PC igre

Alone in the Dark 2024

Damir22 čet 21.3.2024 16:05

Ponekad se, tu i tamo, sjetim tih (pra)starih igara s pocetaka ere pc igranja, i zapitam se, kako bi to izgledalo da je danas izaslo, kako bi ovo ili ono bilo super vidjeti u pravom 3d svijetu, s hi res teksturama, full hd grafici i slicnom....

 

Onda mi bude bas zao sto se (izgleda) nitko drugi to ne pita...

 

A onda izadje remake Igre, s velikim I, 1992 godine ovo bijase velika stvar.....

 

2024...ne toliko. Nazalost.

 

Ok, tek sam poceo s igrom, ali, vec vidim da to jednostavno nije to..... ne kazem da pocetak nije ok, neki solidan prosjek za "simulator hodanja s horror elementima", vidjet cu kasnije.....

 

Prvo i osnovno, a to nuzno ni ne mora biti lose - ovo nije remake, nije remaster, ovo je nesto novo pod starim imenom. Prica je full nova, nema veze s originalom, settings je (navodno) kopiran iz originala, znaci, umjesto AITD, igra se mogla zvati bilo kako drugacije i opet, nista ne dobih, nista ne izgubih.

 

Pocetni feeling je tu - cudni kutovi kamere, te neke sitnice koje na momente pojacaju tu nostalgiju, ali tehnicka izvedba je, za sada, katastrofa.

 

Na netu se mogu pronaci podatci o 32gb rama za vece rezolucije i vise detalje, ne znam zasto i od kuda taj podatak, igra se, na mom pc, po pokretanju postavi na 1440p rezoluciju, cinematic kvalitetu (najvisu), poukljucuje sve na max, pogasi sve dls,fsr i slicne "pojacivace", i radi bez ikakvih problema na prosjecnih 120+ fps. I pri tome trosi jedva iznad 8gb rama, te malo iznad 5gb vrama. Istina, priznajem, 2K rezolucija se danas vec smatra sirotinjskom postavkom, vjerujem da 4K (ili vise ako je podrzano) proguta dodatne resurse, no jednostavno ne vidim scenarij u kojem bi igra trosila ni priblizno toj magicnoj brojci od 32gb sistemske memorije.

 

Optimizacija je losa, nema price. Nevjerovatni frame dropovi na mjestima na kojima nema nikakve potrebe, tu ne pricam o par frejmova, tu pricam o dropu od 100 i vise frameova, znaci hodate hodnikom u veselih 100 fps, da bi blagi pomak misa rezultirao padom fps na 10... bez icega na ekranu. Lik toliko iritantno sporo hoda da je to nevjerovatno, trcanje je hit and miss, zapinjanje o nevidljive prepreke, zapinjanje iza nekih objekata, zaglavljivanje u otvorena vrata...redovita pojava.

 

Graficki, cak ni na 2k rezoluciji i maksimalnim postavkama, nista posebno. Naravno ima prekrasnih lokacija i scena, ali vecina je neki ispodprosjecni kvalitet. 

 

I da, ovo je prva igra koje se ja mogu sjetiti na kojoj sam morao smanjiti osjetljivost kamere i misa, obicno to povecam svugdje, ovdje je obratno, jer je kamera toliko trzava, toliko preskace, da je bilo kakvo precizno pomicanje prakticki nemoguce.

 

Sve uz svemu, pocetni dojam, dosta mana, dosta nedorecenosti u tehnickoj izvedbi, sto u konacnici ne mora nista znaciti, ako prica i atmosfera budu barem malo na nivou, bit ce to sasvim solidna igra za odigrati u pauzama kad mi dosadi repetitivnost banishera i dok cekam na HZD....

Damir22 pet 22.3.2024 19:49

10 sati u igri, nije razocarala sto se tice price i atmosfere. Nista spektakularno, naravno, ali sasvim sasvim ok za ubijanje vremena.

 

Nije teska, nije izazovna pretjerano, ocekivano puno hodanja, puno praznog prostora, puzzle su onako, niti pretjerano mastovite, niti pretjerano zahtjevne, sve se svodi na odi u sobu a, uzmi nesto, upotrijebi to u sobi b, najcesce put nije moguc u tom trenutku, pa ides okolnim putem, sto je svojevrsno gubljenje vremena, no kako se napreduje kroz igru, sve vise i vise vrata je otkljucano, sto olaksava kretanje i skracuje put. Borba meh, neprijatelji su mi (za sada) najlosiji dio, nemastoviti, lagani... u osnovi, igra je resident evil na very easy settingsu....

