Ostale softverske teme

Software na službenom računalu

Grisha čet 30.8.2018 21:36

Dosada sam radio kao freelancer (programiranje i u manjoj mjeri dizajn). Sada sam otvorio paušalni obrt jer su davanja državi dosta manja i isplativije mi je. Koristio sam poticaj za samozapošljavanje, kupio računalo, windowse, adobeov paket programa... za sve imam račun koji glasi na ime obrta i tu nema problema.

Stvar je da i dalje radim od kuće, koristim to računalo za uobičajne osobne stvari, ne samo striktno za ono za što je obrt. Zanima me može li biti nekih problema ako ja instaliram neku igru ili aplikaciju koja nema veze s djelatnostima kojima se obrt bavi, a pritom uredno kupim na R1 račun na ime obrta.

 

Stvar koja me buni je kako te inspekcije funkcioniraju... Traže li oni samo da imam račun za sav software na službenom računalu ili traže i da taj software mora biti povezan s djelatnostima koje ja obavljam?

Paolo Maldini pet 31.8.2018 12:13

Ako idu u detalje gledat će imaš li licencu za svaki komad softvera, npr. WinRAR je besplatan za kućne korisnike ali nije za poslovne. U praksi se gleda licenca Windowsa i/ili Office. Što se igre tiče, ne trebaš je kupovati na R1 jer paušalni obrt ne pravda troškove nikome (osim ovo što si kupio s novcima HZZa) niti vodi evidenciju troškova kao firme.

Grisha pet 31.8.2018 17:15
zoharbizo kaže...

Na službenom računalu u pravilu nebi smio imati nikakav nelicenciran softwer, crackan ili patchan...

Ti digni lijepo virtualku i zaključaj je.

Van virtualke original i trial verzije i to je ok.

 Na koji način misliš ovo patchan? Jedino što mi pada na pamet je ona fora gdje instaliraš trial verziju i onda preko nje patch s kojim dobiješ da ta trial verzija nikad ne istekne.

 

 

Ne planiram ja koristiti nikakav piratski software (Windows Pro verzija kupljena, office ne planiram kupovati jer za ono što mi treba dovoljan mi je i Google Docs, Sheets ili LibreOffice koji je besplatan i za komercijalnu upotrebu)

 

https://www.libreoffice.org/welcome/readme.html

LibreOffice is free for use by everybody. You may take this copy of LibreOffice and install it on as many computers as you like, and use it for any purpose you like (including commercial, government, public administration and educational use).

 

Zanima me ako ja instaliram FIFA 19 igru na komp (a uredno ju kupim i sačuvam račun gdje se vidi da sam ju kupio, a ne skinuo piratsku s neta) može li to biti problem? Hoće li me eventualna inspekcija (za koju čujem da rijetko posjećuje paušaliste) pitati što će ti FIFA 19 za programerski/dizajnerski obrt?

Paolo Maldini pet 31.8.2018 17:32
Grisha kaže...

Zanima me ako ja instaliram FIFA 19 igru na komp (a uredno ju kupim i sačuvam račun gdje se vidi da sam ju kupio, a ne skinuo piratsku s neta) može li to biti problem? Hoće li me eventualna inspekcija (za koju čujem da rijetko posjećuje paušaliste) pitati što će ti FIFA 19 za programerski/dizajnerski obrt?

 Neće niti na to ima pravo.