne zazivi a to ce sigurno jos potrajati 2-3 godine.  

 

Ako stvarno se to ne dogodi e onda se selim na HFC dok god HT ne izgradi optiku kod mene. :D 

cesnjovka pet 12.7.2019 14:54

Vjerovatno neće to baš bit 2-3 godine, prije će to bit ove ili sljedeće najkasnije.

Pa oni o tom pričaju već 5 godina nisu valjda ludi to još odgađat.

I ovo što kažeš moguće da oni znaju što konkurencija priprema na terenu pa  se i oni pripremaju.

sandokan111 pet 12.7.2019 23:36
Aftermath kaže...

Imam download 10Mbps i upload 0,5 Mbps. Iz HT mi tvrde da mi ne mogu pustiti veću brzinu preko ove linije.

Također koji je preduvjet da se dobije VDSL?

 

Je li moguće preko ove parice ostavariti brzinu veću od 10Mbps? U slučaju kad bi uzeo maxtv, bi li bar zadržao tih 10 Mbps?

 Tesko. Atenuacija te stavlja na skoro 2.4km, sto je jako daleko. Trebao bi neku blizu centralu imat. Ako uzmes maxtv tek onda ne bi mogao imat 10mbita. Preduvjet za vdsl-a nema, mozes ti tehnicki i na to nafurat vdsl al nema koristi od toga. Kako je prije bilo, HT je odbijao stavljat ljude na vdsl koji su bili dalje od 1.5km cini mi se. Da li se sto promjenilo tu, nisam siguran, al na 2.5km nema nikakvog smisla da te se stavi na vdsl.

zagonjan kaže...

Ako ti je rekao tehničar iz HT da ti je to maksimala onda je tako. 

 Puno gluparija tehnicari pricaju, nije tome za vjerovat 100% sta oni kazu. U ovom slucaju da, ne moez bolje.

cesnjovka kaže...

Vjerovatno neće to baš bit 2-3 godine, prije će to bit ove ili sljedeće najkasnije.

Pa oni o tom pričaju već 5 godina nisu valjda ludi to još odgađat.

 Pa ne odgadjaju oni to jer eto tako odgadjaju :) Investicija je golema, a osim same infrastrukture koju moraju nadogradjivat koja je skuplja, moraju takodjer i imat dovoljno kapaciteta prema vani, a to sve jako kosta. Ajd sad je to pod A1 pa je to malo lakse vjerojatno ce furat sve preko svoje mreze u Aus, al ko zna, nagadjam samo.

sandokan111 ned 14.7.2019 12:51

Tesko je to procjenit po vdsl atenuaciji, a ne vidi ti se maksimala. Jel znas koj ati je bila atenuacija po adslu? Margina ti je dosta velika pa bi se reklo da to moze bolje jer spustanjem margine sigurno brzina raste, al trebalo bi vidjet i sto router pokazuje za maksimalu.

vtc1 ned 14.7.2019 13:06

Hvala na odgovoru. Neznam kolika je bila atenuacija, laik sam u tome pa nisam to dosada niti gledao. Naime, ne prolaze mi HD kanali na max tv, pa sad to pkušavam riješti. Kako provjeriti na routeru maksimalu?

sandokan111 ned 14.7.2019 13:46
vtc1 kaže...

Hvala na odgovoru. Neznam kolika je bila atenuacija, laik sam u tome pa nisam to dosada niti gledao. Naime, ne prolaze mi HD kanali na max tv, pa sad to pkušavam riješti. Kako provjeriti na routeru maksimalu?

 Neznam koji je to router. Mozda ni ne prikazuje, iako obicno prikazu. KOliko ti je sada pusteno? 10+maxtv? Za taj HD imaju neke cudne profile s puno zastite, al trebalo bi probat ako bi se netko htio potrudit da to malo postima.

sandokan111 ned 14.7.2019 21:54
vtc1 kaže...

Evo ga, odradila tehnička služba. Ostala mi ista brzina interneta i radi HD.

Sandokan 111, hvala na sugestiji i pomoći.

 Divno. Sad samo da ti nije margina premala da ne budes imao problema s pucanjem/trzanjem i slicno :)

sandokan111 pon 15.7.2019 16:43
popo kaže...

Pozdrav,

ako netko ima volje da malo baci pogled.

Da li bi to išlo šta brže od trenutne brzine ?

