r4Z3r uto 29.10.2013 17:04

Praktički sam novi Mac korisnik, još se ne snalazim baš najbolje. Odlučio sam se obratiti ovdje jer znam da vas ima koji znaju podosta o ovom OS-u.
Ukratko, nadogradio sam svoj Air na 10.9 OS X, par programčića instalirao… određene pojedinosti me i dalje muče... Ne mogu naći adekvatno rješenje za čitanje, pisanje i formatiranje NTFS driveova. Također me zanima ima li smisla dobaviti kakav Antivirus, ako da - koji preporučate?
Vi iskusniji, ako imate kakve ostale odlične i korisne programe za preporučiti… molim vas, samo dajte… :)

kizo2703 uto 29.10.2013 17:45
r4Z3r kaže...

Ne mogu naći adekvatno rješenje za čitanje, pisanje i formatiranje NTFS driveova. Također me zanima ima li smisla dobaviti kakav Antivirus, ako da - koji preporučate?
Vi iskusniji, ako imate kakve ostale odlične i korisne programe za preporučiti… molim vas, samo dajte… :)

Za pisanje na ntfs particije potreban ti je NTFS-3G i Fuse wait ,te OSX Fuse.

Programi su besplatni ,a da ih ne tražiš ,evo ih ovdje u kompletu.

 

Antivirus ti ,na sreću ,još uvijek nije potreban na OS X-u.

 

Ostali programi za konkretno što?

r4Z3r uto 29.10.2013 23:04

Hvala ti na odgovoru i pomoći!

No, naišao sam na problem; ne mogu izvršiti formatiranje u NTFS.

Screenshot disk utility loga sam ostavio u privitku.

 

Glede ostalih programa, nisam ciljao na ništa specifično. Mislio sam da možda ima kakvih interesantnih i općenito korisnih programčića, koji su ili bolja zamjena stock programa ili nadopunjavaju iskustvo, da su poznati u društvu Mac korisnika. Sve što sam smatrao potrebnim sam već nabavio (VLC, AppCleaner, PS CS6...), a i sam sustav dolazi sa nekolicinom korisnih programičića. No, dobro bi mi došao fluidniji pdf reader, ovaj od Adobea koji sam skinuo nije baš zadovoljavajuć, šteka i nepravilno učitava.

kizo2703 uto 29.10.2013 23:37
r4Z3r kaže...

Hvala ti na odgovoru i pomoći!

No, naišao sam na problem; ne mogu izvršiti formatiranje u NTFS.

 

No, dobro bi mi došao fluidniji pdf reader, ovaj od Adobea koji sam skinuo nije baš zadovoljavajuć, šteka i nepravilno učitava.

Ne možeš formatirati u NTFS ako je partition table GUID. Mora biti MBR. Šta fali već ugrađenom Preview-u ,ako je samo do čitanja pdf-a?

markotexas sub 2.11.2013 16:21

Mene zanima ima li kakvih programa za gledanje videa i slusanje glazbe da je besplatan, naravno osim VLC. Te dali ima kakav programcic free poput mackeepera i cleanmymac, za poboljsavanje rada mac os x naravno da je kompaktibilan sa lionom? Da skidam sa torenta nema smisla a nisam siguran moze li se uopce posto cesto izlaze nove verzije.

Cromaki sub 2.11.2013 20:08
markotexas kaže...

Mene zanima ima li kakvih programa za gledanje videa i slusanje glazbe da je besplatan, naravno osim VLC. Te dali ima kakav programcic free poput mackeepera i cleanmymac, za poboljsavanje rada mac os x naravno da je kompaktibilan sa lionom? Da skidam sa torenta nema smisla a nisam siguran moze li se uopce posto cesto izlaze nove verzije.

Osobno za glazbu iTunes mi je bio sasvim OK, ali sam koristio i VOX...

A za ovo drugo pogledaj si CCleaner ako već neželiš {#} cleanmymac

ATJLučko sri 13.11.2013 12:16
VWalentino kaže...

za video tj filmove gledati sam ti ja korstio MPlayerX sa AppStoreao i zadovoljavao je moje potrebe tako da si pogledaš njega ako će ti pomoći štogod

Da li MPlayerX podržava AVI i MKV datoteke, odnosno mogu li skinut sadržaj sa neta pomoću njega gledati?!?! 

Borostef sri 13.11.2013 12:25
ATJLučko kaže...
VWalentino kaže...

za video tj filmove gledati sam ti ja korstio MPlayerX sa AppStoreao i zadovoljavao je moje potrebe tako da si pogledaš njega ako će ti pomoći štogod

Da li MPlayerX podržava AVI i MKV datoteke, odnosno mogu li skinut sadržaj sa neta pomoću njega gledati?!?! 

 

Podrzava...