Periferija

Plantronics Gamecom 367 [Review]

SebaOS čet 16.2.2012 15:20

 

Pošto sam ja tražio hrpu reviewova prije nego što sam naručio headset, bio bi red da napišem par dojmova sad kad ga imam.

 

Za početak,  slušalice sam naručio iz http://svijet-medija.hr/ , jučer poslijepodne, a poštar ih je donio danas oko 12 na kućnu adresu u Osijek, tako da dajem pohvale trgovini i preporuku ako se netko slučajno dvoumio. Sve je lijepo spakirano, osigurano i brzo. Plaćene su 239 kuna. 

 

Izrada

 

Kad se uzmi prvi put u ruke osjećaj je solidan. Materijal od kojeg su izgrađene ne škripi, ne djeluje prejeftino, ako uzmemo u obzir cijenu headseta. Ako se pojedinačno slušalice savinu nosači lupkaju u gornji dio, klimavi su i dosta se mogu mrdat. Kada se razvuku na neku normalnu veličinu ostaje samo to mrdanje, ali se ništa ne čuje, dok su na glavi čvrste i solidne bez mrdanja. Headband ima fini mekani dio koji ide na glavu, za neke možda malo predebel, ali sve u svemu udobno izvedeno. Nekidan sam imao priliku uzeti u ruke Sennheiser hd201, među najjeftinijim njihovim slušalicama i strašno sam se razočarao u kvalitetu izrade i mogu reći sa sigurnošću da su 367ice bolje i čvršće. Dio koji stavljamo na uši također je malo deblji, i ovisi o vama da li vam odgovara ili ne, te ako ste u mogućnosti preporučio bih da se probaju prije kupovine. Dakle... debela, mekana tkanina oko ušiju, nije "kožna" kao na nekim headsetima, pa nema ljepljenja, ali zato manje zraka prolazi i ušima može postati vruće nakon nekog vremena. Na prvu dosta pritišću glavu i mislio sam da će uši boliti, ali je sve okej, jer stišće područje oko uha. Opet, neki vole možda malo labavije, ali nakon 10tak minuta sam se već navikao i skoro pa ne osjetim headset na glavi. 

Mikrofon mi je odlično izveden, može se podinugi i sakriti ispod nosača slušalice, odnosno ne strši sastrane i to mi se jako sviđa. Kvalitetu mikrofona nemam s čim usporedit jer sam do sad imao samo jeftine ebay headsete, ali čini se u redu, ne hvata disanje, ne hvata zvuk iz slušalica, čak i neko lupkanje po stolu, tipkovnici i slično odluči ne primiti, nego tek konkretan govor. Koliko sam shvatio ima dva mikrofona od kojih je jedan zadužen za smanjivanje background noise-a i dosad to radi jako dobro. Polovica drške od mikrofona je tvrda plastika, dok je druga nekakva savitljiva guma koju možete prilagodit kako vam paše. Nešto je kraći nego što sam imao prije, ali kad malo bolje razmislim, onaj je bio predugačak. Na headsetu mikrofon ne smeta dok se jede, pije ili nešto slično i još jedan thump-up za to :). 

Kabel od slušalica mi je nekako čudan, kao kombinacija one pletene izolacije i gume, možda dio koji je ispod prosjeka materijala korištenih za ostatak slušalica. Sam spoj sa slušalicama izgleda neobično, s plastikom preko, ali po internetu nisam naišao na probleme vezane uz kablove, a ima ljudi koji koriste slušalice 2+ godine. 

20tak cm niz kabl je volume control koji nije najsretnije izveden, ali je sasvim okej. Uz to ima i mute tipku koja isključuje mikrofon u potpunosti. Možda da se može koristit direktno s teamspeakom odnosno da teamspeak registrira mute/unmute, ali i bez toga je okej. Činčevi ko činčevi, tvrda plastika za zaštitu, čine se pristojni. Dužina kabla opet ovisi o vama, meni je malo predugačka... uglavnom nebitno. 

E da, dio koji ide na uši se može pomicat neovisno o nosaču, par stupnjeva u sve strane, tako da odgovara različitim oblicima ušiju/glave :D

 

Općenito, slušalice su VELIKE. Na glavi stoje odlično i udobne su, ali savjet je da se ne gledate u ogledalo jer izgleda debilno :D. Držači za slušalice ne idu onako uz glavu nego vire sastrane što opet - (meni) izgleda gadno, ali je udobno. 