Operater iskon, nemam televiziju, samo net i telefon

Zahvaljujem unaprijed

 Prikazana ti je maksimala od nekih 40, a ostalo ne upucujeda to nije realno, tako da da, moze to brze, 30 sigurno, 40 ne, a pitanje je kako ti budu htjeli namjestit od 30 do 40 onda (dal imaju profile). Recimo nekakvih 30/10. Mozda pod 8b bi bilo malo bolje to za download ako ti ne treba toliki upload. Neznam zasto si na 17a, on se obicno stavlja na bolje parice, ili ovih 40 po downu nije kako spada pa bi trebao tehnicar to popravit ako nesto ne stima radi nesrazmjera, al ne bi ja zvao tehnicare :)

sandokan111 pet 19.7.2019 19:00
Jano Polić kaže...
Da li bi se moglo postići nešto više prebacivanjem na VDSL?

 Nije ta linija nesto bas, iako bi prebacivanjem na vdsl ocekivao bolje poboljsanje, al ova maksimala od 16 na tu atenuaciju nije bas obecavajuca, al u svakom slucaju mogao bi se upload povecat. Pretpostavljam da losije nece bit, pa mozes probat onda, al da je kvalitetnija linija mozda bi mogao cak i 20+tv pa bi dobijao malo manje brzine, al ovako treba provjerit kad te spoje koliko ce bit maksimala.

3upcPTUx ned 28.7.2019 18:37

trenutno imam 20/2 i radi stabilno, može li se povećati upload (a samim time i DL)?

 

btw kao što se vidi na slici, do kuće ide bužir od šahta u kojem znam da je optika (gradili su ga jer su postavljali UPS za VDSL u selu 2km dalje, pa su nas spojili na njega i povratno po cijevi kroz koju dolazi optika provukli tel. kabel za mene i susjeda, koji se onda vraća kroz šaht i bužir do mene u kuću)

 

ima li netko možda kontakt u HT-u što se tiče postavljanja optike (bužir je cca 100m do šahta/ceste)?

 

znači tel. kabel koji je u bužiru bi trebalo zamijeniti sa OS2 optičkim i spojiti na kabel koji ide dalje do centrale u Kostanjevcu (sigurno ima slobodnih niti), gdje bi ga trebali spojiti na GPON mrežu ili active ethernet (terastream).

sandokan111 ned 28.7.2019 23:14
3upcPTUx kaže...

trenutno imam 20/2 i radi stabilno, može li se povećati upload (a samim time i DL)?

 Pod "attainable" ti pise koliko bi to moglo ic po izracunu, tako da ocito moze vise. Kako ce radit u praksi treba vidjet kao i koji je target bio kad se to racunalo, al svakako moze vise od 20/2. Za ovo drugo o optici, sumnjam da ce to tko radit u fusu ako ti nije u sustavu odobreno. Jedino sto mislim da ide je da se nekako izboris da ti optika postane dostupna u sustavu.

3upcPTUx pon 29.7.2019 16:35

kužim, pitat ću ih onda za vdsl. kabel ima i još jednu slobodnu paricu, mogao bi složiti openvpn bonding pa povećati brzinu na taj način ali bi onda plaćao dvije linije + server u nekom datacentru s unmetered linkom na net.

 

na ovo mislim: https://lochnair.net/2017/03/13/bonding-internet-connections/

 

znači što se tiče optike trebao bi naći nekog iz Erricsona (kooperant HT-a), po mogućnosti nekog tko je tamo optiku i postavljao (proljeće 2014.) a to je nemoguća misija.

sumnjam da bi netko radio u fušu jer vjerojatno nitko nema privatno fiber optic splicer s obzirom da koštaju između 5k i 10k eura... znači morao bi uzeti iz firme.

 

kojom "taktikom" da idem ako želim da označe da je optika dostupna u HT-u? jer realno i je dostupna, samo treba kooperant izaći na teren i zamijeniti taj komad s optikom.

 

jedino što me brine je imaju li opremu za GPON u centrali u kostanjevcu (koordinate 45.698960, 15.472692 - google maps)...

 

uvijek postoji rješenje (VLAN do parent centrale, itd.) ali je upitno mogu li oni to zavesti u sustav, itd.

sandokan111 pon 29.7.2019 20:49
3upcPTUx kaže...

kužim, pitat ću ih onda za vdsl. kabel ima i još jednu slobodnu paricu, mogao bi složiti openvpn bonding pa povećati brzinu na taj način ali bi onda plaćao dvije linije + server u nekom datacentru s unmetered linkom na net.

