lepi uto 6.4.2010 15:59

ovako,skroz zanimljivo podrucje

na stranici carine daju primjer uvoza mobitela u kojem spominju da je tu carinska stopa 0

http://www.carina.hr/Glasnogovornik/PIOEntitet.aspx

a ja sam sad zvao carinu i ovaj tamo lik (bog te pita shto zna odnosno ne zna) mi kaze kako tehnicka roba podlijeze carini ako je preko 1.000kn

pa si mislim,shto ako je mobitel skuplji?

kako je onda moguc onakav odgovor da nema carine?

 

nadalje,da li je razlicito carinjenje tehnicke robe za pravne odnosno fizicke osobe?

dakle,lik iz carine mi je rekao da fizicka osoba ima normalno carinu preko 1.000kn,dok pravna nema ako je to roba proizvedena u EU ili ako nije sa doticnom drzavom dogovoren neakav poseban rezim carina (pa recimo,oslobodjen)

 

na forumima se da procitat o oslobodjenju carina,shto nas ceka i za fizicke osobe jednom kad udjemo u EU

a mislio sam da je to mozda dio i pretpristupnih pregovora (ili pristupnih,kako god)

pa da i prije samog ulaska vec imamo takav zakon o carini,pa onda i fizicke osobe mogu uvadjati bez carine tehnicku robu iz EU

 

dal ko shto fakat zna?

Old Iggy ned 11.4.2010 10:22
lepi kaže...

ovako,skroz zanimljivo podrucje

na stranici carine daju primjer uvoza mobitela u kojem spominju da je tu carinska stopa 0

http://www.carina.hr/Glasnogovornik/PIOEntitet.aspx

a ja sam sad zvao carinu i ovaj tamo lik (bog te pita shto zna odnosno ne zna) mi kaze kako tehnicka roba podlijeze carini ako je preko 1.000kn

pa si mislim,shto ako je mobitel skuplji?

kako je onda moguc onakav odgovor da nema carine?

 

nadalje,da li je razlicito carinjenje tehnicke robe za pravne odnosno fizicke osobe?

dakle,lik iz carine mi je rekao da fizicka osoba ima normalno carinu preko 1.000kn,dok pravna nema ako je to roba proizvedena u EU ili ako nije sa doticnom drzavom dogovoren neakav poseban rezim carina (pa recimo,oslobodjen)

 

na forumima se da procitat o oslobodjenju carina,shto nas ceka i za fizicke osobe jednom kad udjemo u EU

a mislio sam da je to mozda dio i pretpristupnih pregovora (ili pristupnih,kako god)

pa da i prije samog ulaska vec imamo takav zakon o carini,pa onda i fizicke osobe mogu uvadjati bez carine tehnicku robu iz EU

 

dal ko shto fakat zna?

Sve ti je na www.carina.hr i u par crtica ti je slijedeće:

 

1. Različit je način carinjenja robe koju uvoziš poštom, osobno na granici ili je firma u pitanju.

2. Ovih 1000 kn je za uvoz na granici, jedinstvena stopa na svu takvu robu je 10% osim ako roba nema europski certifikat ili je na računu specificirano da je roba EU porijkela.

3. Ne miješaj plaćanje carine i plaćanje PDV-a.

lepi pon 12.4.2010 13:03
Old Iggy kaže...

Sve ti je na www.carina.hr i u par crtica ti je slijedeće:

 

1. Različit je način carinjenja robe koju uvoziš poštom, osobno na granici ili je firma u pitanju.

2. Ovih 1000 kn je za uvoz na granici, jedinstvena stopa na svu takvu robu je 10% osim ako roba nema europski certifikat ili je na računu specificirano da je roba EU porijkela.

3. Ne miješaj plaćanje carine i plaćanje PDV-a.

oke,sve si to lijepo rekao,ali ono shto nema tamo,ili je teze nac nego zmiji noge,jest da li ima ili nema carine na tehnicku robu

mislim da sam jednom negdje naletio (shteta shto nisam spremio) kako nesh nema carine ako je tehnicka roba uvezena iz najrazvijenijih (ili razvijenijih) zemalja po neakvoj UN klasifikaciji

npr, ako uvazash iz SAD-a,onda nema,ili iz njemacke i tak...

e,ovaj iznad tebe je rekao da nema na tehnicku robu carine,bez obzira jel iz EU ili nije,navodno cak i fotograski pribor i aparat

da li je to tocno za tehnicku robu?

nadalje,zanima me da li je to zbog porijekla robe(najrazvijenije zemlje) ili je to svejedno?

ako je zbog porijekla robe,da li se ide na porijeklo ono same tvornice (Made in China) ili porijeklo firme koja stoji iza toga (recimo Sony)?

