Ostale mrežne teme

Spajanje printera u kućnoj mreži

Striko2009 sri 21.2.2024 20:58

Imam slijedeću situaciju: 

-iskon internet sa njihovim routerom na kojem je isključen wifi

-na router je spojen deco mesh i preko njega se koristi wifi internet

 

trebao bi spojiti printer (mfp m283fdw) koji je u drugoj prostoriji, na pc koji nema wifi. Printer je spojen mrežnim kabelom na deco koji je u sobi i dobio je ip adresu, ali ga ne mogu pronaći na pc-u u drugoj sobi.

kad idem na pretraživanje po ip adresi, ne nalazi ga... 

 

Posmatrač sri 21.2.2024 21:30
Striko2009 kaže...

Imam slijedeću situaciju: 

-iskon internet sa njihovim routerom na kojem je isključen wifi

-na router je spojen deco mesh i preko njega se koristi wifi internet

 

trebao bi spojiti printer (mfp m283fdw) koji je u drugoj prostoriji, na pc koji nema wifi. Printer je spojen mrežnim kabelom na deco koji je u sobi i dobio je ip adresu, ali ga ne mogu pronaći na pc-u u drugoj sobi.

kad idem na pretraživanje po ip adresi, ne nalazi ga... 

 

 Pusti racunar da ga sam trazi. Nemoj traziti po ip adresi... I stavi fiksnu adresu nemoj koristiti DHCP. 

ihush sri 21.2.2024 22:17
Posmatrač kaže...
..

 Pusti racunar da ga sam trazi. Nemoj traziti po ip adresi... I stavi fiksnu adresu nemoj koristiti DHCP. 

 -naprotiv.. treba koristiti dhcp, automatika preferira, win i uređaji.. umjesto ručnog-fixnog, treba koristiti mogućnost routera-modema, rezervirati ip (po macu) što nudi svaki + time se eliminira skakanje adresa i uređaja.. sve što je takvog tipa kao printer, rezervirati.. može i smarttv, itd.

-pravilno podešena mreža + računalo uključiti otkrivanje, kad iskoči pitanje potvrditi privatnu-zaštićenu mrežu.. ne javnu jer je tad defaultno sve blokirano i tad nema npr browsanja + upravo od dhcp-a win traži te podatke i ako se koristi ručno tad 'ne vidi' printer.. sitnice, no upravo te sitnice razlikuju pravilno podešenu mrežu u kojoj sve radi.

 

Striko2009 sri 21.2.2024 23:11
ihush kaže...
Posmatrač kaže...
..

 Pusti racunar da ga sam trazi. Nemoj traziti po ip adresi... I stavi fiksnu adresu nemoj koristiti DHCP. 

 -naprotiv.. treba koristiti dhcp, automatika preferira, win i uređaji.. umjesto ručnog-fixnog, treba koristiti mogućnost routera-modema, rezervirati ip (po macu) što nudi svaki + time se eliminira skakanje adresa i uređaja.. sve što je takvog tipa kao printer, rezervirati.. može i smarttv, itd.

-pravilno podešena mreža + računalo uključiti otkrivanje, kad iskoči pitanje potvrditi privatnu-zaštićenu mrežu.. ne javnu jer je tad defaultno sve blokirano i tad nema npr browsanja + upravo od dhcp-a win traži te podatke i ako se koristi ručno tad 'ne vidi' printer.. sitnice, no upravo te sitnice razlikuju pravilno podešenu mrežu u kojoj sve radi.

 

pustio sam da sam trazi i nije ga nasao, pokusao i preko upisivanja ip adrese ocitane sa printera i opet nije nasao. 

dhcp je ukljucen, stavljena je privatna mreza, ne javna.

e sad, neznam kako fiksirati ip adresu za printer? 

ali cini mi se da to nece raditi preko mesha vec da cu morati spojiti kabelom na original router? 

preko cistog wifi isto nije nasao...

jel moguce da je ssid na routeru razlicit od deca pa je tu prekid?

ihush čet 22.2.2024 00:07

-prvo uđeš u router i vidiš koji uređaj ima koju ip adresu.. tad znaš gdje mora biti, test ping-ip.. i tad znaš da mrežni dio radi (ili ne.. tek tad otklanjaš mrežne probleme.. ne prije jer ih vjerojatno nema).

