Overclocking

[Review] Arctic Cooling Freezer 7 Pro

puls4R sub 8.5.2010 15:31

Pozdrav.

 

Otvaram ovu temu jer imam doticni cooler, a usto zelim i olaksati potragu za jeftinim coolerima ostalim forumasima!

 

Cijena: ~170kn

Max. Fan RPM: 1900-2000 RPM

Cijena/Performanse: 4.5/5

 

PC koristen za Test:

 

AMD Phenom II x4 945 @ 3,6GHz

2x2GB DDR3 Kingston 1333MHz

AC Freezer 7 Pro

Sapphire HD4890 2GB Vapor-X

Corsair VX550W

 

Da budem kratak i jasan, cooler je za moje potrebe i vise nego dovoljan!

Nakon igranja CoD2, Assassins Creed II i Battlefield: Bad Company 2 evo temperature:

 

Min - 29*C ~ Max - 42*C

Sobna temperatura: 23*C

 

Cooler me ugodno iznenadio, i za ovu cijenu je jedan od najboljih (Ako ne i najbolji) u toj kategoriji.

Takodjer, kod igranja manje zahtjevnih igara, temperatura ne prelazi 38*C

 

Pozitivne strane:

- Iznimno tih na 100% jacine venta

- Razlika od ~10*C naprema stock cooleru

- Kompatibilnost sa svim Intel i AMD Socketima

 

Negativne strane:

- Kod AMD Socketa, Fan je okrenut prema gore, tj. prema napajanju

 

Nadam se da vam je ovaj review pomogao!

 

Update

 

CPU-Z Validacija:

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1175264

 

...i par novih slika

 

Takoder nisam htio vrtit test duze od 5min, jer se temperatura samo pocela smanjivat.. :D

 

Zakljucak: Iznimno dobar cooler, cesto podcjenjivan zbog svoje cijene iako je cooler i vise nego dovoljan umjerenom overclockeru kao sto sam ja..

 

Penryn sub 8.5.2010 16:01

Dobra ideja ali imaš malih nedostataka:

- Kod testa je korišten AMD-ov proc čijem se senzoru baš ne može toliko vjerovati koliko Intelovim.

- Stavi nekoliko slika, da ljudi znaju na što liči.

- Po mogućnosti si mogao opisati način na koji se ugrađuje.

- Precizno izmjeriti temp. sa stock coolerom pa onda sa Freezerom, uspoređujući broj okretaja, buku..

 

muhaqeri pon 17.5.2010 23:00

taj cooler nije dobar za phenome ii x4 ako se clocka,eventualno zamjena za stock,i max rpm mu je 2200 a ne 2000,tako da i na stocku kad dođu vrućine raditi će na max rpm,ja imam još dobro provjetreno kućište haf 922 pa sam svejedno zamjenio vent od freezera sa spireovim 80 sa potenciometrom do 3500 rpm da snizim još5 stupnjeva,evo pogledajte na slici phenoma 965 na 3.4 opterećenog 4 minute u everestu sa dotičnim hladnjakom

rambox pon 17.5.2010 23:08
muhaqeri kaže...
Riker kaže...

Imam taj cooler i ne mogu reći ništa drugo nego da je izvrstan...

 slažem se da je dobar ali za dvojezgrene procove

Dobar je i za 4 jezgre ali ne klokanje do daske na njima normalno.Nevinašce

puls4R pon 17.5.2010 23:16
muhaqeri kaže...

taj cooler nije dobar za phenome ii x4 ako se clocka,eventualno zamjena za stock,i max rpm mu je 2200 a ne 2000,tako da i na stocku kad dođu vrućine raditi će na max rpm,ja imam još dobro provjetreno kućište haf 922 pa sam svejedno zamjenio vent od freezera sa spireovim 80 sa potenciometrom do 3500 rpm da snizim još5 stupnjeva,evo pogledajte na slici phenoma 965 na 3.4 opterećenog 4 minute u everestu sa dotičnim hladnjakom

 

Zasto nije dobar? :D

 

Ne znam, ako je tebi 47*C previse za 169kn, clock od 600Mhz (u mom slucaju) za procesor koji ima max. safe temp. 71 onda neznam, tebi je valjda 30*C taman :D

Mislim, meni je i5 iso redovno do 65 sa stock coolerom, i ima 3*C visi max safe temp.

 

A ovaj cooler mi je odlican, jos kad dodje novo kuciste s ventovima gore..

muhaqeri pon 17.5.2010 23:18
rambox kaže...
muhaqeri kaže...
Riker kaže...

