Općenito o ICT biznisu

MSan i hrvatsko novinarstvo

Sabbathian ned 2.12.2012 17:36

Za početak, vjerujem da će ova tema biti obrisana i da ću dobiti ban, ali, pitanja su na mjestu, iako neće svakome pasati.

 

IT novinarstvo je jedna od grana novinarstva, struke koja se bavi izvješćivanjem,
istraživanjem i informiranjem puka o svemu tome. To bi bila neka jednostavna teorija,
ali ako pogledamu našu današnju IT novinarsku ekipu, njih 95% su samo recenzenti i
prijenosnici tuđih vijesti, malo tko se bavi pravim novinarskim poslom, gotovo nitko ne

nađe neku zanimljivu temu pa krene istraživati, kopati, razgovarati itede...

 

Tekstovi koje možete pročitati u tipičnom domaćem IT mjesečniku su gotovo svi jednaki i

samo su odraz onoga što smo svi već mogli pročitati na netu, jedino malo odskakanje od

tog predloška su kolumne, maleni prostori gdje se odabrane individue mogu "ispucati",

tj. reći što misle, što su vidjeli, doživjeli i sl. Većinom okej štivo, ali opet zavisi od čitatelja do čitatelja.

 

A sada na moju temu - MSan

 

Javna je tajna da je Msan narastao u to što jest vezama sa hrvatskom vladom preko

raznoraznih generalčića i sl. te samim time preko direktnih pogodbi oko nabave opreme

za gotovo sve vladine institucije (ako ste ikada bili u bilo kojem ministartstvu, mogli ste

primijetiti samo i isključivo Msanovu robu).

Upravo zbog tog povlaštenog položaja je Msan bio u mogućnosti preteći sve svoje veleprodajne

konkurente i gotovo ih zatrti, te samim time dovesti stanje u domaćoj ICT trgovini na ove,

jako niske grane…na kojima preživjele firme krpaju kraj sa krajem.

 

Kako to da nikada niti jedan IT novinar nije krenuo roštati po ovome?

Naravno, svi se boje za svoj posao, svi se boje gubitka oglasa u svojim časopisima

(časopisi žive od reklama, ne od tiskane naklade).. ali nitko…niti "almighty" Oleg koji će pljuvati

po svemu? Zar nitko nema muda? 

 

Gdje je nestalo novinarstvo među svim ovim članovima HND-a (Hrvatsko NOVINARSKO društvo)?  

ihush pon 3.12.2012 11:50

-ako ništa drugo, 'stvar bontona' na pljuvati u tanjur...

IT novine ne mogu beznjih, ostale ne zanima ili nemaju veze.. osim da to preuzme neki časopis kao mila... Ima previše mogućih tema da bi i tako jedna stigla na naslovnice.

Drago pon 3.12.2012 12:49
Sabbathian kaže...

 

...

 

Kako to da nikada niti jedan IT novinar nije krenuo roštati po ovome?

Naravno, svi se boje za svoj posao, svi se boje gubitka oglasa u svojim časopisima

(časopisi žive od reklama, ne od tiskane naklade).. ali nitko…niti "almighty" Oleg koji će pljuvati

po svemu? Zar nitko nema muda? 

 

Gdje je nestalo novinarstvo među svim ovim članovima HND-a (Hrvatsko NOVINARSKO društvo)?  

 

 

Bug je specijalizirani tehničko-tehnološki časopis. Vjerojatno u RRIF-ovim publikacijama nećeš pronaći tekst o malverzacijama one Branke Ivošević u vođenju knjigovodstva iako pišu između ostalog baš i o knjigovodstvu. Kako to?

 

Nismo pisali o Čačiću, Antoniji Bilić, Sanaderu, napetostima između Koreja ili padu vlade u Italiji, pa teško da ćemo pisati nešto o MSanovim ili bilo čijim drugim navodnim mutnim poslovima. To NISU naše teme. 

