Ostalo

Porez, pdv, carina - P&O

DigiMagic ned 7.11.2010 00:33

Što je zapravo "dodana vrijednost" i zašto krajnji kupac (koji niti je neku posebnu vrijednost proizvodu dodao ili oduzeo, niti vjerojatno uopće ne poznaje ikoga tko to radi) plaća porez na to?

 

(Nužnost postojanja poreza mi je jasna, ali ovo sam pitao više ljudi tijekom više godina i nitko ne zna...)

 

vlad0 čet 11.11.2010 10:24
tnakir kaže...
Batista kaže...

Pitanjce za znalce. U PBZ-u nakon otvaranja racuna su mi rekli kako ne treba platit porez dok se sa racuna ne potrosi 10 000 kn. Sad dal zna tko kakve informacije i detalje o tome ?

 

 

 

 

Mislim da ne placas porez na ziro racunu ako na njemu nemas vise od 10 000 kn. Ja sam radio na ugovor o djelu i tih 10 tisuca kuna san nekoliko puta u godinini dana potrosio. Samo nikad na racunu nisam imao vise od 10k kn. Nikakav porez nisam placao. E da, i ja sam na PBZ.

 

Kod tekuceg je druga prica, mozes imat proizvoljno novaca.

 

Bar mislim.

 

Ako ti ne treba mogućnost isplate s žiro računa i u biti ga ne koristiš za ništa osim primanja love, možeš zatražiti izradu trajnog naloga koji će ti pare s žiro računa trpati na tekući. Onda ti je žiro cijelo vrijeme na lijepih okruglih 0kn.

Elles D. pon 15.11.2010 12:39
DigiMagic kaže...

Što je zapravo "dodana vrijednost" i zašto krajnji kupac (koji niti je neku posebnu vrijednost proizvodu dodao ili oduzeo, niti vjerojatno uopće ne poznaje ikoga tko to radi) plaća porez na to?

 

(Nužnost postojanja poreza mi je jasna, ali ovo sam pitao više ljudi tijekom više godina i nitko ne zna...)

Pitaj google koji zna odgovor u 1. linku...

sildor sub 29.1.2011 00:42

Htjela bih pitati, ako cete mi znat odgovoriti...

Prijatelj mi je poslao iz Amerike cizme Uggs u vrijednosti od 180$. Nije prilozio racun, vec napisao na papir gdje je morao stavit osobne podatke, cijenu od 90$ koji je morao poslat s cizmama...meni su stigle cizme na carinu i zaracunali su mi 23%poreza na proizvod plus 10% carina shto me na kraju doshlo 347kn!!! vishe od trecine cijene samih cizama! Nisam taj novac imala sa sobom, naravno, i poslali su ih na poshtu i meni na adresu papiric da su mi na poshti i zaracunali josh 30kn dostave na kucnu adresu!!! Da bi ih preuzela trebala sam platit 372kn, skoro sam srcani dobila!

Je li to sve bilo po propisima ili me netko zeznuo jer niti jedna od mojih prijateljica dosad nije nishta platila...?

Hvala unaprijed!!!!

 

 

 

Operushena

APazinjan sub 29.1.2011 00:45
sildor kaže...

Htjela bih pitati, ako cete mi znat odgovoriti...

Prijatelj mi je poslao iz Amerike cizme Uggs u vrijednosti od 180$. Nije prilozio racun, vec napisao na papir gdje je morao stavit osobne podatke, cijenu od 90$  koji je morao poslat s cizmama...meni su stigle cizme na carinu i zaracunali su mi 23%poreza na proizvod plus 10% carina shto me na kraju doshlo 347kn!!! vishe od trecine cijene samih cizama! Nisam taj novac imala sa sobom, naravno, i poslali su ih na poshtu i meni na adresu papiric da su mi na poshti i zaracunali josh 30kn dostave na kucnu adresu!!! Da bi ih preuzela trebala sam platit 372kn, skoro sam srcani dobila!

Je li to sve bilo po propisima ili me netko zeznuo jer niti jedna od mojih prijateljica dosad nije nishta platila...?

Hvala unaprijed!!!!

 

 

 

Operushena

Nije ništa nezakonito, to ti ovisi od carinika do carinika, kako se potrefi. Jednostavno nisi imala sreće...

BlueBloodDemon pon 23.5.2011 13:49

Planiram ići u Ameriku za neka 2 mjeseca pa me zanima. Ako ja od tamo donesem neku tehnikaliju tipa grafička, CPU i sl. koliki će mi biti porez/dodana vrijednost na to? Znam da se obračunava ako su sve kupljene stvari zajedno preko 1000 kn, ali ne znam koliki mi se postotak pridodaje?

I da, putujem avionom, naravno. {#}

ivanoile pon 23.5.2011 13:51

Zasto ne otvoris graficku i stavis ju u neku vrecu i reces da je koristena i nebi trebali ti nista naplatit,a ovo nepotrebno bacis.Osim ako ne posumnjaju da nesto zabranjeno nosis unutra pa ga idu sa nozem otvarat.