Imam taj cooler i ne mogu reći ništa drugo nego da je izvrstan...

 slažem se da je dobar ali za dvojezgrene procove

Dobar je i za 4 jezgre ali ne klokanje do daske na njima normalno.Nevinašce

 he he samo zavaravaj ljude,i na stocku se muči na max 2200rpm u OCCT-U na 58,59 stupnjeva, a još nisu došle vrućine

puls4R pon 17.5.2010 23:21
muhaqeri kaže...
rambox kaže...
muhaqeri kaže...
Riker kaže...

Imam taj cooler i ne mogu reći ništa drugo nego da je izvrstan...

 slažem se da je dobar ali za dvojezgrene procove

Dobar je i za 4 jezgre ali ne klokanje do daske na njima normalno.Nevinašce

 he he samo zavaravaj ljude,i na stocku se muči na max 2200rpm u OCCT-U na 58,59 stupnjeva, a još nisu došle vrućine

a cooler je u rangu sa hyper 212+ koji je pak u rangu s cnpsx10 serijom.. a razlika 1-2*C a jeftiniji duplo od zalmanovih coolera

Hyperion uto 18.5.2010 00:50

Sjećam se da je prije bio freezer 64 pro (amd only) i freezer 7 (intel only), za ovog freezera 7 rev.2 nisam ni čuo.

 

Koliko vidim po slikama ništa se nije promjenilo osim što freezer 64 pro ima par listića savinutih prema dolje tako da puše po vrm-ovima, a ovaj freezer 7 nema. Vent je iste veličine, i istog oblika, isto namontiran na cooler i stoji na gumi.

 

Freezer 64 pro itekako nije tih kada pređe 1200rpm-a,a to je čim malo više opteretiš tog x4 phenoma II. Dobar je,ali isto velim za TDP do 95W dotle je tih.

 

Za tih 170kn je dobar, no kada bih kupovao rađe bih uzeo scythe katanu 3 ili cm hyper tx3.

 

Ako nije teško odvojit još 50kn više onda cm hyper 212+ za 220kn koji jedini od svih ovih nabrojanih koristi 120mm ventilatore i time ime veću prednost te mislim da dolazi sa 2 ventilatora.

 

Za tešku kategoriju imaš Scythe Yasya i Mugen 2, a još višu kateriju neću nabrajat jer većini ni netreba.

 

 

BTW: zar se taj freezer nemože zakretat? Freezer 64 pro se mogao namontirat kak hoćeš.

zabranjeniples uto 18.5.2010 01:38
Hyperion kaže...

 

Za tih 170kn je dobar, no kada bih kupovao rađe bih uzeo scythe katanu 3 ili cm hyper tx3.

 

Ako nije teško odvojit još 50kn više onda cm hyper 212+ za 220kn koji jedini od svih ovih nabrojanih koristi 120mm ventilatore i time ime veću prednost te mislim da dolazi sa 2 ventilatora

I sam bi trebao uzet neki cooler. Malo sam proučavao reviewe i čitao po netu o navedenom trojcu (katana 3, tx3 i freezer 7 pro). Čitajuči, došao sam do zaključka da je tx3 čak i nešto bučniji od freezera. Dal si ti imao tx3? Ako jesi, kakav je (buka, performanse).

 

Ja sam se odlučio za katanu 3 (kad budem uzimao). Mislim da je ona ipak najbolji izbor od navedenog (čini mi se po pročitanim iskustvima i usporedbama navedenih).

 

Mislim da i tx3 i hyper 212 dolaze s jednim ventom, ali i dodatnom mogučnošću ugradnje drugog venta.

rambox uto 18.5.2010 01:44
zabranjeniples kaže...
Hyperion kaže...

 

Za tih 170kn je dobar, no kada bih kupovao rađe bih uzeo scythe katanu 3 ili cm hyper tx3.

 

Ako nije teško odvojit još 50kn više onda cm hyper 212+ za 220kn koji jedini od svih ovih nabrojanih koristi 120mm ventilatore i time ime veću prednost te mislim da dolazi sa 2 ventilatora

I sam bi trebao uzet neki cooler. Malo sam proučavao reviewe i čitao po netu o navedenom trojcu (katana 3, tx3 i freezer 7 pro). Čitajuči, došao sam do zaključka da je tx3 čak i nešto bučniji od freezera. Dal si ti imao tx3? Ako jesi, kakav je (buka, performanse).

 

Ja sam se odlučio za katanu 3 (kad budem uzimao). Mislim da je ona ipak najbolji izbor od navedenog (čini mi se po pročitanim iskustvima i usporedbama navedenih).

