Mrežni hardver

WIFI "povezivanje s tom mrežom nije moguće"

jdv sri 10.1.2024 23:43

Imam problem s kojim se još nisam susreo. Novi komp s Win 11 se ne može spojiti na niti jedan WIFI ruter pomoću niti jednog WIFI USB sticka.

 

Od stickova sam probao Tplink Archer T3U b/g/n/a/ac, Tplink TL-WN821N b/g/n, Dlink DWA-121 b/g/n i još 2 druga. Od Rutera sam probao 3 komada na koje se drugi kompovi s win 11 uredno spajaju, na 2.4 i 5 GHz frekvencije, probao sam i na mobilni hotspot na obje frekvencije. Drivere za stickove sam probavao i od windows updatea i tvorničke sa stranice. Sve se uredno instalira i kada odaberem neki wifi ruter dobijem poruku iz naslova teme. Kada stavim isti stick u drugi komp sa Win 11 normalno se spaja na te rutere.

 

Naravno probao sam i vraćanje windowsa na tvorinčke postave kao i reinstalaciju windowsa sa USB sticka. Probao sam i staviti WIFI stick u sve USB portove na računalu. 

 

Drugo na kompu normalno radi, usb tipkovnica, miš, USB diskovi i stickovi. Kada spojim LAN kabel isto sve radi OK.

 

Imate li kakvu ideju osim vraćanja kompa u dućan?

Nuclear_Phoenix čet 11.1.2024 10:11

Da, napisao si, ali odakle ti image tj. stick? Jel neki divlji ili je MSov napravljen sa MCT? Ako nije, onda napravi novi sa MCT i reinstaliraj opet (jbg, ostao ti je OS za eliminirati, ako ti se to ne da, digni neki live USB sa linuxom, recimo ubuntu - ako tamo radi, onda je 100% do windowsa).

ihush čet 11.1.2024 11:06

-po svemu nabrojanom-opisanom.. mora biti loš driver, vjerojatno posljedica nekog 'divljeg' install-moda win.. (slipstrimani driveri, ali pogrešni-stariji).

-jer, ako win ima neki driver pri čemu os ne zna da je driver loš-pogrešan, tad ga koristi, dok drugi-novi-ispravan mora biti certificiran, novija verzija i deklarirana za win11 što za stikiće i sl ne mora biti, npr driver radi za sve win 7-8-10 i radio bi za 11 ali ga installer ignorira i ne instalira, ostavi svoj koji ima viši verzijski broj ili certifikat..

-tad se driver instalira 'forsiranjem' čitati, ne samo klikati next, + po potrebi reboot u f-7 mod koji služi upravo tome da se može instalirati necertificiran driver (ali se tad problem može ponoviti ako update opet povuče neki noviji-pogrešan.. dok ako nema novijeg tad problema više nema)

 

.. a sve je vjerojatno uzrokovano nekom divljom instalacijom, pirat-mod, umjesto čistih win-iso-installa kojeg se može lako-brzo-jednostavno skinuti s ms stranica i time se zna da je 100% ok-čist, ili prilagoditi po potrebi recimo rufusom (ne treba nlite to je trebalo u doba xp-a).

jdv čet 11.1.2024 13:12
Nuclear_Phoenix kaže...

Da, napisao si, ali odakle ti image tj. stick? Jel neki divlji ili je MSov napravljen sa MCT? Ako nije, onda napravi novi sa MCT i reinstaliraj opet (jbg, ostao ti je OS za eliminirati, ako ti se to ne da, digni neki live USB sa linuxom, recimo ubuntu - ako tamo radi, onda je 100% do windowsa).

 

Originalni MS iso, "zapržio" ga na stick sa rufusom. Probati ću neku linux live distru da vidim kako tamo radi, dobra ideja.

jdv čet 11.1.2024 13:21
ihush kaže...

-po svemu nabrojanom-opisanom.. mora biti loš driver, vjerojatno posljedica nekog 'divljeg' install-moda win.. (slipstrimani driveri, ali pogrešni-stariji).

-jer, ako win ima neki driver pri čemu os ne zna da je driver loš-pogrešan, tad ga koristi, dok drugi-novi-ispravan mora biti certificiran, novija verzija i deklarirana za win11 što za stikiće i sl ne mora biti, npr driver radi za sve win 7-8-10 i radio bi za 11 ali ga installer ignorira i ne instalira, ostavi svoj koji ima viši verzijski broj ili certifikat..

-tad se driver instalira 'forsiranjem' čitati, ne samo klikati next, + po potrebi reboot u f-7 mod koji služi upravo tome da se može instalirati necertificiran driver (ali se tad problem može ponoviti ako update opet povuče neki noviji-pogrešan.. dok ako nema novijeg tad problema više nema)

 

.. a sve je vjerojatno uzrokovano nekom divljom instalacijom, pirat-mod, umjesto čistih win-iso-installa kojeg se može lako-brzo-jednostavno skinuti s ms stranica i time se zna da je 100% ok-čist, ili prilagoditi po potrebi recimo rufusom (ne treba nlite to je trebalo u doba xp-a).

 

Windowsi 11 pro su došli originalni s računalom. Mislio sam da su možda zbrčkani u dućanu pri instalaciji pa sam ih prvo vratio na tvorničke, a zatim napravio i potpuni reinstall originalnih windowsa sa brisanjem particija.

 

Ne znam, čudno mi je da zezaju driveri od baš svih stickova. Nemaju ni iste čipove. Micao sam svaki put driver prije instalacije drugog drivera ili sticka. Probao stickove na drugom računalu s win 11 i tamo rade ok.

