Gearbox sub 8.8.2015 17:49

Da ti budem iskren ne znam kakvi su ti redux u usporedbi sa klasičnim, pošto imam jedan klasični noctuin na kučištu i prezadovoljan sam sa njime, radi se o  NF-S12A PMW.

 

Bitno je za naglasiti da ti je klasični noctuin vent skuplji 50kn od redux-a, a da ti ne spominjem industrial koji je najjeftiniji 190kn.

 

Tako da ti u buđet ulaze redux i klasični noctuini.

 

Pogledaj testove po netu imaš ih masu.

 

 

Kvod ned 9.8.2015 11:02
Drky1991 kaže...

Planiran staviti par ventilatora u kučište cooler master elit 430 na gornju stranu kučišta bi stavio dodatnu "kutiju" pošto s unutarnje strane ne stanu ventilatori od noctue nh-d 14 u tu kutiju stanu dva ventilatora od 12cm ispuh...dole bi stavio 1 ventilator 12 cm upuh,bočno na prozirnoj plastici neki prozirni 12cm  ventilator za upuh i sa zadnje strane 12cm ispuh.... S prednje strane je original ventilator 12cm od kučišta.. To je ukupno 5 novi ventilatora ..koje bi mi preporučili za uph a koje za ispuh

 Imam isto kućište. Ako ne misliš stavljati dodatni filter za prašinu - nemoj, jer ćeš inače imati smeća kao u priči.  Ja inače koristim ove ventove  http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_217_49_178&products_id=15411.

 Pozz.

ashala2202 ned 9.8.2015 18:25

Poz svima, imam nedoumicu koja se tiče ventilatora u kućištu pa mi treba savjet.

Imam CoolerMaster690 kućište sa i7 920 CPUom sa stock coolerom i heatsinkom. Svježe sam promijenio pastu i redovito ga čistim od prašine.

Svjestan sam da su velike vrućine, i nemam klimu, ali temperatura od 62C u idle stanju je ipak malo prevelika. Za mjerenje sam koristio nekoliko različitih programa kao što su Speccy i HWMonitor.

Pri većim naporima, na primjer igranju, doseže puno veće temperature, i do 80-85C.

Bojim se da su te temperature ipak malo prevelike da bi izdržavale dulje vrijeme, na primjer igranje 2-3 ili više sati.

Nedavno sam morao isključiti jedan dodatno postavljen intake ventilator koji se nalazio sa na stranici kućišta jer se pokvario. Zajedno s njim instalirao sam i jedan veći s gornje strane kao outtake.

Tako da sad kućište raspolaže s jednim intake ventom skroz naprijed i jednim sa strane, te 2 outtake venta, jedan gore i jedan od pozadi, ako ne računamo i ono od napajanja.

Da napokon dođem do pitanja, je li to možda previše outtake ventova i je li mi se možda ravnoteža strujanja zraka poremetila kad sam isključio onaj jedan intake fan sa strane, pa da zato dolazi do velikih temperatura?

Uz to, imam i još jedno pitanje. Budući da imam ta 2 fana (120mm su oba, mislim) uz ona 3 koja se dobiju, kako da ih rasporedim i je li uopće potrebno stavljati ih, tojest jesu li ova 3 dovoljna za strujanje zraka? Možda sam instalacijom dodatnih fanova sve poremetio.

 

Hvala.

axos ned 9.8.2015 21:44
ashala2202 kaže...

Poz svima, imam nedoumicu koja se tiče ventilatora u kućištu pa mi treba savjet.

Imam CoolerMaster690 kućište sa i7 920 CPUom sa stock coolerom i heatsinkom. Svježe sam promijenio pastu i redovito ga čistim od prašine.

Svjestan sam da su velike vrućine, i nemam klimu, ali temperatura od 62C u idle stanju je ipak malo prevelika. Za mjerenje sam koristio nekoliko različitih programa kao što su Speccy i HWMonitor.

Pri većim naporima, na primjer igranju, doseže puno veće temperature, i do 80-85C.

Bojim se da su te temperature ipak malo prevelike da bi izdržavale dulje vrijeme, na primjer igranje 2-3 ili više sati.

Nedavno sam morao isključiti jedan dodatno postavljen intake ventilator koji se nalazio sa na stranici kućišta jer se pokvario. Zajedno s njim instalirao sam i jedan veći s gornje strane kao outtake.

Tako da sad kućište raspolaže s jednim intake ventom skroz naprijed i jednim sa strane, te 2 outtake venta, jedan gore i jedan od pozadi, ako ne računamo i ono od napajanja.

