Overclocking

CM Hyper 212+ [REVIEW]

luckyluke pon 9.8.2010 16:37

Link ka nabavi:http://www.nabava.net/trazilica.php?q=hyper+212&cod=&cdo=&firma=-1&order=&smjer=&submit=Pretra%C5%BEi

 

Link proizvođača:http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=29

 

Podržani socketi:

 

Intel:

 

LGA1366 / 1156 / 775

 

AMD:

 

AM3 / AM2+ / AM2

 

CPU Support -Intel

 

Core™ i7 Extreme / Core™ i7 / Core™ i5 / Core™ i3 / Core™2 Extreme / Core™2 Quad / Core™2 Duo / Pentium / Celeron

 

CPU Support  -AMD

 

Phenom™ II X4 / Phenom™ II X3 / Phenom™ II X2 / Phenom™ X4 / Phenom™ X3 / Athlon™ II X4 / Athlon™ II X3 / Athlon™ II X2 / Athlon™ X2 / Athlon™ / Sempron™

 

 

 

Dimension 120 x 79.7 x 158.5 mm (L x W x H)

 

Weight 626g

 

Heat Sink Material Aluminum fin / 4 heat pipes

 

Fan Dimension (W / H / D) 120 x 120 x 25 mm

 

Fan Speed 600 - 2000 R.P.M. (PWM)

 

Fan Airflow 21.2 - 76.8 CFM

 

Fan Air Pressure 0.40 - 3.90 mmH2O

 

Bearing Type- Long life sleeve

 

Fan Life Expectancy-40,000 hours

 

Fan Noise Level (dB-A) 13 - 32 dBA

 

Connector 4-pin

 

Ventilator: Blade Master A12025-20CB-4BP-C1

 

 

 

Komponente računala

 

  • Asrock A770DE+
  • AMD Athlon II x4 630@2,8 GHz &3,5 GHz@1,4750 V
  • 4 GB DDR2 667 MHz
  • XFX GF 9800GTX,512 MB

 

 

Bundle: http://img706.imageshack.us/img706/9929/212010o.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------

 

MONTAŽA:

 

 

Prije nego se krene sa ugradnjom hladnjaka,ploča se treba izvaditi van kućišta.

U rupe s prednje strane ploče stavljaju se 4 vijaka u odgovarajuće rupe.

Iza ploče stavlja se backplate te ga je potrebno pričvrstiti četirima maticama.

 

Na red dolazi cooler.Prije nego stavimo cooler na procesor,potrebno je skinuti zaštitnu naljepnicu te namazati procesor termalnom pastom.

Pasta koja se dobiva sa hladnjakom nije bog zna šta ali će poslužiti svrsi.

Ja sam upravo nju koristio na testu kako bi pokazao prave performanse samog hladnjaka.Paste na bazu stavite veličine zrna riže te ga ravnomjerno razmažite po bazi.

Ja obično koristim vizitku ali najvažnije je da se pasta razmazuje nekim tvrđim predmetom.Hladnjak postavite kao na slici.(vent zanemarite)

 

Nakon toga retention plate gurnete između heatpipe-ova ispod coolera te nakon toga vijke na retention plate-u morate postaviti točno iznad vijaka na ploči te ih stegnuti.

Tu će biti najviše muka i frustracija jer se vijci na retention plate-u neće podudarati sa ovime na ploči pa će trebati malo pomicati vijke na retention plate-u kako bi sve sjelo na svoje mjesto.

Nakon toga dolazi ugradnja ventilatora.Na rupe kod ventilatora postavimo klipove s jedne i druge strane te ga pričvrstimo na malene udubine na samom cooleru.

Postupak ponoviti s drugom stranom ventilatora.Ventilator možete postaviti na bilo koju od dvije raspoložive strane,ovisi kako vama paše.Na kraju se 4-pinski konektor spaja na 4 pinski konektor na ploči te je posao dovršen.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

TESTIRANJE I TEMPERATURE:

 

Procesor sam testirao na dva takta.

2,8 GHz i 3,5 GHz u OCCT-u kako bi se vidjela maksimalna temperatura jezgri procesora.

Sobna temperatura je u vrijeme testa bila 25 C.Ventilator je radio na konstantnih 900 RPM-a.Sve je testirano u otvorenom kućištu bez ijednog ventilatora za kućište.Na cooler je ugrađen samo jedan ventilator od moguća dva.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10 min OCCT @2,8 GHz:http://img694.imageshack.us/img694/4589/2010070411h37cpu1.png

30 min OCCT@3,5 GHz:http://img695.imageshack.us/img695/551/2010070718h42cpu1.png

HWMonitor IDLE: http://img693.imageshack.us/img693/4120/80510056.png

HWMonitor LOAD: http://img830.imageshack.us/img830/9308/bc2.png

 

 

Prikazane su temperature samo prve jezgre pošto su za vrijeme testa sve jezgre bile podjednako zagrijane pa nema smisla stavljati ostale.