-moderni print soft i mušice koje ima.. rađeno za mobitel-android.. wifiwizzardi.. i dodatne apps za to, često se mora instalirati originalni oem soft ili neka procedura..

-umjesto ip adrese, svi moderniji uređaji imaju mrežni naziv, adresu koju utipkaš i mora se otvoriti tj isto kao klasična ip adresa..

-može i kablom, tako eliminiraš wifi pitanja, nekompatibilnosti-verzije.. barem dok ne povuče potrebno, automatika.. nakon tog obično radi 'normalno'.

-npr stari majstori vole koristiti win bez juzer pasa-logina.. ako nema passa, mreža je diseblirana, sve mrežno (jer je user+pass obvezni uvjet).

-kao što bilo koja postavka, npr antivirus ili firewall može nešto blokirati, kažeš podešena je privatna mreža.. vjerojatno je, probaj shareati neki folder, vidi li se tad to računalo na mreži, vide ga ostali? tisuće sitnica kao i to da svako računalo treba biti jednako-mrežno-pravilno podešeno.. dok od win10 win više ne traži uređaje na mreži ili ip adrese, kao rasterećenje, pa mora biti dhcp, čim je ručno ne refresha, ne traži.. a to znači i svaki uređaj na mreži, ako ne koristi dhcp win ga ne mora vidjeti..

 

-onako.. razne sitnice, nije isto tipkati 'na suho' ili biti za računalom i znati što je gdje u mreži.. dok sam win s automatikom to radi ok, no kao u temi oko updatea, ovisi kako je podešeno, vrijeme, kad to (ne)radi.. pauzira.. tj teoretski je dovoljno ostaviti idlanje win i pokrenut će trigger koji obavi sve potrebno, do tad je beskorisno npr installirati jer može ignorirati driver (npr nije novija verzija ili certifikat..) a to recimo stoji pauzirano.. pa ovisi o tisuće postavki svega, ne samo mreže, ne samo računala..

-mesh? .. ne bi trebao biti problem, no lako moguće da wifi driver ne radi pravilno s dvije mreže, 2.4 i 5, možda dobro radi 2.4 .. a u meshu je to nevidljivo.. ostalo ne bi trebalo imati veze kao ssid...

-što se tiče drivera, hp je vjerojanto najgori, bloat.. no nakon što se prvi put instalira i obavi osnovno, tad dalje radi ok, može deinstall smeća-svega itd.. a povezano s triggerom updatea, kad će što..

 

-pogledaj stari clasic control panel, printeri-uređaji.. što se vidi, nepoznati uređaj, printer ok ili 'sa satom'.. to sa satom znači 'čekaj', automatika radi svoje.. možda nikad ne prođe, možda je neki server srušen ili bug-driver-verzija.. kao i problem da posljednju godinu proizvođači forsiraju win11 drivere-support, mada je isti driver za w10.. pa može biti svašta, sitna razlika-bug.. ili samo 'sporost' (kao da besmisleno čeka na red.. politika velikih ili slučajnost.. guranja svega na novo, dok su proizvođači u simbiozi s ms-om..).

+ razlika je vjerojatno samo u powermanagmentu, a to može biti rezultat da je wifi printera uspavan.. dok ne dobije signal da se upali, tj to obično radi installer-soft (ne driver, razlikovati čisti driver od softa-bloata kojeg uguraju.. reklame-tinte-svašta.. mastadont).

 

-ne ići na ručno install dok win nešto sam ne napravi, vidi.. tj tad obično završiš s duplim printerom a ovisno o verziji drivera i pitanja-ponude koja bi se normalno pojavila (npr za firewall ili antivirus) može biti preskočeno, time blokirano npr installer..

