Mrežni softver

Internet se crasha zbog nekakvog time synca?

Ficolinja sub 25.4.2020 18:39

Pozdrav, svaki dan mi se internet crasha oko 18:30 +/- par min, proučavao sam system log na ruter stranici i nakon malo guglanja probao sam lease time DHCP prebaciti sa 1 dan na 2 tjedna u nadi da ce mi pomoci, ali ocito to nije uzrok. 
Prilazem sliku system loga u nadi da ako netko zna otkrije uzrok. Hvala unaprijed  i sorry na sliku s mobom 

Marko :D sub 25.4.2020 19:04

Najvjerojatnije se radi o promijeni IP adrese. Dakle, svaki puta kada se mijenja IP adresa dolazi do vrlo kratkog (često neprimjetnog) prekida veze. Rješenje je jednostavno – resetiraj ruter u vrijeme kada ne koristiš internet, npr. 3 sata ujutro.

Ficolinja kaže...
SamoPitam3 kaže...

Pretpostavljam da nemas "staticku", a dinamicka ti traje 24 sata.

 Ima li kakva postakva gdje bi mogao staviti staticku ip adresu? Ruter kojeg imam je speedport W 724V. 

Nema. Ako nisi zatražio (i ne plaćaš) statičku IP adresu, imaš dinamičku koja se mijenja u određenom periodu (najčešće se radi o 24 sata, ali nekada zna biti i duže). Statička IP adresa je prvenstveno namijenjena poslovnim korisnicima, ali mogu je ugovoriti i privatni korisnici (kod nekih operatera), no cijena je paprena (oko 500 kuna mjesečno).

Ficolinja sub 25.4.2020 19:07
Marko :D kaže...

TLDR; resetiraj ruter u vrijeme kada ne koristiš internet.

 Jebote ovog se stvarno ne bi nikad sjetio! Probat cu danas, to bi teoretski znacilo da ce mi se svaki dan onda crashat tad kad sam ga resetirao jel?

Marko :D sub 25.4.2020 19:08

Ne da bi teoretski značilo nego znači. Dinamička IP adresa se mijenja u unaprijed određenom periodu od strane tvog operatera. Najčešće se mijenja svaka 24 sata tako da ako ga resetiraš u 03:00, IP adresa će se mijenjati svaki dan u to vrijeme. 

Ficolinja sub 25.4.2020 19:11
Marko :D kaže...

Ne da bi teoretski značilo nego znači. Dinamička IP adresa se mijenja u unaprijed određenom periodu od strane tvog operatera. Najčešće se mijenja svaka 24 sata tako da ako ga resetiraš u 03:00, IP adresa će se mijenjati svaki dan u to vrijeme. 

 Budem probao ovu noc, hvala ti jako jako puno na prijedlogu

ihush pon 27.4.2020 14:12
Ficolinja kaže...

Imam speedport w 724v i kolko vidim nema toga nigdje tu. Probao sam restartati ruter u 3 ujutro danas pa javim rezultate

 -dovoljno je ugasiti/upaliti (može i žica/struja)... tj tad dobije svježe podatke-timer itd.. = jednako, + reset može resetirati neku potrebnu postavku (nepotrebno..) osim kad baš imaš takav razlog .. + oprema operatera ovisno o načinu kako to riješe, automatikom povuče postavke-profil i sl. pa to nije veći problem (ali može biti) ..

 

ostalima, ne čačkajte vrijeme najma ip .. nema smisla-potrebe tj to je samo vrijeme u kojem router rezervira ip za pojedini uređaj-računalo u lan-u (mreži), tj 99% će i dalje ostati isti ip jer nema ni razloga promjene. Serveri to rade da bi releasali resurse.. kućna mreža nema tih potreba. Nešto sasvim drugo je podesiti-rezervirati ip u dhcp serveru po npr mac adresi za računalo ili ručno na računalu-mrežnoj postaviti fix ip.. tj stvar je samo kad će i koliko često dhcp to refreshati-raspodijeliti.. nema veze s radom interneta i sl. (osim s internim uređajima pa nam npr mobitel ima isti ip-koliziju i sl. ili se u radu-gamingu to promjeni pa treba uskladiti config itd itd.. no to klasični kućni juzeri ne rade.. tj ako rade tad znaju kako) :). 

Ficolinja uto 28.4.2020 10:30

Hvala vam puno ekipa, ne znam kako se tog nisam sam sjetio. Cijelo vrijeme sam guglao taj jebeni time sync i dhcp lease. Sad mi je sve fixano - otkad sam restarto ruter u 3 ujutro, samo nam pukne jednom dnevno tad konekcija, ali nije mi ni bitno jer tad nitko ne gejma. 
Živjeli!!