Mrežni hardver

Preporuka router (adsl)

zvonac uto 22.10.2019 13:08

Pozdrav.. Imam Speedport W724 (vdsl) u bridgeu je, inače net vozim prek Asusa AC66U, ak se ne varam, više nema podrške za custom firmwarea od Merlina za taj model..

 

5Ghz signal na 66U nije bog zna kaj, a i softver se zna koji put zblesirat..

Gledam malo rutere i nabasao na AC68U taj je ipak jači od AC66U.

Uglavnom, prek rutera je spojen komp i dva smartfona a imam nekaj u planu i NAS nabavit i eventualno printer (wifi)..

 

Gledal sam cijene do 1500kn, al kopam po oglasnicima ak bih naleito na neki rabljeni (jedan mi otišao ispred nosa, AC68U za dobre novce, grr:D)

 

Ak imate vi neku preporuku koji ruter uzet? Prioritet je jačina (5Ghz) signala, stabilnost i soft.podrška. Po nekim kriterijima, tu mi je nekak Asus još i najbolji, samo sad gledam modele, a za 68U sam dost čuo pozitivnih stvari, tak da mi je trenutno on u fokusu.

AF139 uto 22.10.2019 16:23

Procjeni sam. ali najbolje kroz prepreke (zid) sa najmanje gubitaka ide redom :

- LAN kabal  , 0 dB gubitka , duplex veza i međusobno se ne smetaju.

- Powerline  , 0-2dB ovisno o udaljenosti , duplex veza i smetaju se ovisno o broju uređaja.

- 2,4GHz , - 25dB gubitaka , simplex veza , smetaju se međusobno ovisno o broju uređaja.

- 5,8Ghz , - 30 dB gubitaka , simplex veza , smetaju se međusobno ovisno o broju uređaja.

 

Najbolja rješenja za stambeni prostor su sa rutera LAN kablom u prostorije i na njega dual band AP-ovi svaki na svom kanalu.

Većina rutera može poslužiti kućne korisnike zajedno sa gostima ako se manje smetaju međusobno.

ps: Najbolje se spojiti LAN-om za TV, PC desktop, NAS i Printer, ionako se ne nose po kući u ruci kao smartfoni, tableti i laptopi...

     Snagom (mW ili dBm) wifi rutera se neće ništa rješiti kako treba jer osim predaje wifi ima i prijem.

zvonac uto 22.10.2019 18:25

Znam da je kabel najbolji, al mi to ne odgovara. Nego, ruter sam premjestio u prizemlje,  hodnik, a ja sam na katu, u sobi mi je komp, od rutera do kompa djele ga dva zida..

Stavio sam na 2.4Ghz, signal je full, dok je na 5Ghz slabiji.. 

 

zvonac pet 1.11.2019 21:20

Ljudovi pozdrav. Imam Speedport ruter u suradnji (bridge mode) sa Asusom AC66U, oću se spojit na 192.168.1.1 al me spaja na Speedport umjesto Asusa, ugasio-upalio Asus ruter opet isto, napravio hard reset, preflešao opet Asus (pošto sam restore radio).

Prek moba se mogu spojit na Asus ruter, al prek kompa nisam mogao, neg me šalje na speedport menu..
Prek moba uredno bio spojen na Asus ruter, a prek kompa nije htio, diskonetao se sa asusa (prek moba) i logirao se prek kompa i ok je bilo; da se razumijemo, sve ovo se događalo prije neg sam se spojio na asus ruter prek smartfona.

Nego, unazad par dana, primjetio da mi brzina (5-20Mbps) varira, torrenti isto, sporije stranice otvara i sl, nema konstante (30-32Mbps) kakva je prije bila, bar u pogledu brzine.

Sad nakon čačkanja, za sad zvjerski radi, nadam se da će i ostat tako..
Nego mene zanima, dal u mom slučaju, Asus pokazuje znakove poslušnosti u smislu da će prdnuti?

Jer ak se ovo bude događalo opet, nemam baš želju opet Asus flešat, resetirat i konfigurirati.

koji-lik čet 9.9.2021 09:44

da ne otvaram novu temu. Može li preporuka ADSL routera do 1000kn. Da ima dobar Wifi, Gbit LAN. Trenutno imam od optime TP link ali je preslab za moje potrebe. Imam na njega spojena 2 Access pointa. Koristio bih za stremanje unutar mreže, OMV, Plex... Naravno da je kompatibilan sa optima ADSLom da mogu izbaciti stari.

ihush čet 9.9.2021 12:38

-umjesto traženja s ADSLom, ako imaš potrebu staviš svoj router koji će imati fičere koje trebaš.. (ne modem, postojeći-operaterov i dalje radi svoj posao-liniju.. dok 'pravi' router radi ono što želiš-ostalo..).

+ kao post kaže, upitna je korist (vanjska brzina) ali imati barem internu gbe mrežu + ostalo je recimo zgodno kao i ostale moguće fičere ili opcije koje nemaju veze s brzinom, kao i pokrivenost-flexibilnost itd..

.. tad jednostavno vidiš po trgovinama što se nudi i u klasi od 300-500-više kn ćeš naći..