Općenito o mobitelima

LG Optimus 7 i Windows Phone 7

Mauro čet 2.12.2010 11:35

Ja privremeno koristim HTC HD7 dok se moj telefon ne vrati sa popravka.

Iako sam bio malo skeptican prema Windows Phone 7 (iskustva sa Windows Mobile 6.x telefonima) mogu reci da sam vise nego ugodno iznenadjen.

WP7 mi djeluje puno, puno ozbiljnije nego Android (pokvareni telefon je sa Android 2.1 OS-om), brzi je u samom radu i nikakvih problema jos uvijek nisam imao sa njim.

Na zalost, ovo nije produkcijski model, pa se ne moze aktivirati Windows Live ID na njemu i ne mogu isprobati Marketplace i jos neke funkcionalnosti.

Da nema taj problem sa Live ID aktivacijom sigurno bi ga ostavio nakon sto moj telefon dodje sa popravka. Ovako bez Live ID aktivacije telefon gubi zaista previse mogucnosti.

mfrankovic čet 2.12.2010 16:39
Mauro kaže...
ovo nije produkcijski model, pa se ne moze aktivirati Windows Live ID na njemu i ne mogu isprobati Marketplace i jos neke funkcionalnosti.

Da nema taj problem sa Live ID aktivacijom sigurno bi ga ostavio nakon sto moj telefon dodje sa popravka. Ovako bez Live ID aktivacije telefon gubi zaista previse mogucnosti.

Interesantno. Kako nije produkcijski? Ja sam ga prije mjesec dana uredno kupio u Berlinu u Mediamarktu i LiveID i Marketplace rade najnormalnije. Doduše, meni se telefon kao takav nije svidio pa sam ga vratio, ali HD7 je već relativno dugo vani.

berofx pon 6.12.2010 22:32

Evo ukratko o LG-u

 

  • Kvaliteta izrade je vrhunska, čvrst, sa gumiranim krajevima i metalnom pozadinom, nije težak i super leži u ruci
  • Ekran je solidan, boje su OK, izrazito dobar odziv
  • Kamera je tak-tak, slike uglavnom ispadaju mutne ali super boje lovi pa je sve živahno (ali ipak mutno)
  • Zvučnik krči / šumi, nikako da ga podesim
  • Baterija ne drži puno, jedva će preživjeti dan umjerenog korištenja
  • Nula problema sa internetom, brzo skida, pozivi isto nikad ne pucaju, akceleratometar daje dobar odziv

 

Glede Windows Phone 7 sustava

 

  • Igrice su koma (barem besplatne, još nisam kupovao kad su i ovakve sr*nje), najbolja je .. Sudoku
  • Default aplikacije su zakon, svako malo me nešto iznenadi kako je dobro odrađeno.
  • Cijeli je UX u 99% slucajeva intuitivan i dobro odrađen
  • Nema Marketplacea u HR, ali to je jedan klik u Settingsima i već se pojavi
  • Copy-paste je stigao u updateu {#} SP1 stiže uskoro i navodno će nadoknaditi zaostatak za Androidom i iOS-om

 

Za 3 ipo tisuća kuna, nema boljeg WP7 mobitela.

 

PS ne može se kupiti otkljućan

genije_čudo_prirode pon 10.1.2011 10:56

nakon mjesec dana korištenja da se i ja priključim sa svojim reviewom.

