Ostalo

Može li mi netko objasniti ovu računicu?

Jurassic Park sri 25.8.2021 04:52

Pozdrav svima,

 

trebao bi pomoć s jednom računicom koja navodno ''dokazuje'' jačinu mjesečeve svijetlosti kad se u računicu ''ubaci'' zakon obrnutog kvadrata i mjesečeve svijetlosti.

Da pojasnim,znam tipa koji se jako voli praviti da zna drugu ''medotu'' kako on kaže s kojom je izračunao i ''dokazao'' jačinu mjesečeve svijetlosti iako taj rezultat nema blage veze s pameću pošto je stvarni rezultat između 0.05-0.1 Lux za mjesečevu svijetlost dok je tokom tzv. ''Supermjeseca'' 0.32 Lux

Također je više puta spominjao da je računao zakon obrnuog kvadrata i mjesečevu svijetlost uz prosječnu udaljenost Mjeseca i Zemlje (384.400) kao i lokacije u računici (prva lokacije je Zemlja,druga Mjesec)

Pošto tip očito žešće mulja,a ja nemam blage veze kakva je to računica,molio bi ako bi mi netko mogao objasniti ovaj idiotizam i reći mi gdje je smuljao da je takav rezultat?

 

 

Intenzitet 1/int 2= (udaljenost 2)^2/(udlj 1)^2. 1lux/int 2=0,001^2/384400^2=147bilijun lux na 1m površine Mjeseca

 

Još mi je kurč***to rekao da je moguće da je rezultat 147 ''bilijarda'' ,a ne ''bilijun''.

Eto,ja blage veze ne znam što je on tu sve uračunao i na koji način je dobio rezultat koji pokazuje da je Mjesec svijetliji od Sunca,a ne znam kako da mu kažem da je to čisti idiotizam pošto ne razumijem što da mu navedem kao grešku pri računanju jer ni sam ne shvaćam računicu.

 

Eto,ako može neko objašnjenje za rezultat i što je krivo u računanju da mu mogu reći gdje je fulao bio bi jako zahvalan.

 

 

ihush sri 25.8.2021 11:42
Jurassic Park kaže...

..

Eto,ja blage veze ne znam što je on tu sve uračunao i na koji način je dobio rezultat koji pokazuje da je Mjesec svijetliji od Sunca,a ne znam kako da mu kažem da je to čisti idiotizam pošto ne razumijem što da mu navedem kao grešku pri računanju jer ni sam ne shvaćam računicu.

 

Eto,ako može neko objašnjenje za rezultat i što je krivo u računanju da mu mogu reći gdje je fulao bio bi jako zahvalan.

 

 

 -računica ili odgovor-tajna je vrlo jednostavna.. možeš objasniti ono što znaš, što razumiješ.. ne možeš ono što ne znaš. To što recimo intiutivno osjećaš da nešto nije točno nije dovoljno, tj ako se s nekim želiš svađati-raspravljati.. moraš imati svoje temelje, snagu, znanje, trik .. bilo što. Ne možeš ako nemaš ništa, da si recimo jači tad snagom toljage pobiješ argumente, da znaš više-dovoljno znao bi gdje je greška u formuli a tad bi znao i to da se ne ulazi u argumentiranu raspravu ako nemaš znanje i argumente, jer tad si već izgubio (ne možeš dobiti, suprtno od alanfordovskog postualata..) :)

 

-hoće li sad netko tražiti grešku i tebi dati argumente kojima ćeš pobiti ono što ne znaš? teško, tj to je kao da djetetu damo skalpel i mislimo da je postao kirurg ili kopačke i da je postao messi.. da bi postao kirurg, messi, kuhar, ribič.. moraš godinama vježbati-učiti, ne pročitati nešto negdje i to copypasteati. Dok ovaj odgovor možeš smatrati jednom od lekcija u tom učenju koje će možda za x-godina dati riješenje ili ćeš već sad odustati i baviti se nečim što znaš, slušati glazbu itd..

MrBlc sri 25.8.2021 12:12

U ovom formatu je proble i pročitati, a kamo li objasniti.

 

Okvirno, Sunce u svakom smjeru zrači određenu količinu svjetlosti. Gustoća te energije opada s kvadratom udaljenosti, pa do Mjeseca dođe određena količina.