 

Ako ti naše recenzije softvera i hardvera ne odgovaraju, imaš pravo ukazati na propuste u njima. Tražiti, međutim, da se bavimo poslom dnevnih novina i političkih tjednika od nas koji se time nikada nismo bavili niti to želimo (da želimo, imali bismo svoj politički tjednik ili mjesečnik) je posve bespredmetno. 

 

Sabbathian pon 3.12.2012 13:17
Drago kaže...
Ako ti naše recenzije softvera i hardvera ne odgovaraju, imaš pravo ukazati na propuste u njima. Tražiti, međutim, da se bavimo poslom dnevnih novina i političkih tjednika od nas koji se time nikada nismo bavili niti to želimo (da želimo, imali bismo svoj politički tjednik ili mjesečnik) je posve bespredmetno. 

 

Nisam "tražio" ništa... 

 

Ova tema je pucanj u prazno, ja to znam... i nikada neće biti obrađena na stranicama BUG-a, jer MSan vas hrani, i vi ste u tom magičnom krugu, ali ne svojom voljom, takva je situacija i iz nje jednostavno ne možete izaći. Ne želim reći da je BUG korumpiran, ni u ludilu, znam da radite sve po PS-u i zbog toga vas cijenim.

 

Nitko se nikada nije pozabavio hrvatskom IT maloprodajnom/veleprodajnom scenom... jer od tuda dolazi lova, pa se nesmije baš po tome čačkat... ali ne mislim da je to posao dnevnih novina i političkih tjednika, mislim da je to posao IT "novinara"...
Bilo bi lijepo vidjeti da se netko sa time pozabavi, pa sva saznanja objavi na nekom neovisnom blogu pod pseudonimom, čisto da činjenice izađu na vidjelo i da se malo zavrti priča.

Drago pon 3.12.2012 14:05
Sabbathian kaže...

 

Nisam "tražio" ništa... 

 

Ova tema je pucanj u prazno, ja to znam... i nikada neće biti obrađena na stranicama BUG-a, jer MSan vas hrani, i vi ste u tom magičnom krugu, ali ne svojom voljom, takva je situacija i iz nje jednostavno ne možete izaći. Ne želim reći da je BUG korumpiran, ni u ludilu, znam da radite sve po PS-u i zbog toga vas cijenim.

 

 

 

Odakle ti to da nas "MSan hrani"? Mi živimo od oglasa, ali i od čitatelja (uz koje onda dolaze i oglasi). Također, ne libimo se okršaja s našim oglašivačima, ali samo kad imamo točne podatake za čiju istinitost smo sigurni.

 

U prošlosti je sukoba bilo kad se radilo o cijeni i dustupnosti proizvoda koje bismo dobili na test s jednom deklariranom cijenom i sadržajem, a onda bismo od čitatelja dobili pritužbu da se rečena konfiguracija, prijenosnik ili nešto treće ne može dobiti po cijeni iz testa, već po većoj, ili da takva konfiguracija ne postoji u ponudi. Ako bi se pokazalo da je prtiužba točna, objavili bismo te informacije  i zavadili se s oglašivačima koji su povlačili reklame, ostajali dužni, itd. 

 

Dakle, kada imamo nesumnjivo točne podatke i koji se tiču onoga čime se bavimo - prikazom hardvera i softvera, ne libimo se i sukoba s oglašivačima. Glasine o temama  o kojima nikad ne pišemo, a kojima k tome ne možemo provjeriti i utvrditi točnost, sigurno nećemo objavljivati u novinama, anonimno ili potpisano.

 

 

 

 

 

 

 

 

Drago pon 3.12.2012 14:08
tnakir kaže...

Pa po portalu svako drugi dan stavljate koliko se koji ajfon/galaxy prodao, marketshare etc etc...

