Periferija

[Review] Logitech G110

DamageHigh sub 9.10.2010 19:06

Logitech G110 review

Cijena: 480 - 600 kn  ADM: 525,00 kn

 

Garancija: 1 godina

 

Dimenzije: 50×4×18 cm, 1.5 kg

 

SLUŽBENA STRANICA

 

Tipkovnica je izravan nasljednik modela G11, međutim G110 ne posjeduje LCD ekran. Tipkovnica je opremljena s 12 G tipki (tri profila po svakoj), pozadinskim osvjetljenjem, jednim USB portom, zvučnom karticom te "windows key switch-om". Tu su također i kontrole za upravljanjem multimedijom zajedno sa vrlo praktičnim valjčićom za reguliranje glasnoće. 

Tipkovnica je izrađena od crne mat plastike, dok onu nesretnu, sjajnu, susrećemo samo na središnjem gornjem dijelu tipkovnice. U tom dijelu se nalaze i konektori za mikrofon i slušalice te jedan USB port. G110 posjeduje vlastitu zvučnu karticu koja može izvrsno poslužiti za komunikaciju u igrama, dok je za slušanje glazbe ili gledanje filmova ne bih preporučio jer je kvaliteta zvuka ipak nešto lošija nego na integriranoj zvučnoj kartici računala. Mikrofon, odnosno slušalice se mogu isključiti tipkama na samoj tipkovnici, bez potrebe za njihovim iskopčavanjem.

Tipkovnica se napaja iz jednog USB utora, što će reći da USB utor na samoj tipkovnici ne isporučuje dovoljno struje za neke ozbiljnije uređaje kao što je eksterni hard disk. USB stickovi, miševi, mobiteli i sl. funkcioniraju ispravno.

Tipke su presvučene tankim slojem gume što neće svima odgovarati. Meni osobno je takav "gumeni" osjećaj izvrstan. Tipke su tako ugodne i "mekane" na dodir. Sama tipkovnica je poprilično ravna čak i sa podignutim nožicama, a nije pretjerano visoka tako da se bez problema može koristiti bez odmorišta za dlanove.

Na lijevoj strani tipkovnice nalazimo 12 G tipki grupiranih u 3 skupine po 4 tipke radi lakšeg snalaženja. Svaka G tipka ima 3 profila koji se reguliraju M tipkama iznad njih, što će reći da imate 36 programibilnih tipaka. Za svaku se može namjestiti zaseban keystroke, macro, shortcut, skripta itd. Pokraj M tipki (M1, M2 i M3) nalazi se i MR tipka koja služi za dodjeljivanje funkcija G tipkama "u letu". Ukoliko se niste prije susreli s G tipkama, vjerojatno će vam trebati kratki period navikavanja da shvatite da Ctrl, Shift i Tab nisu zadnje tipke na tipkovnici, tako da će vam se u početku nerijetko dogoditi da će te pritisnuti neku G tipku umjesto shifta..

M tipke, osim za mijenjanje profila G tipki, služe i za promjenu boje osvjetljenja. Svakoj M tipki se u driverima može dodijeliti određena boja tj. intenzitet osvjetljenja. Dostupne boje su plava i crvena te sve nijanse između. Osvjetljenje se može upaliti tj. ugasiti pritiskom na tipku na samoj tipkovnici. Intenzitet svjetlosti je, čak i pri maksimalnom osvjetljenju, dosta slab, pogotovo kod plavog osvjetljenja. Ovo se realno ne može navesti kao mana, jer se osvjetljenje vidi onda kada je ono zaista potrebno, tako da ne smeta pri radu. 

Kako bi se spriječilo slučajno pritiskanje windows tipke i samim time izlaženje iz igre, na windows tipkama postoji malo ulegnuće. Ako vas to u žaru igre ne može spriječiti da ju slučajno pritisnete, na vrhu tipkovnice postoji praktičan switch kojim se windows tipke potpuno isključuju.

Ja sam tipkovnicu kupio u ADM-u i dobio sam je s hrvatskim layout-om. Naša slova su samo naljepljena, dakle ne svijetle. Prije kupnje provjerite ima li tipkovnica hrvatski layout, jer ju neke trgovine isporučuju sa engleskim.

Driveri izgledaju atraktivno i lako se koriste. Pri startup-u si prisvoje 16 MB RAM-a.

 

Plus: Pozadinsko osvjetljenje, 12 G tipki (niti previše niti premalo), dimenzije, zvučna kartica, osjećaj pri pisanju, kotačić za regulaciju glasnoće, prekidač za isključivanje windows tipki, lagani, atraktivni i logični driveri.

