Periferija

Logitech z 2300 recenzija (review)

Vido ned 29.5.2011 23:31

Si 100% siguran da su ti riknuli sateliti. Ako imaš kakav multimetar izmjeri otpor zavojnice direktno na kontaktima i ako pokazuje 7.x ili 8 oma onda su ok pa je onda vjerojatno do kabela.

Ako nemaš multimetar možeš uzeti dva komada bilo kakve žice i spojiti bateriju 1.5V direktno na kontakte zvučnika, ako se membrana pomakne znači da rade. Samo nemoj dugo držati spojenu bateriju, pričao sam ti o istosmjernoj struji {#}

 

 

I da, ako si iz ZG i ako odlučiš baciti te drivere nemoj nego ih daj meni (bez obzira rade, ne rade) {#}

thedream pon 30.5.2011 07:36

Impedancija ti igra ulogu utoliko da možeš birati šta ćeš razvaliti {#}, staviš na ulaz od 4 ohma zvučnike od 8, pojačaš do kraja i ode pojačalo u Subu u tri krasna, dok recimo kad na ulaz od 8 ohma spojiš zvučnike od 4, velike su šanse - opet ako budeš gazio glasnoću, da ćeš si razvaliti kutije tj. zvučnike.

 

Koliko sam čitao radi se o otporu prolasku el.struje odnosno u našem slučaju malo šire - audio signala. Nije problem koliko sam shvatio staviti različite impedancije, bitno je nekako u pravilu da su što bliže vrijednostima, 6/8 8/10 i slično..

Vido pon 30.5.2011 09:45
thedream kaže...

staviš na ulaz od 4 ohma zvučnike od 8, pojačaš do kraja i ode pojačalo u Subu u tri krasna

ti to ozbiljno?

 

Na pojačalo koje je rejtano na 4 oma možeš spojiti zvučnike od 8784326889 oma bez problema. Doduše vjerojatno se ne bi čulo ništa ali daleko od toga da bi išta crklo...

 

Obratno... ovisi o kvaliteti, to što je pojačalo rejtano na 8 oma ne znači da ne može sasvim dobro raditi na 4 oma, ali to nije preporučljivo. Može crknuti pojačalo od preopterečenja, a može i zvučnik ako pojačalo ode u clip.

thedream pon 30.5.2011 09:56
Vido kaže...
thedream kaže...

staviš na ulaz od 4 ohma zvučnike od 8, pojačaš do kraja i ode pojačalo u Subu u tri krasna

ti to ozbiljno?

 

Na pojačalo koje je rejtano na 4 oma možeš spojiti zvučnike od 8784326889 oma bez problema. Doduše vjerojatno se ne bi čulo ništa ali daleko od toga da bi išta crklo...

 

Obratno... ovisi o kvaliteti, to što je pojačalo rejtano na 8 oma ne znači da ne može sasvim dobro raditi na 4 oma, ali to nije preporučljivo. Može crknuti pojačalo od preopterečenja, a može i zvučnik ako pojačalo ode u clip.

Prijatelj je spojio i morao je odvrnuti potenciometar za glasnoću gotovo na 100%, crkla mu je mini-linija za 2 mjeseca. Najozbiljnije, zato sam i nebrojeno puta pitao sam sebi, šta da napravim i koje zvučnike da si stavim na Sony-evu mini-liniju. On je stavio zvučnike od 8 oma, čulo se ali je kažem, morao silovati glasnoću da bi slušao kako je želio, i otišao mu je receiver od linije.

 

Linija je isto Sony, i to ne žnj neka, mislim da je slična ovoj . Ne znam drukčije objasniti šta mu se desilo nego da je skurio pojačalo.

Batista pon 30.5.2011 10:15

Ovakoca. Opet sam isao sprobat satelite, prvo sam ih provjerio ohmmetrom.

 

Jednom sam izmjerio 9.5 ohm-a, drugom nista. Stavio sam ih na sub, jedan je proradio, ali ovaj drugi - nista.

Ohm-aza se smanjila na 7.5 ohm-a satelitu koji jos pokazuje znakove zivota, ali nakon kratkog vremena je poceo opet krcat i jednostavno ne moze normalno reproducirat zvuk.

 

Poslije stavim zvucnike od stare samsungove linije i stvar radi sasvim normalno.

Trenutno sam u pregovaranju oko drivera pa sam gotovo siguran da cu pocet s izradom zvucnickih kutija.