 

Ako si uočio, radi se o provjerenim agencijskim vijestima. Ako se pojavi provjerena agencijska vijest, priopćenje DORH-a ili nekog trećeg pouzdanog izvora da je neka informatička tvrtka, hrvatska ili ne, uhvaćena u lopovluku, objavit ćemo u tu vijest.

 

Jel to okej po tebi ili bi kao vijest trebali objavljivati i laprdanja i glasine bez ikakve potvrde vjerodostojnosti zato jer pišemo i "koliko se koji ajfon/galaxy prodao"?

 

 

 

Sabbathian pon 3.12.2012 14:40
Drago kaže...

 

Ako si uočio, radi se o provjerenim agencijskim vijestima. Ako se pojavi provjerena agencijska vijest, priopćenje DORH-a ili nekog trećeg pouzdanog izvora da je neka informatička tvrtka, hrvatska ili ne, uhvaćena u lopovluku, objavit ćemo u tu vijest.

 

Jel to okej po tebi ili bi kao vijest trebali objavljivati i laprdanja i glasine bez ikakve potvrde vjerodostojnosti zato jer pišemo i "koliko se koji ajfon/galaxy prodao"?

Gdje li je nestalo istraživačko novinarstvo? 

Prenošenje provjerenih agencijskih vijesti i recenziranje (često i čisto opisivanje) hardvera je jedino što se može pročitati.

 

U ovoj cijeloj temi ne govorim samo o BUG-u, govorim generalno, pa molim da ovo ne gledate kao napad na BUG. Samo otvorena diskusija.

Drago pon 3.12.2012 14:46
Sabbathian kaže...

Gdje li je nestalo istraživačko novinarstvo? 

Prenošenje provjerenih agencijskih vijesti i recenziranje (često i čisto opisivanje) hardvera je jedino što se može pročitati.

 

U ovoj cijeloj temi ne govorim samo o BUG-u, govorim generalno, pa molim da ovo ne gledate kao napad na BUG. Samo otvorena diskusija.

 

 

Koliko znam, o MSanu se već pisalo u raznim novinama i govorilo na TV, tako da ako govoriš "generalno", onda ja ne vidim u čemu je problem.

 

Usput, u kojoj ti firmi radiš, ako nije tajna?

 

 

 

Sabbathian pon 3.12.2012 15:39
Drago kaže...
Sabbathian kaže...

Gdje li je nestalo istraživačko novinarstvo? 

Prenošenje provjerenih agencijskih vijesti i recenziranje (često i čisto opisivanje) hardvera je jedino što se može pročitati.

 

U ovoj cijeloj temi ne govorim samo o BUG-u, govorim generalno, pa molim da ovo ne gledate kao napad na BUG. Samo otvorena diskusija.

 

 

Koliko znam, o MSanu se već pisalo u raznim novinama i govorilo na TV, tako da ako govoriš "generalno", onda ja ne vidim u čemu je problem.

 

Usput, u kojoj ti firmi radiš, ako nije tajna?

 

 

 

Nije tajna, nezaposlen sam

Bukva pon 3.12.2012 23:08

Da Bug krene u takvo istraživačko novinarstvo, ja bih prvi reko da su otišli k vragu. Bug kupim da pročitam na kojem monitoru do 23" bolje probija bijela boja. Jutarnji kupim da pročitam tko je kakvu malverzaciju napravio. 

syncmaster245b uto 4.12.2012 01:37
Sabbathian kaže...

 

Iako sam prvi koji ce uputiti hracak na bilo kakav vid korupcije, nepotizma i svih onih lijepih stvari koje nezeljene dolaze u paketu sa demokracijom, ovog puta moram ustvrditi da je tema malo pretendeciozna.

 

Naime kako sam profesionalac u IT biznisu zadnjih 15tak godina, mogu sa sigurnoscu ustvrditi da prozvani MSan nije vise nije na onom nivou kakvom je bio prije 10tak godina, a kamoli da jedan MSan "hrani" BUG. Sama po sebi takva izjava je besmislica, a kada se malo upozna pozadina, stvari stvari postaju jasnije.