 

+

HW:

1. kvaliteta izrade

2. solidan ekran i dobar i precizan touch

3. standardni USB priključak + odvojivi USB kabel od adaptera za struju (konačno je netko nešto naučio od applea)

4. solidna video kamera (720p) (fotografski dio je jadan kao i ostali 5Mpix mobiteli)

SW

1. WP7 su prava revolucija u odnosu na Windows 6.5

2. brz OS i trenutno otvaranje aplikacija

3. pozivi/poruke/mailovi preko ActiveSync-a i POPa rade besprijekorno

4. pregled poruka konačno logičan kao i kod iphonea

5. dovoljna količina tvorničkih aplikacija pa čak i kompletan office sa uređivanjem dokumenata

 

-

HW

1. fotić - neupotrebljivo u zatvorenom prostoru, softver slab i ne odrađuje dobro posao

2. baterija - iako po kapacitetu izgleda jaka, jedva izdrži 1 dan aktivnijeg korištenja (2 mail accounta-50tak mailova/40tak poziva/kratko nešto od aplikacija i malo surfanja)

SW

1. copy-paste još nije uključen

2. google mail iz nekog razloga ne radi (radi, ali zaobilazno kad mu ne kažeš da je to google account)

3. velika količina sitnica u OS-u koju tek treba ispraviti neki update (win explorer, pregled mailova u kojima su slike, stalno vidljiv status baterije i stanja signala, detaljniji call log, uređivanje videa....)

4. pohvalna pojednostavljenost svega u OS-u no ne radi LDAP niti brdo toga što se kod windows phoneova oduvijek očekivalo (količina podržanog manja je i od iPhonea)

5. ugrađeni office svako malo ne želi pročitati neki dokument kako starih .doc/.xls tako ni novih .docx/.xlsx :-)

6. premali izbor korisnih aplikacija čak i kad je želiš kupiti

7. očajan softver za PC - Zune, neintuitivan, grafički loš, spor, loša dokumentacija...

 

Sve u svemu hardverski izuzetno solidan uređaj u rangu sa najboljima na tržištu, no WP7 za sada ne može se nositi sa jednostavnošću koncepta Applea niti sa silnim mogućnostima vlastitog 6.5 softvera niti sa otvorenošću i fleksibilnosti Androida. Dakle, tipično Microsoftovski - još koji update i postati će konkurentni.

fmeshtar sub 22.1.2011 14:01

Kupio sam Optimus 7 jučer u T-centru, nemam niti jednu zamjerku osim one za market place. Doduše, kamera je neupotrebljiva

ako osvjetljenje nije dobro. Snimalica, tak tak.

 

Nadam se pomoći ovdje, hoće li i otprilike za koliko doći u HR?

 

Netko je napisao jedan klik u settingsima i market place je tu, tako je, sad ga imam, ali svejedno ne mogu skidati

ništa, kada pokušam installirati neku aplikaciju kaže mi: ''Can't get this information at the moment. Check again in a little while.''

Provjeravam od jučerašnjeg popodneva, ali ništa.

 

Zanima me da li netko od korisnika tmobile mreže u HR ima pristup market placeu i da li skida sve bez problema?

 

Hvala!

jpelko2 ned 23.1.2011 15:26

Mislim da ne.Ionak su aplikacije jos uvijek preskupe u odnosu na Ios gdje je jedna igra 99 centi a na marketplaceu je 4-5dolara i zbog kvalitete nekih aplikacija koje ce valjda s updejtom dobit funkcionalnost a i dosta aplikacija jos nema poput run keepera ili dropboxa koje koristim.Ovo pisem s lg optimusa 7 pa zato nemogu hrv. slova koristit.

genije_čudo_prirode ned 23.1.2011 21:29

čak i sa postavljenim dobrim accountom na Marketplace-dostupnu zemlju ponekad se zna zblesirat i ne da informacije koje treba povući s neta (za aplikaciju/slike/rss...). A istovremeno npr. mailovi i surfanje rade normalno. Ovo mi baš i nije jasno, no nešto slično mi se znalo desiti i sa HTC-om tak da se previše ne čudim, no nadao sam se da će to jedan MS uspjeti riješiti na neki pristojan način.

 

I uz to postoji iritantan bug da ako mu dobro ne prođe instalacija/kupovina/deinstalacija neke aplikacije ne da da se uđe u Marketplace aplikaciju dok god se ne restarta mob. No ovo mi smrdi na dobro poznati problem iz Windowsa gdje za najdebilnije stvari moraš restartati računalo i onda će sve raditi.

fmeshtar ned 23.1.2011 22:45
genije_čudo_prirode kaže...