 

@Vido, nisam iz Zg-a, ali ti mogu poslat.

   Za popi*zdit, nema niti jednih od 40W, niti od 20W na lageru...

   Ima tko kakav prijedlog za takve drivere, 4/8 ohma impedancije ?

Vido pon 30.5.2011 15:28

@Batista:

ma ne trebaš se gnjaviti

 

no, ne moraju biti baš 40W driveri, može i manje ili više. Ti Tangbandi (originalni) su 10-15W RMS bez skretnice.

Ako ćeš uzeti komponentne, a ne koaksijalne (koaksijalni su kao oni Blaupunkt) 2-way onda uzmeš i mid i tw 8oma, bez obzira što idu u paralelu jer ionako ide dodatna skretnica na tweeter.

 

 

 

@thedream

 

Recimo da imaš dva zvučnika, jedan 4 oma, drugi 8 oma iste osjetljivosti (nek bude 90 db na udaljenosti 1m pri 1W). I sad ih spojiš jednog po jednog na isto pojačalo i odvrneš potenciometar recimo na pola. Onaj od 4oma će glasnije svirati (i to 3db glasnije).

 

Imaš formulu:

 

P=U^2/R

 

U nek bude 4V (recimo da je tako, jer ti potenciometrom namještaš napon kod klasičnih tranzistorskih pojačala)

 

-------------------------

za 4oma:

 

P=4^2/4= 16/4= 4W

1W - 90db

2W - 93db

4W - 96db

 

-------------------------

za 8 oma

 

P=4^2/8=2W

 

1W - 90db

2W - 93db

 

-------------------------

 

Dakle, jasno se vidi koja je razlika u glasnoći i isto se tako vidi da kad je spojen zvučnik većeg otpora pojačalo se manje napreže tj. za isti napon mora dati manje ampera (P=UI) te se samim time manje grije, manja je distorzija, bla bla...

 

Naravno sve to dok se ne dođe do nekog naponskog limita. Ti ako odvrneš do kraja imat ćeš na izlazima određeni napon i ako je taj napon prevelik može doći do clipa, probijanja kondenzatora, pregaranja nekih sitnijih dijelova unutar pojačala i sl. Sve to naravno ubija pojačalo ali ne mijenja činjenicu da je pri normalnom radu pojačalu lakše raditi ako ima spojen zvučnik večeg otpora.

 

E sad, tvoj frend je vjerojatno spojio zvučnike puno manje osjetljivosti od onih koje je koristio prije (to + još tih 3 db razlike 4-8oma) i pojačavao je do kraja jer je sve skupa djelovalo puno tiše nego prije te je prešao taj naponski limit i pojačalo je crklo.

Da je imao zvučnike iste osjetljivosti razlika bi bila samo 3db što je jedva primjetno.

Recimo da je imao prije zvučnike osjetljivost 92db/W/m, 4oma, a sad je spojio neke od 85db/W/m, 8 oma. To bi mu na isto odvrnutom potenciometru značilo razliku od 10db što je ljudskom uhu cca duplo tiše.

On je da bi to nadoknadio išao više pojačati i dobio je to što je dobio jer samo za nadoknaditi tih 7db razlike u osjetljivosti potrebno je 5-6 puta više snage.

 

 

To što sam gore napisao je jedna od stvari što mnogo ljudi ne zna pa misle da moraš imati puste kW da bi nešto bilo glasno. Pazi, prosječan kućni zvučnik ima osjetljivost 80-90db/W/m,  profesionalni razglasni znaju imati i preko 105db/w/m tako da neki od njih sa 1W naprave buke koliko i neki kućni sa 100W.

 

Ovo sve što sam gore napisao je savršeni slučaj. Puno toga ovisi o frekvenciji, o neravnomjernoj impedancijskoj krivulji zvučnika itd. I naravno osjetljivost je vrlo često parametar na kojem se pomalo krade pa i na to treba paziti te je najbolje gledati cijele krivulje odaziva drivera iz koje se točno vidi koliko db proizvodi na kojoj frekvenciji (s tim da se to mjeri u free airu, bez kutije)

DiRT pet 5.8.2011 15:19

Evo malo da dignem temu, meni najbolje zvuči kad u je Realtek HD Audio Manageru postavljeno na Living Room i Party. Možda će tak bolje zvučat i na Z-2300. Zvučna mi se ne isplati kupovat.

explorer 4 ned 7.8.2011 11:31
DiRT kaže...