 

Vidjet ću malo s Linuxom i s updateom BIOS-a.

 

 

ihush čet 11.1.2024 18:49

-bios ne može imati nikakve veze s takvim opisom problema..

-linux ili bilo što drugo će samo 'dokazati' da je hw ispravan, da je sw problem.. a ako je čist-origigi win tad je jedini logičan krivac driver.

 

.. i opet, objašnjenje, win11 traži 'svoj' noviji-certificiran driver koji ne mora postojati ili ga je malo teže pronaći, pogotovo znati gdje i kako tražiti, jer wlan stikići (usb adapteri) nisu neka roba-brand nego polunoname.. a problem drivera što ekšli nisu novi driveri, isti su, stari po više desetljeća jer su realno nepromjenjivi, samo je stvar verzije koja je navedena u softu kao i installeru koji može biti neki exe-soft-app a tad o tome ovisi kako će prepoznati os i hoće li uopće instalirati driver, tj tad ne napravi ništa, ili installer-app ili win installer koji ignorira driver. .. tad se mora ručno, natjerati .. no mora se znati 100% točno što se radi (jer je to kao pogrešno gorivo ako je neodgovarajući driver-os..).

 

-npr u ms-katalogu postoje svi driveri, pogotovo što je u posljednje vrijeme dosta tog odbačeno-abandano i nema supporta proizvođača (jer je to sve trošak kao i certifikacija), treba samo znati poneki podatak, kao konkretno oznaku čipa ili nešto kriptično, jer brand-naziv često za to ne pomaže (ne postoji).. kao i oem brand pa istu stvar može proizvoditi npr asus-gigabyte-msi.. recimo audio-video čip-kartice-zvučna-grafička.. oni to ne porizvode, tj sve je ili intel ili nvidia-radeon.. dok je za mrežne raltek, broadcom, intel itd.. i jedino taj pravi proizvođač proizvodi driver, ostali ga samo suportom daju korisniku i rebrendaju logo-naziv no ne rade ništa..

-kad se zna koji čip i par sitnica, tad se traži u ms katalogu ili ponekad treće strane, npr dell ili lenovo koji imaju bolji-duži support i lakše se pronađe dok intel ima namjerno katastrofalan u kojem je problem pronaći pravi driver recimo za vga po cpu generaciji (jer je važno koji cpu, ne privi kojeg izbaci google npr i7 ili i3 ili celeron..).

-kao i problem ako je to neka apps (ms-win exe) .. ne čisti raspakiran driver, s info-dll-sys fileovima, tad o toj app-exeu ovisi što će napraviti, tj neće napraviti ništa ako ne prepozna os i primarno su problem recimo printer-skeneri koji tad ovise o takvom driveru, opet namjerno jer svi žele ponovo prodati novu robu ne da juzer koristi staro-ispravno.. dok su wlan stikići x-puta jeftinja roba time toliko puta veći problem što se nitko ne želi potruditi i dati pravi support kupcu.

-kad postoji 'pravi' driver, tj sys-info fileovi (ne exe-installer, kojeg se ponekad može raspakirati-unzipati..) tad je install banalno jednostavan, desni klik na inf file.. to je to. Radi za drivere na svim osevima od xp-a, naravno ako je driver odgovarajući kompatibilan što znači iz doba 32bitnog samo 32bitni (skoro da ne postoje 64bitni) a to je tad neupotrebljivo za današnje oseve koji su odbacili-ubili 32bitne.. to mora biti isto-kompatibilno, dizel-benzin..

-na ms katalogu su često cab-ovi.. može biti samoinstalirajući a može ih se i raspakirati.. ovisi, svejedno.. no mora biti za pravi čip + powermanagment koji se razikuje za stare-nove oseve tj to je jedina razlika, dok je sam driver ekšli isti, isti file-sys-dll, on je nepromjenjen desetljećima, mijenja se jedino text-opis u inf-fileu koji služi konfiguraciji. Nasuprot tome je nešto novo, novi čip-generacija koja prije nije postojala, npr 5ghz + ono što vjerojatno radi problem u ovom slučaju, kanali na kojima nešto radi i powermanagment koji ne zna upaliti uređaj.. tako su stari kanali bili od npr 1-15, novi do npr 64 ili +150.. za druge drivere npr vga je znao biti pogrešan grading-gradacija-podatak o svjetlini ekrana, stari podjeljen na 0-15 i novi 0-255, a na laptopu je to povezano s biosom dok tipke rade bez osa i čim se pipnu i smanje na prvi broj niže eto problema tj po novoj gradaciji je to skoro mrak, slika nevidljiva.. mada je sve ostalo ok no dok se ne posvjetli neupotrebljivo a bios tad neće preko 15.. itd.

 

-na jednom računalu radi, na drugom neće.. npr stara instalacija win, neovisno koji, w7-10-11.. stara instalacija je imala uključene u internu ms bazu stare drivere, koje je u nekom trenutku ms odbacio, izbacio iz novije winver-installa i tad novija instalacija te drivere nema, npr za hp printere.. ili za wlan ili za bilo što.. tad isti win, na jednom radi na drugom ne.. a to je opet-uvjek stvar drivera, ne čarobnog štapića i sl. naprosto os ima ili nema pravi driver koji radi.. tj po opisu, po isprobanom, ne može biti ništa drugo, nije hw, isključivo sw i to driver problem i 'samo' ga treba pronaći i instalirati :)

 

edit: za one koji ne mogu googlati i-ili pronaći :) .. ms katalog.