 

 

I uz to postoji iritantan bug da ako mu dobro ne prođe instalacija/kupovina/deinstalacija neke aplikacije ne da da se uđe u Marketplace aplikaciju dok god se ne restarta mob. No ovo mi smrdi na dobro poznati problem iz Windowsa gdje za najdebilnije stvari moraš restartati računalo i onda će sve raditi.

 

istina, dogodilo mi se par puta u ovih 48 sati.

 

inače nemam nikakvih zamjerki za telefon osim možda preosjetljive kamere, na mali trzaj slika je mutna.

software odličan, touch također.

 

definitivno preporučam!

Jalovski sri 26.1.2011 11:12

Jucer kupio optimusa i imam par pitanja, naime ne radi mi lociranje u maps dok sam u stanu ili zatvorenom prostoru, dok recimo cim izadjem vani radi normalno! Probao sam promijeniti locale na croatia, italy, us, medjutim uvijek isto maps lociranje radi samo vani?! Sto ne bi to trebalo raditi s obzirom da ima a-gps?! Kolko vidim po youtubeu recenzije radi im lociranje normalno u zatvorenom!? I da li postoji software updejt jel nisam spajao mob na pc Jer mob javlja da nema updejta? Nisam pametan sto da radim da li napraviti reset your phone i da li bi to pomoglo da proradi maps ili je mozda do uredjaja da ga zamijenim za drugi dok jos mogu?

ansha sri 26.1.2011 12:49
Jalovski kaže...
Jucer kupio optimusa i imam par pitanja, naime ne radi mi lociranje u maps dok sam u stanu ili zatvorenom prostoru, dok recimo cim izadjem vani radi normalno! Probao sam promijeniti locale na croatia, italy, us, medjutim uvijek isto maps lociranje radi samo vani?! Sto ne bi to trebalo raditi s obzirom da ima a-gps?! Kolko vidim po youtubeu recenzije radi im lociranje normalno u zatvorenom!? I da li postoji software updejt jel nisam spajao mob na pc Jer mob javlja da nema updejta? Nisam pametan sto da radim da li napraviti reset your phone i da li bi to pomoglo da proradi maps ili je mozda do uredjaja da ga zamijenim za drugi dok jos mogu?

Pa ako si bas debelo u zatvorenome ne moze ti ni a-gps pomoci puno posto signala jednostavno nema. Lociranje u zatvorenom im mozda radi triangulacijom signala mobilne mreze samo ne znam zasto kod tebe to ne funkcionira. 

Jalovski sri 26.1.2011 22:46

Ma to mora raditi, ako radi na iphone bez greske moralo bi i sa optimusom, jedino moze biti problem do software, znaci bing maps ne rade kako treba kod nas ili je problem u mobitelu, eventualno mozda ne radi dobro gps chip!

Samo me zanima vi koji imate optimusa da li vam radi kad upalite maps u stanu, kuci ili negdje gdje niste kraj prozora da vas locira ugrubo ili non stop pise search...?!

berofx čet 27.1.2011 09:37

Evo baš sam probao i nakon 5 minuta samo bijeli ekran, i onda se pokazala karta. Ali krivo se prikazala moja lokacija (Maksimir umjesto Jaruna). Ima li još netko problema sa jako lošim WiFi prijemom? Tipa, na laptopu hvata full signal, a na mobitelu uopće ne nalazi WiFi? Browser je isto koma, 70% slucajeva ne učita stranicu već izbaci error {#}

tnakir čet 27.1.2011 09:52
Jalovski kaže...

Ma to mora raditi, ako radi na iphone bez greske moralo bi i sa optimusom, jedino moze biti problem do software, znaci bing maps ne rade kako treba kod nas ili je problem u mobitelu, eventualno mozda ne radi dobro gps chip!

