Ostalo

Alternativna goriva

ismar89 ned 28.11.2010 17:56

http://www.ivonazivkovic.net/AUTOMOBIL-NA-VODU.html

http://www.ivonazivkovic.net/teslin%20auto.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Meyer's_water_fuel_cell

 

sta mislite o svemu ovome ?

citam ovo i ne znam da li da vjerujem da nas ekonomija toliko ogranicava...

 

je li iko cuo prije za ovo, i znate li o jos nekim stvarima slicnim ovome..

neka ovo bude tema za raspravu o tome, opcenito alternativnim izvorima energije, gorivo itd..

 

u svakom slucaju, ovi linkovi gore su vrijedni citanja

macak ned 28.11.2010 23:44

Zanimljivo, ali pitam se - koliko bi zapravo bilo dobro da vodu, koje nam ionako ponestaje, počnemo još koristiti i kao pogonsko gorivo?

 

Inače, imam razvijenu svijest za zaštitu okoliša i maksimalno koristim obnovljive izvore energije (u vikendici imam malu vjetrenjaču i solarne ploče na krovu, a skupljam i kišnicu), a vozim i čistog dizelaša (HDi). A moj idući auto biti će Peugeot 3008 HYbrid4 - prvi hibrid koji kombinira dizelski sa elektromotorom. {#}

ismar89 pon 29.11.2010 01:48

ne ponestaje vode, nego pitke vode..

vode uvijek ima dovoljno, a ako se polovi nastave topit, ima je sve vise i vise..

a to je samo automobil na vodu, ima i Teslin koji je jos misteriozniji, a izgleda i efikasniji..

macak sri 1.12.2010 13:12
ismar89 kaže...

ne ponestaje vode, nego pitke vode..

vode uvijek ima dovoljno, a ako se polovi nastave topit, ima je sve vise i vise..

Nije isto vaditi vodik iz čiste vode ili iz morske.

 

I ovako je taj proces kompliciran i preskup, a kamoli još da ga vadiš iz morske vode, gdje bi prvo morao izolirati sve spojeve koji u njoj postoje (NaCl, SO4, HCO3...)

 

A tu je još i problem skladištenja, pretakanja u rezervoar itd.

 

Na kraju, za proizvodnju vodika koristila bi se velika energija, koju bi ionako morao dobivati iz već postojećih izvora, najčešće neekoloških.

ismar89 sri 1.12.2010 19:49

tako se to radi sad..ali ako nisi procitao, ovaj automobil ide iskljucivo na vodu..znaci da je u stanju proizvest vise energije za pogon, nego sto akumulator potrosi za elektrolizu..

nije perpetuum mobile, nego koristi energiju elektrona, magnetnu, ili sta vec..

 

 

MrBlc sri 1.12.2010 20:22
ismar89 kaže...

tako se to radi sad..ali ako nisi procitao, ovaj automobil ide iskljucivo na vodu..znaci da je u stanju proizvest vise energije za pogon, nego sto akumulator potrosi za elektrolizu..

nije perpetuum mobile, nego koristi energiju elektrona, magnetnu, ili sta vec..

Ova izjava pokazuje dovoljno neznanja da te diskvalificira iz daljnje rasprave. Ako gorenjem vodika u kisiku dobije više energije nego je uložio u elektrolizu, a dobije i jednaku količinu vode, to je ništa drugo nego perpetuum mobile i kao takav je nemoguć.

 

Prvi link sam pročitao na prelet i u njemu sam naišao na 2 totalne gluposti:

- da se prilikom ovakvog postupka elektrolize neki atomi vodika cijepaju - na što, dvije polovice protona?

- da je Mejer u cilindar dovodio SMJESU kisika i vodika pod tlakom kroz brizgalice koje je stavio umjesto sviječica. S obzirom da bi temperatura unutar brizgalice u normalnom radu motora prešla temperaturu samozapaljenja vodika, taj sustav bi mu doletio u facu!

ismar89 sri 1.12.2010 20:39
MrBlc kaže...
ismar89 kaže...

tako se to radi sad..ali ako nisi procitao, ovaj automobil ide iskljucivo na vodu..znaci da je u stanju proizvest vise energije za pogon, nego sto akumulator potrosi za elektrolizu..

nije perpetuum mobile, nego koristi energiju elektrona, magnetnu, ili sta vec..

Ova izjava pokazuje dovoljno neznanja da te diskvalificira iz daljnje rasprave. Ako gorenjem vodika u kisiku dobije više energije nego je uložio u elektrolizu, a dobije i jednaku količinu vode, to je ništa drugo nego perpetuum mobile i kao takav je nemoguć.

 

Prvi link sam pročitao na prelet i u njemu sam naišao na 2 totalne gluposti:

- da se prilikom ovakvog postupka elektrolize neki atomi vodika cijepaju - na što, dvije polovice protona?

- da je Mejer u cilindar dovodio SMJESU kisika i vodika pod tlakom kroz brizgalice koje je stavio umjesto sviječica. S obzirom da bi temperatura unutar brizgalice u normalnom radu motora prešla temperaturu samozapaljenja vodika, taj sustav bi mu doletio u facu!

ne razumijem se toliko u hemiju, ali 

http://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Meyer's_water_fuel_cell

i procitaj i drugi link, ako ne vjerujes nekom amerikancu, tesli valjda vjerujes..

 

perpetuum mobile kao takav nije moguc, ali cijepanjem atoma se emituje energija ?

ne bih ti mogo objasnit kako ovo radi, jer ne razumijem sve u potpunosti, ali sigurno je malo komplikovanije nego da ti u 2 recenice dokazes da je nemoguce..

a na sta se vodik moze cijepat, sto ne na proton i elektron ?