 

-teško nešto pametnije na ćoravo.. :)

Striko2009 čet 22.2.2024 00:36
ihush kaže...

-prvo uđeš u router i vidiš koji uređaj ima koju ip adresu.. tad znaš gdje mora biti, test ping-ip.. i tad znaš da mrežni dio radi (ili ne.. tek tad otklanjaš mrežne probleme.. ne prije jer ih vjerojatno nema).

-moderni print soft i mušice koje ima.. rađeno za mobitel-android.. wifiwizzardi.. i dodatne apps za to, često se mora instalirati originalni oem soft ili neka procedura..

-umjesto ip adrese, svi moderniji uređaji imaju mrežni naziv, adresu koju utipkaš i mora se otvoriti tj isto kao klasična ip adresa..

-može i kablom, tako eliminiraš wifi pitanja, nekompatibilnosti-verzije.. barem dok ne povuče potrebno, automatika.. nakon tog obično radi 'normalno'.

-npr stari majstori vole koristiti win bez juzer pasa-logina.. ako nema passa, mreža je diseblirana, sve mrežno (jer je user+pass obvezni uvjet).

-kao što bilo koja postavka, npr antivirus ili firewall može nešto blokirati, kažeš podešena je privatna mreža.. vjerojatno je, probaj shareati neki folder, vidi li se tad to računalo na mreži, vide ga ostali? tisuće sitnica kao i to da svako računalo treba biti jednako-mrežno-pravilno podešeno.. dok od win10 win više ne traži uređaje na mreži ili ip adrese, kao rasterećenje, pa mora biti dhcp, čim je ručno ne refresha, ne traži.. a to znači i svaki uređaj na mreži, ako ne koristi dhcp win ga ne mora vidjeti..

 

-onako.. razne sitnice, nije isto tipkati 'na suho' ili biti za računalom i znati što je gdje u mreži.. dok sam win s automatikom to radi ok, no kao u temi oko updatea, ovisi kako je podešeno, vrijeme, kad to (ne)radi.. pauzira.. tj teoretski je dovoljno ostaviti idlanje win i pokrenut će trigger koji obavi sve potrebno, do tad je beskorisno npr installirati jer može ignorirati driver (npr nije novija verzija ili certifikat..) a to recimo stoji pauzirano.. pa ovisi o tisuće postavki svega, ne samo mreže, ne samo računala..

-mesh? .. ne bi trebao biti problem, no lako moguće da wifi driver ne radi pravilno s dvije mreže, 2.4 i 5, možda dobro radi 2.4 .. a u meshu je to nevidljivo.. ostalo ne bi trebalo imati veze kao ssid...

-što se tiče drivera, hp je vjerojanto najgori, bloat.. no nakon što se prvi put instalira i obavi osnovno, tad dalje radi ok, može deinstall smeća-svega itd.. a povezano s triggerom updatea, kad će što..

 

-pogledaj stari clasic control panel, printeri-uređaji.. što se vidi, nepoznati uređaj, printer ok ili 'sa satom'.. to sa satom znači 'čekaj', automatika radi svoje.. možda nikad ne prođe, možda je neki server srušen ili bug-driver-verzija.. kao i problem da posljednju godinu proizvođači forsiraju win11 drivere-support, mada je isti driver za w10.. pa može biti svašta, sitna razlika-bug.. ili samo 'sporost' (kao da besmisleno čeka na red.. politika velikih ili slučajnost.. guranja svega na novo, dok su proizvođači u simbiozi s ms-om..).

+ razlika je vjerojatno samo u powermanagmentu, a to može biti rezultat da je wifi printera uspavan.. dok ne dobije signal da se upali, tj to obično radi installer-soft (ne driver, razlikovati čisti driver od softa-bloata kojeg uguraju.. reklame-tinte-svašta.. mastadont).