 

Mislim da i tx3 i hyper 212 dolaze s jednim ventom, ali i dodatnom mogučnosšću ugradnje drugog venta.

Katana 3 ima najtisi vent s najmanje buke od konkurencije TX3 i Freezer Pro to sigurno.Cool

Don Kihoty uto 18.5.2010 01:55
muhaqeri kaže...
Riker kaže...

Imam taj cooler i ne mogu reći ništa drugo nego da je izvrstan...

 slažem se da je dobar ali za dvojezgrene procove

Hladio sam sa starim AC 64 Pro 550BE @ B50 3.5GHz 1.475V bez problema,

stalno na 800RPM-a, podizao se sam preko BIOS-a, nikad nije radio brže od 1200, u igrama

NIKAD preko 52°C...

 

Dakle dobar je... Naravno Prime95 ga je ubijao, do 75°C, ali to se isto desi i sa Hyper212+ sa starim 550BE procom,

jednostavno je bio lošiji primjerak...

 

 

muhaqeri uto 18.5.2010 07:52
Don Kihoty kaže...
muhaqeri kaže...
Riker kaže...

Imam taj cooler i ne mogu reći ništa drugo nego da je izvrstan...

 slažem se da je dobar ali za dvojezgrene procove

Hladio sam sa starim AC 64 Pro 550BE @ B50 3.5GHz 1.475V bez problema,

stalno na 800RPM-a, podizao se sam preko BIOS-a, nikad nije radio brže od 1200, u igrama

NIKAD preko 52°C...

 

Dakle dobar je... Naravno Prime95 ga je ubijao, do 75°C, ali to se isto desi i sa Hyper212+ sa starim 550BE procom,

jednostavno je bio lošiji primjerak...

 

 

 kako si mjerio temp na unlockanom 550 be kada mu onda senzor ne radi,možda pomoću neke sonde,he.he da ti je dobar nebi ga prodavao,a čini mi se da nisi zadovoljan niti sa hyperom 212,hebiga kad se oće proći jeftinije uvijek se prođe skuplje,treba puknuti odmah mugena,yasyu,zalmana i problem hlađenja riješen

Don Kihoty uto 18.5.2010 10:38

Pa imaš jedan senzor ispod same haube CPU-a koji pokazuje uvjek par stupnjeva više nego što su jezgre, meni je to dovoljno ;)

 

Sa Hyperom sam zadovoljan, imam 555BE@B55 3.8GHz i u Primeu na 1.4125V ne prelazi 59°C,

meni odlično...

 

Kupio bih Mugena, nije ga bilo,Yasya mi je ružna, Zalmani su preloši u odnosu na konkurenciju,

za cijenu zalmana kupim Noctua hladnjak XXX puta boljeg od Zalmana...

 

Ali meni bolji od ovog ni ne treba... Hyper ni nebi kupio, posudio sam ga od frenda,

montirao, i nije mi se dalo skidati, pa sam mu dao pare. xD

 

A da želim, mogu ga sutra prodati i uzeti nekakav Zalman Wather Tower, ali čemu?

Groza uto 18.5.2010 10:51
Hyperion kaže...

Sjećam se da je prije bio freezer 64 pro (amd only) i freezer 7 (intel only), za ovog freezera 7 rev.2 nisam ni čuo.

 

 

BTW: zar se taj freezer nemože zakretat? Freezer 64 pro se mogao namontirat kak hoćeš.

Ovo ti je nova revizija koja ide i na Intel i na AMD, a šta se tiče AMD-a možeš ga okrenit ili prema gore (napajanje) ili dole (chipset) pa sad se i ja pitam di ga je bolje okrenit ?

BTW šta se tiče temperatura, drži mog Phenoma II X4 B45 (3Ghz) na 49 stupnjeva Max nakon uru vrimena OCCT-a (CPU: LINPACK, Max stress) šta je po meni super !

Katana uto 18.5.2010 10:59
muhaqeri kaže...
Riker kaže...

Imam taj cooler i ne mogu reći ništa drugo nego da je izvrstan...

 slažem se da je dobar ali za dvojezgrene procove

Kupio ga frend i stavio ga na q8200 te klokao STABILNO na 3 GHz, temperature idu do 68o u loadu.

Moćni mališa Cool

Groza uto 18.5.2010 11:54
LittleNicky kaže...

ja sam svog okreno da puše gore prema napajanju, bolji je protok zraka jer napajanje vuče sa svojim ventom zrak van...

A ako je napajanje u kučištu dole (CM-690), šta bi onda bilo bolje ?

