Overclocking

[REVIEW] Scythe Yasya cooler

petarvarga ned 24.10.2010 19:23

Dragi forumaši želio bih napraviti review mojeg novog hladnjaka za procesor Scythe Yasya SCKT-1000.

Moja konfiguracija je:

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1443604

Nakon otvaranja kutije uočio sam gornju stranicu Yasya hladnjaka koja je niklana i polirana do visokog sjaja - gotovo da može poslužiti kao ogledalo. Ujedno, to je vrlo neobičan dizajn tijela hladnjaka. Osim tijela i ventilatora (uz kojeg dolazi i potenciometar za promjenu brzine), u kutiji se nalaze i dijelovi već spomenutog VTMS mehanizma (odvojeno za Intel i AMD), zatim termalna pasta, nosači ventilatora i kratke upute za instalaciju i korištenje. Za Intelove platforme tu je mehanizam sličan onome sa Intelovih BOX hladnjaka, dok je za AMD ponešto drugačiji. Tijelo hladnjaka je dobro osigurano unutar kutije i do oštećenja tijekom transporta ne bi trebalo doći. To je iznimno bitno, jer su aluminijski listovi od kojih je hladnjak sastavljen vrlo tanki i podložni savijanju.

 

Tijelo hladnjaka je napravljeno u obliku tornja, a sastoji se od aluminijsko-bakrene baze, šest bakrenih toplovodnih cijevi promjera 6 mm i 54 niklanih aluminijskih listova. Ovaj neobičan trokutasti dizajn aluminijskih listova Scythe naziva Trident Multi Layer struktura koja po njima maksimizira volumen ulaznog zraka, povećava apsorbciju topline koju prenose toplovodne cijevi i na taj način efikasnije hladi procesor. Tijelo hladnjaka je dimenzija 108.5 x 138 x 159 mm (D x Š x V), a masa sa ventilatorom je 848 grama. Bakrene toplovodne cijevi su oblikovane u slovo U, a počinju i završavaju na gornjoj strani hladnjaka (na krajeve su postavljene aluminijske kapice). Na donjem dijelu prolaze kroz bazu hladnjaka koja je većinom aluminijska sa iznimkom kontaktne bakrene površine koja je poniklana. Na bazi se nalaze i utori u koje kopčamo nosače za pojedino CPU ležište.

 

Dolazi uz jedan Scythe Slip Stream 120 mm ventilator. Ventilator dolazi uz kontroler brzine, na tom kontroleru se može podesiti između low i high brzine. Ventilator na high brzini daje 110.31 CFM što je odličan protok zraka, buka mu iznosi 37 DB a brzina je oko 1900 rpm (+,- 5%). Pasivni dio hladnjaka je velik. Hladnjak je povećih dimenzija pa neće stati u svako kućište. Kontaktna površina je iznimno glatka (zrcalna). Za pastu sam koristio Artic Silver Ceramique. Ovaj hladnjak sam usporedio sa stock coolerom. i mogu reći da su temperature odlične. Evo grafova OCCT programa s 100 % load procesora (znaći s overclockingom i bez overclockinga)

 

UGRADNJA

Dakle sama ugradnja je vrlo jednostvana (AM3 socket.).

Ploča se ne treba vaditi (opet ponavljam ja sam imao AM3 socket).

Ventilator se montira na tijelo uz pomoć malih metalnih "štapića" (ne mogu se sjetiti nekog drugog naziva XD).

Treba paziti da se ventilator dobro postavi znači da puše zrak u hladnjak.

Dakle ovi savitljivi listići se jako "rado savijaju" (i sam imam iskustva s tim).

Hladnjak stoji vodoravno. Možda bi nekima koji imaju pasivni ili aktivni hladnjak na RAM-ovima bi mogao smetati.

Meni ne smeta jer ja imam nisku memoriju pa mi nije blokirala RAM slotove.

Možda vaš sistem ima drukčiji socket pa prema tome pazite koje dodatke stavljate na hladnjak.