 

-ne ići na ručno install dok win nešto sam ne napravi, vidi.. tj tad obično završiš s duplim printerom a ovisno o verziji drivera i pitanja-ponude koja bi se normalno pojavila (npr za firewall ili antivirus) može biti preskočeno, time blokirano npr installer..

 

-teško nešto pametnije na ćoravo.. :)

 - u izborniku od routera pokazuje samo ip adrese svega sto je spojeno kabelom na router posto je wifi iskljucen

- instalirao sam sve od hp-a ali niti njihov softver nije pronasao printer pri dodavanju

-moram probati prvo instalirati preko usb-a pa ga kasnije vratiti na ethernet preko mesha... mozda ga onda najde... 

- u classic cp pokazuje da je printer instaliran ali kad bacim test page, javlja error nakon nekog vremena

- takodjer kod pinganja ip adrese printera sa pc-a javlja time out

 

svasta probavam vec satima ali nikako probiti put do printera... a vjerujem da ga spojim na iskon router da bi proradio... cini mi se kao da postoji blokada izmedju routera i mesha i tu moram naci neki most ili nacin kako spojiti to...

daleko sam ja od tog znanja networka :) 

display name ivo čet 22.2.2024 07:00
Striko2009 kaže...

Imam slijedeću situaciju: 

-iskon internet sa njihovim routerom na kojem je isključen wifi

-na router je spojen deco mesh i preko njega se koristi wifi internet

 

trebao bi spojiti printer (mfp m283fdw) koji je u drugoj prostoriji, na pc koji nema wifi. Printer je spojen mrežnim kabelom na deco koji je u sobi i dobio je ip adresu, ali ga ne mogu pronaći na pc-u u drugoj sobi.

kad idem na pretraživanje po ip adresi, ne nalazi ga... 

 

Nisi napisao u šta je spojen PC. Nisam upoznat s deco mesh-om pa ne znam kako se defaultno konfigurira, ali s obzirom da po svemu što opisuješ računalo ne vidi pisač, rekao bih da ti je pc spojen na router od iskona i dobiva ip adresu od njega dok je deco podešen s svojim nekim DHCP-om i network range-om.

 

Pogledaj si na PC-u koja ti je IP adresa (cmd pa naredba ipconfig) i spoji si mobitel WiFi od tog deca na koji kažeš da je spojen i pisač pa vidi na mobitelu koja ti je IP adresa (WiFi-postavke-napredno...) Pa vidi jesu uopće na istoj mreži.

 

Treća stvar je da možda pisač ni ne dobiva IP adresu spojen mrežnim kabelom u taj deco što možeš testirati tako da u taj mrežni port na deco spojiš pc ili laptop ako imaš i vidiš hoćeš dobiti IP adresu. Odmah vidi koja je ako ti da.

Posmatrač čet 22.2.2024 07:11
display name ivo kaže...
Striko2009 kaže...

Imam slijedeću situaciju: 

-iskon internet sa njihovim routerom na kojem je isključen wifi

-na router je spojen deco mesh i preko njega se koristi wifi internet

 

trebao bi spojiti printer (mfp m283fdw) koji je u drugoj prostoriji, na pc koji nema wifi. Printer je spojen mrežnim kabelom na deco koji je u sobi i dobio je ip adresu, ali ga ne mogu pronaći na pc-u u drugoj sobi.

kad idem na pretraživanje po ip adresi, ne nalazi ga... 

 

Nisi napisao u šta je spojen PC. Nisam upoznat s deco mesh-om pa ne znam kako se defaultno konfigurira, ali s obzirom da po svemu što opisuješ računalo ne vidi pisač, rekao bih da ti je pc spojen na router od iskona i dobiva ip adresu od njega dok je deco podešen s svojim nekim DHCP-om i network range-om.

 

Pogledaj si na PC-u koja ti je IP adresa (cmd pa naredba ipconfig) i spoji si mobitel WiFi od tog deca na koji kažeš da je spojen i pisač pa vidi na mobitelu koja ti je IP adresa (WiFi-postavke-napredno...) Pa vidi jesu uopće na istoj mreži.

