Overclocking

Tutorial:OC grafičke kartice(nVidia)

Zippo sri 13.5.2009 15:17

Malo je dosadno kod kuće pa sam se odlučio napraviti jedan tutorial Overclockingu nVdia kartica.

Ovo neće biti dug tutorial jer je OC grafičkih kartica relativno jednostavan posao.

 

NAPOMENA:NE SNOSIM NIKAKVU ODGOVORNOST ZA MOGUĆU ŠTETU NASTALU TJEKOM OverClocka - BITNO JE ZAPAMTITI DA SE TAKT NE DIŽE PUNO NEGO POLAKO I POSTEPENO - KOD SVAKOG PROBLEMA ODMAH RESETIRATI(RE RESTART) RAČUNALO!!!

 

1.Software

1.1 Kao OC Software ćemo koristiti RivaTuner

Download

1.2 Pobrinite se također a imate i najnovije drivere za grafičku karticu

Download

 

2.Overclock

2.1 Uđite u Riva Tuner.Trebao bi se pojaviti ovakav prozor.

2.2 Pod "Driver Settings" Kliknite na customize - slika

2.3 Nakon što se padajući izbornik otvori kliknite na "System settings" (Slika grafičke kartice) - Slika

2.4 Trebao bi se otvroiti ovakav prozor

2.5 Stavite kvačicu kod "Enable driver-level hardware overclocking".-Slika

2.6 Primjetit ćete tri "klizača" - pomoću njih kontrolirate takt.Prvih 150MhZ slobodno povisujte takt po 50 MhZ za core i memoriju,a shadere možete dizati i 100 po 100MhZ.Nakon toga dižite po 20MhZ

      Dakle - povećate takt te kliknete apply - nakon toga testirate stabilnost - ako je stabilno dižite još,a ako nije spuštajte po 10MhZ dok ne dobijete stabilan takt - Klizači

 

3.Postavke hlađenja(opcionalno)

3.1 Ukoliko želite grafičku karticu 100% iskoristiti preporučeno je da ventilator dignete na 100% okretaja.To ćete učiniti tako što ćete odabrati tab "Fan" -  Slika

3.2 Ovdije se nema puno za reći - Jednostavno povucite slider(klizač) do kraja i stisnite apply - Također je preporučljivo označiti box kod "Apply fan settings at Windows startup" - Slika

 

Evo ga - nadam se da je tutorial pomogao nekome.

 

EDIT:Koliko znam ovaj software radi i na ATi karticama,ali nisam isprobao pa ne želim savjetoviati.

Stoja sri 13.5.2009 15:24

Dobar review,sigurno če pomoći početnicima u clockanjuNamigiva

 

Sa rivom možeš ja mislim i ati al možeš koristit i ati tool.Ja koristim oboje ,sa rivom dižem takt a sa ati gledam dali su ti taktovi prihvačeni i odmah na slici vidim da li ima artifakta.Ak nema onda idem igret crysis sat-dva da vidim jel stvar štima.I tako svaki dan pomalo.Moja 9800 gt je još tvornički klokana al ja ju guram još i dalje:

 

Stock 9800gt:600/1500/900   (core/shader/memory)

Tvornički clock:700/1715/900

Moj trenutni clock:761/1864/1014

 

Temperature su mi super 38 u idle i nekih 55 u load.Naravno sa scythe musashi i hafomSmijeh

 

 

*EDIT*:Što ne bi bilo bolje da je ova tema u oveclokcing dijelu i to možda sticky da je svi primjete?

Zippo sri 13.5.2009 15:28
Stoja kaže...

