Mrežni hardver

Ruter radi na 15 stepeni vise nego sto bi trebalo

antifriz13 sri 25.12.2019 15:17

Imam HG8245H ruter. Opticki internet. I radi mi na 50* umesto na 34 kao kod 95% ljudi. 

Moje prvo pitanje je da li instalacija optickih kablova ima uticaj na temperaturu? Jer su mi prilikom razvoda kablova polomili na par mjesta kablove pa su posle spajali onom masinom sto spaja opticke kablove. E ako nisu profesionalno spojili na 0 odstupanja, a dozvoljeno je do 15 po jednom domacinstvu, da li bi npr ako su odstupanja 10 mogla biti veca temperatura zbog toga?

Imam komsinicu koja ima isti internet, isti ruter sve potpuno isto, njoj je na 34 stepena jos ga drzi na kucistu racunara.. A ja drzim pored monitora, na stolu ispod je sto nije nista mekano ili toplo da ga grije.. I kad ga uspravim da ima zraka ispod, nista se ne mjenja. 
A sa druge strane u istoj zgradi jos jedna komsinica ima ruter HG8245H5 koji je noviji i ima noviji firmware i interfejs, kod nje stoji na frizideru koji je hladan i kod nje temperatura 50 stepeni. Tako da mi nije jasno do cega je.. A kod ostalih ovako koga sam pitao i vidjao slike svima je 33-34 stepena. Ja sam ta 33-34 stepena imao kad sam upalio onaj od laptopa prenosivi cooler koji se stavlja ispod laptopa i na to sam stavio modem i posle nekog vremena spustila se na tih 33-34. E to meni nekako logicki znaci da ne radi cooler na modemu koji ga hladi.. Jer da je neka druga greska u seriji toj, ispravili bi kod ove druge komsinice koja ima noviju seriju tog rutera. 

antifriz13 sri 25.12.2019 15:27
Diablo86 kaže...

i zašto ti to smeta?

 Pa smeta jer nije u redu nesto a kad vec to placam svaki mjesec ocu da mi bude maximalno kvalitetno. A drugo, na huawei oficijalnu stranici pise working operating temperature od 0-40

Diablo86 sri 25.12.2019 15:31
antifriz13 kaže...
Diablo86 kaže...

i zašto ti to smeta?

 Pa smeta jer nije u redu nesto a kad vec to placam svaki mjesec ocu da mi bude maximalno kvalitetno. A drugo, na huawei oficijalnu stranici pise working operating temperature od 0-40

 Sve je u redu i nemoj izmišljati probleme gdje ih nema

fer-de-lance sri 25.12.2019 15:32

To ti nema veze, a pogotovo nije vezano uz ispravno splicanje optičkih niti.

Vruć je zato kaj aktivnije koristiš internet, da ne surfaš i ostaviš ga par sati na miru bio bi hladan.

A taj working temperature kaj piše na stranici je raspon temperatura prostorije u kojoj je dozvoljeno da radi, iznad 40 se ne bude mogao adekvatno hladiti pri maksimalnom opterećenju.

Nemaš se zašto brinuti, sve je ok 

 

antifriz13 sri 25.12.2019 15:35
fer-de-lance kaže...

To ti nema veze, a pogotovo nije vezano uz ispravno splicanje optičkih niti.

Vruć je zato kaj aktivnije koristiš internet, da ne surfaš i ostaviš ga par sati na miru bio bi hladan.

A taj working temperature kaj piše na stranici je raspon temperatura prostorije u kojoj je dozvoljeno da radi, iznad 40 se ne bude mogao adekvatno hladiti pri maksimalnom opterećenju.

Nemaš se zašto brinuti, sve je ok 

 

 Pa ne vjerujem. Ta komsinica ga na frizideru drzi i nema uopste komp, samo telefon koji koristi za messenger. Dok ova gore ima laptop, komp, telefone, prikacim se i ja da provjerim pa se ne podizne iznad 34. Pitao sam jednog clana foruma, koji ima isti modem kaze da mu nikad nije bilo iznad 34. Meni lici na ventilator ne radi jer se sa dodatnim ventilatorom ohladi bas na ovu temperaturu koja je kod svih ostalih. A i po noci ga ne koristim, pa ujutru kad ustanem, ista temp bude. 49-50.