BlueBloodDemon pon 23.5.2011 14:53

To je opcija, ali onda bi mi mogli pak naplatiti kaznu. Što je vjerojatno skuplje od plačanja legalno. {#}

Nego, znaš li ti kolika je carina/dodana vrijednost, pa da vidim što mi se više isplati?

CroVandal pon 23.5.2011 14:57
maherDP kaže...

ovako jedan će mi prijatelj poslat xbox360 iz velike britanije

hoće li na tome možda bit carina

Hoce(mozda nece ali PDV sigurno hoce) ali mozes mu reci da ti u jednom paketu posalje xbox a u drugom kablove i ostalo...za prvi moze navesti da je konzola pokvarena i da stoga ima malu vrijednost recimo 50$ sto ce te izaci jako malo PDV-a!

maherDP pon 23.5.2011 18:33
CroVandal kaže...
maherDP kaže...

ovako jedan će mi prijatelj poslat xbox360 iz velike britanije

hoće li na tome možda bit carina

Hoce(mozda nece ali PDV sigurno hoce) ali mozes mu reci da ti u jednom paketu posalje xbox a u drugom kablove i ostalo...za prvi moze navesti da je konzola pokvarena i da stoga ima malu vrijednost recimo 50$ sto ce te izaci jako malo PDV-a!

a ako napiše da je poklon gore na kutiju

ihush pet 27.5.2011 15:05
maherDP kaže...

ovako jedan će mi prijatelj poslat xbox360 iz velike britanije

hoće li na tome možda bit carina

 -za računala nema carine (i software), ali PDV se plaća na sve.

(što ste zapeli za carinu, carina je nevažna.) .. i dalje:

BlueBloodDemon kaže...

Da li ITKO zna koliki je iznos poreza/carine/dodane vrijednosti na našim aerodromima za elektroniku (kupljenu u Americi)?

 -nema veze cijena u državi proizvodnje, gledaju se naše 'tablice' cjenici,  po njima se određuju davanja.

Originalan račun može biti dokaz i može se tražiti oporezivanje na osnovu te cijene (špediter to prihvati ili ne prihvati).

Važna stvar, davanja se određuju nakon špediterskih troškova (zbarajanje), tj roba koja je relativno jeftina može postati skuplja nego da je kupljena u HR.

To je sistem zaštite uvoznika od nelojalne konkurencije ili divljeg uvoza (jer svatko može uvesti..)

Ima smisla samo kao poklon ili kad osobno donese (s puta..) To prolazi bez problema (i nema špediterskih troškova).

BlueBloodDemon pet 27.5.2011 16:51

Hvala na informaciji. {#} Dakle, da si to izvadim iz kutije i spakiram negdje među druge stvari i kažem da je rabljeno ili imaš bolju ideju? Možda da spakiram kao poklon za nekoga?

Usput, kanim kupiti grafičku i procesor.

ihush pet 27.5.2011 23:05
Monopol kaže...
ŠPEDITER TO PRIHVAZI ILI NE PRIHVATI? Špediter ne odlucuje oce prihvatiti ili ne!

 -špediter odlučuje. Cijena koja je službena je u njihovim cjenicima (carinskim), provjeri. On samo može prihvatiti račun kao valjani dokaz nabavne cijene (ali nemora), opet, jer se primjenjuju cijene s našeg tržišta. Špediter može (često i hoće jer je PC tržište predinamično i špediteri su zapravo OK ekia..) prihvatiti tu cijenu, ali za proizvode koji nisu skupi špediterski troškovi dignu obračunsku osnovicu. Ponekad ispadne skuplje i s takvom cijenom. (zato postoji opcija gift ili free sample i APP sistem).

 

BlueBloodDemon kaže...

Hvala na informaciji. {#} Dakle, da si to izvadim iz kutije i spakiram negdje među druge stvari i kažem da je rabljeno ili imaš bolju ideju? ...

 -tako se to inače radi i prolazi bez ikakvih problema (ili pitanja), npr notebook u osobnoj prtljagi. Naravno, ne u ambalaži i ne nekoliko komada.. :)

Monopol pet 27.5.2011 23:09
ihush kaže...
Monopol kaže...
ŠPEDITER TO PRIHVAZI ILI NE PRIHVATI? Špediter ne odlucuje oce prihvatiti ili ne!

 -špediter odlučuje. Cijena koja je službena je u njihovim cjenicima (carinskim), provjeri. On samo može prihvatiti račun kao valjani dokaz nabavne cijene (ali nemora), opet, jer se primjenjuju cijene s našeg tržišta. Špediter može (često i hoće jer je PC tržište predinamično i špediteri su zapravo OK ekia..) prihvatiti tu cijenu, ali za proizvode koji nisu skupi špediterski troškovi dignu obračunsku osnovicu. Ponekad ispadne skuplje i s takvom cijenom. (zato postoji opcija gift ili free sample i APP sistem).

