Overclocking

Overclock grafičkih kartica

Zippo sri 27.2.2008 21:40

Ova tema je tipa - pitanje i odgovor.Oni koji su u dilemi ili uopce neznaju kako overclockati graficke kartice neka napisu pitanje,a ja cu pokusavati sto cesce i preciznije odgovarati i pokusati dati korisne linkove.Ako nisam u stanju odgovoriti mozda neki iskusniji clanovi odgovore.

 

Uzivajte.


Ssssssssssslim Ssssshady yeah that is me
Dark knight uto 4.3.2008 21:57

Nađi negdje Tray Tools od Raya Adamsa


Facedown in dust and poisoned ground! (Cradle of filth- Scorched Earth Erotica)
Death becomes to those who had life and chose to go before those and now his grave is closed - Sacred sa jednog groba
Dado_ZG78 uto 4.3.2008 22:00

ATI tool  --->  radi i na Nvidijinim karticama, pa je super alat za clockanje, te isprobavanje stabilnosti pod određenim uvjetima za GPUove svih vrsta.

 

Preporuka!

 


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
Zippo sri 5.3.2008 15:10
Dark knight kaže...

ja sam svoga Radeona (!!) 9600 (jako puno usklicnika) sa 398 MHz GPU na 508 MHz...

i  memorijja  sa  400  (ddr)  na  450

dali  mogu  jos  jace  klokat?

 

 

 Ja da sam na tvom mjestu nebi podizo ili bi podigo max jos 50Mhz,a onda provjerio u stabilnost u 3DMarku.

C2DE6400@2,9Ghz, 8600GT512Mb
2GB Crucial Balistix
19" ASUS LCD
ico1 čet 27.3.2008 22:44

Ovako imam jedan problem. Naime digao sam takt grafičkoj. Radi se o GF FX5200. I sad mi se slika izmotala da ne vidim više ništa na ekranu. Ima kakav način da to vratim u normalu. Ili moram reinstall windowsa napravit. Help??

mika2210 pet 28.3.2008 11:00

Ovako, imam doma Gainward Bliss 7900 GS sa 512 Mb memorije. Sa njom sam dobio i neki softwear za nadgledanje gradicke ExperTool, tj. mogu podesavat frekvencije i brzinu ventilatora, takodjer mogu vidjet i temperaturu i testirati stabilnost. Sa tim Softwearom sam graficku dobio sa 450/1320 na 610/1448.

Kad radi na tim frekvencijama temperatura se digne maksimalno do 52-55 stupnja, s tim da je u sobi uvijek oko 20-25 stupnjeva!!

Po meni to nije prevelika temperatura i mislim da bi ona mogla ic jos dosta vise!!

Kaj vi mislite o tome?

Probao sam clockat sa Riva tunerom al mi dodje tocno do iste frekvencije i dalje neide!!


PC RULES!!!!
Branimir2412 pet 28.3.2008 11:16

Stari slobodno možeš clockati još pogotovo ako ti je grafička od gigabyta.

Ja sam svoju bivšu radeonku 9550 clockao do stabilnog maksimuma (ide još više ali nije stabilan clock), evo prikaza slika do koliko sam clockao te kako sam je hladio:

 

http://img262.imageshack.us/img262/4361/ocxi2.jpg

 

http://img262.imageshack.us/img262/2681/dscf1045ti5.jpg

 

http://img262.imageshack.us/img262/3313/dscf1046cp9.jpg


AMD Athlon64 X2 6000+, oc 6400, Sapphire HD3870 512MB DDR4, 4 x 2Gb Kingmax, 800Mhz, Asus M2R32-MVP, HDD Segate 250Gb, 16Mb, Chieftec power supply 650W Turbo Series
tripix pet 28.3.2008 13:29
LUXX kaže..
Možeš koristiti ATI Tool.
Ako nemaš evo:

http://www.techpowerup.com/downloads/Tweaking/ATITool/

S njim možeš dizat takt + testirat stabilnost kartice.

Ako stabilno pokreni neku igru i gledaj dal pravi probleme.

Pazi na temperaturu!

Takt dižeš uvijek u malim koracima pa test......

 

---hey LUXX ovako nisam htjeo nista probat prije nečujem odg ali imam hd 3870 i malo mi šteka kad je puknem na vistu crysis very high

sta je tvoje misljenje dali bi je trebo clockat ---kuciste mi je obicno i jedva ima mjesta nemam nikakvo dodatno hladenje

--a ako bi i clocko koliko bi ta kartica dugo radila i koliko clockat hvala puno!  usput kartica je od gigabyta a i maticna ga-965p-ds4


da može se ubacit ko god ima neku ideju hvalaCool
 

 

Želim postat moljac to mi je san života!!!!!!
Maximus pet 28.3.2008 15:55

Imam jedno banalno pitanje, inace nisam nikada radio overclocking, pa se ne razumijem u to ... zanima me da li se s tim postize nesto na duze staze,

odnosno da li se overclockirana graficka ili cpu moze normalno koristiti ili je to ono jednostavno da se proba dokle ide :D

Ako je ovo prvo u pitanju, zasto onda tvornicki nije postavljeno tako?