 

 

PS: na carini imash primjer samo sa mobitelom na koji vele da je carina slobodno,odnosno 0% ali eventualno platish neakav certifikat nashe telekomunikacijske neke agencije ako je to tip mobitela koji nije kod nas atestiran il tak ensh slicno

no,nema primjer na kompjuter ili bilo shto informaticko odnosno tehnicko

 

nevjerojatno kolko su ove stvari mutne i nejasne,i ne bi se cudio da nije zabadava,da ako ne znate,da vam fino naplate

a ako znate,a nikom nish,ionako vam ne bi naplatili

ujedno,hvala

Old Iggy pon 12.4.2010 13:55
lepi kaže...
Old Iggy kaže...

Sve ti je na www.carina.hr i u par crtica ti je slijedeće:

 

1. Različit je način carinjenja robe koju uvoziš poštom, osobno na granici ili je firma u pitanju.

2. Ovih 1000 kn je za uvoz na granici, jedinstvena stopa na svu takvu robu je 10% osim ako roba nema europski certifikat ili je na računu specificirano da je roba EU porijkela.

3. Ne miješaj plaćanje carine i plaćanje PDV-a.

oke,sve si to lijepo rekao,ali ono shto nema tamo,ili je teze nac nego zmiji noge,jest da li ima ili nema carine na tehnicku robu

mislim da sam jednom negdje naletio (shteta shto nisam spremio) kako nesh nema carine ako je tehnicka roba uvezena iz najrazvijenijih (ili razvijenijih) zemalja po neakvoj UN klasifikaciji

npr, ako uvazash iz SAD-a,onda nema,ili iz njemacke i tak...

e,ovaj iznad tebe je rekao da nema na tehnicku robu carine,bez obzira jel iz EU ili nije,navodno cak i fotograski pribor i aparat

da li je to tocno za tehnicku robu?

nadalje,zanima me da li je to zbog porijekla robe(najrazvijenije zemlje) ili je to svejedno?

ako je zbog porijekla robe,da li se ide na porijeklo ono same tvornice (Made in China) ili porijeklo firme koja stoji iza toga (recimo Sony)?

 

 

PS: na carini imash primjer samo sa mobitelom na koji vele da je carina slobodno,odnosno 0% ali eventualno platish neakav certifikat nashe telekomunikacijske neke agencije ako je to tip mobitela koji nije kod nas atestiran il tak ensh slicno

no,nema primjer na kompjuter ili bilo shto informaticko odnosno tehnicko

 

nevjerojatno kolko su ove stvari mutne i nejasne,i ne bi se cudio da nije zabadava,da ako ne znate,da vam fino naplate

a ako znate,a nikom nish,ionako vam ne bi naplatili

ujedno,hvala

Ajmo od početka:

 

1. Na većinu tehničke robe nema carine. No ne na svu! Treba proći kroz carinsku tarifu ako baš želiš detalje, ali sad sam malo knap s vremenom da to pronađem, ima na njihovim stranicama ako ti se da tražiti.

2. Nema veze razvijena / nerazvijena zemlja već ima veze s međudržavnim ugovorima. Recimo, ako uvoziš nešto što je EU porijekla nema carine, no ako taj isti proizvod uvoziš bez papira na granici, ima.

3. Sve što se uvozi osobno na graničnom prijelazu, a nema Eu certifikat ce carini po stopi od 10% (jedinstvena carinska stopa, nevezana uz stvarnu stopu prema carinskoj tarifi) do 5x00 kuna, ne znam napamet točno. Za sve preko, a i ti možeš tražiti isto, ide se na carinjenje na tvoju carinarnicu po mjestu življenja.

4. Za neku robu se traži dodatna certifikacija (kao za taj mobitel) ili čak uvoz uopće nije dozvoljen.

5. Ne gleda se proizvođač nego zemlja. Iz tog razloga se masovno proizvodnja seli u EU.

6. Stvari su jasne k'o dan, samo treba znati čitati. Osmijeh

lepi pon 12.4.2010 14:34

ok,razumio sam

dakle,na vecinu tehnicke robe nema carinjenja i postoji popis

ako ja tu vecinski necarinjenu robu osobno prenasham preko granice,da li cu ipak morati platiti 10% carine ili je ona pak do kraja vecinski necarinjena roba i bez tih 10% carine?

naravno,PDV na sve to ide kao shlag na kraju,al taj dio kuzim,ovaj prije ne :)

 

ako je odgovor da cu morati platiti 10% carine makar roba bila bez carine,onda to znaci i da na tehnicku robu proizvedenu u EU moram platiti 10% carine ako ju osobno prenasham,rajt?

da li mi se onda isplati da ju carinim na mojoj carinarnici,ocu li tad proci jeftinije od tih 10%,iako ju u biti osobno prenasham?

sorry ak te davim,al nije bash lako se snaci u shumi... :)

 

 

PS: na primjeru tog mobitela

mobitel ima carinu 0%,i ako bi ga ja osobno prenashao preko granice,platio bih 0% ili tih 10% opce carine?

ako bi ga platio 10% opce carine,da li bi mi bilo bolje da ga carinim na ulasku ili na carinarnici u mjestu gdje zivim?