I ima razlike, barem sto se procesora tice. Bila mi je losa pasta i procesor je radio od 45-50 stepeni kad se nista ne radi u igricama do 65 i tamo pise kao da je to normalno.. E kad sam promenio pastu i izduvo kompresorom, spustila se na 28 stepeni kad se nsita ne radi i osjetno brze na oko komp radi od tad iako pise da funkcionise u toj tempraturi. Znam ja da funkcionsie i do 80 stepeni, ali sto je manja temp vece performanse. To se osjeti na starijim procesorima i racunarima kad je hladniji, brzi procesori su dovoljno brzi pa ne osjetis. A posto je u ruteru uglavnom sve to slabije, tu bi bilo razlike neke ako nista, kvalitetniji ping ili manji loss na pojedinim igricama kao sto imam sad loss npr na cs 1.6 i pubg . Moguce zbog toga jer nesto nije u redu

fer-de-lance sri 25.12.2019 15:40

Nema ti on uopće nikakav ventilator, a ni nikakav hladnjak unutra, hladi ga samo strujanje zraka kroz njega.

Lako moguće da ti samo krivo očitava temperaturu, ali nema razloga za brigu, sve je to normalno.

Evo kak izgleda iznutra:

 

antifriz13 sri 25.12.2019 15:51
Diablo86 kaže...

Kakav odgovor želiš dobiti?

Kuciste mu je toplo na dodir, pogotov odozdo. Nije vruce, ali nije ni mlako, nego toplo. A da pogresno ocitava temp mislim  da ne bi bio ovoliko topao sa tih 34 stepena, nego bi bio najvise mlak ako ne i hladan na dodir.

 Pa i telefon evo imam Galaxy S9 kad ga pregrijes igricama pubg mobile dok igras i izadjes posle sat vremena, on zagrijan na 50-55 stepeni(a radna temperatura mu je do 70-80) i kad izadjes iz igrice pa ulazis u aplikacije, app drawer i slicno, animacije trzaju sitno dok se telefon ne ohladi na 32-33 stepena e tad nema tih trzaja animacija kroz sistem. Tako isto preko noci drzim telefon na polici koja je hladna, i ujutru kad ustanem telefon je hladan na dodir, ne puno ali hladan, ujutru radi ko lud dok se ne zagrije jer temperatura mu bude mozda 20stepeni. Ili ako ga stavim na klupicu kamenu na prozoru koja je sad hladna i on se kroz masku ohladi tako na 20-25 stepeni i kad ga uzmes leti. Nije samo S9, nego svaki moguci telefon koji sam imao do sada. A neko bi reko 33 i 20 stepeni je normalno cak i 40, da tu nema razlike. Ali ima i normalno da je ima i da ce je biti. To sto radi kod jednog na 70 temperaturi, a kod drugog na 40, uvek ce ovom prvo crci kojem radi na 70 bez obzira sto pise da mu je radna temperatura od 0-80-90 stepeni i nikad nece biti iste performanse na 70 i na 50 stepeni. Tako isto ni na 50 i 30 pogotov kad su u pitanju procesori iz telefona i rutera. 

fer-de-lance sri 25.12.2019 15:58

To ti se zove throttling, ali to ti se na routeru ne bude nikad dogodilo.

Taman da temperatura i je 50°C na njegovom senzoru, to je super temperatura, nemaš razloga za brigu, ionak većina čipova komotno radi i na 150°C na junctionu između samog čipa i njegova kućišta, a to je onda nekih 100-120°C na junctionu prema zraku, i to je i dalje super temperatura.

Tak da se nemaš zašto brinuti.

 

 

antifriz13 sri 25.12.2019 16:05
fer-de-lance kaže...

To ti se zove throttling, ali to ti se na routeru ne bude nikad dogodilo.

Taman da temperatura i je 50°C na njegovom senzoru, to je super temperatura, nemaš razloga za brigu, ionak većina čipova komotno radi i na 150°C na junctionu između samog čipa i njegova kućišta, a to je onda nekih 100-120°C na junctionu prema zraku, i to je i dalje super temperatura.