 

Treća stvar je da možda pisač ni ne dobiva IP adresu spojen mrežnim kabelom u taj deco što možeš testirati tako da u taj mrežni port na deco spojiš pc ili laptop ako imaš i vidiš hoćeš dobiti IP adresu. Odmah vidi koja je ako ti da.

 Odlicno pitanje.Na sta jhe spojen pc. Deco je po defaultu konfigurisan kao router i ponasa se kao i svaki drugi router. Ako je pc spojen na iskonov router nije u istoj mrezi kao stamopac i to je problem. Dva su rjesenja. Prebaciti PC na deco ili prebaciti deco u access point mode....

Striko2009 čet 22.2.2024 08:40
display name ivo kaže...
Striko2009 kaže...

Imam slijedeću situaciju: 

-iskon internet sa njihovim routerom na kojem je isključen wifi

-na router je spojen deco mesh i preko njega se koristi wifi internet

 

trebao bi spojiti printer (mfp m283fdw) koji je u drugoj prostoriji, na pc koji nema wifi. Printer je spojen mrežnim kabelom na deco koji je u sobi i dobio je ip adresu, ali ga ne mogu pronaći na pc-u u drugoj sobi.

kad idem na pretraživanje po ip adresi, ne nalazi ga... 

 

Nisi napisao u šta je spojen PC. Nisam upoznat s deco mesh-om pa ne znam kako se defaultno konfigurira, ali s obzirom da po svemu što opisuješ računalo ne vidi pisač, rekao bih da ti je pc spojen na router od iskona i dobiva ip adresu od njega dok je deco podešen s svojim nekim DHCP-om i network range-om.

 

Pogledaj si na PC-u koja ti je IP adresa (cmd pa naredba ipconfig) i spoji si mobitel WiFi od tog deca na koji kažeš da je spojen i pisač pa vidi na mobitelu koja ti je IP adresa (WiFi-postavke-napredno...) Pa vidi jesu uopće na istoj mreži.

 

Treća stvar je da možda pisač ni ne dobiva IP adresu spojen mrežnim kabelom u taj deco što možeš testirati tako da u taj mrežni port na deco spojiš pc ili laptop ako imaš i vidiš hoćeš dobiti IP adresu. Odmah vidi koja je ako ti da.

istina, nisam nigdje spomenuo.

PC je spojen na router i ima drukciju adresu od svih drugih laptopa, mobitela, tableta i printera koju su spojeni preko deca

ali mislim da sam to naveo u prethodnom postu da bi nekako trebao napraviti spoj 

pretpostavljam da deco nemoze dobiti niti dodjeljivati ip adrese kao i router i tu mislim da ce biti conflict ako se to nemoze spojiti/uskladiti/sto vec... 

Posmatrač čet 22.2.2024 09:14
Striko2009 kaže...
display name ivo kaže...
Striko2009 kaže...

Imam slijedeću situaciju: 

-iskon internet sa njihovim routerom na kojem je isključen wifi

-na router je spojen deco mesh i preko njega se koristi wifi internet

 

trebao bi spojiti printer (mfp m283fdw) koji je u drugoj prostoriji, na pc koji nema wifi. Printer je spojen mrežnim kabelom na deco koji je u sobi i dobio je ip adresu, ali ga ne mogu pronaći na pc-u u drugoj sobi.

kad idem na pretraživanje po ip adresi, ne nalazi ga... 

 

Nisi napisao u šta je spojen PC. Nisam upoznat s deco mesh-om pa ne znam kako se defaultno konfigurira, ali s obzirom da po svemu što opisuješ računalo ne vidi pisač, rekao bih da ti je pc spojen na router od iskona i dobiva ip adresu od njega dok je deco podešen s svojim nekim DHCP-om i network range-om.

