Ostalo

Ručna motorna kosilica - trimer - pomoć u odabiru

bunkermax pet 9.5.2014 14:10

 

Trimericu - koju ?

 

Pozdrav ekipi.

 

U neposrednoj blizini Zagreba imam grunt , cca 1000 kvadrata, kojeg niko nije pipnul

4 godine, i sada je tamo prava džungla, mjestimično visine oko 2 metra, a ima stabalaca debljine i par centimetara.

 

Kupio bih si neku ručnu motornu kosilicu , benzinsku, pa da taj grunt dovedem u red

i onda da ga održavam. Kako pojma nemam o tom sportu, dobro bi mi došli savjeti

forumaša koji koriste slične alatke. 

 

Kakvu alatku da kupim, gdje da ju kupim, kolko je to para , kakve sve nastavke da uzmem,

na kaj da obratim pažnju , kako se to toči tj koje gorivo, kolko traje rezervar.. .....

Svaki savjet je dobrodošao.

 

Također me zanima, da li smijem , i čime , onaj dio na kojem više ne želim raslinje

da nakon šišanja zaspem kakvim herbicidom ..Uz među ide potok pa da kaj ne zeznem

glede vodoprivrede  ..  .. Kada se to opće dela i čime ?

 

{#}

 

 

Hipnos pet 9.5.2014 14:37

Gle ti telepatije, ja baš krenio na benzinsku po gorivo za Sthilovku ;)

 

Možda nađeš nešto na kakvoj akciji od 1500 kn pa nadalje u Pevecu, Bauhausu, Baumaxu itd.

Gorivo ti je mješavina euro super 95 i ulje 2%-4% zavisi od kvalitete pa na 5l ide oko 1 dl ulja

 

Evo i link pa si pročitaj šta te zanima http://www.forum.hr/showthread.php?t=213931

 

Za korov probaj onako prirodno, sol i vrelu vodu (naložiš kazan vode ako imaš pri ruci i udri ;)

 

bunkermax pet 9.5.2014 14:42

 

Hipnos, hvala za savjete.

 

Mislim da mi nije dosta samo onaj flax, pa da uzmem i kakve dodatke , one noževe i sl  ?

Ne kužim se ni u marke tih kosilica , pa da neuzmem neki šrot kaj bu riknul za dve vure.....

TheMenstalist pet 9.5.2014 22:18

Znači, želiš trimer ? 

Ako želiš da ti traje uzmi stihl i to orginal, a ne kineski.

 

Koliko novaca misliš dati za sve to ?

Uz 'flax' si uzmi još i testeru, jer je ona mila majka za sve što je zaraslo.

 

 

TheMenstalist pet 9.5.2014 22:25
T-55 kaže...

Za 2000 kuna kupis 180 litara benzina i sve to pospes i zapalis.Rijesio si se raslinja i korova u jednom udarcu.

I onda zapali još nešto i dobi 15-150 k kn kazne i svima super!

bunkermax pet 9.5.2014 22:27

 

@themenstalist 

 

Par somova, ali ne mislim baš sad se krvavo istovariti za sve to....  Na kakvu testeru misliš, motorku neku ?

 

@kivic

 

I velis dobra, ne kvari se?   Neznam onaj šuriken dodatak do koje debljine drvca reže... 

kivic15 pet 9.5.2014 22:31

2 godine imam već,kupio ju iznenada,došlo mi nešto u moju ludu glavu,skupio 2000kn i odletio u dućan 10 m od kuće i uzeo xD za njih imaš svugdje servis i to ovlašteni (kad imaju 3 u mojoj prip...onda ima i kod tebe)

kivic15 pet 9.5.2014 22:39

nikako kupovat te jeftine,jedino ako baš voliš tu kinesku plastiku provozat kroz 2 cm debelu travu xD i onda poslije toga kupovat novu svake sezone....a taj ''šuriken'' ne koristim jer se bojim da će bit gelera ako opizd... u kamen...

hrčak pet 9.5.2014 22:41
kivic15 kaže...

nikako kupovat te jeftine,jedino ako baš voliš tu kinesku plastiku provozat kroz 2 cm debelu travu xD i onda poslije toga kupovat novu svake sezone....a taj ''šuriken'' ne koristim jer se bojim da će bit gelera ako opizd... u kamen...

To se na mene odnosi??

 

veća je stara 3 godine i po zimi mi pali iz druge a ovu malu sam kupio prije 3 tjedna i odlično radi

TheMenstalist pet 9.5.2014 22:43
XXX-Man kaže...
TheMenstalist kaže...

Nije ni ona loša, samo je teže naći dijelove za nju. Barem kod nas !

Gdje je to "kod nas"?

U mome kraju ! 

bunkermax kaže...

 

@themenstalist 

 

Par somova, ali ne mislim baš sad se krvavo istovariti za sve to....  Na kakvu testeru misliš, motorku neku ?

 

@kivic

 

I velis dobra, ne kvari se?   Neznam onaj šuriken dodatak do koje debljine drvca reže... 