Tak da se nemaš zašto brinuti.

 

 

 Dobro. Ali opet mene zanima sto je ta razlika tolika. Jos nemaju ventilatora ni hladnjaka, pa da pomislis da je u pitanju ventilator.. ALi posto ga nema i vazduh hladi, onda je u elektronici neka greska. Mene sad to zanima. Nije to 3-4 stepena pa da kazes do sobne temperature ili postolja. Cak otvorim prozor zimi, bude hladno u sobi i nista se ne promjeni a i kad vruce u sobi opet isto. Jedino se mjanja kad stavim taj ventilator ispod. Tad ode na 34.. Ali sad nemam taj ventilator, smeto mi pa ga dao nekome. Nemoguce da bude ta razlika tolika, znaci da mu nesto fali jer i kad je nov dosao tolika je bila sto znaci da nije zaprljan. Mogu ja njega izduvat kompresorom mada nece pomoci nista jer nije ni kad je nov stigao, nije bila manja. 

Mada nasao sam negdje neki dan na jednom forumu neki ima isti ruter i njemu je ista temperatura kao u mene i ima nekih problema aaaaaaj ne sjecam se sad, jbg, zaboravio sam oko cega pa su mu ljudi pisali otkud mu tolika temp, da ne bi trebala da bude visa od 34 stepena..

fer-de-lance sri 25.12.2019 16:08

Ne znam, ja bih prvo pomislio ono kaj sam napisao, vjerovatno senzor krivo mjeri.

Ništa čudno, pa na matičnim pločama od kompjutera 80% i više senzora krivo mjeri temperaturu čipseta i sličnih stvari, a kamoli ne ovakvih gluposti poput rutera.

Tak da stvarno nemaš razloga za brigu, lako moguć da nije nikakav problem uopće, samo lažno očitanje.

 

antifriz13 sri 25.12.2019 16:14
fer-de-lance kaže...

Ne znam, ja bih prvo pomislio ono kaj sam napisao, vjerovatno senzor krivo mjeri.

Ništa čudno, pa na matičnim pločama od kompjutera 80% i više senzora krivo mjeri temperaturu čipseta i sličnih stvari, a kamoli ne ovakvih gluposti poput rutera.

Tak da stvarno nemaš razloga za brigu, lako moguć da nije nikakav problem uopće, samo lažno očitanje.

 

 Ja mislim da ima problema bas zbog toga sto je malo nestabilniji internet. Evo kako sam testirao.

Ovde mjerim sa istim podesavanjima svoj i od komsinice internet, koja zivi iznad mene. https://packetlosstest.com/

Uvek sa mojim internetom i kad ugasim wifi, imam veci loss nego kod nje kad se povezem preko wifi mreze i to sa nekim usb wifi karticom koja je toliko losa da uhvati samo 2 crtice wifi-a i obicni usb stick koji hvata wifi. I kad testiram i njenu i moju mrezu, jos ja svoju povezem lan kablom, na moju mrezu uvek bude veci loss npr 6% a kod nje 4% loss. Ali to kod nje sto pokazuje 4% verovatno bi bilo 0% loss ako bi spojio kablom, a ne ovako preko wifi i sa obicnim usb stikom. 

EDIT: Nije loss, pobrko sam, nema loss, ali ima kasnjenje paketa to je problem.. Uvek na mom preko lan kabla vece kasnjenje paketa, dok kod nje spojim se wifi-om i manje kasnjenje bude

fer-de-lance sri 25.12.2019 16:23

To ti nema apsolutno nikakve veze ni utjecaja na temperaturu, ne sekiraj se oko gluposti.

To ti praktički ispadne kao da imaš prosječnu brzinu 95 Mbps, umjesto 100 MBps, a u oba slučaja je opterećenje na router isto.

Evo, ja sam na mobilnoj mreži, router mi je Huawei, temperatura mu je prek 55°C  i packet loss mi je 0% prek wifija...

Po tvojoj logici bi već morao biti 99%, jer je wifi i onda bi se router trebao pregrijavati.