 

Pogledaj si na PC-u koja ti je IP adresa (cmd pa naredba ipconfig) i spoji si mobitel WiFi od tog deca na koji kažeš da je spojen i pisač pa vidi na mobitelu koja ti je IP adresa (WiFi-postavke-napredno...) Pa vidi jesu uopće na istoj mreži.

 

Treća stvar je da možda pisač ni ne dobiva IP adresu spojen mrežnim kabelom u taj deco što možeš testirati tako da u taj mrežni port na deco spojiš pc ili laptop ako imaš i vidiš hoćeš dobiti IP adresu. Odmah vidi koja je ako ti da.

istina, nisam nigdje spomenuo.

PC je spojen na router i ima drukciju adresu od svih drugih laptopa, mobitela, tableta i printera koju su spojeni preko deca

ali mislim da sam to naveo u prethodnom postu da bi nekako trebao napraviti spoj 

pretpostavljam da deco nemoze dobiti niti dodjeljivati ip adrese kao i router i tu mislim da ce biti conflict ako se to nemoze spojiti/uskladiti/sto vec... 

 Tu ti je problem. U razlicitim su mrezama. Prebaci sve na deco ili prebaci deco u access point mode. OVim drugim gubis neke opcije na sta ce te upozoriti.... Deco ti se ponasa kao router i ima dhcp. Kod mene je sve na dece a na routeru od telekoma su ugaseni i wifi i dhcp a ip od Deca je podesen rucno. i sve sljaka perfektno

 

 

Striko2009 čet 22.2.2024 09:39
Posmatrač kaže...
Striko2009 kaže...
display name ivo kaže...
Striko2009 kaže...

Imam slijedeću situaciju: 

-iskon internet sa njihovim routerom na kojem je isključen wifi

-na router je spojen deco mesh i preko njega se koristi wifi internet

 

trebao bi spojiti printer (mfp m283fdw) koji je u drugoj prostoriji, na pc koji nema wifi. Printer je spojen mrežnim kabelom na deco koji je u sobi i dobio je ip adresu, ali ga ne mogu pronaći na pc-u u drugoj sobi.

kad idem na pretraživanje po ip adresi, ne nalazi ga... 

 

Nisi napisao u šta je spojen PC. Nisam upoznat s deco mesh-om pa ne znam kako se defaultno konfigurira, ali s obzirom da po svemu što opisuješ računalo ne vidi pisač, rekao bih da ti je pc spojen na router od iskona i dobiva ip adresu od njega dok je deco podešen s svojim nekim DHCP-om i network range-om.

 

Pogledaj si na PC-u koja ti je IP adresa (cmd pa naredba ipconfig) i spoji si mobitel WiFi od tog deca na koji kažeš da je spojen i pisač pa vidi na mobitelu koja ti je IP adresa (WiFi-postavke-napredno...) Pa vidi jesu uopće na istoj mreži.

 

Treća stvar je da možda pisač ni ne dobiva IP adresu spojen mrežnim kabelom u taj deco što možeš testirati tako da u taj mrežni port na deco spojiš pc ili laptop ako imaš i vidiš hoćeš dobiti IP adresu. Odmah vidi koja je ako ti da.

istina, nisam nigdje spomenuo.

PC je spojen na router i ima drukciju adresu od svih drugih laptopa, mobitela, tableta i printera koju su spojeni preko deca

ali mislim da sam to naveo u prethodnom postu da bi nekako trebao napraviti spoj 

pretpostavljam da deco nemoze dobiti niti dodjeljivati ip adrese kao i router i tu mislim da ce biti conflict ako se to nemoze spojiti/uskladiti/sto vec... 

