Ostalo

Vidjet ćemo Crnu rupu!

overhaul uto 26.7.2011 21:20

...kad već ljudi postaju "ljetne" teme, evo ova vijest je, barem meni - zanimljiva.

Ljudi dosad nikada nisu vidjeli samu aktivnu crnu rupu u semiru.

To će se, ako sve bude ok, uskoro promijeniti. Detaljnije na

http://scienceblogs.com/startswithabang/2011/07/were_going_to_see_a_black_hole.php

http://www.newscientist.com/article/dn20705-space-telescope-to-create-radio-eye-larger-than-earth.html

 

Negdje u krajićku mozga i je da je možda krivo interpretirana, vijest bila u nekakvom jutarnjem, 24 sata i sl.

pa skuzajte ak je bilo.   I fala rusima!

overhaul uto 26.7.2011 22:14

E da, svaka čast rusima, da im dosad sve šljaka. Držim palčeve da tako bude i dalje. Inače, bilo je škakljivo, ova udaljenost od zemlje (do mjeseca praktički) je za ovu raketu bila na limitu snaga. Nadam se samo i da im 20 godina star atomski sat radi kak spada, da se da sve skupa sinkronizirati u interferometar sa zemljom. Kažu da je zasad glavni problem što će biti ogroman dotok podataka na teleskop,144 megabita po sekundi a trenutno prijemnik je na zemlji samo jedan, kod Moskve, koji neće moći pokupiti sav dotok. Nadajmo se da će još netko na svijetu napraviti prijemnik (i potrpat gomilu green storage diskova), valjda nebi trebalo bit preskupo.

najgluplje je što je siroti teleskop čekao negdje u skladištu od kraja hladnog rata. Jerbo je u doba Jeljcina u Rusiji bio opći kaos u uništavanju državne imovine divljom "privatizacijom" (hm, kao kod nas samo na ntu potenciju) Tako eto 20 godina čekanja. Tko zna što bi do danas znali da je tada završio na predviđenoj orbiti. No ajd možda su nešto doradili, pa nije sve uzalud:)

sudy_freak uto 26.7.2011 22:19
overhaul kaže...

 

Da, slažem se s tobom. Previdio sam valjda da imaju samo jedan prijemnik. Koja će to količina podataka biti, bilo bi super da to ide preko našeg T-Mobila {#}

Kada su Ameri mogli prije 40ak godina do Mjeseca, mogu i Rusi u 21. stoljeću {#}. Jel se spominjalo što će biti s Hubble-om? Čitao sam da je on na izmaku snaga i da ga više, čini mi se ni ne renoviraju.
Pošteno je odradio svoj posao. I koji je samo ovo udar NASA-i koji su mislili (i misle)  da imaju monopol na nebu. {#} Ah, ti Ameri. Je li moguća ikakva suradnja? Ili su tenzije još iz Hladnog rata tako jake?! 

overhaul sri 27.7.2011 03:43

Pa barem što se tiče ovog teleskopa, suradnja je full, većina interferometrije će i biti sa američkim teleskopima, i nešto njemačkom mrežom teleskopa.

I arecibo naravno. A mogu li rusi na mjesec, naravno da mogu, pa bili su odavno i na Marsu, a mislim i jedini spustili na Veneru. Stvar je što je

ovo "jeftinija" raketa nosač, namijenjena za satelite u zemljinoj orbiti, pa je ovo bilo na knap. Da Hubble je prepušten samom sebi, jer

se samo shuttleom moglo doći do njega, izići van i popravljati/mijenjati što je dotrajalo. Jedini put ljudima u svemir je trenutno ruska

sojuz kapsula, a ime "kapsula" dovoljno govori jel sposobna za manevre popravaka i donošenja rezervnih dijelova. "pješice" iz svemirske stanice iss

bi bilo maaaalko teško -  hubble se kreće 27000km/h na visini 559 km, iss se na visini 278-460km kreće 27724 km/h;)

nick_01 sri 27.7.2011 04:51
overhaul kaže...

Pa barem što se tiče ovog teleskopa, suradnja je full, većina interferometrije će i biti sa američkim teleskopima, i nešto njemačkom mrežom teleskopa.

