Periferija

AverTV Duo Hybrid II (recenzija)

igy uto 18.1.2011 08:57

 

AverMedia je proizvođač multimedijalnih uređaja, a prvenstveno TV kartica za računala. Društvu se predstavila još 1990. godine te od tada pa do danas stvorila je brend prepoznat širom svijeta.

Kod mene se nalazi već druga TV kartica iz programa ove tvrtke, a radi se o modelu AverTV Duo Hybrid II koji trenutno predstavlja sam i vrh ponude tvrtke. Važno je naglasiti kako se iz iz AverMedie dosta trude pokriti širok krug proizvoda pa na tržištu možete naći različite modele s različitim mogućnostima. Prije predstavljanja samog modela htio bih pohvaliti i njihovu Web stranicu koja je zaista pregledna, ali i programeri konstantno rade na poboljšanju drivera i software-a koju s te stranice možete i preuzeti.

 

 

AverTV Duo Hybrid II

 

Kao što se iz samog naziva TV kartice može i naslutiti, radi se o modelu koji ima dvostruki pretraživač kanala, a pruža mogućnost gledanja i slušanja digitalne i analogne televizije i radija. Prednost dvostrukog pretraživača kanala je i u mogućnosti opcija slike u slici (PIP) ili slike izvan slike (POP) te istovremenog gledanja i snimanja različitih programa. Kartica se spaja na matičnu ploču putem PCI-E x1 sučelja (odbačen je klasični (ali i sporiji) PCI).

U paketu s karticom dolazi daljinski upravljač, senzor za daljinski, baterije, radijska antena, uputstva (i na našem jeziku), driver i software, a ono što bih posebno htio izdvojiti je i all in one kabel (s-video, kompozitni) putem kojega je moguće spojiti uređaje poput video rekordera, kamere, ali i igrače konzole! Bez problema sam za testiranje spojio svoj DVD player. Vrijedi izdvojiti i low bracket ukoliko imate manje kučište.

 

TV kartica nudi klasične mogućnosti poput gledanja digitalnog MPEG-2 ili 4 signala, podršku za HDTV 720p i 1080i, teleteksta, EPG vodiča, gledanje u 4:3 ili 16:9 omjeru, snimanje. Poseebna mogućnost je i gledanje 3D televizije, no koliko je krajnjem korisniku to uopće bitno?! 3D televiziju moći će koristiti samo oni koji imaju Nvidia grafičku karticu s podrškom za 3D, monitor s podrškom za 3D, 3D naočale. 3D se nije proslavio širom svijeta, a kod nas pogotovu. Kartica podržava i SnugTV – opciju gledanja televizije preko interneta (no to se ipak plaća). TV karica se uredno može koristiti i s Windows Media Centrom, no ipak je prilagođenija za rad s vlastitim softwareom.

Na samu TV karticu moguće je spojiti dva standardna antenska kabela, all in one kabel koji pruža mogućnost spajanja već navedenih uređaja, radijsku antenu. Senzor za daljinski upravljač spaja se na posebni dio  all in one kabela što zapravo i nije najbolje rješenje ako ne želite na karticu spajati druge uređaje.

 

Mnogi kupci TV kartica veliku pozornost prilažu i daljinskom upravljaču. Za razliku od moje prijašnje AverTV kartice ovaj daljnski upravljač ostavlja mnogo bolji dojam. Iako se ipak radi o „plastičnjaku“ (kao i kod brojnih dr. modela različitih proizvođača) ovdje su tipke mnogo bolje raspoređene, ali i s pristojnim razmakom za one s malo većim i debljim prstima (npr. prethodni daljnski je patio od manjka razmaka među tipkama pa sam znao često krivo i stisnuti). Daljinskim upravljačem možete upaliti računalo.

 

 

Aver media centar (1.7.5)

 

Svatko će se složiti da kvalitetan proizvod čini i dobar software.  Moj dojam je da ga AverMedia i ima. Samo sučelje je jednostavno i dosta logično. Nakon ulaska u media centar podešavanje možete učniti ručno ili putem čarobnjaka. Izabrali jedno ili drugo rukovanje software-om je jednostavno. Moja je zamjerka što nema podrške za hrvatski jezik (što je bilo recimo moguće s prijašnjim software-om). Kanali su uhvaćeni bez ikakvih problema i slika je izgledala dobro. Osim gledanja i slušanja televizije i radija, media centar vam daje mogućnost slušanja glazbe, gledanje videa ili slika s računala. Podrška za gledanje filmova po pitanju formata nije na željenoj razini (nisam mogao sve pokrenuti kako treba), no ipak je zgodna opcija jer u tom slučaju možete upravljati s daljnskim upravljačem. Sve opcije poput teleteksta, EPG-a, snimanja, PIP ili POP radile su uredno. Snimanje je moguće u izvornom formatu, MP4 formatu i iPOD (320x240) formatu. Također je moguće snimati u komadu ili cjepkati po vremenu zapisa ili veličini datoteke. Snimati se može direktno, namještanjem timera ili putem EPG-a. EPG bi mogao biti malo pregledniji.

