Tionio pet 29.5.2009 13:39

ovako; imam jedan komp koji u sebi na maticnoj ima WLAN!, kupio sam jos jedan komp, koji se moze spojiti samo mrezno(tj.preko kabela). Dali ja mogu ovaj novi komp spojiti u stari(sa wlan-om), tako da ja preko njega dobivam internet???....dali mi moze ko objasniti kako se to radi???

BlackMoon pet 29.5.2009 13:58

Može,ali moraš napraviti cross-ani mrežni kabel i spojiti obje mrežne kartice. Zatim kreiraš lokalnu mrežu,dodijeliš računalima IP adrese.npr jednom 192.168.1.2,drugom 192.168.1.3 ,subnet 255.255.255.0 i gateway je IP onog računala koji ima wlan. Na tom istom računalu uključiš i mrežnim postavkama ICS (internet connection sharing),konfiguriraš firewall i to je to. Imaš po netu sheme kako napraviti cross kabel.

Samo nije mi jasno zašto te zanima ovaj način spajanja,jer ako imaš wlan,imaš i neki router koji ima sigurno bar dva LAN priključka pa je običan mrežni kabel dovoljno uključiti u jedan od njih i konfigurirati lokalnu mrežu bilo preko DHCP-a ili dodijeljivanjem fiksne IP

Tionio pet 29.5.2009 14:01
BlackMoon kaže...

Može,ali moraš napraviti cross-ani mrežni kabel i spojiti obje mrežne kartice. Zatim kreiraš lokalnu mrežu,dodijeliš računalima IP adrese.npr jednom 192.168.1.2,drugom 192.168.1.3 ,subnet 255.255.255.0 i gateway je IP onog računala koji ima wlan. Na tom istom računalu uključiš i mrežnim postavkama ICS (internet connection sharing),konfiguriraš firewall i to je to. Imaš po netu sheme kako napraviti cross kabel.

Samo nije mi jasno zašto te zanima ovaj način spajanja,jer ako imaš wlan,imaš i neki router koji ima sigurno bar dva LAN priključka pa je običan mrežni kabel dovoljno uključiti u jedan od njih i konfigurirati lokalnu mrežu bilo preko DHCP-a ili dodijeljivanjem fiksne IP

 imam kucu na kat, ruter mi je dole, a kompovi gore....a zasto treba biti taj "cross" kabel, zar nemoze preko obicnog mreznog kabela?
BlackMoon pet 29.5.2009 14:06

Kad ideš iz jednog računala u drugo tj,spajaš dvije mrežne kartice igra ti samo cross kabel jer su na dvije strane različite RX i TX pozicije,znaći što jedna kartica šalje,druga prima i obrnuto. Na taj način računala međusobno komuniciraju. S običnim mrežnim,nećeš dobiti ništa.

Tionio pet 29.5.2009 14:14
BlackMoon kaže...

Kad ideš iz jednog računala u drugo tj,spajaš dvije mrežne kartice igra ti samo cross kabel jer su na dvije strane različite RX i TX pozicije,znaći što jedna kartica šalje,druga prima i obrnuto. Na taj način računala međusobno komuniciraju. S običnim mrežnim,nećeš dobiti ništa.

 okke....hvala....jos cu se ja malo pozabaviti......Namigiva
cutura ned 3.4.2011 00:04

molim vas                              ja imam na 2 kompa internet ali i laptop i preko wlana sam umrezio laptop a kada igram igre kao cs imam cs na obadva kompa i na laptopu a prvi komp krene igrati bez botova a laptop i 2komp nevide taj server a kada napravi 2 komp server onda vidi laptop a komp1 nevidi taj server a kada laptop napravi server onda ga nevidi 1komp a 2ga vidi a laptop i 2komp mogu igrati u mrezi ali sam prodo laptop i ako napravim na 2kompu onda nevidi 1komp a ako na 1napravim onda nemoze viditi 2 komp{#}

rustweaver ned 3.4.2011 01:34

Koristiti znakove interpunkcije, tesko je desifrirati ovakav tekst. :D

 

Koji operativni sustavi su u pitanju? Kako ti je namjesten subnet mask i lokalna ip adresa na ta dva racunala? Mozes staviti slike network propertiesa sa oba racunala?

 

btw. iako se racunala ne vide, trebao bi se moci spojiti na server koristenjem ip adrese servera. Recimo ako racunalo na kojem si napravio igru ima ip adresu 192.168.1.2 onda bi na drugom racunalu u konzoli CS-a kucao connect 192.168.1.2 ili nesto slicno...