Old Iggy pon 12.4.2010 14:54
lepi kaže...

ok,razumio sam

dakle,na vecinu tehnicke robe nema carinjenja i postoji popis

ako ja tu vecinski necarinjenu robu osobno prenasham preko granice,da li cu ipak morati platiti 10% carine ili je ona pak do kraja vecinski necarinjena roba i bez tih 10% carine?

naravno,PDV na sve to ide kao shlag na kraju,al taj dio kuzim,ovaj prije ne :)

 

ako je odgovor da cu morati platiti 10% carine makar roba bila bez carine,onda to znaci i da na tehnicku robu proizvedenu u EU moram platiti 10% carine ako ju osobno prenasham,rajt?

da li mi se onda isplati da ju carinim na mojoj carinarnici,ocu li tad proci jeftinije od tih 10%,iako ju u biti osobno prenasham?

sorry ak te davim,al nije bash lako se snaci u shumi... :)

 

 

PS: na primjeru tog mobitela

mobitel ima carinu 0%,i ako bi ga ja osobno prenashao preko granice,platio bih 0% ili tih 10% opce carine?

ako bi ga platio 10% opce carine,da li bi mi bilo bolje da ga carinim na ulasku ili na carinarnici u mjestu gdje zivim?

 10% carine ćeš na granici platiti ovisno o tome da li imaš potvrdu da je roba EU porijekla ili ne. Sumnjam da ti se isplati ići na carinarnicu jer je to dodatni postupak koji isto dodatno i košta.

Moram bježati van RH, javim se ovisno o tome kako brzo nađem internet u hotelu. Osmijeh

lepi pon 12.4.2010 17:08
Old Iggy kaže...

 10% carine ćeš na granici platiti ovisno o tome da li imaš potvrdu da je roba EU porijekla ili ne. Sumnjam da ti se isplati ići na carinarnicu jer je to dodatni postupak koji isto dodatno i košta.

Moram bježati van RH, javim se ovisno o tome kako brzo nađem internet u hotelu. Osmijeh

idesh u bosnu da te ne mogu izrucit vishe hrvatskoj il? :)))))))

gigi_cro pon 12.4.2010 17:49

lol.. da te cula moja profa iz medjunarodne ekonomije..

 

carina nema izmedju odredjenih zemalja ili grupacija zemalja, odnosno manje su, ako su potpisani odredjeni sporazumi izmedju doticnih..

 

hrv oce u EU pa je sve vise oslobodjenja u protoku roba i ljudi izmedju nas i njih..

 

ostale "najrazvijenije" zemlje kako ih ti nazivas ne uzivaju toliko privilegiran tretman, npr. japan koji je tu 2. ekonomska sila na svijetu (ako ne gledamo EU kao 1 zemlju) nema takve potpisane sporazume sa nama.. a to je opcenita praksa u EU da roba iz tih "zutih" zemalja uvijek ima carine i/ili kvote jer bi nas inace pojeli i raspala bi se privreda koliko su im cijene konkurentnije od nasih..

 

ugl. da ne duljim, informaticka oprema ukljucuje i sav informaticki hardver a posto smo na ovom forumu pretpostavljam da te to zanima, NE podlijeze carini.. a sva ostala tehnika ako je zemlja porijekla EU takodjer ...

 

a ovo sto pitas sta je zemlja porijekla to ti je ono MADE IN , tj gdje je sastavljem taj finalni proizvod koji ti kupujes, tako se kod nas to u praksi gleda, jer ima tu nekih teorija u ekonomiji (jer neki proizvodi su sastavljeni u vise zemalja pa je malo relativno i kompleksno odakle je proizvod, obicno se uzima u obzir princip gdje je dodana najveca vrijednost na proizvod (nije isto napravit procesor i naljepit naljepnicu i stavit ga u kutiju)) .. a nema veze odakle je proizvodjac - firma- ime- marka- ako je nokia X proizvedena u slovackoj onda je zemlja porijekla slovacka nevezano za cinjenicu da je nokia iz finske...