 

a ako cemo u dublju fiziku, i cijepanje protona je moguce..proton nije najmanja cestica..sta su onda kvarkovi ? (ne tvrdim da ovde dolazi do toga jer je nemoguce pod ovim uslovima)

 

uostalom, imas temu gdje Hawking govori da je ukupna energija kosmoa 0,sto bi znacilo da se energija moze stvoriti iz 'nicega'..ali to je vec neka druga rasprava..

 

tema je tu da se pisu ovakve stvari i diskutuju, nije ovaj automobil na vodu jedino...

i, ako je ono gore glupost (sto je moguce, ne tvrdim da nije), ima i drugih stvari:

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/69729/Hrvat-izumeo-auto-na-vodu

 

 

MrBlc sri 1.12.2010 21:27
ismar89 kaže...

Bali pogled na ovo uokvireno na wikipediji

 

 

 

ismar89 kaže...

i procitaj i drugi link, ako ne vjerujes nekom amerikancu, tesli valjda vjerujes..

Drugi link - stranica upitne vjerodostojnosti na kojoj sam već pročitao stvari koje nemaju veze sa životom piše o navodnim tvrdnjama navodnog Teslinog rođaka o navodnom autu koji je navodno zataškan. Da, Tesli vjerujem, ali ne i manipulacijama Teslinim imenom.

 

 

ismar89 kaže...

 

perpetuum mobile kao takav nije moguc, ali cijepanjem atoma se emituje energija ?

ne bih ti mogo objasnit kako ovo radi, jer ne razumijem sve u potpunosti, ali sigurno je malo komplikovanije nego da ti u 2 recenice dokazes da je nemoguce..

a na sta se vodik moze cijepat, sto ne na proton i elektron ?

 

a ako cemo u dublju fiziku, i cijepanje protona je moguce..proton nije najmanja cestica..sta su onda kvarkovi ? (ne tvrdim da ovde dolazi do toga jer je nemoguce pod ovim uslovima)

Cijepanje vodika na proton i elektorn se zove ionizacija, a ne cijepanje vodika. Elektrolizom razdvajaš molekulu vode na iona vodika i ion kisika koji u dodiru s elektrodom (koja ih privlači) dobiju ili izgube elektron tako da na kraju dobijemo neutralne atome. Energija koja je potrebna za elektrolizu je u idelanom (i neostvarivom) slučaju jednaka energiji koju dobijemo gorenjem vodika.

 

 

 

 

ismar89 kaže...

 

uostalom, imas temu gdje Hawking govori da je ukupna energija kosmoa 0,sto bi znacilo da se energija moze stvoriti iz 'nicega'..ali to je vec neka druga rasprava..

Hawking govori o tome da je ukupna energija svemira jednaka nula. Ne govori o razlozima zašto je to tako, niti ne govori da je moguće iz ničega stvoriti energiju. Jedna od osnovnih metoda crackpotera je upravo uzimanje izjava uvaženih znanstvenika, vađenje istih iz konteksta u pridodavanje proizvoljnog značenja kako bi podržali vlastite teze.

 

 

ismar89 kaže...

 

tema je tu da se pisu ovakve stvari i diskutuju, nije ovaj automobil na vodu jedino...

i, ako je ono gore glupost (sto je moguce, ne tvrdim da nije), ima i drugih stvari:

http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/69729/Hrvat-izumeo-auto-na-vodu

Tu se radi o podizanju efikasnosti motora, ali i dalje je jasno da su brojevi malo nabrijani. Razumljivo, čovjek to ugrađuje u vozila, a ovaj članak mu je besplatna reklama - malo uljepšavanja će potaknuti prodaju.

 

ismar89 sri 1.12.2010 21:49

pa dobro, priznajem nedovoljno znanje iz hemije (i fizike)

 

ali ipak, i prenos struje bezicnim putem je bila fantazija, vise nije, ko i sve danas..

uvijek pocinje ovakvim nekim pokusajima i experimentima..

 

mene iskreno zanima kako ce se automobili pokretat za nekih 20 godina, jer ne vjerujem da ce hybrid i stedljivi motori bit dovoljno da se rijesi taj problem..

EnlightenedPhoenix sri 1.12.2010 21:54

Prenošenje struje bežično se pokazati kao loša opcija po naše zdravlje... to ti mogu 100% jamčiti... (visokoenergetski valovi koji će morati biti prilično jaki...)

I što više napreduje tehnologija to će biti sve više problema...

A ovo... ovo jednostavno krši temeljne zakone fizike ako je to tako...
A ni kemijski nije moguće jednostavno to...


Mislim nije da govorim da nešto slično neće jednom biti moguće... ali ono...

iskreno... kako rekoh orgonska energija mi je vjerojatnija od ovoga...


A za 20 godina automobili će se, vidi vraga, pokretati na BENZIN I DIZEL...

ima dovoljno nafte za sljedecih 80 - 200 godine uz najlošija predviđanja...

a da ne govorimo o daljnjim mogućnostima proizvodnje nafte umjetno i prerade ugljena i dobivanja nafte...

ismar89 sri 1.12.2010 22:03

80-200 godina mi je nekako skroz neprecizno..i naravno, nece sva...ali i danas imamo automobile sa elektro motorima, pa se opet ne kaze da se pokrecu tako, ali ima ih..

a za umjetnu preradu ugljena za dobivanje goriva nisam nikad cuo..cuo sam kad su od drveta dobijali neki bio gas, i pokretali automobil na to (ne samo drvo, bilo koji bioloski otpad)

ali se ne cini bas dovoljno efikasno..