ZAKLJUČAK

Ovaj hladnjak je dosta težak (848 sa ventilatorom) pa bi zato trebalo pripaziti pri transportu. Za mene je montaža trajala 2-3 min (trebao sam maknut grafičku jer mi je smetala nisam mogao zateći onaj dijel)

Ovaj hladnjak je ponajbolji za uloženo/dobiveno, a konkurira onim vrhunskim hladnjacima.

Osobno sam stavio 2 ventilatora.

Jedan originalni i još jedan identičan Scythe Slip Stream 120 mm 1900 rpm.

Buka s jednim (originalnim) je 37 DB, a s dva neznam.

Ponavljam tko kupi ovaj hladnjak imat će odlične temperature i OC mogućnosti. 

 

 

Model Name:

Yasya CPU Cooler

Model No.:

SCYS-1000

Manufacturer:

Scythe Co., Ltd. Japan

Compatibility:

Intel®:

Sockel T / LGA775

Sockel LGA1156

Sockel LGA1366

AMD®:

Sockel 754

Sockel 939

Sockel AM2

Sockel AM2+

Sockel AM3

Sockel 940

Dimensions:

130 x 108,5 x 159 mm / 5.12 x 4.27 x 6.26 in

Weight Included Fan:

848 g / 29.91 oz.

Accessory:

Thermal Grease, User Manual

Material of Base Plate:

Nickel-plated copper (more information)

 

Fan-Specifications

Model Name:

Slip Stream 120 PWM Adjustable

 

Model No.:

SY1225SL12HPVC

Fan Dimensions:

120 x 120 x 25 mm

Fan Speed Max. Band:

740 (±25%) - 1,900 rpm (±10%)

Fan Speed Min. Band:

470 (±30%) - 1,340 rpm (±10%)

Noise Level:

Max. Band 9.8 - 37.0 dBA

Min. Band: 7.05 - 27.3 dBA

Air Flow:

Max. Band 37.15 - 110.31 CFM = 63 - 187 m³/h

Min. Band: 23.0 - 76.53 CFM = 39 - 130 m³/h

 

Input Power:

7,19 W

 

Input Current:

0,60 A

 

Voltage Range:

12 V

 

MOJI DOJMOVI: Odličan high performance cooler koje će jakoooo dobro ohladiti sve vrste procesora

MOJA OCIJENA: 10/10

SLIJEDEĆIH DANA VIŠE SLIKA

 

Dajte thum up ili hvala ako vam se svidjelo

LP

 

 

stoncin3 pon 25.10.2010 05:23

Imam ga i ja.

Poslužio mi za ohladit moj Intel quad Q6600. Inače jako se grije i treba puno napona za malo jači OC..

Snizio mi je temperature za oko 10-ak °C. Nez sad točno ali na 3.2GHz već se pregrijavao do nekih 75°, sa Yasyaom ne ide preko 62.

Inače clockao sam još zahvaljujući dobrom hlađenju podesio sam high speed ventilator znači odvrnuo do kraja i ima oko 1950RPM u loadu, nije glasan. Temperature u igrama (MOH2010) su do 72° na 3.4GHz, benchmarks i ostale manje zahtjevne aplikacije ispod 65.

btw isplati se imat ovakav review za tako dobar cooler. Uzeo sam ga na akciji u Linksa pred 3 mjeseca. Oko 320kn.Namigiva

stoncin3 pon 25.10.2010 18:54

Ja neznam ni kako bi ga Noctua hladila kad se grije ko roštilj?Smijeh Ovako sam super zadovoljan sa performansama coolera, a dalje ne bih jer je sve to više-manje relativno. Možeš ti i lappat CPU pa skinut opet dosta celzijusa i sa lošim coolerima.

stoncin3 pon 25.10.2010 20:08

Ja sam već overclockirao moju DDR2 OCZ platinum na 1000MHz. Te idu i na 1066MHz možebiti i više.? Sad je trenutno na 1008 xD sa lošijim (višim) latencijama 5-7-7-23 nego prije naravno

Ajd clockaj pa da vidimo šta cooler kaže?Belji se

petarvarga pon 25.10.2010 20:10
stoncin3 kaže...

