Mrežni hardver

TP-Link Archer T4U, AC1300 problem sa brzinom

Rhodin sub 3.6.2023 17:57

Ima li ko ideju, već sam lud...

Uzeli A1 Gb internet, dobili novi router, pa sam uzeo novi WiFi afapter da se iskoristi brzina.

 

Uštekan u USB 3.0 na Asus B450. Sve djeluje ok, driver najnoviji...

 

Postiže brzinu 170-240Mbps kao stari. Često puca veza itd.

Djeluje kao problem sa driverima, idem ručno instalirati sa TP Link original driver (umjesto onog kojeg Win 11 sam nalazi) , instalacija ne nalazi uređaj....

 

Sad mi se već čini da chipset driveri ne valjaju... 

Što, kako provjeriti?!

 

EDIT: ma routeru kaže da je spojen na 5GHz , nije tamo, drugi uređaji postižu 850+

AF139 ned 4.6.2023 10:17

- Jesi provjerio LAN kablom brzinu koju imaš sa rutera na PC ?

- Koji wifi adapter (tip) od TP-Linka ?

- Da li imaš još nešto spojeno na wifi 5GHz (npr. IPTV) i da li su ti uređaji bliži ruteru nego toj wifi adapter ?

Rhodin ned 4.6.2023 12:00
AF139 kaže...

- Jesi provjerio LAN kablom brzinu koju imaš sa rutera na PC ?

- Koji wifi adapter (tip) od TP-Linka ?

- Da li imaš još nešto spojeno na wifi 5GHz (npr. IPTV) i da li su ti uređaji bliži ruteru nego toj wifi adapter ?

 T4P Plus je točan adapter

nisam LAN, ali sam drugi uređaj (mobitel recimo) na isti 5GHz od routera i postigao je 872Mbps , dok TP Link samo 270, ovisno o testu, ide i oko 170Mbps

ima "bližih" uređaja, ali računalo je tipa 3.5-4m samo bi mi preko vrata trebao ići kabel, ovo mi se činilo elegantnije....

na sam router je spojeno 6-7 uređaja, ali kad sam testirao većina nije bila doma (mobitel) a ostali nisu radili (IPTV i laptop)

AF139 ned 4.6.2023 13:08

Taj USB wifi adapter ima teoretsku brzinu na 5GHz  ac 867Mbps što znači da u idealnom slučaju bez drugih wifi uređaja u okolini i samo jedan korisnik na istom kanalu nećeš dobiti radnu brzinu veću od ~ 400Mbps.

ihush ned 4.6.2023 15:17

zato jer su kvalitetniji tj imaju bolju antenu-signal.. a to je preduvijet za veću brzinu, od teoretski mogućih i smetnje..

 

+edit.. kao test ako želiš, približiš računalo-wlanadapter u blizinu routera-izvora.. i vidiš, postiže li tad bolje rezultate, ako ne, možeš reklamirati, možda.. no lako se reklamacija odbije itd.

AF139 ned 4.6.2023 18:15
dax-lax kaže...
Uzmi si intelovu ax210 m.2 wifi karticu za 20baksa s alija i imaš interni wifi kojem teško prismrdi nešto vanjsko

 Ista stvar, antene su te koje primaju osim korisnog signala i smetnje okolnih signala na istom wifi kanalu.

Antene ne mogu biti u kućištu (faradejev kavez) već vani da bi se uopće koristio tim adapterom.

 

Ako na mobitelima ima brzinu oko 800Mbps to znači da njegov ruter ima na 5GHz bar AC 1900Mbps.

dax-lax ned 4.6.2023 22:55

No pa jasno, antene moraju bit spojene.
Hoću samo reći da sam s intelovim wifi čipovima već nekoliko generacija najzadovoljniji, a i mjerenja su najkonzistentnija, bilo u stolnoj kištri, bilo u nuc-u, bilo u thinkpadu. Povadio sve atherose(qc), broadcome van

AF139 pon 5.6.2023 14:09

Inače nisam pobornik wifi adaptera u PC kućištu bilo to MBO , PCI-e , ili M2 jer se često gubici na koaksu i konektorima penju preko -3 dB (pogotovo na 5GHz) što znači gubitak pola snage signala u prijemu i predaji.

Wifi adapteri na kablu bilo to USB ili LAN nemaju tih gubitaka i antene neće biti "zakopane" između zida i računala već se mogu podići na bolju/višu poziciju za veći domet.