 

IGRA:Battlefield:Bad Company 2(mjereno HWMonitorom,pogled gore)

 

TRAJANJE TESTIRANJA:30 min

 

Za polusatni test,koristio sam igru BC2 iz razloga što je poznata da traži snažan procesor .

Kao što vidite,u igrama je nemoguće toliko opteretiti procesor kao što to čini OCCT pa ove screense sa HWMonitora shvaćajte kako bi to sve trebalo izgledati u svakodnevnom radu.

 

 

ZAKLJUČAK:

 

Coolermaster Hyper 212+ je uistinu stvarno odličan hladnjak.

Za nevelikih 240 kn dobit ćete hladnjak koji je u stanju nositi se sa overclockiranim procesorom na vrlo prihvatljivim temperaturama.

Montaža je malo spetljanija ali sav se taj trud isplati kad se sve posloži.

U manualu,postupak ugradnje je opisan na čak 17 jezika.Uvršten je i srpski jezik što će olakšati posao ugradnje onima koji ne razumiju engleski,njemački i ostale jezike.

 

Naravno,tu je i mogućnost ugradbe dodatnog ventilatora s kojim se,naravno,povećavaju performanse.

Ventilator je na 900 RPM-a dosta tih,mada ne i nečujan ali s obzirom kako hladi,ne može mu se zamjeriti.

Tu treba spomenuti i dimenzije,koje su sasvim pristojne(osim visine) te hladnjak neće oduzimati mnogo prostora u kućištu.

Hyper 212+ ima uz veliku pasivni dio,4 heatpipeova koji strše van te treba malo šire kućište kako bi stala bočna stranica.

Iz tog razloga,ja sam ostavio kućište otvoreno.

 

Na kraju,kad se sve zbroji i oduzme Hyper 212+ je odlična investicija ukoliko želite hladan i tih hladnjak.Unatoč sitnim manama,za svoju cijenu nudi zaista mnogo i od mene zaslužuje titulu:best buy!

 

 

 

+:omjer uloženo/dobiveno,dimenzije,mogućnost ugradnje dodatnog ventilatora,vodič sa čak 17 jezika

 

-:malo spetljanija montaža,termalna pasta bi mogla biti i bolja

 

 

 

 

Slike hladnjaka

 

Slika Hypera u kućištu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

skrba pon 9.8.2010 17:04

ja ga imam isto par mjeseci i ok je,evo da vidite temp za core i5 750 stock,idle i load,temp u sobi je 25,9 C mjereno digitalnim termometrom,2x120 usisna venta,1x120 ispuh,,1x120 sa strane i 1x140 top vent,zatvoreno kuciste

scaramush pon 9.8.2010 17:05

kod mene je snizio temperature od 12'C u idleu do nekih 20'C pod full teretom na 9950 BE (125W tdp) pa si računaj koliko će to više biti na vašim procovima od 100W tdp Namigiva

okretaji ventilatora mi idu od nekih 900 okr/min pa do max 1540 okr/min da sam pronašao zapis u HW monitoru uz vanjsku temperaturu od 32'C.

jedina mana su ti primjerci koji nemaju do kraja ispoliranu površinu koja naliježe na procesor, kako sam ja naletio da je jedan heatpipe bio previše uvučen.

 

ocjena hladnjaka je sasvim OK na testu Bogataš best buy u klasi do 250kn svakako...

luckyluke pon 9.8.2010 17:10

Ako još ovih dana naleti stipica_zd trebao bi mi postati rezultate sa Hypera 212+,ali sa dva ventilatora pa da onda vidimo skaliranje. Osmijeh

 

Ili,ako njega ne bude,ako još netko ima Hypera 212+ sa dva ventilatora neka mi se javi pa da rezultate dodam u prvi post.

vexx5555 čet 25.11.2010 23:34

Ja sam na Hyperu imao original vent sprijeda i jedan 1200 RPM straga. Nemojte to raditi!!! Meni su se temperature povećale za 2-3 stupnja. Pokušati ću sa 1200 RPM sprijeda i 2000 RPM straga. Javit ću kakve su temperature.

summus pet 26.11.2010 00:29
marko93 kaže...

Jel ima ko kakav test sa 2 ventilatora? {#}

Zašto staviti samo 2 ventilatora, najbolje je staviti 4 i to po jedan sa svake strane coolera...