Da napokon dođem do pitanja, je li to možda previše outtake ventova i je li mi se možda ravnoteža strujanja zraka poremetila kad sam isključio onaj jedan intake fan sa strane, pa da zato dolazi do velikih temperatura?

Uz to, imam i još jedno pitanje. Budući da imam ta 2 fana (120mm su oba, mislim) uz ona 3 koja se dobiju, kako da ih rasporedim i je li uopće potrebno stavljati ih, tojest jesu li ova 3 dovoljna za strujanje zraka? Možda sam instalacijom dodatnih fanova sve poremetio.

 

Hvala.

 Tražiš problem na krivom mjestu. Dodavanjem ventilatora nećeš dobiti gotovo ništa, a oduzimanjem još manje. Problem je u stock cooleru a može biti i u termalnoj pasti ukoliko nije mjenjana duže vrijeme.

 

Edit: Promaklo mi je da je pasta sviježa. Definitivno je onda stock cooler problem.

ashala2202 pon 10.8.2015 18:36

koji biste mi cooler preporučili s obzirom na činjenicu da ću, ako ću već izdvajat neki novac, onda i OCat CPU? Kriterij je ono, kao i uvijek, omjer cijene i kvalitete s obzirom na potrebu koju sam naveo :) .

axos pon 10.8.2015 20:05
Gearbox kaže...

Pošto imaš prozračno kućište sa dosta ventova biti će ti dovoljan LC POWER LC-CC-120 , a i nije puno novaca :)

 Ja ga imam i super sam zadovoljan. Istina da moj proc ima manji TDP, ali mislim da bi trebalo biti dovoljno. Ako želiš nešto bolje od toga cijena bez problema ide 2-3x gore tako mislim da se i ne isplati.

ashala2202 uto 11.8.2015 13:34

nisam nikada do sad imao vertikalni cooler pa sam malo neupućen. Kako god da ga se okrene, ispuhivat će vruć zrak na neku od komponenata? Stock je okrenut prema gore, gdje je exhaust. Propuštam li nešto? I prema gdje ga okrenuti? Desnoje grafa, a naprijed RAM. Lijevo ni pozadi nema dovoljno prostora za ispuhivanje.

axos uto 11.8.2015 13:43
ashala2202 kaže...

nisam nikada do sad imao vertikalni cooler pa sam malo neupućen. Kako god da ga se okrene, ispuhivat će vruć zrak na neku od komponenata? Stock je okrenut prema gore, gdje je exhaust. Propuštam li nešto? I prema gdje ga okrenuti? Desnoje grafa, a naprijed RAM. Lijevo ni pozadi nema dovoljno prostora za ispuhivanje.

 Nije mi najjasnije pitanje. Ventilator ili ispuhuje ili upuhuje bez obzira da li je okrenut vertikalno ili horizontalno. Na većini kućišta se ventilatori postavljaju tako da se od naprijed, dolje i s boka upuhuje hladni zrak, a iza i gore ispuhuje topli. Da li govoriš o CPU ventilatoru ili? Ako je to slučaj najbolje ga je okrenuti prema gore ili prema iza tako da taj topli zrak najlakše izađe vani bez da zagrijava ostale komponente.

ashala2202 uto 11.8.2015 18:59
axos kaže...
ashala2202 kaže...

nisam nikada do sad imao vertikalni cooler pa sam malo neupućen. Kako god da ga se okrene, ispuhivat će vruć zrak na neku od komponenata? Stock je okrenut prema gore, gdje je exhaust. Propuštam li nešto? I prema gdje ga okrenuti? Desnoje grafa, a naprijed RAM. Lijevo ni pozadi nema dovoljno prostora za ispuhivanje.

 Nije mi najjasnije pitanje. Ventilator ili ispuhuje ili upuhuje bez obzira da li je okrenut vertikalno ili horizontalno. Na većini kućišta se ventilatori postavljaju tako da se od naprijed, dolje i s boka upuhuje hladni zrak, a iza i gore ispuhuje topli. Da li govoriš o CPU ventilatoru ili? Ako je to slučaj najbolje ga je okrenuti prema gore ili prema iza tako da taj topli zrak najlakše izađe vani bez da zagrijava ostale komponente.

