PC igre

Performanse na razlicitim rezolucijama

Curle ned 5.7.2009 16:02

Imam Gigabyte GTS 250 1GB graficku karticu i Samsung T220 monitor koji ima nativnu rezoluciju od 1680x1050. Neke novije igre na mojoj konfuguraciji ne rade bas najbolje u navedenoj rezoluciji. Probao sam mali eksperiment. Spojio sam svoj stari CRT monitor od 19 inca koji ima preporucenu rezoluciju od 1024x768 i igre lete...

Dakle, ocito da mi konfiguracija nije osobito dobra za igranje na vecim rezolucijama, ali cim je neka manja, sve radi bez problema. E sada, posto LCD monitori opcenito nemogu prikazivati rezoluciju manju od nativne, ispada da sam bezveze bacio pare za Samsunga. Moje pitanje je dali je ikako moguce prikazati manju rezoluciju od nativne na LCD-u, bez nekog velikog gubitka kvalitete slike?

Sto mi preporucujete, dali da se igram na CRT-u, a da za neke druge poslove koristim Samsunga(za one poslove koje ne zahtijevaju jaku konfiguraciju, kao sto su filmovi itd.)?

Hvala na savjetima...

max1919 ned 5.7.2009 16:09

Ja imam komp koji isto nije najjači i osuđen sam na igranje na nižim rezolucijama, imam LCD i slika uopće nije tako strašna kada je na rezolucijama nižima od nativne. Nije točno da LCD nemože prikazati nižu rezoluciju, samo je stvar da često slika na nižim rezolucijama ne izgleda idealno.

Najbolje je da eksperimentiraš pa da vidiš na kojem monitoru slika izgleda ljepše.

max1919 ned 5.7.2009 16:14
Fowix kaže...

Na LCD-ovima nemos smanjit rezu??? WTF? KO ti je to rekao?? Ili kupi jacu grafu ili jos jednu pa u sli ako mos.

 

??? OK, možda nemreš na svima, ali na nekima možeš, znam iz vlastitiog iskustva.

Hyperion ned 5.7.2009 16:16
Fowix kaže...

Na LCD-ovima nemos smanjit rezu??? WTF? KO ti je to rekao?? Ili kupi jacu grafu ili jos jednu pa u sli ako mos.

 

Jesi pogledao molim te njegov procesor i koliko ram-a ima, i napajanje?

Fowix ned 5.7.2009 16:18
Hyperion kaže...
Fowix kaže...

Na LCD-ovima nemos smanjit rezu??? WTF? KO ti je to rekao?? Ili kupi jacu grafu ili jos jednu pa u sli ako mos.

 

Jesi pogledao molim te njegov procesor i koliko ram-a ima, i napajanje?

Ne, sry. Izgleda da moras nabavit novi proc i vise rama. Bar nekog slabog dualca ako nista.

overdeath ned 5.7.2009 16:40
Curle kaže...

Imam Gigabyte GTS 250 1GB graficku karticu i Samsung T220 monitor koji ima nativnu rezoluciju od 1680x1050. Neke novije igre na mojoj konfuguraciji ne rade bas najbolje u navedenoj rezoluciji. Probao sam mali eksperiment. Spojio sam svoj stari CRT monitor od 19 inca koji ima preporucenu rezoluciju od 1024x768 i igre lete...

Dakle, ocito da mi konfiguracija nije osobito dobra za igranje na vecim rezolucijama, ali cim je neka manja, sve radi bez problema. E sada, posto LCD monitori opcenito nemogu prikazivati rezoluciju manju od nativne, ispada da sam bezveze bacio pare za Samsunga. Moje pitanje je dali je ikako moguce prikazati manju rezoluciju od nativne na LCD-u, bez nekog velikog gubitka kvalitete slike?

Sto mi preporucujete, dali da se igram na CRT-u, a da za neke druge poslove koristim Samsunga(za one poslove koje ne zahtijevaju jaku konfiguraciju, kao sto su filmovi itd.)?

Hvala na savjetima...

aaa pa imas single core i samo 1,5gb rama.

barem dualac i 2gb ram pa ce igre poletit.

Curle ned 5.7.2009 16:50

Kao prvo, znam da se rezolucija moze smanjit na LCD-ima, ali se jako gubi na kvaliteti slike jer monitor "rasteze" sliku ako nije njegova nativna. CRT-i s tim nemaju problema.

Kao drugo, trenutno nemam para za neke vece nadogradnje moje konfiguracije, pa mi je mozda najbolji izbor da se sada igram na CRT-u i nizim rezolucijama, a kada nadogradim onda na Samusngu.

Kao trece, ova moja konfiguracija je prilicno solidna, evo jednog primjera: Call of Juarez 2 sam igrao na max postavkama(sa AA i AF) na rezi od 1680x1050 i imao sam oko 25-30 FPS.

Naravno, neke zahtijevnije igre moram igrati na manjim rezolucijama, ali sa max postavkama i sve leti...

Zato vas ja pitam dali je pametno da se igram na CRT-u bas zbog toga sta podrzava manje rezolucije od LCD-a, bez gubitka kvalitete...