A sad ozbiljno - što se može dobiti push-pull kombinacijom max. 1-2 C niža temperatura i puuuno više buke!

FiCo_Ri pet 26.11.2010 13:17
summus kaže...

Zašto staviti samo 2 ventilatora, najbolje je staviti 4 i to po jedan sa svake strane coolera...

A sad ozbiljno - što se može dobiti push-pull kombinacijom max. 1-2 C niža temperatura i puuuno više buke!

Na Mugena i Ninju stanu 4 venta, ali na Hypera sigurno ne..

Regular John 19 uto 30.11.2010 10:04

Dvoumim se između Hypera 212+ i Scythe Grand Kama Cross-a.Koji bi preporučili?Razlika u cjeni je oko nekih 5€(Kama je skuplji).

Kod Hypera mi se ne sviđa  površina koja ide na proc,one cjevi,kod Kame je ravna.I koliko će utjecati to što Kamin vent puše prema matičnoj a ja imam na vrhu kučišta 140mm vent za ispuh?

Zahvaljujem na odgovorima.

FiCo_Ri uto 30.11.2010 20:09
Regular John 19 kaže...

Dvoumim se između Hypera 212+ i Scythe Grand Kama Cross-a.Koji bi preporučili?Razlika u cjeni je oko nekih 5€(Kama je skuplji).

Kod Hypera mi se ne sviđa  površina koja ide na proc,one cjevi,kod Kame je ravna.I koliko će utjecati to što Kamin vent puše prema matičnoj a ja imam na vrhu kučišta 140mm vent za ispuh?

Zahvaljujem na odgovorima.

Moj glas ide za Hypera.. Jako dobar cooler..

8ax pet 31.12.2010 19:59

Finnaly.

 

Nemogu više izdržat uhoparajućih 4500rpm u loadu. I to na 65°C.

 

Idle : 1950rpm - 22-23°C

Idle : 350rpm - 31°C

Load : 1950rpm - 37-38°C

Load : 820rpm - 46-47°C

 

{#}

 

...

 

{#}{#}{#}

 

...

 

{#}{#}{#}{#}{#}{#}{#}{#}{#}{#}{#}{#}{#}

itomic009 sri 29.6.2011 17:01
ATiGamer kaže...

Hladi prilično dobro, drži AII X4 na 3,4 GHz ispod 35c na jezgri, testirano OCCT-om.

Ne sjećam se na koliko sam stavio brzinu venta no čini mi se da je oko 1000 rpm što je nečujno

 

http://img834.imageshack.us/img834/5447/cputempq.png

 

 

Šta se vi držite tih temperatura jezgara kad valjda svaka ptica na grani zna da nisu pouzdane, u prijevodu da neznači ti ništa taj podatak. Onaj tko misli da mu je temperatura jezgre clcokanog quada 35 stupnjeva u loadu, zavarava se.

Hyperion čet 30.6.2011 00:34
scaramush kaže...

kod mene je snizio temperature od 12'C u idleu do nekih 20'C pod full teretom na 9950 BE (125W tdp) pa si računaj koliko će to više biti na vašim procovima od 100W tdp Namigiva

okretaji ventilatora mi idu od nekih 900 okr/min pa do max 1540 okr/min da sam pronašao zapis u HW monitoru uz vanjsku temperaturu od 32'C.

jedina mana su ti primjerci koji nemaju do kraja ispoliranu površinu koja naliježe na procesor, kako sam ja naletio da je jedan heatpipe bio previše uvučen.

 

ocjena hladnjaka je sasvim OK na testu Bogataš best buy u klasi do 250kn svakako...

Da sigurno...

Sviđa mi se kod Hypera što ima HDT inače bi bio prilično loš, nekak mi je sitan.

Hyperion čet 30.6.2011 16:05
luckyluke kaže...

Heat pipe direct touch.

 

Heat-pipeovi prolaze kroz bazu hladnjaka.

Bolje rečeno heatpipeovi su na površini baze hladnjaka, direktno dodiruju procesor i tako imaju superiornije odvođenje topline.

Vesh sub 16.8.2014 17:23

Kuljen CM Hyper 212 EVO
Vrijedi svaku lipu.

Temperature su drasticno manje nego li na stock cooler-u koji Intelov Xeon nije mogao hladit kako treba.
Full load 52C ( s time da se vent vrti na minimalnim okretajima 650 RMP)
Bez opterecenja 36C
Također je i matična osjetno hladnija neide iznad 34C

Kupovinom ovog Cooler-a stvarno nemozete fulat (Ide na sve platforme pa ga u slucaju prelaska na drugu platformu mozete ponijet sa sobom :) )

Ocjena: Cista petica 5