 

Dio te energije se reflektira od Mjeseca, s tim da gustoća reflektirane svjetlosti ovisi i o upadnom kutu i kutu iz kojeg gledaš reflektiranu energiju. Tu se eventualno može uzeti neka aproksimacija koja bi dala koliko je energije reflektirano u smjeru Zemlje ovisno o dijelu površine koja je osvijetljena gledano sa Zemlje.

 

Gustoća te reflektirane svjetlosti u smjeru Zemlje se opet smanjuje s kvadratom udaljenosti.

 

A onda su tu još gubici u atmosferi koji ovise o tome koliki je upadni kut.

Jurassic Park sri 25.8.2021 14:06
ihush kaže...
Jurassic Park kaže...

..

Eto,ja blage veze ne znam što je on tu sve uračunao i na koji način je dobio rezultat koji pokazuje da je Mjesec svijetliji od Sunca,a ne znam kako da mu kažem da je to čisti idiotizam pošto ne razumijem što da mu navedem kao grešku pri računanju jer ni sam ne shvaćam računicu.

 

Eto,ako može neko objašnjenje za rezultat i što je krivo u računanju da mu mogu reći gdje je fulao bio bi jako zahvalan.

 

 

 -računica ili odgovor-tajna je vrlo jednostavna.. možeš objasniti ono što znaš, što razumiješ.. ne možeš ono što ne znaš. To što recimo intiutivno osjećaš da nešto nije točno nije dovoljno, tj ako se s nekim želiš svađati-raspravljati.. moraš imati svoje temelje, snagu, znanje, trik .. bilo što. Ne možeš ako nemaš ništa, da si recimo jači tad snagom toljage pobiješ argumente, da znaš više-dovoljno znao bi gdje je greška u formuli a tad bi znao i to da se ne ulazi u argumentiranu raspravu ako nemaš znanje i argumente, jer tad si već izgubio (ne možeš dobiti, suprtno od alanfordovskog postualata..) :)

 

-hoće li sad netko tražiti grešku i tebi dati argumente kojima ćeš pobiti ono što ne znaš? teško, tj to je kao da djetetu damo skalpel i mislimo da je postao kirurg ili kopačke i da je postao messi.. da bi postao kirurg, messi, kuhar, ribič.. moraš godinama vježbati-učiti, ne pročitati nešto negdje i to copypasteati. Dok ovaj odgovor možeš smatrati jednom od lekcija u tom učenju koje će možda za x-godina dati riješenje ili ćeš već sad odustati i baviti se nečim što znaš, slušati glazbu itd..

 

Inače se potpuno slažem s tobom i ne ulazim u rasprave o temama o kojima ne znam puno,ali problem je što ovaj tip nema blage veze o ničem,a kamoli o ovakvim računicama.

Taj tip je inače hardcore ravnozemljaš,a tu računicu je on upravo copy/paste s neke RZ stranice,naravno bez ikakvih problema sam mu dao nepobitne dokaze i argumente koji su ga doslovno ostavili bez riječi,što naravno nije ni čudo pošto se radi o ravnozemljašu,a svi znamo kako oni razmišljaju.

Također sam jučer postavio to isto pitanje na Znanstvenom forumu pod rubriku ''fizika i matematika u astronomiji'' gdje su osobe koje imaju puno više znanja od prosječnih ljudi u tom području,ali ni oni nisu imali blagog pojma kakva je to računica i kako je došao do tog rezultata.

Detaljno sam im objasnio sve što je rekao i rekli su mi da prvi put vide takav ''način'' računanja i da ne mogu odgonetnuti o čemu se tu radi.

Tako da nije poanta da samo ja ne znam i nemam ''argumente'' za taj izračun,nego i ljudi koji se bave kvantnom fizikom i matematikom u astronomiji.

Prije toga sam pitao i 5-6 poznanika (među njima i jednu fizičarku) i svi su rekli da im ta računica nije poznata i da je ne razumiju.

Inače,kao što sam rekao,slažem se s tobom da ne ulazim u rasprave o kojima nisam dovoljno informiran,ali ne možeš mi reći da tip koji tvrdi da je Mjesec svijetliji od Sunca ima neko ''super znanje'' i zna računati bolje od fizičara,matematičara i astronoma i pri tom tvrdi da bi ''odletili'' sa Zemlje kad bi se kretala brzinom kojom se kreće i da je Sunce ''malo i lokalno na visini od 5-6km'',a ne 151 milijun km udaljeno.