 

Zvuk

 

Nakon sat i pol Battlefielda 3, i 10tak minuta glazbe zaključak je da nema dovoljno basova. Moram priznat da sam očekivao više, bez obzira na cijenu. Ostalo je tu, srednjih tonova ima malo manje, pa se visoki ističu, zbog čega se čini da ima još manje basova. Uglavnom, kako sam bio nezadovoljan tražio sam softversko rješenje tome i naišao na: Playback devices > headphones properties > enhanchement > bass boost, i tamo sam malo čačko, ima i nekakvih podsettingsa gdje se može birat bass boost. Odabrao sam +15dB i nakon toga su jako živnule. Da znam da "to nije to", ali se treba shvatit da se slušalice kao 367 ne koriste za slušanje glazbe i shodno tome neprirodno povećavanje basa djeluje jako dobro u igrama ( ekspozije, rpg, granate ), dok u reprodukciji glazbe prigušuje srednje tonove. Usprkos tome, sa istim postavkama bi prije slušao glazbu, makar malo prigušenu, ali s više basa nego u "stock verziji". 

Nakon toga sam jako zadovoljan zvukom, pogotovo ako se koriste u onome čemu su namjenjene - igrama. Vjerujem da se mogu izvući još bolji rezultati korištenjem nekakvih Realtekovih drivera sa equalizatorom, pa ako netko proba slobodno neka da svoje dojmove. Ako vam nešto znači, prvi put sam čuo pri Loading screenu mape Caspian Border da netko nešto blebeće u pozadini ;) 

Izolacija zvuka nije savršena, ali dok nešto svira/puca/lupa, skoro pa ni ne čujete okolinu. Dok sam igrao, sestra mi se vratila kuć i ušla u sobu, a nisam ju čuo :). Inače se u igri jako dobro čuje s koje strane dolaze koji zvukovi i to dosta pomaže pri igranju. Opet da se ogradim, nisam isprobao ništa bolje pa je možda ovo šrot, ali ovako mi se čini da je i taj dio solidan. 

 

I to je to što mi pada na pamet trenutačno... Ako imate pitanja slobodno pucajte. 

 

+

> Čvrst i stabilan headset (opet s obzirom na cijenu)

> Odlično izveden mikrofon koji se može sakrit, ujedno i dobra kvaliteta, te hvata samo ono što treba. Isto je plus što je malo kraći pa ne smeta. 

> Nakon umjetnog povećavanja basa, zvuk je u igrama zadovoljavajuć

> Odlično sjedaju na glavu, vrlo udobne 

> Mute tipka na kablu

> Vrlo dobra vrijednost za cijenu! 

 

-

> Velike, pomalo nezgodne

> debeli "padding", i na slušalicama i na headbandu ( i ne mora biti minus, ovisi) 

> Čudan kabel 

> Volume control nezgodan za koristit i djeluje jeftino

> Čvrsto stoje na glavi, dok se ne naviknete, pomalo i prečvrsto 

> Griju se uši 

 

Bottom line:

- Za cijenu od 239 kn, koliko ja znam, headset čak i nema neku ozbiljnu konkurenciju. Uz malo čačkanja oko popravljanja zvuka, slušalice stvarno vrijede te novce ako ne i više. Prednosti kao što su mikrofon, udobnost i čvrstoća izrade daleko nadmašuju nesavršenost zvuka, grijanje ušiju te ponekad prečvrst stisak koje imaju na glavu. Ukoliko imate dvojbi, svakako bi preporučio slušalice, ali sve dok ih planirate koristiti u igrama, a ne za slušanje glazbe! 

 

 

UPDATE 23.03.2012: Nakon mjesec dana igranja, dojmovi su svakako samo poboljšani. Brzo se navikne na malo čvršći stisak oko glave, pa postaje normalan. Basovi kao da su se malo produbili ili sam se ja navikao na zvuk, nisam siguran. Također, pod minus je navedeno da su velike, što je bila moja prva reakcija nakon minijaturnih headseta koje sam posjedovao prije. Sada mi se ovo čini sasvim normalno, možda malo veće nego prosječni brand headset, ali potpuno normalna veličina zapravo. Nisu počele proizvodit nikakve zvukove, rasklimale se nimalo koliko mogu primjetit, jedino su postale udobnije kako su se pomalo prilagodile glavi ili glava njima. A velika je. 