Dobar review,sigurno če pomoći početnicima u clockanjuNamigiva

 

Sa rivom možeš ja mislim i ati al možeš koristit i ati tool.Ja koristim oboje ,sa rivom dižem takt a sa ati gledam dali su ti taktovi prihvačeni i odmah na slici vidim da li ima artifakta.Ak nema onda idem igret crysis sat-dva da vidim jel stvar štima.I tako svaki dan pomalo.Moja 9800 gt je još tvornički klokana al ja ju guram još i dalje:

 

Stock 9800gt:600/1500/900   (core/shader/memory)

Tvornički clock:700/1715/900

Moj trenutni clock:761/1864/1014

 

Temperature su mi super 38 u idle i nekih 55 u load.Naravno sa scythe musashi i hafomSmijeh

 

 

*EDIT*:Što ne bi bilo bolje da je ova tema u oveclokcing dijelu i to možda sticky da je svi primjete?

 Ja imam 8600GT
A taktovi su: 739/1712/869 tak da mislim da bi ti još mogo malo "soka" uzet od te svoje
Stoja sri 13.5.2009 16:03

Oce,oce ja pomalo svaki dan clockam po nekih 20mhz nigjde mi se ne žuriCoolAl evo sa ovim taktovima grafe i procesorom na 3,0 crysis mi ima jedno 10 frama više a negjde i više(far cry nekih 15-ak i tak)a temperature ne idu preko 55

gamer 16 sri 13.5.2009 16:24
Stoja kaže...

Oce,oce ja pomalo svaki dan clockam po nekih 20mhz nigjde mi se ne žuriCoolAl evo sa ovim taktovima grafe i procesorom na 3,0 crysis mi ima jedno 10 frama više a negjde i više(far cry nekih 15-ak i tak)a temperature ne idu preko 55

 na high detaljima?
Stoja sri 13.5.2009 16:28
gamer 16 kaže...
Stoja kaže...

Oce,oce ja pomalo svaki dan clockam po nekih 20mhz nigjde mi se ne žuriCoolAl evo sa ovim taktovima grafe i procesorom na 3,0 crysis mi ima jedno 10 frama više a negjde i više(far cry nekih 15-ak i tak)a temperature ne idu preko 55

 na high detaljima?
 U crysis i crysis warhead sve na max(u crysisu i 2xAA)a far cry sve na ultra high na 1280x1024 rezi
Hyperion sri 13.5.2009 20:17

To mogu i sami skužiti. Prejednostavan programčić,ali ati tray tools je po meni dosta bolji jer kod njega nema ograničenja u oc-anju i dowclockanju te nudi velik spektar opcija.

On ima sve opcije kao i u ccc-u (osim par njih) i zbog toga skoro pa ni netrebate ccc nego samo display drivere, te nudi 2D/3D profile, neke advanced postavke itd.

 

 

Lijepo objašnjeno,ali to je za noobove kao što sam i ja nekad bio u ovom područjuSmijeh

Izzy sri 13.5.2009 21:19

 Ja imam 8600GT
A taktovi su: 739/1712/869 tak da mislim da bi ti još mogo malo "soka" uzet od te svoje
 Tutorial je dobar,ali imam 2 pitanja:
1.Znaš li možda što je to Core Vid,to je meni 6?
2.Kako uključiti opciju za overclock u opcijama grafičke kartice(znači ono Propertis>Settings>Advanced>naziv grafičke kartice) i trebala bi biti ta opcija sa lijeve strane(u onome prozoru)?

Znam da je bilo govora o tome na forumu,ali ne mogu to više pronaći.Mislim da se nešto treba upisati u "Run".

Fake_Alert uto 30.6.2009 11:19

Neznam mozda imas mozda i ne..ovisi koja kartica.meni su rekli da bi na x1650gt imat senzor a nepokazuje mi to nigdje a ni temperaturu graficke kartice tak da mene to nezanima jer je to low-end graficka i od nje nema potrebe clockat jer nedobim puno perfomansa.

maniak čet 9.7.2009 11:04
RPG vs TENK kaže...

odličan tutorial skoro mi se grafička zapalila

U prvom postu je navedeno ds ne odgovara za poteškoće overclockanja grafe pomoću njegovog tutoriala

sauron_15 kaže...

s čime da testiram stabilnost nakon OC-a?

provjeri temperature nakon što oddigraš neku igru, te pokreni 3D mark.

 

EDIT: zaboravio sam spomenuti OCCT - za stabilnost sustava