 

 

Jurassic Park sri 25.8.2021 15:30
Kolacic kaže...

Iz osobnog iskustva s ravbizemljasima se ne upustaj u takvu vrstu rasprava.

Mozak ce ti biti zahvalniji.

 Hahahah,znam stari,hvala na savjetu,ali kad imam vremena i volje zna biti zabavno slušati koliko ljudi mogu daleko ići s maštom i glupardanjem.

Inače,znam totalno što misliš,ne postigneš ništa osim što izgubiš par sivih stranica,a dokazati im ne možeš kad su zadrti u svojim uvjerenjima.

Samo me ovaj iritira jer je hvalisav do bola,a gluplji je od bilo kojeg do sad,a to govori dosta.

Još kad kaže da je ''pametniji od Einsteina koji je najveći prevarant i lažljivac u ljudskoj povijesti'' i da se neće ići testirati na IQ kad sam ga pitao zato jer rezultati nisu ''točni i pouzdani i ovise o puno stvari'' onda mi točno digne živac.

Što je najgore da samo znaš kakve gluposti je nadrobio to je prestrašno.Točno sam ljudima govorio i nisu mogli k sebi doći iako znaju za gluposti koje ravnozemljaši melju,ali ovaj je baš ''poseban''.

 

ihush sri 25.8.2021 16:03

.. već sam započeo ''odgovor'' ali.. (odbacio ga), jer nema smisla, takvih primjera imaš beskonačno, kao što je i pisanje-ispravljanje domaće zadaće u školi. Čemu?

-fizičari znaju, refleksija itd. dok oni koji žele zamutiti krenu od neke brojke i na tome nešto grade-nadograde. Možeš li uopće uočiti grešku? Možeš ako znaš o čemu se radi, moraš biti stručnjak, npr za elektroniku da vidiš grešku u shemi, za građevinu da vidiš u statici-nosivosti, itd.. a ti ako nisi stručnjak recimo za fiziku ne znaš dovoljno da bi argumentirano pobio recimo netočnu formulu tad to ne možeš, prvo moraš znati. Uvjek je u prednosti neznanje/budala/glupost dok odgovor koji je činjeničan ili točan ne može biti napamet-izmišljen i sl nego isključivo znanje-činjenica-dokaz, zato su uvjek u prednosti i moraš biti 'jači'. Bez tog se ne upuštaš, beskorisno.

Old Iggy sri 25.8.2021 16:10
Jurassic Park kaže...
Kolacic kaže...

Iz osobnog iskustva s ravbizemljasima se ne upustaj u takvu vrstu rasprava.

Mozak ce ti biti zahvalniji.

 Hahahah,znam stari,hvala na savjetu,ali kad imam vremena i volje zna biti zabavno slušati koliko ljudi mogu daleko ići s maštom i glupardanjem.

Inače,znam totalno što misliš,ne postigneš ništa osim što izgubiš par sivih stranica,a dokazati im ne možeš kad su zadrti u svojim uvjerenjima.

Samo me ovaj iritira jer je hvalisav do bola,a gluplji je od bilo kojeg do sad,a to govori dosta.

Još kad kaže da je ''pametniji od Einsteina koji je najveći prevarant i lažljivac u ljudskoj povijesti'' i da se neće ići testirati na IQ kad sam ga pitao zato jer rezultati nisu ''točni i pouzdani i ovise o puno stvari'' onda mi točno digne živac.

Što je najgore da samo znaš kakve gluposti je nadrobio to je prestrašno.Točno sam ljudima govorio i nisu mogli k sebi doći iako znaju za gluposti koje ravnozemljaši melju,ali ovaj je baš ''poseban''.

 

Kao što ti je Kolacic rekao, bježi od takvih. Ignoriraj, zaobilazi, štogod.

Samo ti troše vrijeme, živce, energiju i sve ostalo bitno, a ne daju ništa pametno zauzvrat.

Ja sam se tako "riješio" par dobrih poznanika, nažalost.

Jurassic Park sri 25.8.2021 16:59
ihush kaže...

.. već sam započeo ''odgovor'' ali.. (odbacio ga), jer nema smisla, takvih primjera imaš beskonačno, kao što je i pisanje-ispravljanje domaće zadaće u školi. Čemu?

