Overclocking

[review] Alenfohn Nordwand rev. B

daxp čet 9.12.2010 19:02

Do sada sam koristio Sytche Katanu 3 koja se pokazala kao dobar cooler i sa kojom sam uspio stabilno OC-ti 955 X4 BE na 3,75 GHz. Za Katanu 3 sasvim pristojan rezultat,

tako da ga mogu preporuciti u svakom slucaju kao dobar i jeftin koji je svakako opravdavao ulozene novce.

 

Razlog zbog kojeg sam se odlucio na nabavu novog coolera nije zelja za postizanjem veceg OC, vec jednostavno snizavanje temperature u kucistu koja se kretala oko 50C,

  a na Prime torture testu   penjala do 60C. Jasno da je takva temperatura utjecala i na moju radnu okolinu, te mi grijanje nije bilo potrebno, i odlucio sam potraziti zamjenu za

Katanu. Kao izbor nametnuli su se Sytche Mugen 2 i Alpenfohn Nordwand rev. B

 

Razlog odluke za Alpenfohn Nordwand mozda lezi u cinjenici da je:

 

    -   dodavanje dodatnog venta na Nordwand daleko jednostavnije i jeftinije (nosaci za vent su ukljuceni i ne moraju se posebno kupovat)

    -   jednostavnija montaza (uvjetno receno)

 

dok bi se po svemu ostalom oba coolera trebala slicno ponasati (ovisno koji review gledate).

 

  Osnovne karakteristike Nordwanda su koristenje HDC (Heatpipe Direct Control) tehnologije, pet toplovodnih cijevi promjera 8 mm i 120 mm PWM vent koji osim regulacije vrtnje

u opsegu od 800-1500 RPM sadrzi i 4 plave ledice koja ne pomaze hladjenju ali dizu umjetnicki dojam.

 

Dimenzije:   131 * 96 * 155 mm

Masa:   860 g

Napon 12 V           Struja: 0,08 A

Protok: 92m3/h     Buka:   21 dBA

 

Podrzana podnozja za procesore:  

 

AM2, AM3, Intel LGA 775, LGA 1366, LGA 1156

 

U kutiji dolaze sve varijante podnozja za montazu, hladnjak, vent, gumeni nosaci ventilatora i set kablova. Prilikom vadjenja hladnjaka iz kutije

odmah u oci upada ono sto ovaj hladnjak izdvaja od drugih a to su zavrseci rebara za hladjenje izmedju kojih nema proreza, vec su povezani, a to

bi trebalo sprijeciti bijezanje zraka sa strane i usmjeriti cijeli protok kroz hladnjak.

 

Instalacija je jednostavna, dobro objasnjena u pratecim uputama i nitko ne bi trebao imati problema. Jasno potrebno je vaditi MB, ali i bez obzira

na to cijela procedura nije duga i prilicno je jednoznacna. Kada je sve vec bilo gotovo jedini problem na koji sam naisao bilo je zatezanje vijaka koji

se nalaze kraj SB-a na Gigabayt 890GPA-UD3H ploci. Da su ostavili barem 2 mm vise razmaka cijelog problema ne bi bilo, dok je ovako to bio

dio koji je potrosio najvise zivaca. Svi ostali koji imaju veci razmak ne bi trebali imati nikakvih problema.

 

Zato je montaza venta bila djecja igra. Ono sto je za svaku pohvalu je da u kutiji dolaze i nosaci za extra vent i jos par rezervnih, za svaki slucaj - da se nadje.

 

Nakon svega uspio sam postici da su mi temperature unutar kucista u normalnom radu 35C, (jezgre 40C) a pri Prime torture testu 49C, sa cime sam

apsolutno postigao sto sam zelio. Takodjer i razina buke cak i pri velikom opterecenju ostaje vrlo niska i Sytche slipstream 120 mm Vent @ 1200 RPM

koji se nalazi u kucistu apsolutno nadjacava Nordwanda.

 

 

 

 

daxp čet 9.12.2010 19:14

Ma skocio sam sa zenom do Graza, pa iskoristio priliku i sebe malo pocastio, cijena 51,90 EUR sto je mislim bila izvrsna trgovina

a kupio sam ga u DiTech-u (www.ditech.at), gledao sam i u Pelugi, ali nije bilo nista dobro a povoljno.

 

daxp pet 10.12.2010 09:20
DamageHigh kaže...

Ploča na tepihu..{#}{#}{#}{#}

 

nije ti to tepih,   to ti je magicni leteci cilim,........ i da da niposto nemoj dirati nista prstima a da nisi uzemljen, i lijepo papaj vitamine i nakon crtica na spavanje