Samo me zanima vi koji imate optimusa da li vam radi kad upalite maps u stanu, kuci ili negdje gdje niste kraj prozora da vas locira ugrubo ili non stop pise search...?!

Kako ti mislis da ti mobitel uhvati signal gps-a kroz krov i teracu?

Agps je samo pripomoc da so odokativno otkrije di si. Mos mislit sta te ajfon tocno locira.

 

berofx kaže...

Evo baš sam probao i nakon 5 minuta samo bijeli ekran, i onda se pokazala karta. Ali krivo se prikazala moja lokacija (Maksimir umjesto Jaruna). Ima li još netko problema sa jako lošim WiFi prijemom? Tipa, na laptopu hvata full signal, a na mobitelu uopće ne nalazi WiFi? Browser je isto koma, 70% slucajeva ne učita stranicu već izbaci error {#}

Los ti je signal u stanu. Sto se tice wifia... normalno da ce laptop imat bolji prijem jer laptop ima par puta vecu antenu od mobitela.

genije_čudo_prirode čet 27.1.2011 21:56

evo kod mene ista stvar, glupi telefon ne želi koristiti A-GPS. Ono što je dobro što su smislili način da se stave Google Maps gore, uz malo unlockanja no ja za sada nisam imao vremena se time zafrkavati. Na svim drugim telefonima (Android, iPhone, BlackBerry) sam isprobao da Google Maps rade i to rade vrlo pristojno u zatvorenom prostoru (osim ako ne želiš navođenje projektila prema toj mapi{#}

tnakir pet 28.1.2011 07:32
genije_čudo_prirode kaže...

evo kod mene ista stvar, glupi telefon ne želi koristiti A-GPS. Ono što je dobro što su smislili način da se stave Google Maps gore, uz malo unlockanja no ja za sada nisam imao vremena se time zafrkavati. Na svim drugim telefonima (Android, iPhone, BlackBerry) sam isprobao da Google Maps rade i to rade vrlo pristojno u zatvorenom prostoru (osim ako ne želiš navođenje projektila prema toj mapi{#}

Meni na androidu (Legendu) sam aGPS falije jedno 10 km...

ivn_k pon 31.1.2011 22:10

netko je napisao da je Zune koma, alito je ocito stvar ukusa ili nekakve logike koja je u skladu s logikom pojedinih korisnika. Naime, meni su itunesi (imao prije iphone) uvjerljivo najblesaviji dio iphone-a. itunesi rade samo za spojiti se da on synca nekakve promjene i to je to. Zeli li netko bilo sto povrh toga stvar ispada uzasno komplicirana, ili ja jednostavno ne kuzim njihovu logiku. Zune mi je prilično straightforward i intuitivan...

extravaganza uto 1.2.2011 02:17

Pozdrav,

ja imam problem sa spajanjem optimusa 7 (LG E900) i Zune-a, i nadao sam se ako mi možeš u par kratkih crta opisati kak si se spojio, jer meni uopće windowsi ne pronalaze telefon, niti mi da da se prijavim na zune (iako imam 2 live accounta na hotmailu?)

 

Unaprijed hvala!

 

poz

ivn_k uto 1.2.2011 09:42

Neobično... Da li windowsi uopce prepoznaju telefon. Dakle, neovisno o  zuneu da li se bilo što dogodi kada spojis telefon sa kompom. Pitam zato jer mi pada na pamet jedna cudna usb greska. Naime, od 4 usb ulaza na mom laptopu za neke uredjaje (ne i LG) su dva posve neupotrebljiva. Pretpostavljam da se radi o struji, dijeljenju usb portova i tsl.

 

Ako gornje ne pomaže, tj. ako si probao na nekoliko usb ulaza, probaj resetirati telefon, pa ponovno proci kroz setup (settings>system>about>reset my phone). Naravno, ako imas backup podataka koji su već na uređaju