 

i opet cu ti ponovit carina je jedno a pdv drugo... a imaju oni jos neke cake osim carina da te zajebu, kao npr. kad te prisile da koristis speditera pri uvozu neke gluposti pa te poderu..

Old Iggy pon 12.4.2010 21:29
lepi kaže...
Old Iggy kaže...

 10% carine ćeš na granici platiti ovisno o tome da li imaš potvrdu da je roba EU porijekla ili ne. Sumnjam da ti se isplati ići na carinarnicu jer je to dodatni postupak koji isto dodatno i košta.

Moram bježati van RH, javim se ovisno o tome kako brzo nađem internet u hotelu. Osmijeh

idesh u bosnu da te ne mogu izrucit vishe hrvatskoj il? :)))))))

Jok, "nešto" sam sjevernije. Osmijeh

Proz0r pon 5.3.2012 11:36

Zanima me kako ide postupak ako se roba šalje besplatno u Hrvatsku izvana, a vrijednost je veća od 300 kn? Našao sam ovdje (Ctrl+F: "koja je u poštanskom prometu oslobođena od plaćanja carine") da se oslobađa carinjenja u tom slučaju, ali samo ako je vrijednost manja od 300 kn, a koliko vidim nigdje ne piše ako je veća. Što u tom slučaju?

ihush pon 5.3.2012 12:20

- ne postoji besplatna roba (sama definicija riječi roba znači proizvod za prodaju-tržište). Može biti promotivni-demo mateijal, izložbeni itd. ili poklon, ali tad se ne govori o odnosu trgovac-kupac, nego distributer-uvoznik, rodbina vani-privatna osoba. Firme znaju kako se popunjavaju takvi formulari, komplicirano. Na nekim online shopovima imaš tu opciju (naznaka gift-demo..) i to mora biti jasno istaknuto na deklaraciji, naravno, carina zna da niktko ne poklanja samo tako... osim tete iz amerike. Propustit će samo jeftinije sitnice. Dodatni problem je ako nema originalnog računa, tad carina procjenjuje prema domaćem cjeniku, on je u pravilu barem dvostruko više cijene nego online, pa je moguće i skuplje proći nego kupnjom u trgovini.

- Sve ostalo je roba, podlježe carinskim propisima. Zapravo carina je nevažna (postotak) ono što se plaća su troškovi (carinjenja, špedicije, poštarina, zato je uvozinku jeftinije uvesti šleper robe nego pojedinačno komad kad se dodaju fiksni nameti po komadu) i PDV koji se plaća na tu sumu...

Proizvodi (robe) male-zanemarive vrijednosti prolaze, moraju biti u originalnoj ambalaži s računom i deklaracijom, drugi način je osobno (kad si vani na putu..) možeš unjeti svašta, npr notebook bez pitanja (samo ga raspakiraš) kao osobnu prtljagu (naravno TV nije osobna prtljaga) ili uz prijavu do (ako se ne varam) vrijednosti 1.000kn npr špeceraj, ali to ne znači da za novi npr TV nebi platio carinu (i ostale troškove) mada je možda cijena 999kn. Tad dobijaš povrat (MwSt-VAT) ali plaćaš domaći PDV.

Za neke stvari kao teh.roba-PC.. je carina 0%, ali to ne znači da ne plaćaš ostale troškove i PDV, automatski znači da za robu iznad 300kn, moraš platiti neku x-cifru (osim kad te carinik pusti, recimo osobno preneseš, ali poštom takvog puštanja nema).

 

Često je lakše i jeftinije vrijedniju stvar, pogotovo zbog garancije kupiti ovdje, malo se cjenkati oko rabata, možda i bez 'škegre'... nego poštom uvoziti. (osnovni smisao carine, osim punjenja proračuna, je zaštita trgovca od nelojalne konkurencije, država štiti svog trgovca tako što tebi nabije troškove). Uz problem koji je vezna za teh.robu da mora postojati atest, tako da taj konkretan artikl mora postojati na našem tržištu ili moraš od proizvođača dobiti atest za HR (prevedeni)... -sto problema koje samo uvoznik (trgovac-distributer) zna rješiti.

 

Proz0r kaže...

Taj paket ne plaćam pošiljatelju, on mi ga šalje kao poklon, onda se računa na procijenjenu vrijednost?

 - (zgodno), misliš npr odeš van i kupiš auto-avion.. i dogovoriš se s npr Ftizom da kaže (napiše) da ti poklanja taj predmet.. i tad misliš da prolazi? - Samo ako je npr povratnik (gasterbajter) nasljedstvo i sl. za ostalo se samo blago nasmiješe i kažu iznos.