 

tehnicka strana sve gora i gora, stutteri, fps dropovi, zapinjanja u praznom prostoru, igra redovito radi auto save, ali svakako preporucujem snimati sto je moguce vise, ne jednom sam ostao u sredini hodnika ili prolaza, bez iceg vidljivog oko sebe, a lik se ne zeli pomaknuti, ni naprijed, ni nazad, nema druge nego izaci iz igre, load, i onda najnormalnije prodjes tim dijelom.

 

Sve u svemu, cisto ok, cak i uz tehnicke probleme.... 

Damir22 pon 25.3.2024 11:46

Nitko ne igra, ili nikoga ne zanima....

 

Tocno 15 sati za prelazak igre, mozda se to moglo malo razvuci, nisam bas svaki cosak pregledao, ali i ovako je dobro....

 

Ponovno igranje s drugim likom mi je neprivlacno, pokusao, ali koliko vidim, sve je identicno, nema nikakve razlike u gameplayu ili prici, tek kozmeticke razlike u narativu, te par detalja i redoslijed nailaska, ali osnova je ista, iste puzzle, iste lokacije, iako se sugerira da se odradi prijelaz s obadva lika, jednostavno ne vidim potrebe, jer osim skupljanja itema i trofeja, ta dva detalja koja su sakrivena negdje u nekom cosku kad se skupe svi itemi....jednostavno nije vrijedno ponovnog igranja identicne igre s drugim likom.

 

Sve u svemu, solidna zabava, nista extra, posluzila je svrsi.....

Rhodin pon 25.3.2024 12:17

Pročitao sam od tebe sve što me zanimalo.

Iskreno pere me nostalgija nantaj naslov, ali... kao što si rekao, da nema AITD ne bih ni pogledao naslov, a čitajući tvoje komentare bolja mi je nostalgija nego blago razočarenje novim naslovom.

 

Hvala kolega.

Damir22 pon 25.3.2024 13:24
Rhodin kaže...

Pročitao sam od tebe sve što me zanimalo.

Iskreno pere me nostalgija nantaj naslov, ali... kao što si rekao, da nema AITD ne bih ni pogledao naslov, a čitajući tvoje komentare bolja mi je nostalgija nego blago razočarenje novim naslovom.

 

Hvala kolega.

 A cuj, mozda bi ti imao drugacije misljenje, mozda nebi.... mislim, igra nije losa, stvarno nije, u rangu bilo koje horror indie igre, samo je to sve nazalost prazno, prazan svijet, malo puzzle-a, jednostavnost, nemastoviti protivnici.... popis je poduzi, sve su to neke subjektivne zamjerke, koje nekome mozda nista ni nece znaciti.

 

Tako da, kako god da se igra zvala, to stoji, jednako bi bilo, AITD je samo igranje na nostalgiju nas dovoljno starih da se sjecamo, i dovoljno glupih da sjecanje platimo...

 

63 eura za "deluxe" verziju, koja je cisti bullshit, u teoriji nudi vintage horror i costumes pack, u praksi je to besmisleno i bezvezno, 8-bit grafika stvarno ne izgleda dobro na velikim ekranima... ;) ostali filteri su takodjer besmisleni i svakako nesto za cime nema potrebe, a sve i da je ima, trebalo je biti u basic verziji, nikako kao neki dlc ili "deluxe" pack.

 

Besmislenost replaya odmah, ili bilo kada u buducnosti dodatno pojacava taj dojam da je ovo jednostavno preskupo, nicime opravdano.

 

Doduse, postoji jedan kratki, jako kratki dio igre, tu se vidi da je AITD bio "inspiracija", fiksna kamera, staticna scena, tu sam prebacio na 8bit grafiku, i original lika..... o da, to je Alone in the dark iz sjecanja. Nazalost, traje svega par minuta, i jedini je takav dio u igri, opet....premalo, prekasno....

 

Steta, stvarno sam ocekivao masterpiece remake, mozda nekom drugom prilikom.