Opći dojam software-a je dosta dobar, no moglo bi biti još malo glancanja.

 

 

Zaključak

 

Na našem tržištu se ova kartica može naći po cijeni od oko 700 kn. Budimo realni i nije baš jeftina niti je best buy te se kod konkurencije mogu naći i jeftiniji proizvodi. No s obzirom na svoje mogućnosti i širinu ne može se reći da je promašaj. Ipak, ovo je kartica za one kojima računalo služi primarno za gledanje TV-a. Za one ostale korisnike je bolja kupovina kartice iz nišeg cjenovnog ranga.

 

 

 

DOWNLOAD za recenziranu karticu (dodano 24/12/2013.)

igy čet 24.2.2011 13:25

Update: Aver media centar i AverTV 6 software imaju problema s Windows 7 SP1 (problem s gledanjem i pretraživanjem programa), pa privremeno treba program pokrenuti u compatibility modu za Vistu SP2. Kliknite na ikonu media centra i u izborniku izaberite properties. U izborniku kliknite na comatibility te izaberite Windows Vista Service pack 2. Ukoliko vam ova radnja nije uspjela, reinstalirajte driver i software i napravite ponovno isto prije prvog pokretanja.

marcoolinho sub 26.2.2011 12:50
igy kaže...

Update: Aver media centar i AverTV 6 software imaju problema s Windows 7 SP1 (problem s gledanjem i pretraživanjem programa), pa privremeno treba program pokrenuti u compatibility modu za Vistu SP2. Kliknite na ikonu media centra i u izborniku izaberite properties. U izborniku kliknite na comatibility te izaberite Windows Vista Service pack 2. Ukoliko vam ova radnja nije uspjela, reinstalirajte driver i software i napravite ponovno isto prije prvog pokretanja.

  Svaka čast majstore na informaciji i glatkom i elegantnom, privremenom rješenju!

 

Compatibility mode za Vistu SP2 zaista radi i u mom slučaju jer sam W7 x64 Service Pack 1 skinuo prije par dana. Ako imate problema s aktivacijom Windowsa nakon SP1, slobodno mi se javite na PM.

 

Sada mi pretraživanje programa konačno radi i lista nije prazna!

 

Već sam pomislio da mi je kartica hardwerski otišla, ali skužio sam da još primam analogni signal (jer imam hybrid karticu), pa je nisam odmah otpisao. Mada mi je PCI kartica stara već 4 godine, ali radi svoj posao!

 

Hvala još jednom.

Breezer ned 6.3.2011 19:23
igy kaže...

Update: Aver media centar i AverTV 6 software imaju problema s Windows 7 SP1 (problem s gledanjem i pretraživanjem programa), pa privremeno treba program pokrenuti u compatibility modu za Vistu SP2. Kliknite na ikonu media centra i u izborniku izaberite properties. U izborniku kliknite na comatibility te izaberite Windows Vista Service pack 2. Ukoliko vam ova radnja nije uspjela, reinstalirajte driver i software i napravite ponovno isto prije prvog pokretanja.

puno hvala :) zakon...ja sam mislio da mi se pokvarila moja aver speedy kartica :)

igy pet 18.3.2011 06:18
marcoolinho kaže...

 

 

a kaj ovo sve skupa još nije rješeno oko avermedie i sp1 ??? Još uvijek moram ić na compatibility mode za Vistu.

 

koju verziju windowsa 7 imate? ja sam na 64bit.

 

 

ja imam 64-bit. nisam pratio za druge modele, no za ovaj to nije riješeno, doduše ne treba to stalno podešavati, samo jednom i razlike zapravo nema tako da nije bitno u kojem modu

što se tiče ovog modela, kartica  radi i s Aver media centrom 3D (za sada beta) koja radi bez problema s SP1. premda je nema za preuzeti pod driverima ovog modela, može se preuzeti kod nekih drugih modela.