 tako je, govorim o CPU ventilatoru, mislio sam da je to jasno iz prepiske. A ovo sve što si naveo razumijem, a i napisao sam u svojoj poruci. Ovaj koji ste mi preporučili je vertikalan, dakle ne može biti okrenut prema gore, barem prema mojim saznanjima, pa sam pitao gdje da bude okrenut budući da prema iza nema mjesta za ispuhivanje jer je pri rubu kućišta. Uostalom sve sam to već napisao, valjda se dogodio nesporazum lol

axos uto 11.8.2015 19:42
ashala2202 kaže...
axos kaže...
ashala2202 kaže...

nisam nikada do sad imao vertikalni cooler pa sam malo neupućen. Kako god da ga se okrene, ispuhivat će vruć zrak na neku od komponenata? Stock je okrenut prema gore, gdje je exhaust. Propuštam li nešto? I prema gdje ga okrenuti? Desnoje grafa, a naprijed RAM. Lijevo ni pozadi nema dovoljno prostora za ispuhivanje.

 Nije mi najjasnije pitanje. Ventilator ili ispuhuje ili upuhuje bez obzira da li je okrenut vertikalno ili horizontalno. Na većini kućišta se ventilatori postavljaju tako da se od naprijed, dolje i s boka upuhuje hladni zrak, a iza i gore ispuhuje topli. Da li govoriš o CPU ventilatoru ili? Ako je to slučaj najbolje ga je okrenuti prema gore ili prema iza tako da taj topli zrak najlakše izađe vani bez da zagrijava ostale komponente.

 tako je, govorim o CPU ventilatoru, mislio sam da je to jasno iz prepiske. A ovo sve što si naveo razumijem, a i napisao sam u svojoj poruci. Ovaj koji ste mi preporučili je vertikalan, dakle ne može biti okrenut prema gore, barem prema mojim saznanjima, pa sam pitao gdje da bude okrenut budući da prema iza nema mjesta za ispuhivanje jer je pri rubu kućišta. Uostalom sve sam to već napisao, valjda se dogodio nesporazum lol

  Moj je okrenut prema iza jer nemam s gornje strane otvor. Prvi izbor bi mi ipak bio prema gore, iako mislim da razlika nebi bila značajna. Kako je vertikalan? Pogledaj sliku. Može i vertikalno i horizontalno.

 

axos pet 21.8.2015 10:42
Fissler kaže...

pozz,

Imate li kakvu preporuku za 140mm ventilatore, ali da cijena nebude viša od 70kn? Gledao sam ovaj: http://www.links.hr/?naziv=ventilator-arctic-cooling-f14-pwm-550-1350-okr-min&option=artikl&id_artikl=050.908.330&tab=opis ali ako imate neki bolji prijedlog bio bih zahvalan. Bitnije mi je koliko zraka provode ali nebih baš htio da budu jako glasni. I znate li gdje ima za kupiti 140mm filtere za ventilator, nigdje ih nemogu naći.

 Kod nas je ponuda za 140mm ventilatore dosta loša pa bi ti moja preporuka bila upravo taj ventilator koji si naveo. Za sve bolje od toga trebalo bi naručivati iz inozemstva i cijena bi dobrano premašila 70kn. Filtere za zrak od 140mm mislim da nema u hr, ali preko ebaya ih možeš nabaviti za dolar dva s uključenom dostavom.

chutac pet 21.8.2015 22:02
Fissler kaže...

pozz,

Imate li kakvu preporuku za 140mm ventilatore, ali da cijena nebude viša od 70kn? Gledao sam ovaj: http://www.links.hr/?naziv=ventilator-arctic-cooling-f14-pwm-550-1350-okr-min&option=artikl&id_artikl=050.908.330&tab=opis ali ako imate neki bolji prijedlog bio bih zahvalan. Bitnije mi je koliko zraka provode ali nebih baš htio da budu jako glasni. I znate li gdje ima za kupiti 140mm filtere za ventilator, nigdje ih nemogu naći.

 Imam taj vent i super je. Mislim si uzeti još jedan.

Fissler pet 21.8.2015 22:54
chutac kaže...
Fissler kaže...

pozz,

Imate li kakvu preporuku za 140mm ventilatore, ali da cijena nebude viša od 70kn? Gledao sam ovaj: http://www.links.hr/?naziv=ventilator-arctic-cooling-f14-pwm-550-1350-okr-min&option=artikl&id_artikl=050.908.330&tab=opis ali ako imate neki bolji prijedlog bio bih zahvalan. Bitnije mi je koliko zraka provode ali nebih baš htio da budu jako glasni. I znate li gdje ima za kupiti 140mm filtere za ventilator, nigdje ih nemogu naći.

 Imam taj vent i super je. Mislim si uzeti još jedan.

