Ostalo

Broj kombinacija i vjerovatnosti u lotu

captain_soap_McTawish uto 8.6.2010 13:39

Molio bih za pomoć one malo vještije u matematici. Zanima me kako izračunati broj kombinacija u nekoj igri na sreću i vjerovatnosti za dobitak. Npr. Za loto 7/39 ima oko 15 mil kombinacija. Kako to izračunati?

 

Unaprijed hvala za pomoć.

bugonja sri 23.6.2010 19:54

da ne otvaram novu temu....koja je razlika u našem lotu 7/39 kad odigras listic gdje je jedna kombinacija i onaj sistemski gdje ih je 10...znam da kad sam jednom pogodio 4 broja na listicu sa 1 kombinacijom da sam dobio 100kn a kad pogodim 4 broja na onom od 10 kombinacija doijem oko 30 kn.....zanima me jel kad npr pogodis sedmicu na onom od 10kombinacija jel dobijes puni iznos ili ga umanje kao na gore primjeru?

MrBlc sri 23.6.2010 20:25

Ne postoji sistemski gdje ih je 10. Postoji jednostavni pomoćni listić s kojim igraš kombinacija koliko želiš (max je 10 na jednom listiću) i plaćaš 2 kn po kombinaciji (3 ako igraš Super7). Svaka kombinacija se gleda zasebno i potpuno je svejedno da li imaš jedan listić s 10 kombinacija ili 10 listića s jednom kombinacijom (osim što možeš stavljat različita slova za Super7 i ako igraš jocker, on je vezan za listić, a ne kombinacije, pa igraš 10 jockera, ali u goloj 7/39 igri nema razlike).

Sistemski listić ima samo jednu kombinaciju, ali biraš koliko ćeš brojeva označit, a prema tome i plačaš. Ako označiš 8 brojeva, to je kao da si igrao 8 kombinacija i plačaš 8x2 kn (ili 8x3 kn za Super7). Imaš tablicu sistema u kojoj ti piše koliko kombinacija ima za svaki broj odabranih brojeva, kao i mogučnosti dobitka. Za četvorku nema razlike (tebi je vjerojatno razlika bila jer je bilo manje dobitnika na koje se dijelila nagrada u jednom slučaju), dok petica na sistemskom sadrži jednu peticu i pet četvorki.

bugonja sri 23.6.2010 22:30

sta je onda bolje igrat...ja sam dosad uvijek igrao na jednom listicu po 10 kombinacija i platim 30kn...a kad je samo jedna onda sam plaćao 21kn koliko se sjecam(bez jokera)

 

po meni je bolje ovo sa 10 kombinacija,cini mi se da imam vise sansi

MrBlc sri 23.6.2010 22:59

Imaš više šansi s 10 kombinacija nego sa 7 (koliko ih imaš na tom listiću od 21 kn) jer je više kombinacija. Uz to imaš veće šanse za dobitak niže vrste (4, 5 brojeva) jer se na ovom od 21 kn kombinacije manje od 7 brojeva ponavljaju više puta.

 

P.S. Najmanji sistem je 8 kombinacija, pa bi trebalo biti 24 kn, a ne 21.

LeeMoon sub 26.6.2010 15:08
captain_soap_McTawish kaže...

Molio bih za pomoć one malo vještije u matematici. Zanima me kako izračunati broj kombinacija u nekoj igri na sreću i vjerovatnosti za dobitak. Npr. Za loto 7/39 ima oko 15 mil kombinacija. Kako to izračunati?

 

Unaprijed hvala za pomoć.

Netko je već naveo link na Wikipediu gdje je objašnjena formula n povrh k.

Ona se koristi za jednostavno izračunavanje broja kombinacija u zadacima kao što je npr loto. Gdje je n broj mogućih događaja (u tvom slučaju 39), a k broj povoljnih događaja (u tvom slučaju 7), ali sve ovo si vjerojatno dosad i sam skužio tako da sam ti samo htio reći da u svakom malo boljem kalkulatoru imaš tu funkciju. Označena je sa nCr. Dakle u kalkulator upisuješ 49 nCr 6 i dobijaš broj mogućih kombinacija.

captain_soap_McTawish sub 26.6.2010 15:37
LeeMoon kaže...

Netko je već naveo link na Wikipediu gdje je objašnjena formula n povrh k.

Ona se koristi za jednostavno izračunavanje broja kombinacija u zadacima kao što je npr loto. Gdje je n broj mogućih događaja (u tvom slučaju 39), a k broj povoljnih događaja (u tvom slučaju 7), ali sve ovo si vjerojatno dosad i sam skužio tako da sam ti samo htio reći da u svakom malo boljem kalkulatoru imaš tu funkciju. Označena je sa nCr. Dakle u kalkulator upisuješ 49 nCr 6 i dobijaš broj mogućih kombinacija.

 Hvala! Ubrzao si mi računanje.