 Tu ti je problem. U razlicitim su mrezama. Prebaci sve na deco ili prebaci deco u access point mode. OVim drugim gubis neke opcije na sta ce te upozoriti.... Deco ti se ponasa kao router i ima dhcp. Kod mene je sve na dece a na routeru od telekoma su ugaseni i wifi i dhcp a ip od Deca je podesen rucno. i sve sljaka perfektno

 

 

 da, sve cu morati na deco prebaciti da bude na istoj mrezi. 

ima u deco aplikaciji jednostavno prebacivanje na ap i time se gubi kako pise, NAT, Parental controls, QoS, Device Isolation and Connection alerts.

ali sad mi je palo na pamet da jednostavno prespojim kabel od pc-a sa rutera na glavni deco kraj rutera i time bi teoretski imao pc na istoj mrezi

ihush čet 22.2.2024 10:18
Striko2009 kaže...
..

 - u izborniku od routera pokazuje samo ip adrese svega sto je spojeno kabelom na router posto je wifi iskljucen

..

 -iskjučen?

Striko2009 kaže...
..

istina, nisam nigdje spomenuo.

PC je spojen na router i ima drukciju adresu od svih drugih laptopa, mobitela, tableta i printera koju su spojeni preko deca

ali mislim da sam to naveo u prethodnom postu da bi nekako trebao napraviti spoj 

pretpostavljam da deco nemoze dobiti niti dodjeljivati ip adrese kao i router i tu mislim da ce biti conflict ako se to nemoze spojiti/uskladiti/sto vec... 

 -druga mreža (subnet, treći broj ipv4 adrese..), tad je to nedostupno, osim routanjem-izlazom + portovi za fwd kao gateway..

 

-što pod dobiti-dodljeljivati adrese misliš.. vjerojatno nešto pogrešno :) .. router je šef, tj za dodjeljivanje adresa dio, dhcp-server (sve role su server-role, dhcp, wifi, print, .. dijelovi uobičajeni u routeru), ako to router ne radi, tad nije router-šef, tad je bezvezna kutija, switch-modem..

 

-ono što bi radilo, na šefu, bilo koja ''kutija'' (svejedno koji naziv, modem-router-nešto treće ima ili nema dhcp) koja ima dhcp, jedn šef u jednoj mreži, dva=kolizija. Svaki dodatni uređaj, kao računalo-tv-mob.. koji se tad spoji na takvu mrežu, sporedno lan-wifi (isto) dobija ip adresu iz poola koji je postavljen na routeru tj dhcp serveru i tad je to jedna mreža, koja tad radi, vide se uređaji, radi share za print&file..

-bez dhcp-a, stara ručna-fixna mreža, tad mora biti podešeno sve, paziti koja ip adresa (ne dupla) kao i izlaz za internet, gw+dns.. + novi os se oslanja na dhcp-server, bez radi ali ne prikazuje, nema refresha...

 

-router soft može imati više-jače mogućnosti no osnovno-minimum ima svaki (kao i cpu+količinu rama za rad, tablice-rute itd.), većina nudi guest mrežu za wlan, možda je to ono što trebaš ako želiš odvojiti dijelove mreže koji nemaju pristup...

-bolji način, uz operaterov modem (router) imati i svoj router, koji tad obavlja glavni posao u internoj mreži, dvije neovisne mreže, pri čemu modem ne može u router mrežu osim ako to na routeru dozvoliš-otvoriš, obrnuto, router mreža može defaultno do svega u vanjskoj-modmemskoj kao i na internet.. spajanje jednog lan porta modema na wan port routera i ostalo su defaulti + automatika koja bi trebala promijeniti subnet (treći broj) routera ako je isti kao na modemu.. ili to ručno u routeru. Kupnja odgovarajućeg routera u rangu 30-50€ koji tad ima sve, mesh, gbe lan, dualband-acx.. i sve kombinacije za podešavanje, dok operateri ograničavaju i sad mijenjaju da uopće nema pristupa..

 

-mseh, deco.. s tim skoro da nemaju ništa, tj to je tehnologija, ne mreža, modućnost-fičer-dodatak na mreži.. i mesh je za wlan (automatsko prebacivanje ovisno o signalu, kao što radi mobitel + dodatno moguć veći protok pametnim optimizacijama kad se koristi paralelni dostupni kanali s više uređaja, ne s parom-više..) dok je deco protokol, kao i zigbee ili neki treći..