 Ako je tako onda cu ih uzet 3. Samo neka su oni tihi i dobro provode zrak.

chutac pet 21.8.2015 23:25

Na 20% ih ne čujem, na 100% su relativno glasni.

Možeš ih povezati zajedno jer svaki dolazi sa jednim muškim i jednim ženskim PWM konektorom.

 

To nisu ventilatori za ekstra tiho računalo, ali za cijenu jednog tihog kupiš tri ta :)

axos sub 22.8.2015 10:48
Fissler kaže...
chutac kaže...
Fissler kaže...

pozz,

Imate li kakvu preporuku za 140mm ventilatore, ali da cijena nebude viša od 70kn? Gledao sam ovaj: http://www.links.hr/?naziv=ventilator-arctic-cooling-f14-pwm-550-1350-okr-min&option=artikl&id_artikl=050.908.330&tab=opis ali ako imate neki bolji prijedlog bio bih zahvalan. Bitnije mi je koliko zraka provode ali nebih baš htio da budu jako glasni. I znate li gdje ima za kupiti 140mm filtere za ventilator, nigdje ih nemogu naći.

 Imam taj vent i super je. Mislim si uzeti još jedan.

 Ako je tako onda cu ih uzet 3. Samo neka su oni tihi i dobro provode zrak.

 Kod nas nemožeš dobiti ni jedan tiši s istim performansama, a ni jedan s boljim performansama. Ležaj im je dobar. Cijena im je super. Jedino im ne piše static pressure, ali to i nije toliko bitno pošto ti treba za air flow.

191x7 sri 30.9.2015 08:16

Mali ispravak prvog posta vezano uz pozitivan i negativan tlak te vezu s temperaturama.

Ovo da je s pozitivnim tlakom veća temperatura je GLUPOST isto kao i da je s negativnim niža.

Zašto? Zato što se uvijek mora gledati na protok zraka. Ako je protok zraka loš, istina, s pozitivnim tlakom biti će veće temperature.

Tada bi i s negativnim tlakom bile visoke temperature. Bitno je imati dobar PROTOK (dakle airflow).

Kada je protok dobar, onda je razlika u temperaturama s pozitivnom i negativnom tlakom u rasponu 1-2°K što je zanemarivo.

Pozitivan tlak je superioran.

picajzla0707 sri 30.9.2015 08:47
191x7 kaže...

Mali ispravak prvog posta vezano uz pozitivan i negativan tlak te vezu s temperaturama.

Ovo da je s pozitivnim tlakom veća temperatura je GLUPOST isto kao i da je s negativnim niža.

Zašto? Zato što se uvijek mora gledati na protok zraka. Ako je protok zraka loš, istina, s pozitivnim tlakom biti će veće temperature.

Tada bi i s negativnim tlakom bile visoke temperature. Bitno je imati dobar PROTOK (dakle airflow).

Kada je protok dobar, onda je razlika u temperaturama s pozitivnom i negativnom tlakom u rasponu 1-2°K što je zanemarivo.

Pozitivan tlak je superioran.

 ma to je više manje ista stvar, bitno je da ulazi hladan zrak i da izlazi vrući van

pozitivan tlak mi je bolji čisto iz razloga jer sav zrak koji ulazi u kućište ide preko filtera, umjesto da mi kroz sve rupice vuče prašinu unutra

axos sri 30.9.2015 09:43
191x7 kaže...

Mali ispravak prvog posta vezano uz pozitivan i negativan tlak te vezu s temperaturama.

Ovo da je s pozitivnim tlakom veća temperatura je GLUPOST isto kao i da je s negativnim niža.

Zašto? Zato što se uvijek mora gledati na protok zraka. Ako je protok zraka loš, istina, s pozitivnim tlakom biti će veće temperature.

Tada bi i s negativnim tlakom bile visoke temperature. Bitno je imati dobar PROTOK (dakle airflow).

Kada je protok dobar, onda je razlika u temperaturama s pozitivnom i negativnom tlakom u rasponu 1-2°K što je zanemarivo.

Pozitivan tlak je superioran.

Nije glupost jer razlika postoji i ovisno o broju ventilatora, razmještaju i kućištu može iznositi i do 10 stupnjeva pod opterećenjem što svakako nije zanemarivo ljudima koji imaju problema s visokim temperaturama. Osobno preferiram pozitivan tlak jer me iritira kad mi se u kućištu skuplja prašina, a i temperature su mi dovoljno niske da ne moram forsirati negativan tlak.