-fizičari znaju, refleksija itd. dok oni koji žele zamutiti krenu od neke brojke i na tome nešto grade-nadograde. Možeš li uopće uočiti grešku? Možeš ako znaš o čemu se radi, moraš biti stručnjak, npr za elektroniku da vidiš grešku u shemi, za građevinu da vidiš u statici-nosivosti, itd.. a ti ako nisi stručnjak recimo za fiziku ne znaš dovoljno da bi argumentirano pobio recimo netočnu formulu tad to ne možeš, prvo moraš znati. Uvjek je u prednosti neznanje/budala/glupost dok odgovor koji je činjeničan ili točan ne može biti napamet-izmišljen i sl nego isključivo znanje-činjenica-dokaz, zato su uvjek u prednosti i moraš biti 'jači'. Bez tog se ne upuštaš, beskorisno.

 Pa u tome i je problem,ne samo da ja ne mogu uočiti grešku nego ne mogu ni fizičari i matematičari kojima je to profesija i koji se u to razumiju bolje nego itko.

 

Old Iggy kaže...
Jurassic Park kaže...
Kolacic kaže...

Iz osobnog iskustva s ravbizemljasima se ne upustaj u takvu vrstu rasprava.

Mozak ce ti biti zahvalniji.

 Hahahah,znam stari,hvala na savjetu,ali kad imam vremena i volje zna biti zabavno slušati koliko ljudi mogu daleko ići s maštom i glupardanjem.

Inače,znam totalno što misliš,ne postigneš ništa osim što izgubiš par sivih stranica,a dokazati im ne možeš kad su zadrti u svojim uvjerenjima.

Samo me ovaj iritira jer je hvalisav do bola,a gluplji je od bilo kojeg do sad,a to govori dosta.

Još kad kaže da je ''pametniji od Einsteina koji je najveći prevarant i lažljivac u ljudskoj povijesti'' i da se neće ići testirati na IQ kad sam ga pitao zato jer rezultati nisu ''točni i pouzdani i ovise o puno stvari'' onda mi točno digne živac.

Što je najgore da samo znaš kakve gluposti je nadrobio to je prestrašno.Točno sam ljudima govorio i nisu mogli k sebi doći iako znaju za gluposti koje ravnozemljaši melju,ali ovaj je baš ''poseban''.

 

Kao što ti je Kolacic rekao, bježi od takvih. Ignoriraj, zaobilazi, štogod.

Samo ti troše vrijeme, živce, energiju i sve ostalo bitno, a ne daju ništa pametno zauzvrat.

Ja sam se tako "riješio" par dobrih poznanika, nažalost.

 Znam,samo ipak ne volim kad se netko tako bahati i ponaša kao da je popio svu pamet svijeta,a govori nebuloze kao da ima tešku retardaciju i IQ sobne temperature.

Da bar nije tako bahat pa bi ga ignorirao,ovako me točno navlači da mu odgovorim i spustim ga na Zemlju.

Old Iggy sri 25.8.2021 17:06
Jurassic Park kaže...

Old Iggy kaže...

Kao što ti je Kolacic rekao, bježi od takvih. Ignoriraj, zaobilazi, štogod.

Samo ti troše vrijeme, živce, energiju i sve ostalo bitno, a ne daju ništa pametno zauzvrat.

Ja sam se tako "riješio" par dobrih poznanika, nažalost.

 Znam,samo ipak ne volim kad se netko tako bahati i ponaša kao da je popio svu pamet svijeta,a govori nebuloze kao da ima tešku retardaciju i IQ sobne temperature.

Da bar nije tako bahat pa bi ga ignorirao,ovako me točno navlači da mu odgovorim i spustim ga na Zemlju.

Znaš kako se kaže, budala te spusti na svoj nivo i tu te lako pobijedi.

Uopće ne ulazi u te rasprave. Ako ne možeš pobjeći, okreni na vrijeme, žene, Hajduk u Europi, Amere u Afganistanu.

fer-de-lance sri 25.8.2021 18:38
Old Iggy kaže...

Znaš kako se kaže, budala te spusti na svoj nivo i tu te lako pobijedi.

Uopće ne ulazi u te rasprave. Ako ne možeš pobjeći, okreni na vrijeme, žene, Hajduk u Europi, Amere u Afganistanu.

Točno to, znanstvena fantastika je uvijek dobra tema