Razlika između aver media centra i aver media centra 3D (beta) je jedino u 3D opcijama koje i ovako većina nas ne može koristiti, te kompatibilnost s W7 64bit SP1 .

Marko3Dsign pet 18.3.2011 08:23

Ja imam AverMedia Trinity A707 i imam problema s daljinskim. Baterije sam promjenio 3 paketa...(znači to nije) Daljinski je radio na win 7 x64 Ultimate. Kasnije sam stavio win 7 Profesional koje i sad imam i tu mi daljinski nikako da proradi. Isprobao velik broj drivera i neće. Dolje u trayu pokazuje mi ikonice programa kojima mogu upravljati (AverMedia Center i Windows MC), ali ni jedan ni drugi program ne kuže pritisak na tipkama. Probao sam i staviti karticu u drugi PCI-e slot ali nije pomoglo..

Dal ima ko slične probleme....? {#}

igy pet 18.3.2011 19:54
Marko3Dsign kaže...

Ja imam AverMedia Trinity A707 i imam problema s daljinskim. Baterije sam promjenio 3 paketa...(znači to nije) Daljinski je radio na win 7 x64 Ultimate. Kasnije sam stavio win 7 Profesional koje i sad imam i tu mi daljinski nikako da proradi. Isprobao velik broj drivera i neće. Dolje u trayu pokazuje mi ikonice programa kojima mogu upravljati (AverMedia Center i Windows MC), ali ni jedan ni drugi program ne kuže pritisak na tipkama. Probao sam i staviti karticu u drugi PCI-e slot ali nije pomoglo..

Dal ima ko slične probleme....? {#}

 

o kojem se konkretno software-u radi? aver media centar?

meni se to nije događalo, no ono što bi mogao provjeriti je može li se unutar softwarea podesiti vrsta daljinskog upravljača ili možda programirati tipke

Marko3Dsign ned 20.3.2011 11:22
igy kaže...

 

o kojem se konkretno software-u radi? aver media centar?

meni se to nije događalo, no ono što bi mogao provjeriti je može li se unutar softwarea podesiti vrsta daljinskog upravljača ili možda programirati tipke

Da, o AverMedia Center. A unutar softwarea nema postavki za daljinski. Probat ću kad nađem vremena instalirati još neke drivere..

igy ned 20.3.2011 12:07
Marko3Dsign kaže...

Da, o AverMedia Center. A unutar softwarea nema postavki za daljinski. Probat ću kad nađem vremena instalirati još neke drivere..

dobro bi bio pokušati s zadnjom vezijom drivera

pinkskin čet 24.3.2011 15:31
Marko3Dsign kaže...

Ja imam AverMedia Trinity A707 i imam problema s daljinskim. Baterije sam promjenio 3 paketa...(znači to nije) Daljinski je radio na win 7 x64 Ultimate. Kasnije sam stavio win 7 Profesional koje i sad imam i tu mi daljinski nikako da proradi. Isprobao velik broj drivera i neće. Dolje u trayu pokazuje mi ikonice programa kojima mogu upravljati (AverMedia Center i Windows MC), ali ni jedan ni drugi program ne kuže pritisak na tipkama. Probao sam i staviti karticu u drugi PCI-e slot ali nije pomoglo..

Dal ima ko slične probleme....? {#}

Ja imam takvu karticu, problema nemam sa daljince, samo kad ukopčam onaj all in one kabal, gdje se ukopča senzor daljinskog, moram ga malo prema dolje nagnut inače nerdi daljinac, očito kontakt negdje zeza, ali jednom kad se namjesti onda radi bez problema

igy čet 24.3.2011 17:49
marcoolinho kaže...

Nije me bilo neko vrijeme.

 

Oho izašla je nova verzija avermedie?!?!?!

 

Skidam! Skidam!

 

Javim kako radi sve skupa..

 

 

poooz

ukoliko nije izdan novi paket softwarea za karticu, novi media centar se može preuzeti ovdje, no u tom slučaju se driveri moraju instalirati posebno, te nakon toga media centar

marcoolinho sub 26.3.2011 09:45

točno tako kako si rekao.

 

Driver mi je ostao stari za moju PCI hybrid karticu.

 

Međutim media centar je novi, deinstalirao sam si onaj 3d centar i sad mi sve radi perfektno bez compatibility moda.

 

TV pali normalno daljinskim bez poteškoća.