 

MSan je firma u kojoj se vec odavno ne moze kupiti niti jedna ploca osim Aussa/Asrocka, nemaju Seagateovih diskova vec mali milion godina, a da ne spominjemo kako su u zadnje vrijeme podigli cijene toliko da vise jednostavno nisu konkurentni.

Isitna, jos uvijek kod njih narucujem neke stvari jer ih konkurencija nema, ali moram priznati da je ta lista iz godine u godinu manja.

 

 

Ne zelim niti spominjati koliko je u najmanju ruku neukusno nekoga prozivati bez da se ne podastru konkretne brojke i insinuirati "kako je netko na necijem  platnom spisku"

 

 

Procjena IT trzista u HR je takodjer promasena, jer zateceno stanje nije posljedica MSana nego ekonomskih prilika. Kada budes imao skladiste krcato IT robe shvatit ces zasto se lako moze usporediti sa skladistem sladoleda u kojem je u upravo krepao rashladni sistem.

 

rustweaver uto 4.12.2012 01:40

Ja se moram složiti s Bukvom. Ovo je čista politika a ne IT, samo zato što se MSan bavi IT-om ne znači da BUG treba pisati o korupcijskim aferama dotičnog. Postoje za to novine koje i više nego vole piskarati o aferama državnog vrha i ostalim upletenim sudionicima.

tnakir uto 4.12.2012 07:49
Bukva kaže...

Jutarnji kupim da pročitam tko je kakvu malverzaciju napravio. 

A bas si nasao novine za procitat neku kvalitetnu vijest. Zutilo, senzacije iz nicega, nepismeni novinari i slicne stvari da, ali kvalitetna vijest... definitivno ne.

rustweaver kaže...

Ja se moram složiti s Bukvom. Ovo je čista politika a ne IT, samo zato što se MSan bavi IT-om ne znači da BUG treba pisati o korupcijskim aferama dotičnog. Postoje za to novine koje i više nego vole piskarati o aferama državnog vrha i ostalim upletenim sudionicima.

Marketsharei, dionice, akvizicije, promjene u odborima i slicno... to isto spada u IT koliko i malverzacije u IT-u. S tim vise sto je MSan ipak HR firma, a CEO nekog tamo Scyte-a je vjerovatno neki kinezic koji za nas nije ni cuo.

Bukva uto 4.12.2012 12:13
tnakir kaže...
Bukva kaže...

Jutarnji kupim da pročitam tko je kakvu malverzaciju napravio. 

A bas si nasao novine za procitat neku kvalitetnu vijest. Zutilo, senzacije iz nicega, nepismeni novinari i slicne stvari da, ali kvalitetna vijest... definitivno ne.

Čekaj, a koji bi zapravo ultimativni cilj bio istraživanja u MSanu? Da mi ovdje na forumu svršavamo na to kako su dobili po prstima? Ajmo uzeti onaj best case scenario, da Bug otkrije prijevaru stoljeća u MSanu. I što dalje? Kako god okreneš, Bug je specijalizirani časopis koji čita određena manjina u RH i šire. Nećeš imati odjek u javnosti, nećeš dići na noge nikoga iz "institucija", bit će objavljeno u jednom broju i to je to. Nemaju niti onu temeljnu predispoziciju da piše 3-4-5 dana o tome i da pljuju po vlasti jer se ništa nije dogodilo u međuvremenu. Bug, veljača 2013 - MSan korumpiran. Bug, ožujak 2013 - Policija nije napravila ništa. Bug, travanj 2013 - I dalje ništa! U dnevnim novinama taj hype se napravi i drži kroz koji dan jer se zna da će inače čitateljima kroz max. tjedan dana više dojaditi. A što Bug može? Razvodniti priču kroz pola godine, tako da još ovi u MSanu i pokrpaju sve propuste i rupe u međuvremenu prije nego tužiteljstvo uopće izađe na teren.