Evo malo da dignem temu, meni najbolje zvuči kad u je Realtek HD Audio Manageru postavljeno na Living Room i Party. Možda će tak bolje zvučat i na Z-2300. Zvučna mi se ne isplati kupovat.

Ne to nije nikako dobro.Living room i party je loša kombinacija , stavi npr.flat.To zvuči prirodnije i ljepše.

 

A ovaj drugi dio rečenice te nisam skužio što si htio erći.

DiRT ned 7.8.2011 15:03
explorer 4 kaže...
DiRT kaže...

Evo malo da dignem temu, meni najbolje zvuči kad u je Realtek HD Audio Manageru postavljeno na Living Room i Party. Možda će tak bolje zvučat i na Z-2300. Zvučna mi se ne isplati kupovat.

Ne to nije nikako dobro.Living room i party je loša kombinacija , stavi npr.flat.To zvuči prirodnije i ljepše.

 

A ovaj drugi dio rečenice te nisam skužio što si htio erći.

Nema Flat. Probao sam sve i tak mi je najbolje sa ta 2 efekta. I govorim za Z-5500 pa sam mislio da će bit isto i na Z-2300.
A ovo za zvučnu, ne vidim razlog zašto bi trebao kupit kad i ovako svira jako dobro.

explorer 4 ned 7.8.2011 15:23

To što ti imaš je integrirana a ne zvučna.Ako je tebi to dobro ne trebaš bacati novce na zvučnu kao ljudi koji je imaju a ne kuže razliku.Imaju je samo da bi rekli da je imaju.

 

A treba probati to na Z 2300 nema druge.

McNEKONTROLIK ned 7.8.2011 16:28

pozz, možda je malo offtopic tako da sorry...

neznam dali je itko imao prilike čuti ovaj model Geniusa, po mom skromnom mišljenju zvučnici su fantastični i jedni od ponajboljih 2.1 setova do neke razumne cijene...npr. 600 - 800kn za 2.1 set(kolika bi po meni trebala biti i realna vrijednost z 2300) , te zvučnike sam prije par godina platio oko 500kn, i kad pogledam danas da su 1100+kn z2300 to je jednostavno previše s obzirom smeće od satelita u odnosu na ove Geniusove koji su kompletno drveni i daju po meni fenomenalan zvuk i moju sobu od 34m2 bez problema napune kvalitetnim zvukom, (z2300 sam imao prilike čuti kod kolege na fešti za Novu godinu i jedino što impresionira je bass) no ono što me najviše oduševilo kod ovog Geniusa je to da pri pojačavnju na 100% glasnoće nema nikakve distorzije zvuka, ali nikakve... Imam prijatelja koji se profesionalno bavi glazbom i veeliki je fan Creativea, i kad je kod mene čuo ove zvučnike ostao je oduševljen, i htio je i sebi uzeti to za laptop ali je tih zvučnika brzo nestalo s tržišta, tako da si je kupio najskupljji 2.1 set od Creativea! pri kupnji tih zvučnika koji su po meni tada bli razumna cijena za prosječni 2.1 set kontao sam dobiti neke solidne zvučnike za prvu ruku i to je to no pri prvom slušanju sam shvatio da sam dobio puuno više nego što sam platio, čak i moj kolega kaže da ti moji ne zaostaju puno za njegovim creativom...naravno da postoje razlike daleko do toga ali nama običnim smrtnicima s ne toliko istančanim sluhom to nesmeta a i razlika 500kn i 1100+ pa do 2000kn za savršenstvo od z5500 i nije baš mala tako da {#} Genius...

DiRT ned 7.8.2011 21:43

Neznam ja ništa. Samo znam da je moj Logi Z-5500 ok, čak i dobar, a za 2200 kn kolko sam novog platio i predobar. Ja se navikao na to pa mi zvuči ok, znači ovo sve ispod me ne zanima više. Slijedeće šta ću gledat neće biti ispod 10 000 kn.{#}

explorer 4 ned 7.8.2011 21:55
McNEKONTROLIK kaže...

pozz, možda je malo offtopic tako da sorry...