Imas vec vdsl, neznam sto ces pitat za vdsl?

Sto ces povecavat brzinu bondingom kad imas mogucnost na postojecoj liniji? nekuzim ni sto ce ti ovaj server online, kakve on uopce ima veze s paricama, to mozes uzet imao 4mbita i 200mbita....

3upcPTUx kaže...
kojom "taktikom" da idem ako želim da označe da je optika dostupna u HT-u?

Treba ih zvat da zavedu u sustav da je optika postavljena (ako je to sto ti pricas tako). Tek tada ces je moc uvest

Avensac kaže...

Je li moguće na ZXDSL 931VII vidjeti te podatke? Ne mogu nikako pronaći..

 Trebala bi bit. Nemam taj router pa ti ne mogu pomoci.

3upcPTUx pon 29.7.2019 21:57

pa pitat ću ih može li se povećati brzina. nakon toga eventualno uzmem opet vdsl ali preko druge parice i preko obje dignem OpenVPN u layer 2 modu i dva tunela spojim u bond na linuxu.

 

tako isto s druge strane (vps/dedicated server s dovoljno bw-a). s time se dobije praktički dvostruka brzina, ali je bitno da je mali ping i naravno plaćaju se obje linije...

sandokan111 uto 30.7.2019 00:16
3upcPTUx kaže...

pa pitat ću ih može li se povećati brzina. nakon toga eventualno uzmem opet vdsl ali preko druge parice i preko obje dignem OpenVPN u layer 2 modu i dva tunela spojim u bond na linuxu.

 

tako isto s druge strane (vps/dedicated server s dovoljno bw-a). s time se dobije praktički dvostruka brzina, ali je bitno da je mali ping i naravno plaćaju se obje linije...

 Sta ih imas pitat dal se moze, moze se, samo je pitanje hoce to obaviti i hoces li ti platiti vecu brzinu. Podatci su jasni.

Ovo ostalo sto pises pojma nemam kakve veze ima s icim, jel to pises samo kako bi pokazao kako si nasao link kako se radi bonding al nema neke prevelike poveznice s icim smislenim.

sandokan111 pon 12.8.2019 11:25
froxie24 kaže...

Koji vrag može biti da mi u PTT ormariću u zgradi svako malo puca parica. 

 Puca parica? Zica se prekine?

Ili ti dsl link puca?

 

Ako se zica prekine moguce da neko od susjeda mulja nesto, moguce su misevi (iako sumnjam). Nece zica puknut tek tako.

 

Ako dsl link puca onda je spoj los.

LLAMABOY pon 12.8.2019 17:14

Lijep pozdrav, nadam se da pišem u pravu temu i da ce biti barem malo razumljivo jer se ne kuzim nista u ove poslove.

Naime, prije nekoliko tjedana sam presao sa Iskona i njegovih 10mbps na Tcom. Rečeno mi je da mogu imati 60mbps (agent je bio osobno kod mene pa je provjrio, a i susjed dvije kuće dalje je na t comu i ima tu brzinu). Uključili su me 9.8. i dok je tehnicar konfigurirao ruter (ili sta vec) rekao je da vidi moguci problem u vezi. Iako je to samo šturo prokomentirao, on kaze da je DSL kabel koji imam star, preslab i predugacak (uticnica je u dnevnom boravku, a ruter u mojoj sobi = 25metara kabela jer ide uz zidove i vrata)  te da nece moci doci do pune brzine i da ce dolaziti do pucanja veze. Kao rješenje problemu je naveo kupovinu UTP kabela i spajanja bijele i plave zice.

Kao što sam iznad rekao, uopce se ne kuzim u ove stvari pa mi nije jasno što sad trebam napravit. Kakve bijelo/plave žice i gdje ja njih spajam? Trebam kupiti UTP kabel, izdvojiti bijelu i plavu žicu, izvuci stari kabal iz žabica koje ulaze u ruter i utičnicu, a potom u njih staviti te dvije žice?

 

Veza u ovih par dana mi je pucala dva puta dnevno, a kad igram online cesto mi lagga (jucer igrao BF4, izbacilo me otprilike 4 puta u dva sata). Također, obecano mi je 60mbps, a moja je brzina 4mbps.

Nadam se da barem malo razumijete moj problem.

Hvala :D