 

r420r pon 31.3.2008 11:43
Maximus kaže...

Imam jedno banalno pitanje, inace nisam nikada radio overclocking, pa se ne razumijem u to ... zanima me da li se s tim postize nesto na duze staze,

odnosno da li se overclockirana graficka ili cpu moze normalno koristiti ili je to ono jednostavno da se proba dokle ide :D

Ako je ovo prvo u pitanju, zasto onda tvornicki nije postavljeno tako?

 

 Moze se normalno koristit (ako znas sta radis). U pricipu niti jedan CPU/GPU nije isti, svi su razliciti. zna se dogodit da recimo jedan procesor npr. pentium 4 koji je trebao raditi na 3,4 GHz ne radi stabilno na toj frekvenciji (i voltazi) i onda je proizvodac reko: "pa necu bacat svaki 5 ili 6 procesor zato sta ne radi na namjenjenoj frekvenciji, smanjit cu na 3,0 GHz (na kojoj radi stabilno) i prodat ga.", jos jedan primjer je amd koji je napravio quad core, ali na procesoru nije radila jedna jezgra, oni su tu jezgru iskljucili i prodavali ga pod trojezgreni procesor iako on fizički ima 4. Ako ti ides dizat takt moze se dogodit da dobijes dobrog ili loseg overclockera. logicno, dobar je onaj koji postigne visi takt, a los je onaj koji to ne napravi ili se tak moze povecat minimalno. Mozes dizanjem voltaze jos dizat takt procesora, ali ako ne znas sta radis, mozes dic voltazu previsoko i nakon nekog vremena skurit procesor, ili da zbog pregrijavanja komponenta pocne radit losije (ili ju cak ubit)... Ista je stvar sa grafickim karticama. sad bi ti mogo o tom pisat cijeli dan... nadam se da sam odgovorio na pitanje.
micho uto 1.4.2008 18:01

Imam nešto iskustva s overclockanjem, i mogu vam reci jednu stvar: NEMOJTE OVERCLOCKATI GRAFICKE KARTICE!!!.

 

Do sada su mi 2 krepale u zadnjih godinu dana. Zadnja je bila Gainward 7600GT. Radila je oko 2 mjeseca bez greške na taktovima podignutim oko 40% prije nego je krepala.

Zagrijavanje je bilo u granicama normale i nije davala nikakve simptome da bi mogla otkazati poslusnost. Slična stvar mi se dogodila i sa GF 6600GT.

 

Dobitak u performansama je zanemariv(5-20%), garantiram da razliku necete niti osjetiti

 

Što se tiče procesora, nikad nisam imao negativnih iskustava sa clockanjem, ali grafičku NIKAD VIŠE.

r420r sri 2.4.2008 16:06
micho kaže...

Imam nešto iskustva s overclockanjem, i mogu vam reci jednu stvar: NEMOJTE OVERCLOCKATI GRAFICKE KARTICE!!!.

 

Do sada su mi 2 krepale u zadnjih godinu dana. Zadnja je bila Gainward 7600GT. Radila je oko 2 mjeseca bez greške na taktovima podignutim oko 40% prije nego je krepala.

Zagrijavanje je bilo u granicama normale i nije davala nikakve simptome da bi mogla otkazati poslusnost. Slična stvar mi se dogodila i sa GF 6600GT.

 

Dobitak u performansama je zanemariv(5-20%), garantiram da razliku necete niti osjetiti

 

Što se tiče procesora, nikad nisam imao negativnih iskustava sa clockanjem, ali grafičku NIKAD VIŠE.

Imam nešto iskustva s overclockanjem- zato to je i "krepala"

micho sri 2.4.2008 17:30

Ovako, bavim se racunalima (i usput overclockanjem) vec 15 godina, tako da što se toga tice imam dosta iskustva. Ne da mi se ovdje natezati sa "pametnjakovičima", samo sam, poučen svojim iskustvom, htio dati jedan koristan savjet onima koji se spremaju overclockati grafičku očekujući čuda...

 

Meni je GF6600 radila skoro 6 mjeseci sa podignutim taktovima, 7600 je jedva 2 mjeseca izdrzala.

Dakle, ako imate novaca za novu grafičku, samo naprijed, u protivnom ne preporucam

PCMaster sri 2.4.2008 19:30
Radeon PRO kaže...

imam ATI Radeon HD 2600 PRO i kako da napravim overclock na njoj...grafička je nova ako to išta znači....