 

Kako špediter? Kada dođeš na carinu carinik otvori mobile.de ili ebay.com nebitno i kaže: gle ovaj npr. auto se tu prodaje za XY cijenu i ovaj tvoji račun koji si mi dobio ne znaci nista.

ihush pet 27.5.2011 23:24
Monopol kaže...
..

Kako špediter? Kada dođeš na carinu carinik otvori mobile.de ili ebay.com nebitno i kaže: gle ovaj npr. auto se tu prodaje za XY cijenu i ovaj tvoji račun koji si mi dobio ne znaci nista.

-...? {#}

Monopol pet 27.5.2011 23:26
ihush kaže...
Monopol kaže...
..

Kako špediter? Kada dođeš na carinu carinik otvori mobile.de ili ebay.com nebitno i kaže: gle ovaj npr. auto se tu prodaje za XY cijenu i ovaj tvoji račun koji si mi dobio ne znaci nista.

-...? {#}

Ako sam te dobro skuzio, ti kažeš da ja pošaljem račun od PayPala na carinu / špediteru kada me to zatraže te on odluci jel ce se cariniti prema tom mom racunu?

 

Uglavnom bilo bi dobro da se javi carinik ili špediter jel ko zna ko je od nas upravu...

ihush pet 27.5.2011 23:39

..naravno (nisi ništa skužio), za početak pročitaj što si pisao i pokušaj razumjeti što drugi pišu (DERANJE ne pomaže).

Nastavak, mješaš kruške, jabuke, patagonijske tuljane i tko zna što.. polovno i novo nisu iste kategorije, kao i osobno (osoba koja sama preko granice prenosi robu), ako ide preko naruđžbe ... ma naučit ćeš.

Auti so dovoljno dobar primjer (kako ne razumiješ), pa tako postoji i homologacija. Bez koje nemožeš uvesti vozilo (novo-polovno), itd..

Što pak nema nikakve veze s računalima. Samo jedan slikoviti primjer, maloljetnici nisu oslobođeni carine na duhanske proizvode, pogodi zašto?

Savjet, dobro je biti aktivan, ali isto tako treba razmisliti o 'tvrdnjama' i malo barem poguglati...

 

xXx lnf3rno xXx kaže...

Za 2 dana mi dolazi stric iz Amerike i donit ce mi asus g73 samo me zanima jeli moze uz neke "znakove koristenja" proci bez poreza,carine i toga ugl kupljen je prije 3 dana

-obično je dovoljno da je u torbi, oni čak ne traže paljenje, samo ga moraš izvaditi na aerodromskom pregledu (rendgen). Ameri mu nemaju razloga nešto pitati, dok naši kao ulazni-> izlazni aerodrom ni ne prolazi taj dio kontrole.. recimo 99% da ga naši carinici neće ni pitati za notebook.

 

edit: 2. @ monopol..

jesmo zatrovali temu...

Prvo, smisao foruma, recimo pravila su takva da se ne nabacuju svakavi primjeri koji nemaju veze, ti si spomenuo polovne aute, koji nemaju nikakve veze s računalima, pogotovo novim...

Daš infromaciju koju znaš ili pitaš ono što neznaš, ne ono što misliš da znaš. Pa jednako poruci 'da čekamo špeditera' da nam da odgovor. To znači da ni ja ni ti nismo uopće trebali tipkati...

Tolikim tipkanjem (bez rezultata) gubi se ona osnova, -tj. pitanje i točan odgovor i postaje prepucavanje...

 

- btw, ovo je dobronamjerno s moje strane, nadam se da te nisam uvrijedio i sl.

bye...

odgovor na pitanje bi bio: cca 300 kn za troškove, to se doda cijeni koju imaju u cjeniku (ili prihvate tvoj račun...), na to se plati PDV.

U drugom slučaju, ništa.

Monopol pet 27.5.2011 23:42
ihush kaže...

..naravno (nisi ništa skužio), za početak pročitaj što si pisao i pokušaj razumjeti što drugi pišu (DERANJE ne pomaže).

Nastavak, mješaš kruške, jabuke, patagonijske tuljane i tko zna što.. polovno i novo nisu iste kategorije, kao i osobno (osoba koja sama preko granice prenosi robu), ako ide preko naruđžbe ... ma naučit ćeš.

Auti so dovoljno dobar primjer (kako ne razumiješ), pa tako postoji i homologacija. Bez koje nemožeš uvesti vozilo (novo-polovno), itd..

Što pak nema nikakve veze s računalima. Samo jedan slikoviti primjer, maloljetnici nisu osloboženi carine na duhanske proizvode, pogodi zašto?

Savjet, dobro je biti aktivan, ali isto tako treba razmisliti o 'tvrdnjama' i malo barem poguglati...

Znaci onaj gore pita kolko bi morao platiti davanja ako mu neko šalje Xbox ili ako mu dođe prijatelj koji nosi xbox za njega?

 

EDIT: pusti sad homologaciju i aute samo jedan rpimjer, nebitno...