Minus: Cijena, mrvicu preslabo plavo osvjetljenje, nešto lošija kvaliteta zvuka, naljepljena hrvatska slova.

 

Zaključak: Sve u svemu, tipkovnica za preporuku. Uz nešto višu cijenu dobijete uistinu sve. Osjećaj tipkanja je odličan, a tipkovnica se doima vrlo čvrstom i bez škripuckanja i uvijanja.

DamageHigh sub 9.10.2010 20:09

Heh...prosječan rekao bi...

Što se tiče pisanja, meni je tipkovnica super udobna..tipke su gumirane i meke, blago nagnute prema naprijed i kod pritiska tipke "amortiziraju" udarac...

Što se tiče osjećaja kod pisanja i kvalitete izvedbe, čista petica..neki gameri bi vjerojatno voljeli nešto kraći hod tipki, ali nije jako dubok..

fear619 ned 10.10.2010 09:54

Imam ju več neko vrijeme i moram priznati da je ispunila moj očekivanja, dovoljan broj Gtipki, osvjetljenje, multimedijske kontrole, čak je i hod tipki bolji nego što sam očekivao.

Ako se ne palite na tipkovnice sa ekrančićima onda je ovo keyba za vas.

win32 ned 10.10.2010 10:43

Nadam se samo da nova G serija tipkovnica nije kao ova moja G15 rev 2 koja je katastrofalna sto se tice pisanja. Uz to sto je hod tipki ipak malo prevelik, jos je tipkovnica i uzasno glasna.

USB koji se nalazi na njoj je nis' koristi.....bolje da su ga IMHO maknili i stavili 2.0 uz nesto malo vecu cijenu. 

Ono sto "pikiram" je G510 posto bih ovu G15 rev2. poslao u mirovinu pa se nadam da ce se javit netko tko ju je vec kupio i tko je imao prosle serije tipkovnica pa ce napraviti neku malo usporedbu.

Koliko vidim izbacili su iz G510 USB sto uistinu podrzavam, samo se nadam da su onda poboljsali neke druge stvari.

mata_87 ned 10.10.2010 17:49
win32 kaže...

Nadam se samo da nova G serija tipkovnica nije kao ova moja G15 rev 2 koja je katastrofalna sto se tice pisanja. Uz to sto je hod tipki ipak malo prevelik, jos je tipkovnica i uzasno glasna.

USB koji se nalazi na njoj je nis' koristi.....bolje da su ga IMHO maknili i stavili 2.0 uz nesto malo vecu cijenu.

Ono sto "pikiram" je G510 posto bih ovu G15 rev2. poslao u mirovinu pa se nadam da ce se javit netko tko ju je vec kupio i tko je imao prosle serije tipkovnica pa ce napraviti neku malo usporedbu.

Koliko vidim izbacili su iz G510 USB sto uistinu podrzavam, samo se nadam da su onda poboljsali neke druge stvari.

  I ja pikiram na g510, ako je uzmem uskoro javim ti na pm dojmove  Cool

DamageHigh pon 11.4.2011 17:31

Znači da ima hrvatski raspored slova...

Priložio sam ti sliku engleskog layouta - za naški pogledaj na svoju tipkovnicu, pa usporedi..{#}

 

Ukratko, na tipkovnici nemaš napisana hrvatska slova (č,ć,ž,š,đ) (naravno, na kompu ih imaš, samo nisu napisana na samoj tipkovnici), razlomljen enter (u jednom redu), z i y zamjenili mjesta i neki znakovi su na drugim mjestima nego je to "nacrtano" na tipkovnici.

nick54312 pon 11.4.2011 17:36
DamageHigh kaže...

Znači da ima hrvatski raspored slova...

Priložio sam ti sliku engleskog layouta - za naški pogledaj na svoju tipkovnicu, pa usporedi..{#}

 

Ukratko, na tipkovnici nemaš napisana hrvatska slova (č,ć,ž,š,đ) (naravno, na kompu ih imaš, samo nisu napisana na samoj tipkovnici), razlomljen enter (u jednom redu), z i y zamjenili mjesta i neki znakovi su na drugim mjestima nego je to "nacrtano" na tipkovnici.

 

Hvala, evo što su mi odgovorili  "Nema hrvatski layout i ima veliku tipku enter." 

 

Vjerovatno zato i košta 100kn manje nego drugdje. 