LittleNicky uto 18.5.2010 12:09

onda odluči jel ti bolje da puše prema gornjoj strani kućišta i da ga izvlači stražnji vent, il ti je bolje da puše prema grafičkoj kartici pa ga opet izvlači stražnji vent...

ak je grafa koja se jako zagrijava, možda bi čak pomogo kod hlađenja kad bi ga okreno prema njoj, a ak je neka hladna onda možda bolje gore...

Mato_Ivanovac uto 18.5.2010 12:35

Ja imam taj cooler i držim mog dualca na 3.6ghz bez beda radi perfektno...tih,hladan....najbolji po meni cooler do 200 kn...nije prevelik stane u svako kućište.Originalna pasta Arctic MX2 je gore 1 sloj no ja sam ju stavio na grafu tj.skinio sa hladnjaka i stavio MX3

Penryn uto 18.5.2010 12:51

Imam ja taj AC Freezer 7 Pro Rev. 2.

U odnosu na stari Freezer 7 dobio je podršku za sve sockete i svi limići su ravni, nema onih donjih koji su kao usmjeravali zrak

prema naponskoj regulaciji matične ploče.

Ja sam ipak požalio šta sam ga uzeo.

Zašto? Zato šta se za iste pare može uzeti Katana 3 koji ima daleko bolje ispoliranu(i niklovanu) bazu i lako mu je zamijeniti vent.

Šta se tiče hlađenja, po meni je stvarno odličan, iako iznad 1800rpm postaje malo glasniji(javlja se nekakav turbulentan zvuk).

Instalacija je za socket 775 jednostavna i iznimno čvrsta.

Može odlično poslužiti za hlađenje nekog dualca clockanog na 4.0GHz(uz malo veću buku pri opterećenju).

Za neke moćnije clockove quad-corea preporučam Mugen 2 Rev.B ili neki ekvivalentni tome.

Evo npr. Pentium E6300 su mi oba coolera držala na istoj temp samo što je Freezer 7 "vrištao" na 2300rpm dok je

Mugen 2 lagano "pirkao" na ~800rpm.

muhaqeri uto 18.5.2010 14:10
Don Kihoty kaže...

Pa imaš jedan senzor ispod same haube CPU-a koji pokazuje uvjek par stupnjeva više nego što su jezgre, meni je to dovoljno ;)

 

Sa Hyperom sam zadovoljan, imam 555BE@B55 3.8GHz i u Primeu na 1.4125V ne prelazi 59°C,

meni odlično...

 

Kupio bih Mugena, nije ga bilo,Yasya mi je ružna, Zalmani su preloši u odnosu na konkurenciju,

za cijenu zalmana kupim Noctua hladnjak XXX puta boljeg od Zalmana...

 

Ali meni bolji od ovog ni ne treba... Hyper ni nebi kupio, posudio sam ga od frenda,

montirao, i nije mi se dalo skidati, pa sam mu dao pare. xD

 

A da želim, mogu ga sutra prodati i uzeti nekakav Zalman Wather Tower, ali čemu?

šteta što ASROCK ne radi coolere,sigurno bi bili najbolji,živjeliNamigiva

Don Kihoty uto 18.5.2010 15:11

Teško da bi se uvukli u taj posao...

 

Prije nekih 18 mjeseci se nešto nagovještalo da bi ušli u biznis sa GPU-ima,

ali vjerovatno je to odbačeno, jer primjerice da MSI prodaje 4850HD za 1000kn,

pa neće ga ASRock prodavati za 600kn...

 

Ali eto... Za sada samo ploče, i tu i tamo doleti koja kemijska i podloga,

te sam imao i frizbi!Belji se

muhaqeri uto 18.5.2010 15:21
Don Kihoty kaže...

Teško da bi se uvukli u taj posao...

 

Prije nekih 18 mjeseci se nešto nagovještalo da bi ušli u biznis sa GPU-ima,

ali vjerovatno je to odbačeno, jer primjerice da MSI prodaje 4850HD za 1000kn,

pa neće ga ASRock prodavati za 600kn...

 

Ali eto... Za sada samo ploče, i tu i tamo doleti koja kemijska i podloga,

te sam imao i frizbi!Belji se

 ha ha ha,fakat si najbolji,obožavam tvoje komentare,čak mislim da bi te Bugovci trebali plaćatiSmijeh

Don Kihoty uto 18.5.2010 23:56
muhaqeri kaže...

 ha ha ha,fakat si najbolji,obožavam tvoje komentare,čak mislim da bi te Bugovci trebali plaćatiSmijeh

Ne trebaju me plaćati, neka samo adresiraju koju bačvu Pan-a na moju adresu:

Don Kihoty

Avenija "Volim Pifu"

123456hop

Eksiram