Ja sam već overclockirao moju DDR2 OCZ platinum na 1000MHz. Te idu i na 1066MHz možebiti i više.? Sad je trenutno na 1008 xD sa lošijim (višim) latencijama 5-7-7-23 nego prije naravno

Ajd clockaj pa da vidimo šta cooler kaže?Belji se

Sutra kad dođe ram ma ima da ubijem boga u procesoru :D

stoncin3 uto 26.10.2010 16:56

Pa kad ti je to novi proc pa se manje grije. Moj ne izdrži više od 3.20GHz inače to šta sam ga ja naclockao još za 200MHz ti sve govori.. Krajnja granica mu je izdržljivosti 3GHz na stock kuleru ili 3.2 sa Yasyom. Ovako znaju temp bit i malo povisokeNevinašce

petarvarga sub 30.10.2010 09:12
stoncin3 kaže...

Pa kad ti je to novi proc pa se manje grije. Moj ne izdrži više od 3.20GHz inače to šta sam ga ja naclockao još za 200MHz ti sve govori.. Krajnja granica mu je izdržljivosti 3GHz na stock kuleru ili 3.2 sa Yasyom. Ovako znaju temp bit i malo povisokeNevinašce

Ha ha a kolko mu je tock brzina?

stoncin3 sub 30.10.2010 16:05
petarvarga kaže...
stoncin3 kaže...

Pa kad ti je to novi proc pa se manje grije. Moj ne izdrži više od 3.20GHz inače to šta sam ga ja naclockao još za 200MHz ti sve govori.. Krajnja granica mu je izdržljivosti 3GHz na stock kuleru ili 3.2 sa Yasyom. Ovako znaju temp bit i malo povisokeNevinašce

Ha ha a kolko mu je stock brzina?

 Moj?

Meni je stock 2.40 samo! Inače na 3.00GHz se ponaša sasvim normalno tj onako daje sasvim pristojne performanse dok je na 3.20Ghz već gamerski stroj. Inače sada je na 3.40 samo jer je bio na 3.60GHz već šest-sedam mjeseci

samo kao sam već napisao zbog VID range sam prekoračio 1.50000V pa me bilo strah da bi mogao krepat ili kao mi je lega poručio mogao degradirat s vremenom pa napravim samo džumbus umjesto da ga iskoristim kao spada..!Nevinašce

Morag pon 8.11.2010 20:17

Nisi ju mogao okomito uglavit? Jer neko vrijeme već razmišljam da uzmem Yasyu, ali nisam znao mogu li ju okomito montirati. Po slikama vidim da nam je razmak između ruba matične i napajanja slična...

Bugofil sub 13.11.2010 13:00

kupio sam si taj cooler no svima koji imaju malo veće hladnjake na memoriji savjetujem da ga ne kupuju, jer brate, ako ćeš ga pravilno ugraditi s izlazom topline prema ispušnom ventilatoru na kućištu, mjesta za memoriju i ti 2x2 keksa jednostavno nema.

 

ja sam svoju prvu pločicu GSkill Ripjaws jedva ubacio jer smeta ventilator.

 

http://benchmarkreviews.com/images/reviews/memory/gskill_ripjaws/G.Skill_RIPJAWS_Dual-Channel_DDR3-1600_CL7_Memory_Kit_Front_03.jpg

stoncin3 ned 21.11.2010 12:43
yaga01 kaže...

koje kuciste imate ja razmisljam o tom cooleru al ne znam da li mi stane

 Ja imam Colors IT mjeri 18.5 42.5 48.6cm i ugradio sam Yasyu jedva. Iako se da zatvorit stranica ona bočna kućištu.. Dakle legla je bočno ne onako kako bi trebala da je ispuh njenog venta prema vani. Stane mi na milimetar.

Dok kod tebe su dimenzije 17.5 43.3 45cm što je manje širine za jedan cm tako da mislim da ne stane Yaysa