-mseh, da bi radio to router mora podržavati-znati.. on upravlja, dok su mesh uređaji neki ap-i .. mada često imaju identične soft-mogućnosti i router može biti ap kao što ap može biti router osim što u pravilu ap nema lan portove, ako ima 1 ili 2.. i može biti ograničen tablicom unosa pravila.. čisto ram-romom u odnosu na 'jači' router kao što i po klasi-kategoriji jači ima svega više.. dok je osnovna razlika u defaultnoj funkciji, modu rada nakon reseta ili out of box..

 

-router koji podržava mesh, kad vidi mesh uređaje-ap.. to je to, automatika obavi ostalo, samo dodaš (ili izbaciš) uređaj iz mreže + može i print qr-koda za spajanje pa netko s mobitelom može lako spojiti se itd itd..

Striko2009 čet 22.2.2024 10:27

da, iskljucio sam wifi od routera jer mi nije bilo smisla da imam 2 wifi aktivna po kuci, dosta mi je wifi od deca.

izbjegao bi router od operatera maksimalno, znaci da je na njega spojen deco i iptv.

pretpostavljam da kad spojim kabel sa routera na deco da ce onda i pc biti na istoj mrezi tj imati ip kao i ostali uredjaji na decu pocevsi sa 192.168.ab.x a ne kao trenutno pc preko routera operatera ima 192.168.aa.x

moram to probati popodne kad dojdem doma i drzati fige da ta ideja funkcionira i olaksa mi zivot :) 

sve ovo sto si ti napisao je za mene visa matematika obzirom na moje poznavanje mreza... 

ihush čet 22.2.2024 10:35

-mora preko routera.. tad je to jedna mreža, deco je nešto drugo, protokol-sigurnosni za pristup-kontrolu uređaja, npr paljenje svjetla, bojler.. nije to the-mreža, share, internet..

... npr sve je danas 'internet', žica (bakar-parica ili mobilna).. no nije isto internet ili iptv, kao ni mobitel.. ne možeš pc-jem telefonirati (bez sim kartice), mada skype-whatsup rade nešto 'isto' (slično).. tj izgled je jedno, ispod je sasvim nešto drugo.. zato ne radi, radit će kad je 'normalno' podešeno.

Striko2009 čet 22.2.2024 13:15

router po meni treba imati samo smisao provdjenja interneta do deca, a sve bi trebalo biti spojeno na mrezi od deca i onda bi to bila jedna mreza na istoj ip adresi tipa 192.168.ab.xxx

u tom slucaju na istoj mrezi, teoretski bi se printer i pc trebali pronaci i printer postaje mrezni za tu mrezu.

To i je bila smisao gasenja wifi na routeru posto deco daje sve potrebno...

Posmatrač čet 22.2.2024 14:21
Striko2009 kaže...

router po meni treba imati samo smisao provdjenja interneta do deca, a sve bi trebalo biti spojeno na mrezi od deca i onda bi to bila jedna mreza na istoj ip adresi tipa 192.168.ab.xxx

u tom slucaju na istoj mrezi, teoretski bi se printer i pc trebali pronaci i printer postaje mrezni za tu mrezu.

To i je bila smisao gasenja wifi na routeru posto deco daje sve potrebno...

 Sve si dobro shvatio. Samo jos da to i uradis i javis sta bi ;)

Striko2009 čet 22.2.2024 17:34

kaže:

Pisač je povezan s mrežom. Odaberite nastavi kako biste dovršili postavljanje i počeli ispisivati. 

 

odmah ga je nasao, instalirano i radi sve ok. Sad je sve u istoj mrezi.

da sam u startu znao da treba samo kabel prespojiti iz rutera u deco, ustedio bi i sebi i svima vremena i zivaca  

 

svejedno hvala svima koji su sudjelovali sa komentarima/savjetima/pomoci!