 

domac5 čet 16.2.2012 15:58

eh kako su lijepe dok su nove...kasnije se nakupi prasine tu kod ove tkanine sta prekriva prostor oko uha...sve u svemu u ovih pola godine kolko ih imam ko nove su...nekima se zna izhabat ona plastika kad stalno mikrofon mices gore dolje pa vise ne drzi vise tako dobro...meni jos drzi ko kad sam ih kupio a svaki dan barem jednom koristim mikrofon

Miki Liki pon 2.4.2012 19:38

Baš sam ih danas kupio i mogu reći da su odlične te jako lijepo sjedaju na moju glavurdu.

Kad sam ih spojio na izlaze od zvučne (integrirane) malo sam se igrao s postavkama i nisam nikako mogao dobiti neki prihvatljivi zvuk.

Nakon toga sam ih spojio na USB zvučnu od logitech headseta što sam imao prije i ugodno se iznenadio kvalitetom i čistoćom zvuka tako da sada ostaju spojene na taj način.

honda_zg čet 5.4.2012 18:18

Uzeo danas i odma problem,kada mi radi mikrofon ne radi mi zvuk i obrnuto,spojene na zvučnu od ploče.Ima možda tko kakvu ideju u čemu bi mogao biti problem,odnosno gdje griješim prilikom spajanja,ima meka caka možda,pomagajte ljudi jer nemam love za druge.

honda_zg čet 5.4.2012 22:51

Hvala HAF na trudu,evo izgleda da sam riješio problem,za sada radi kada sam prestao koristiti  S/PDIF device koji mi se pojavio kao  opcija kada sam prikopčao slušalice.U opciji sound pod playbackom vratio na sound kao default device i sad šljaka.

Neznam koliko bi jedna vanska usb zvučna poboljšala zvuk(preporuka za vanjsku zvučnu je dobrodošla,naravno po nekoj razumnoj cijeni),primjerice kod slušanja mjuze,jer ovako to baš i nije nešto.

Keiichi pet 6.4.2012 11:26

Da bas to kaj veli domac5 :D nakon dugo korištenja prašina se tako uvuče da je to strašno i men osobno izgleda nehigijenski al aj to sam samo ja :D inače sve ostalo je čista petica :)

Jedino ne znam jel sam ja retardiran pa ne znam podesiti sluške, ali na oba dva kompa kad spojim sluške i pustim na tjubu nešto svi na skypu čuju sto svira iako mi je tjub stisan na minimum a mic isto na skypu isto nadređen na tise :/

brane47 ned 8.4.2012 16:27

Pitanje, jer svuda su razlicite informacije..

Jesu li driveri 40 ili 50mm?

I negdje sam citao da je boljka mikrofon, da skoro pa otpadne nakon nekog vremena, istina?

I moze li netko usporediti zvuk sa Philips shp-2700?Bass?

Hvala..

SebaOS pon 30.4.2012 17:16

Da se updateam: 

 

Danas su slušalice počele ispuštat gadan šum dok ništa ne svira, i ljut sam. Jedva su napunile dva mjeseca. Sve "normalne" metode popravka su zasad neslavno propale, vidit ću još dan dva kako će se ponašat, ali kako sad stvari stoje idu na garanciju nažalost. Nadam se da to nije problem s većinom slušalica, a ako je, vjerovatno je do kvalitete kabela kojim je spojen, što je i navedeno u review-u.  :(

dasoo988 pon 30.4.2012 17:21

Ja sam si kupio te sluške prošle godine u 10 mjesecu.. jedva dva mjeseca prošlo i mic se pokvario i lijeva strana mi stalno zveckala ko da se nest rasulo {#}  bile su pod garancijom pa sam dobio nove... jos su se u Linksu cudili kako moze mic riknut tak brzo na novim sluskama od plantronicsa ...

Diablo86 uto 1.5.2012 12:49
ExStazy kaže...
Diablo86 kaže...

Nemojte slučajno baciti te sluške na pod, jer jako lako puknu, ali daju se popraviti sa malo super ljepila {#}

Dvaput roknule sa stola i niš. xD

Ma ako igraš BF3 pa ti "slučajno" ispadnu