 Rješenje...ATITOOL,RivaTuner! Lijepo povećavaš taktove,GPU;Shader;Memory;i to ti je to.
Ako se pojave anomalije odmah smanji taktove! Nužno je imati pristojno hlađenje zbog većih taktova!

 

by Mario Novak.
Tko je bio prvi overclocker? Nikola Tesla,prvi je uništio električnu centralu tijekom OC-a.
r420r sri 2.4.2008 22:32
micho kaže...

Ovako, bavim se racunalima (i usput overclockanjem) vec 15 godina, tako da što se toga tice imam dosta iskustva. Ne da mi se ovdje natezati sa "pametnjakovičima", samo sam, poučen svojim iskustvom, htio dati jedan koristan savjet onima koji se spremaju overclockati grafičku očekujući čuda...

 

Meni je GF6600 radila skoro 6 mjeseci sa podignutim taktovima, 7600 je jedva 2 mjeseca izdrzala.

Dakle, ako imate novaca za novu grafičku, samo naprijed, u protivnom ne preporucam

 Ispricavam se... nisam mislio nista lose. Nevinašce
Zippo sub 5.4.2008 21:57
Kobaltus kaže...

hello,hello, ja bih htio overclo 8800 gts Point of view,pa me zanima koji alat i na koliko da dignem sve..dali je neko probao i zanima me kako je napravio .....Sramim se

 Znaci - treba ti RivaTuner(downloadaj sa Guru3D) i po mogucnosti zadnja verzija jer podrzava odvojeno klokanje shadera i proca.Jednostavno klikni na Customize kraj imena drivera i uzivaj.Ali pazi cuo sam da se dosta grije 8800GTS(ili je to GT???)

C2DE6400@2,9Ghz, 8600GT512Mb
2GB Crucial Balistix
19" ASUS LCD
elvis again sub 5.4.2008 22:39

 

Evo da pomognemo malo neiskusnijima koji imaju ugl. nvidia kartice (riva radi i na ati karticama) a zele klokati ili namjestiti profile puhanje venta na svojim karticama.

Ovdje se nalazi odlican tekst sa slikicama i uputama kako sve postimati na vasim grafama pa uzivajte.

 

BTW: Kao sto je vec receno - klokajte samo za potrebe testa ako nemate neko bolje hlađenje tipa Accelero S1 ili Thermalright HR-3 a za svakodnevno igranje drzite kartice na stock postavkama.


Intel Core 2 Duo E6300 @3500Mhz - 1.4000V, CoolerMaster Hyper-TX, ASUS P5B deluxe, Crucial Ballistix DDR 677 2x1024MB 1000Mhz 4-4-4-8 - 2.45V, Gainward 8800GT 512MB, TV tuner ASUS P7131 Hybrid, HITACHI Deskstar GST T7K160 160Gb, Corsair 450W VX, DVD±RW LITEON LH-18A1P,CoolerMaster Centurion5 - 2x80mm + 2x120mm, Logitech Z3, Samsung SyncMaster 931BF, Samsung SWT1200, Logitech RX1000
Schumix uto 8.4.2008 16:51
Branimir2412 kaže...

Stari slobodno možeš clockati još pogotovo ako ti je grafička od gigabyta.

Ja sam svoju bivšu radeonku 9550 clockao do stabilnog maksimuma (ide još više ali nije stabilan clock), evo prikaza slika do koliko sam clockao te kako sam je hladio:

 

http://img262.imageshack.us/img262/4361/ocxi2.jpg

 

http://img262.imageshack.us/img262/2681/dscf1045ti5.jpg

 

http://img262.imageshack.us/img262/3313/dscf1046cp9.jpg


I ja sam istu grafičku clockao, u nešto manjoj mjeri, dakle 420/534 MHz uz pomoć samo malog ventilatora montiranog na GPU. S obzirom na tvorničke frekvencije od 250/392 MHz, nije loše. Stabilno mi je i konstantno bila clockana na 400/500 par godina, i još uvijek radi. Sad je clocknem povremeno pomoću radlinker custom profila samo za potrebe COD4.
LupusInFabula sri 9.4.2008 00:09
elvis again kaže...

 

BTW: Kao sto je vec receno - klokajte samo za potrebe testa ako nemate neko bolje hlađenje tipa Accelero S1 ili Thermalright HR-3 a za svakodnevno igranje drzite kartice na stock postavkama.


 Pa te su kartice u našem vlasništvu, a ne mi u njihovom. I treba ih gaziti dok ne riknu... sve je to potrošna roba, ta nećemo valjda plakati za njima. Samo ložite i postajte rezultate.

[malo ekscentrizma nije na odmet]

Pitanje: dobije li se štogod povećavajući u Biosu brzinu PCIE sabirnice? Default je koliko - 100MHz? Ide li to preko i doprinosi li to čemu osim nestabilnosti sustava?

It may be that your whole purpose in life is simply to serve as a warning to others!!