I kaj se toga tiče, puno više ti se bude zagrijao kad su uređaji na njega spojeni LAN kabelima nego wifijem, ali to uopće nema veze, na sve su to mislili dok su projektirali uređaj.

I dobro ti je kolega rekao, smanji paranoju ili budeš sam sebe stjerao na psihijatriju 

 

 

antifriz13 sri 25.12.2019 16:25
Kolacic kaže...

Trazi novi router taj definitivno ne radi kako treba. 

 Vidim. Ali nece da daju cak ni kad se ruter gasi, pali u toku dana, ili ako nestaje interneta opet oni ne daju sve dok ne crkcne totalno da se ne moze upaliti.. Ovako ako su povremeni problemi gasenje sam od sebe, ne mozes ti znati kad ce se ugasiti i da oni dodju da cekaju tu.. A pogotov ovaj late packet tek za to ne bi dali ili zbog temperature jer bi dosli i rekli da sve radi kako treba. Kod njih je test, izmjerena brzina na speedtestu ping, download i upload. A to sto je jitter, late packet veci u to se ili ne razumiju ili nece zbog toga da daju novi ali se naprave ludi u svakom slucaju i kazu da je sve u redu. Moras se ganjati pola godine.. Jedino kako hoce da daju drugi je da produzis ugovor na godinu ili dvije dana. Ili da im platis taj novi modem, a ako ubacis neki svoj i ako ti nestane nekad interneta, nece da ti pomognu jer moras sve ti troskove snositi popravke i linije i sve ako sta slucajno bude jer kazu da nisi koristio njihovu opremu.

Na ovom testu se pinguje neki udaljeni server. Preko mog lan kabla 1.3 late packes, Average Latenct 141.48ms...Average jitter 4.69ms.. Dok preko komsinicinog sa 2 crtice wifi..

Late packet 0.7, Latenct 125, jitter 3.63. TO sam testirao preko telefona evo da ne bude samo preko racunara i na telefonu mi bolje pokazuje na njenom internetu. A ona ima slabiji paket duplo od mog

Diablo86 sri 25.12.2019 16:27
fer-de-lance kaže...

To ti nema apsolutno nikakve veze ni utjecaja na temperaturu, ne sekiraj se oko gluposti.

To ti praktički ispadne kao da imaš prosječnu brzinu 95 Mbps, umjesto 100 MBps, a u oba slučaja je opterećenje na router isto.

Evo, ja sam na mobilnoj mreži, router mi je Huawei, temperatura mu je prek 55°C  i packet loss mi je 0% prek wifija...

Po tvojoj logici bi već morao biti 99%, jer je wifi i onda bi se router trebao pregrijavati.

I kaj se toga tiče, puno više ti se bude zagrijao kad su uređaji na njega spojeni LAN kabelima nego wifijem, ali to uopće nema veze, na sve su to mislili dok su projektirali uređaj.

I dobro ti je kolega rekao, smanji paranoju ili budeš sam sebe stjerao na psihijatriju 

 

 

 Ma pusti ga, vidiš da ima svoje teorije i nikakav odgovor ga ne zanima.

fer-de-lance sri 25.12.2019 16:30

E, vidiš, vidiš, mislim da si da dobrom tragu, i zapravo nije kolega uštekao lan kabel kod komšinice, nego je "uštekao lan kabel kod komšinice" i oboje nisu bili zadovoljni rezultatima.

Normalno, jasno je onda da mu neugodno direktno pitat, a mi nismo skužili metaforu...

Pa sad gleda kak poboljšat rezultate.

Uglavnom, kolega antifriz, rješenje je afrička šljiva 

 

antifriz13 sri 25.12.2019 16:34
miki_the_pirat kaže...

Nesto sve neke komšinice oko tebe... niđe komšije. Ili se spajaš samo kad oni rade?

 haha pa kakve su danas zene, to je normalno postalo kod nas u Republici Srpskoj "da se spajamo kad oni rade' , a tek za Srbiju da ne pricam. Tamo je to ko dobar dan.. Za vas gore u Hrvatskoj ne znam :D