Hvala

 

I da uopće se ne možeš pouzdat u te prodavače jednom sam pitao da li mi u NZXT M59 kućište stane Asus 6950 DirectCu i oni mi ogovorili ovako : Da stane, u navedeno kućište stanu sve ATX matične ploče. Ja gledam drugi dan ono WTF? i ništa zbunjeni su svi.

 

jpelko2 pon 11.4.2011 17:57

Imam ovu tipkovnicu oko 1 godinu i dao bi joj ocjenu 4.Odlične tipke(dok g15 rev.2 je katastrofa po kvalitete)jako pozadinsko osvijetljenje,dosta media tipki i ima dovoljno velik kabel.Mane su usb utor koji ne radi ok zbog premalo struje kaj god da spojim ne radi(miš,usb utor,iphone 4) i cijena. Integrirana zvučna je isto ok ali ju rijetko koristim. Na kraju odlična tipkovnica s malo prevelikom cijenom. Probao sam i g15 jako loša kvaliteta i ekran mi nije potreban.

DamageHigh pon 20.6.2011 17:37
nick54312 kaže...

Koliko je ta plava boja doista slaba?

 

Da li se ipak uspije iz nje nešto vidjet?

Nije to baš tak da se ništa ne vidi..hehe..

Vidi se najnormalnije, ali ne obasjava i strop iznad sebe kao recimo Razerovi miševi...:P

NexT_T1 pon 20.6.2011 23:01

To bi meni taman odgovaralo, ne volim kad puno bljesti, cisto da vidim slova :D

 

A ovaj review mi je pomogao, hvala puno!

U skorije vrijeme cu vjerovatno uzeti ovu tipkovnicu dok zaradim nesto novca :)

 

 

nick54312 pon 20.6.2011 23:03
NexT_T1 kaže...

To bi meni taman odgovaralo, ne volim kad puno bljesti, cisto da vidim slova :D

 

A ovaj review mi je pomogao, hvala puno!

U skorije vrijeme cu vjerovatno uzeti ovu tipkovnicu dok zaradim nesto novca :)

I ja je mislim kupit.

stjepan01 uto 5.6.2012 20:11

Oke, pošto sam ubo ovu tipkovnicu, zanima me jedna stvar. Ušteko u nju pinove od slušalica i vidi čuda, nema zvuka! Da li je to možda zbog toga što su mi zvučnici uštekani u komp (makar bi to bilo bedasto svaki puta ištekavat zvučnike), ili ja nisam nešto dobro podesio! Dakle instaliral drivere i dalje ništa...tišina!

DamageHigh uto 5.6.2012 20:58

Koji OS?

U principu, to je idiotizam windowsa. Ideš u control panel => Sound => kartica "Playback" => klik na stavak koji u nazivu ima "USB" => Set Default.

 

Ako i dalje ne radi, ukopčaj i mikrofon (prvo mikrofon pa onda slušalice). Meni slušalice ne rade bez mikrofona..LOL

BlueMax ned 30.12.2012 18:08

Imam problem s tipkovnicom. Mislim da nije do tipkovnice nego da sam nesto krivo podesio. Znaci sve radi ok, profili, g tipke.... do reboota. nakon reboota cesto se zna dogoditi da tipkovnica ne reagira tj. rade samo "M" tipke za promjenu osvjetljenja. Nakon istekavanja pa ustekavanja USB porta sve radi ok. Ranije sam imao drugu logitech tipkovnicu i misa i radili su preko setpointa. Sad sam stavio G110 i G400, instalirao sam Logitech Gaming software i poceli su ovi problemi. Profile drzim na default i sam se prebacuje u odredjenim igrama i aplikacijama i tu nema nikakvih problema. Pokusao sam deinstalacijom Setpointa a ostavio Logitech gaming software i sve je isto. Znaci jedini je problem sto nakon reboota cesto ne prepoznaje ni jednu tipku osim ovih za mijenjanje boje.

Haf932 ned 30.12.2012 19:57

Probaj kompletno obrisat te sve programe od Logitech Gaming softwera i instaliraj ispocetka ! Ja imam G13 , G15 i G35 i nemam nikakvih problema kaj se tice softvera ! Verzija koju imam instaliranu je 8.40.83 !

vrinho uto 8.1.2013 15:20

Koristim ovu tipkovnicu nekih 2 mjeseca i imam samo riječi hvale. Zanima me jedna stvar, postoji li neki mod ili skripta da se slovima mogu stavljati različite boje? Htio bih da WASD tipke budu drukčije od ostalih, nisam nigdje naišao na to, samo na skriptu di svijetla trepere.