 

Druga stvar je kako ste vi uopće zamisli da se to izvede? Da Drago ko Boris the Animal iz Men in Black 3 uleti na prednja vrata MSana i pita malu za pultom - "E, koka, jel vi ovdje radite kakve ilegalne stvari?" Mislim, budimo realni, što, recimo, Drago i Oleg uopće mogu? Igrati se Boleka i Loleka i to je to (NHF). Ovi novinari iz Jutarnjeg, makar to bilo i žutilo, imaju nekakvih vražjih i veza. Ako ništa drugo u svom mobitelu imaju brojeve glasnogovornika MUPa i svih važnijiih stranaka / njuški na političkoj / gospodarskoj sceni. Mogu nekako negdje doći do nekih gluposti ako se zainate i ako se uspiju obratiti pravim osobama (čitaj - oni koji bi profitirali da MSanov ugled ode nizbrdo). Imaju i kompletnu svoju kuću iza sebe koja može podržati takve akcije. 

Ali isto tako, kako taj isti novinar iz Jutarnjeg, ne može se ušetati u Links i reći - "E, slušaj, ja bi malo testirala one nove laptope. Ma znaš one, tanke koje mi idu uz ovu maskarau," jer će ih naravno frajer kojem se obrate sterati znaš već kamo, isto tako ne može Drago se zaletiti u poreznu i reći "E, ja bi malo čačkao po MSanovim dokumentima".

Mislim, ne vjerujem baš da su ovi u MSanu toliko mutavi da na svojim stranicama objave "E, da, ovaj, potpisan je ugovor o suradnji u vrijednosti od par pustih milijona sa rođom glavnog direktora, a sve to bude platila država. Looosers!" Vjerujem da su svi ti dokumenti dobro debelo zaključani u nekoj ladici.

 

Iskreno, radije bih da to vrijeme potroše na jednu dobru kolumnu u kojem ćemo se mi ostali dobrih 5-6 dana klati ko mutavi tu na forumu, nego da idu u istraživačko novinarstu po MSanovim dokumentima.

Mislim, nemojte me krivo shvatiti, trebalo bi se dobro pročačkati i MSan i KingICT, i kako se nastala i E-matica i indeks i e-upisi i e-liječnik i sve živo s prefiksom e- jer u 99% slučajeva je toliko kriminalno loše napravljeno da nakon što završiš rad u takvim servisima ili ih samo vidiš, onda jednostavno moraš otići do lokalne birtije da ti lakše ostatake dana prođe, ali definitivno ne bih volio da se Bug počne baviti tim stvarima. Jutarnji / Večernji / Nova / RTL / Index...   Njima bi trebalo tupiti o tome da postoje indicije da su se tu i tu događalo kojekakve čudne radnje. 

Kako rekoh, kad Bug otvorim onda hoću čitati o informatici i stvarima vezano uz nju. Politika i slično spadaju u neke druge novine.

Drago uto 4.12.2012 12:28
Bukva kaže...

 

Druga stvar je kako ste vi uopće zamisli da se to izvede? Da Drago ko Boris the Animal iz Men in Black 3 uleti na prednja vrata MSana i pita malu za pultom - "E, koka, jel vi ovdje radite kakve ilegalne stvari?" Mislim, budimo realni, što, recimo, Drago i Oleg uopće mogu? Igrati se Boleka i Loleka i to je to (NHF). 

 

 

Ma poslali bi dečke iz laba, naoružane unimerom, da izvuku informacije iz državnog odvjetnika.

 

Pokrenuti 3DMark - navesti Bajića da spila gatse - ista stvar.

 

Osim toga, imamo jedno 300-350 svojih ljudi na vezi, u DORH-u, policiji, tajnim službama i Vladi koji nas stalno lifraju informacijama, tako da fakat ono ZNAMO sve što se događa, ali eto, nikako da o tome pišemo...