Ostalo

Pitanje za sve (bivše ili sadašnje) maturante

Curle čet 27.8.2009 18:47

Ovako, sutra polažem usmeni ispit iz hrvatskog jezika(matura). To je drugi rok. Idem u tehničku školu za tehničara za željeznički promet(prometnik). Dobili smo neka pitanja(oko 90.) za maturu iz hrvatskog, a od tih deset samo 3 se izvlači. Kako da to naučim? To je nemoguće! Kakva su vaša iskustva i kako ste se pripremali za maturu iz hrvatskog? I ako možete reći cijelu proceduru od ulaska u učionu do odgovaranja na pitanja i izvlačenje listića...

Bio bih vam jako zahvalan kada bi rekli svoja iskustva.

Hvala!

fabijan654321 čet 27.8.2009 18:49

Pa rekneš profi nesto u stilu "mozda se moremo dogovorit", mozda ce ovo pomoci" i onda joj utrpas 500kn.

Procedura: Kod nas ide to ovako. "Mali čiji si ti?" "Stari mi ministar". "Evo ti 5."

fabijan654321 čet 27.8.2009 18:55

Kod nas svatko ima 4 ili 5, nema ispod nista. Tu se poklanja na veliko. A i nije bas nesto vele 90 pitanja. To se da za 1 dan naučit. A još ktome dobar predmet, lagan za učit.

BTW, Ja sam za krizmu mora učit 120 pitanja, to je bilo prije 2 godine, sad tih 90 mi se cini macij kasalj.

F1-IVO čet 27.8.2009 18:58
Curle kaže...

Ja vas pitam za vaša iskustva i kako ste vi uspjeli položiti maturu iz hrvatskog?

Zamisli...neki su ucili za maturu! Sjedi i pokusaj barem nesto naucit pa ti se mozda sreca osmjehne i izvuces bas ono sta znas. Neznam kako je sada ali kad sam ja polagao onda si mogao izvlacit vise puta. Naravno svaki novi papiric ocjena manje.

FlyBoy čet 27.8.2009 19:08

U mojoj (bivšoj) školi:

 

Uđeš u učionicu i lijepo pozdraviš sve prisutne, odeš do stola s karticama (jedan od profesora je kraj tebe) i izabereš si jednu.

 

Onda smo mi imali 5-10 minuta (ovisi koliko učenik prije tebe odgovara, dvojica su unutra) da se pripremiš, kao nekakav koncept.

Uglavnom mi smo mogli ponijeti svoje skripte unutra, a još imaš i sve udžbenike od 1. do 4.   razreda unutra.

Dalje znaš i sam, otvoriš skripte, zapamtiš par crtica o svakom pitanju, malo muljuaš, ulizuješ se, i eto daju ti 5 (kao meni, ZTŠ 05/09)

 

Sretno xD

cro_blue čet 27.8.2009 19:14
Curle kaže...

Ja vas pitam za vaša iskustva i kako ste vi uspjeli položiti maturu iz hrvatskog?

Gledaj... U mojoj školi (Srednja škola "Kupres", opća gimnazija) inzistiranje na znanju Hrvatskog jezika bila je toliko da ne čudi što je najniža ocjena na kraju bila vrlodobar (4). Ti ideš u tehničku školu i sigurno ti je puno teže naučiti HR nego nama koji smo bili u gimnaziji ali smatram da bi bez obzira na to ipak trebao imati određenu razinu znanja HR jezika da ti prolaz na maturi ne bi bio toliki bauk.

 

I da... Na kraju krajeva, ako već nisi kroz školovanje stekao dovoljnu količinu znanja da bez straha pristupiš ispitu na maturi mislim da je za jednu večer gotovo nemoguće naučiti dovoljno za prolaz.

Raven čet 27.8.2009 19:16

Ma dobit ćeš sigurno 2, dosta se poklanja na tome... Jedan moj frend je za veznike rekao a,e,i,o,u i potjerali su ga van ali je dobio 2 :D... a ja nisam puno učio jer sam bio 24 pa je većina pitanja prošlo i izvukao sam ono šta sam naučio u školi prije nego šta sam došao na red... Uglavnom sretno!

FlyBoy čet 27.8.2009 19:17
Curle kaže...

Fly boy, kaj stvarno možeš imati na satu mature knjigu ili odgovore na pitanja da ponoviš prije ispitivanja?

Kod mene si mogao.

Dok onaj prije tebe odgovara ti odeš u zadnji red, ponoviš si, smisliš što ćeš reći, i akd te prozovu odeš....

Cerina15 čet 27.8.2009 19:19
FlyBoy kaže...
Curle kaže...

Fly boy, kaj stvarno možeš imati na satu mature knjigu ili odgovore na pitanja da ponoviš prije ispitivanja?

Kod mene si mogao.

Dok onaj prije tebe odgovara ti odeš u zadnji red, ponoviš si, smisliš što ćeš reći, i akd te prozovu odeš....

Znači ti dobiješ pitanje i dok čekaš u redu za odg. možeš čitat iz knjige?

FlyBoy čet 27.8.2009 19:27
Cerina15 kaže: 
 
Znači ti dobiješ pitanje i dok čekaš u redu za odg. možeš čitat iz knjige?

  Odeš iza sjedneš si, ponavljaš i kad onaj ispred tebe završi s odgovaranjem, prozovu tebe, ostaviš skripte i knjige , i dođeš pred "komisiju" odgovarat...

Sad ne znam kako je u drugim školama, kod mene je tako bilo (ove godine sam maturirao)...ne znači nužno da će biti isto tako i u tvojoj školi.

Bukva čet 27.8.2009 19:48

Ne znam zašto mi se sada ovih 90 pitanja čini malo Namigiva

 

Anyway, da se naučiti i puno više kroz noć ako imaš koncentraciju, litru-dvije kave i dobru skriptu.

Nekako sumnjam da ovo zadnje imaš, tako da ti predlažem da se odmah baci na sastavljanje iste. Samim tim prepisivanjem već ćeš dobiti malo sliku o čemu se radi. Pošto je ovo 5 do 12 učenje, koncentriraj se na lako učljiva pitanja (lako učljiva -> pričam ti priču, teže učljiva -> suhoparna nabrajanja).

Sretno! Osmijeh

macak čet 27.8.2009 21:10
FlyBoy kaže...
Cerina15 kaže: 
 
Znači ti dobiješ pitanje i dok čekaš u redu za odg. možeš čitat iz knjige?

  Odeš iza sjedneš si, ponavljaš i kad onaj ispred tebe završi s odgovaranjem, prozovu tebe

A ako si prvi na redu?