klokan057 uto 3.10.2023 15:54

Molim preporuku za najjeftiji ruter ili AP koji podržava WPA3 enterprise only.

 

Dosta jeftinijih modela nemaju WPA3-Enterpise only  (već samo WPA3-Private/WPA2 kombinaciju).

 

Gigabitni portovi , AC wifi standard , mesh i ostale napredne opcije mi nisu potrebni.

 

klokan057 uto 3.10.2023 21:46

Prvih par MIkrotika sa liste je level 4.

To se može nadograditi na level 7 ili moram odmah uzeti uređaj sa level 7?

Ne nalazim cijene licence , treba se registrirati, truć-muć- odmah mi se ne sviđa :-)

 

Prvi kod kojeg sam jasno našao da ima je DraytekAP 903 - cc 150EUR.

 

Nuclear_Phoenix sri 4.10.2023 01:34

Leveli ti se odnose na samu licencu, 0-trial, 6-full i to ograničava neke druge fičere - uglavnom broj tunela i tebi bitno koliko user manager sessiona - 20 za L4 i 50 za L5. Tu su i cijena i specifikacija što koji level može. U pravilu ne ograničavaju dostupne feature osim na ovima ispod L4 ali kako skoro svi RBovi dolaze sa barem L4, to te ne brine osim ako ti ovih 20 nije dosta.

 

Pod 7.x se misli na verziju RouterOSa, to je ionako aktualna a i ako naletiš na uređaj koji stoji na skladištu već duže pa ima 6.xx.xx, vrlo je lako (i besplatno) napraviti upgrade. Ja imam ac2 sa RouterOS 7.x i da imam još maaalo prostora na flashu, probao bi se poigrati sa tim WPA3 ali gore su neke druge gluposti ;)

 

Gledam TPLink... Svuda piše WPA3 ali nigdje ne piše i WPA3-Enterprise, ili ne znaju napisati ili im čak i ovi najjači modeli nemaju.

 

Opet, sa druge strane, to je čisto "softverski" problem, nije da ti treba poseban čip na routeru za to tj. radi u soft modu - dakle, opet teoretski, bilo koji router na koji možeš nakalemiti openWRT (koji izgleda da ima podršku za to čudo) bi poslužio.