Hyperion ned 5.7.2009 16:58
Curle kaže...

Kao prvo, znam da se rezolucija moze smanjit na LCD-ima, ali se jako gubi na kvaliteti slike jer monitor "rasteze" sliku ako nije njegova nativna. CRT-i s tim nemaju problema.

Kao drugo, trenutno nemam para za neke vece nadogradnje moje konfiguracije, pa mi je mozda najbolji izbor da se sada igram na CRT-u i nizim rezolucijama, a kada nadogradim onda na Samusngu.

Kao trece, ova moja konfiguracija je prilicno solidna, evo jednog primjera: Call of Juarez 2 sam igrao na max postavkama(sa AA i AF) na rezi od 1680x1050 i imao sam oko 25-30 FPS.

Naravno, neke zahtijevnije igre moram igrati na manjim rezolucijama, ali sa max postavkama i sve leti...

Zato vas ja pitam dali je pametno da se igram na CRT-u bas zbog toga sta podrzava manje rezolucije od LCD-a, bez gubitka kvalitete...

Odkad nemaju problema, svi monitori čim im se smanji nativna reza slika je shebana, a u igricama se pojavljuju zarezi/zubovi od pol metra, koje jedino može riješit pošteni AA.

 

Xbox360 Modder ned 5.7.2009 17:00
Curle kaže...

Kao prvo, znam da se rezolucija moze smanjit na LCD-ima, ali se jako gubi na kvaliteti slike jer monitor "rasteze" sliku ako nije njegova nativna. CRT-i s tim nemaju problema.

Kao drugo, trenutno nemam para za neke vece nadogradnje moje konfiguracije, pa mi je mozda najbolji izbor da se sada igram na CRT-u i nizim rezolucijama, a kada nadogradim onda na Samusngu.

Kao trece, ova moja konfiguracija je prilicno solidna, evo jednog primjera: Call of Juarez 2 sam igrao na max postavkama(sa AA i AF) na rezi od 1680x1050 i imao sam oko 25-30 FPS.

Naravno, neke zahtijevnije igre moram igrati na manjim rezolucijama, ali sa max postavkama i sve leti...

Zato vas ja pitam dali je pametno da se igram na CRT-u bas zbog toga sta podrzava manje rezolucije od LCD-a, bez gubitka kvalitete...

Pa igraj onda na CRT-u.A kad nadogradiš onda na LCD-u.Dali je pametno ? Tu nema šta bit pametno i glupo ak imaš CRT igraj na njemu zahtjevnije igra na nižim rezolucijama.

191x7 ned 5.7.2009 17:01
Curle kaže...

Kao prvo, znam da se rezolucija moze smanjit na LCD-ima, ali se jako gubi na kvaliteti slike jer monitor "rasteze" sliku ako nije njegova nativna. CRT-i s tim nemaju problema.

Kao drugo, trenutno nemam para za neke vece nadogradnje moje konfiguracije, pa mi je mozda najbolji izbor da se sada igram na CRT-u i nizim rezolucijama, a kada nadogradim onda na Samusngu.

Kao trece, ova moja konfiguracija je prilicno solidna, evo jednog primjera: Call of Juarez 2 sam igrao na max postavkama(sa AA i AF) na rezi od 1680x1050 i imao sam oko 25-30 FPS.

Naravno, neke zahtijevnije igre moram igrati na manjim rezolucijama, ali sa max postavkama i sve leti...

Zato vas ja pitam dali je pametno da se igram na CRT-u bas zbog toga sta podrzava manje rezolucije od LCD-a, bez gubitka kvalitete...

 

Ne, monitor rasteže sliku samo ako si ti to postavio. U postavkama drivera grafičke kartice imaš to za mijenjati (hoćeš li da sliku rasteže (4:3 rastegne na cijeli ekran), skalira (4:3 bude preko ekrana s crnim trakama s lijeve i desne strane, slika ne bude deformirana) ili prikazuje originalnu rezoluciju (ako je manje od 1680x1050 slika bude s svih strana okružena crninom)). Tako da nema potrebe da koristiš 19" kad imaš 22". Pod Moj PC imaš moj komp s kojim ja tjeram 22".

 

Kao drugo, procesor i ram ti nebi mogli iskoristiti (tj filati podatcima) ni GF 9500 / ATI HD 4550, a kamo li tu grafu. Eventualno možeš probati malo clockati procesor, drastično će ti skočiti broj FPS-a jer ti je procesor užasno ograničavajući faktor. I uz to još DDR1 ram, ajme.

 

Napajanje nije opcionalno hoćeš li mjenjati ili ne, ako hoćeš da ti komp doživi sutra mjenjaj pod hitno. Jer preslabo je, a kad ode uglavnom ode i sve drugo s njim.

rooswelt1991 ned 5.7.2009 17:02
F1-IVO kaže...

Sad sam tek vidio njegov PC. Uf treba novi proc (bar neki dualac), napajanje pod obavezno i jos bar gigu rama.

EDIT:

Ko kaze da se ne moze smanjit reza na lcd-u?Cool

ivo sorry na offtopicarenju ali me jaako zanima koja je to tema na tvojoj slici