I arecibo naravno. A mogu li rusi na mjesec, naravno da mogu, pa bili su odavno i na Marsu, a mislim i jedini spustili na Veneru. Stvar je što je

ovo "jeftinija" raketa nosač, namijenjena za satelite u zemljinoj orbiti, pa je ovo bilo na knap. Da Hubble je prepušten samom sebi, jer

se samo shuttleom moglo doći do njega, izići van i popravljati/mijenjati što je dotrajalo. Jedini put ljudima u svemir je trenutno ruska

sojuz kapsula, a ime "kapsula" dovoljno govori jel sposobna za manevre popravaka i donošenja rezervnih dijelova. "pješice" iz svemirske stanice iss

bi bilo maaaalko teško -  hubble se kreće 27000km/h na visini 559 km, iss se na visini 278-460km kreće 27724 km/h;)

kako moze imati konstantnu brzinu a ne konstantnu visinu ?

pobijas li ti to danasnje zakone fizike ?

TheChosen sri 27.7.2011 05:25
sudy_freak kaže...
overhaul kaže...

 

Da, slažem se s tobom. Previdio sam valjda da imaju samo jedan prijemnik. Koja će to količina podataka biti, bilo bi super da to ide preko našeg T-Mobila {#}

Kada su Ameri mogli prije 40ak godina do Mjeseca, mogu i Rusi u 21. stoljeću {#}. Jel se spominjalo što će biti s Hubble-om? Čitao sam da je on na izmaku snaga i da ga više, čini mi se ni ne renoviraju.

Da, hmmmm zanimljivo, a kolko tu ima istine tesko je rec.

sudy_freak sri 27.7.2011 18:32
Smooth Operator kaže...

Kako ćemo vidjeti Crnu rupu, ako svijetlo nemože iz nje pobjeći? Viditi ćemo crnilo/ništa?

Crna rupa se i vidi zbog njenog djelovanja. Kada prolazi ispred nekog objekta, svjetlo se oko nje savije, a unutar horizonta događaja je, gle čuda MRAK!

Ovako bi to otprlike bilo, samo ovo je umjetnička slika, ne očekujte previše sličnosti s ovom slikom {#}

overhaul sri 27.7.2011 18:48

Pa da, u biti optimističan plan je vidjeti obzor događaja.

Mislim, "vidimo" mi i sada crne rupe, prema djelovanju (zakrivljenju) na prostor oko sebe, ali

žele vidjeti jednu aktivnu, pa su naciljali na ovu M87 u galaktičkom jatu Virgo udaljenu 51 milijun s.g.

- supermasivnu mrcinu, koja podriguje pri žderanju zvijezda i plina materijal

gotovo brzinom svjetlosti u mlaz od nekoliko desetaka svjetlosnih godina.

Čak je 1000 puta masivnija od ove naše supermasivne u centru Mliječnog puta

(koja btw. "trenutno" između obroka spava)... sam bog zna kako bi nama izgledalo da

počne i ona štogod ozbiljnijeg gutati.

sudy_freak sri 27.7.2011 19:39

Super masivnih iz sredista galaksije se ne moramo bojati. Prvenstveno zato sto su nam iznimno daleko.
Za nas, zemljane, veca su opasnost "male" crne rupe, tzv. lutalice nastale supernovom zvijezde masivnije od sunca nekoliko
puta. To su prave piratske crne rupe koje prozdiru sve pred sobom. Prave, velike mange od crnih rupa imaju zadatak da rotiraju galaksije oko svoje osi. Prezauzete su time i to im je jedina okupacija. To je velika razlika izmedju ta dva tipa crnih rupa

sudy_freak ned 28.8.2011 12:01
GimmieCorsair kaže...

To je nama Hrvatima bar lako, samo pogledamo u obližnji novčanik...

Jedini problem leži u tome što nikakva materija ne nastaje {#}, za razliku od prave crne rupe.

GimmieCorsair ned 28.8.2011 19:46
sudy_freak kaže...
GimmieCorsair kaže...

To je nama Hrvatima bar lako, samo pogledamo u obližnji novčanik...

Jedini problem leži u tome što nikakva materija ne nastaje {#}, za razliku od prave crne rupe.

Muke i problemi možda nisu materija ali kad pogledaš sve su skoro zbog materijalnog.. Neimanja. {#} for {#}.