Ne, nego testeru za trimer.
Šarafiš je dolje gdje ide glava za 'felx' 

Rucipe pet 9.5.2014 22:43

Uzmi ako si u mogucnosti Husqvarnu . Moj otac ima isti model koji je gore ve naveden i vec 6 godina radi bez ikakvih problema . Jedino smo jednom promjenili ono za napumpat gorivo zato što je se pokidalo i to je sve :) 

grgaRi pet 9.5.2014 23:07

peporučio bi stilovku ili husqarnu, prvi jači model od najslabijeg na koji se montira i nož za gustiš, trnje i visoku travu. S tim si miran do kraja života. Nek je trava viša od pol metra, tu će flaks slabo delat.

nul-3 pet 9.5.2014 23:19

Pošto imam puno površine za kosit, imam i pro trimer.

 

TRIMER STIHL FS130

 

Kupljena je još i automatska glava (pošto kosim po dva dana neda mi se skroz lupkat da trava izlazi).

 

Silk sam prije koristio svakakav, ali pošto je to muka namatati i rezati i slično, sada kupujem stihlov, made in USA :)

 

Ulje od INE, dvotaktol.

 

Ulje: Čep od te bočice na litru. Mješam u bocu od litru ipo, pa čep i po stavim.

 

Nož: Jednom korišten. Sječe stvarno dosta. Probao na bagricama debelima kao one debele baterije, bez velike muke.

blagus pet 9.5.2014 23:40

Iz iskustva s čišćenjem baš takvih zaraslih polja (iz Prigorja sam i imam dosta takvih zapuštenih komada zemlje): uzmi barem 2,5-3kW flaksericu, takve jače su obično "leđne", tj. mašinu nosiš na leđima. Znaju se naći na akciji za 3500 kuna, ja imam od Kawasakija. Flaks kupiš promjera 3mm i namočiš u vodu dan prije košnje da postane fleksibilniji, a na glavu ga namataš u smjeru suprotnom od smjera vrtnje glave, i dosta ga je na jednu stranu izvući (ne treba ići van na obje rupe da ne mučiš mašinu).

Noževi za košnju takvog grmlja koji dođu uz flaksericu nisu baš nešto ali ako imaš samo taj jedan komad, poslužit će. Ja imam 4 komada ručno rađenih, 2mm debljine od rosfraja (nehrđajući čelik), može se reći da su neuništivi, samo ga tu i tamo pobrusim sa brusilicom.

Ti noževi mogu rezati bez problema granje otprilike debelo kao palac (možda malo manje) i treba ti baš takva malo jača mašina za to, one slabije flakserice se previše muče.

U svakom slučaju, takvo raslinje ćeš najvjerojatnije morati kopati van skupa s korijenom ako je tako debelo, jer ti inače ostanu viriti suhe grane na koje se spotičeš i trgaš flaks sve dok to ne iskopaš. Druga opcija je preorati i prefrezati polje nakon čišćenja.

grgaRi pet 9.5.2014 23:53

... nadalje treba računati i na dodatnu opremu. Oprtači za trimer ( da budu ćim udobnoji, a ne neka tri špaga zavezana u križ ) i još važnije Vizir, zaštita za oči, po mogućnosti mrežasti, nikako onaj od pleksiglasa.

letece_prase sub 10.5.2014 00:37

dvije opcije:

1. motorka za deblje komade + sjekira i kosir za tanje

2. trimer sa nožem za tanje granje i divljake + sjekira za deblje

ako možeš i motorku i trimer s nožem super. moje mišljenje je da nećeš previše napraviti sa trimerom, čak i ako imaš nož na njemu. preporuka uzmi najjeftinije, za to posla što imaš odradit će jednako dobro kao i ono skuplje. husquarna, štilovka, flaks samo na jednoj rupi{#}.svašta

BORG sub 10.5.2014 00:59

Sa ovakvim nožem nema te travurine koja se ne može pokositi.

Kosio sam dugo sa Stihlom fs 360c na svakakvim terenima i kosinama, i zbilja je trimer zvijer.

Mana mu je težina, a i visoka cijena.

MrSkunk43 sub 10.5.2014 01:45

ja imam Stihl FS350 i trimer je preodlican, platio sam ga prije jedno 8 godina malo jace od 5000 kn sa trokrakim i cetverokrakim nozem i nisam pozalio ni jedne lipe, kosio sam sikare sta sve nisam, panjeve do 10 cm sa nozem i nikad nista, jedino ulaganje u njega sta sam imao kada je bila jaca zima pa mi se smrznuo onaj vrag u rezervaru za gorivo i to sam platio kojih 30 kn, otplatio sam ga jedno 20 puta, potrosnja je zanemariva, kosio sam sa ostalim trimerima i ne moze se ni jedan mjerit sa stihlom sto se tice potrosnje, ergonomske rucke, antivibracijski sistem, trimer je cudo, jest da je i takva cijena ali to kupis i znas da imas i da neces imat ulaganja u njega samo pali i kosi...

BORG sub 10.5.2014 02:54

FS350 je stariji model od ovog koji je po meni puno ugodniji za rad od 360-tke.

Tu mislim na manju masu koja se itekako osjeti pri radu na nezgodnim površinama.

Jedina prednost ovog novijeg je što troši nekih 20 posto manje mješavine u odnosu na stariji model.

Ostalo je manje više isto.

BTW oprtači ovi noviji stihlovi su ugodniji i da ih se bolje podesiti nego starije.

Nemam pojma kakvi su ovi slabiji Stihl modeli, ali ovi profesionalni su stvarno vrhunski složeni i za šikare su savršeni.