neznam dali je itko imao prilike čuti ovaj model Geniusa, po mom skromnom mišljenju zvučnici su fantastični i jedni od ponajboljih 2.1 setova do neke razumne cijene...npr. 600 - 800kn za 2.1 set(kolika bi po meni trebala biti i realna vrijednost z 2300) , te zvučnike sam prije par godina platio oko 500kn, i kad pogledam danas da su 1100+kn z2300 to je jednostavno previše s obzirom smeće od satelita u odnosu na ove Geniusove koji su kompletno drveni i daju po meni fenomenalan zvuk i moju sobu od 34m2 bez problema napune kvalitetnim zvukom, (z2300 sam imao prilike čuti kod kolege na fešti za Novu godinu i jedino što impresionira je bass) no ono što me najviše oduševilo kod ovog Geniusa je to da pri pojačavnju na 100% glasnoće nema nikakve distorzije zvuka, ali nikakve... Imam prijatelja koji se profesionalno bavi glazbom i veeliki je fan Creativea, i kad je kod mene čuo ove zvučnike ostao je oduševljen, i htio je i sebi uzeti to za laptop ali je tih zvučnika brzo nestalo s tržišta, tako da si je kupio najskupljji 2.1 set od Creativea! pri kupnji tih zvučnika koji su po meni tada bli razumna cijena za prosječni 2.1 set kontao sam dobiti neke solidne zvučnike za prvu ruku i to je to no pri prvom slušanju sam shvatio da sam dobio puuno više nego što sam platio, čak i moj kolega kaže da ti moji ne zaostaju puno za njegovim creativom...naravno da postoje razlike daleko do toga ali nama običnim smrtnicima s ne toliko istančanim sluhom to nesmeta a i razlika 500kn i 1100+ pa do 2000 za savršenstvo od z 5500kn i nije baš mala tako da {#} Genius...

Vjerujem da ti zvučnici nisu loši iako ih nikad nisam čuo.

To je dobro što je zvučnik u drvu ali za zvuk su ipak bitniji driveri koji se koriste i koje se pojačalo koristi.

Dat ću ti primjer gdje zvučnici za koje bi većina rekla da su bolji od drugih koje ću navesti zvuče duplo gore od njih.

Ovi Geniusi su po zvuku lošiji nego ovi puno manji M-audio.

M-audio ima kvalitetnije drivere , kvalitetnije pojačalo i naravno zvuk je ljepši i kvalitetniji.

Želim reći , ne treba na osnovu izgleda zaključivati stvari.

thedream uto 18.10.2011 09:28
fmif kaže...
Samo da upitam je li mozda znate di ima kupiti z2300, trazim vec misec ipo dana po internetu i trgovinama i nigdi....itko?

Nema ih duže vrijeme izlistanima na nabava.net-u, jedino u nekoj anonimnoj lokalnoj IT trgovini potražiti, ili u inozemstvu, čak BiH, Srbija, Bugarska itd. nije loša opcija. Neki koji su ostali od starih pošiljaka na lageru, ili im bili preskupi pa su sad na akciji.

 

Od alternativa, svakako prvi izbor Corsair SP2500, drugi, ako može biti wireless - Klipsch Promedia 2.1, za tu lovu nešto genijalno, bar kako mi vele kolege sa njemačkih i austrijskih foruma koji su ih probali.

 

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2358341,00.asp#fbid=J0mi_w8nm02

 

http://www.alternate.de/html/product/Klipsch/ProMedia_2.1/822662/?

explorer 4 uto 18.10.2011 11:30
fmif kaže...
Samo da upitam je li mozda znate di ima kupiti z2300, trazim vec misec ipo dana po internetu i trgovinama i nigdi....itko?

 

Tehno max ih najverovatnije još ima , treba otić pa vidjet do king crossa ili west gatea

veki22 pon 21.11.2011 23:26
explorer 4 kaže...

Nema ih kod nas već godinu dana , a nasljednika ne bi preproučio pokraj Corsair SP 2500.

Ako 200 kn više za Cors nije problem onda on svakako.

 

http://www.protis.hr/products/details/zvucnici-corsair-gaming-audio-series-sp2500-21channel--frequency-response-35hz-20khz--3/46207

Problem je kaj corsaira nigdje nema, ja sam zvao par dućana i svi daju odgovor da neznaju kad će točno doć, za desetak dana, neki kažu za dva tjedna ili čak više, a u skladištima nemaju niti jedne. A kod nas nema niš drugo pametno za kupit za tu lovu.