Mrežni hardver

Kućni NAS? Iskustva? Preporuke?

LaVitaeBella sub 12.1.2019 15:04

Bok,

 

nekako mi dosadilo prebacivat sa kompa na laptop, sa laptopa na TV , pa sa moba na ovo i ono... ..i sad kao jedino logično rješenje se nameće NAS disk... ili sam u krivu?

 

Kakva su iskustva? Spajanje? Zicno? bezicno?

 

Any help is more than welcome...

 

lp

 

Avensac ned 13.1.2019 13:16
jaZey kaže...

Kopristim isti, reparirani, evo vec petu godinu i sve klapa odlicno za nezahtjevnog korisnika, na njemu mi je slozen automatski backup sa lapa  i mobova, torrent server kao i plex za multimediju, za tu lovu "out of the box" nema boljeg

 

https://www.wd.com/en-ie/products/wd-recertified/my-cloud.html#RWDBCTL0020HWT-EESN

Možeš bez problema strimati filmove/serije u 1080p full hdu preko Plexa? Gdje se onda odvija transcoding, na tom NASu ili na uređaju na koji se strima (lap, mob, pc)?

 

Sad mi je problem jer je plex instaliran na pc-u (kao i hdd s filmovima) i onda da bi netko gledao išta (s laptopa, mobitela itd.), pc mora biti upaljen jer se na njem odvija transcoding..

jaZey ned 13.1.2019 14:41

Mislim da Klijent vrsi trancoding, na NASu je samo server ali nisam se nikada time zamarao posto mi sve ide glatko bez problema.

 

Samo da ti napomenem da treba malo petljat oko njega da se sve postavi posto sluzbeno WD ne podrzava aplikacije na NASu s jednim hardom al za instliranje ti treba 5 min pa nije problem.

 

Gle ja ti samo predlazem WD jer ja koristim, postoje puno kvalitetniji i napredniji NASovi ali ne kostaju 500 kn kao ovaj, sve je u kompromisu.

 

https://community.wd.com/t/wd-mycloud-gen2-enable-apps-install-tab-apps/177885/14

 

https://fox-exe.ru/WDMyCloud/WDMyCloud-Gen2/Apps/

 

Tu je tutorijal za plex i torrente pa vidi mozes/hoces se igrat s time

sudy_freak ned 13.1.2019 19:37

U istoj sam dilemi i problemu bio prije kojih dvije godie i onda sam tražio isto.
Naime, uzeo sam Synology DS-115 kojeg sam ranije upario s 1TB WD green HDD-om koji mi je u tom trenutku bio viška.

Nedavno sam apgrejdao na WD Red 2 TB i prezadovoljan sam kombinacijom.

Pruža sve ono što realnom korisniku treba, a Synology ima širok spektar proizvoda, od noob usera do super-advanced usera.
Za svakog po nešto.

Ako ti se uklapa u budžet, i ako si voljan izdvojiti za nešto što će ti biti dugogodišnje rješenje, vjeruj mi nećeš pogriješiti.

Izuzetno napredno sučelje, stabilno, puno mogućnosti, jednostavno za koristiti, ako želiš jednostavno, napredno ako želiš naprednije.

nine uto 12.2.2019 22:08
sudy_freak kaže...

a Synology ima širok spektar proizvoda, od noob usera do super-advanced usera..

 

Imam Synology DS212+, kupio za 110€ preko ebay-a na aukciji.

Sviđa mi se kaj je njihov DSM softver nakrcan feature-ima do bola.

U poslovnim okruženjima više koristim Buffalo i QNAP.

Jbac252 sri 13.2.2019 00:37

Bilo bi jako korisno kada bi korisnik ovdje znao sto znaci recertified:

 

WD recertified products may consist of customer return units and may be repaired. All products are tested and determined to meet WD’s stringent quality standards before they are sold as recertified. Please note that some recertified items may have marks, scratches, or other slight signs of wear.

All recertified products carry manufacturer’s limited warranty of 6 months.

display name ivo sri 13.2.2019 07:46

Evo moja neka zapažanja i iskustva sa WD My Cloud single drive 3TB:

 

+ ok, imam NAS, spojen je na mrežu LAN-om 1Gbit, mogu raditi manual backupe

+ mogu udaljeno pristupati NAS-u kroz browser ili kroz aplikacju na mobitelu

+ mogu raditi backupe mapa s mobitela ali ni to ne radi skroz automatski, iako je označeno, nego moram ući u aplikaciju i refreshati da krene sync

 

- dosta je basic, nema baš puno opcija

- očekivao sam nekakav software ili postavke za automatsku izradu backupa ali ne

- možeš dodavati user-e i oni imaju preko svog logina pristup disku kao i ti ali im ne možeš ograničiti koliko prostora koriste niti ti kao admin možeš ičim upravljati, znači njihove podatke ne vidiš, možeš samo obrisati tog user-a čime se brišu i njegovi podaci

- Plex me nije oduševio jer je dosta sporo sve, imam smart TV i share sa kompjutera radi kud i kamo brže

- da bi NAS disk vidio na računalu moram imati instaliranu aplikaciju WD Discovery, unutar nje mi se nude još neke aplikacije ali sve ponuđene osim Plexa se ili plaćaju dodatno ili nisu kompatibilne s tim NAS-om

- čuje se krckanje diska kada mu se pristupa

 

Znači najviše mi smeta izostanak mogućnosti automatskog backupa s računala na NAS, smatram da su morali imati nekakvo besplatno riješenje za to uz takve uređaje.

wifi sri 13.2.2019 08:11

Iako je gotovi NAS najjednostavnija solucija, radi fleksibilnosti, ako je dovoljan samo 1 disk, moze se ic na NUC s max. od 2tb 2.5" diskom 9.5mm debljine.
Sa softverske strane doslovce mozes imat sve i svasta: Xpenology, freenas, nas4free, linux distro, w10ent ili pro, w2016/2019server pa biras sto ti pase.
Cijenom jedan nuc6cayh ide od 1000kn+ram+disk, a za malo potentnije stvari uzmes bar nuc8i3beh pa mozes imat dva drivea (m.2 + sata) s tim da u tom slucaju mozes radit transkodiranje on the fly...

kostolomac čet 14.2.2019 15:32

Može preporuka koja dva diska da ubacim u NAS Synology, bar da su po 1 ili 2TB. Planiram  uzeti jedan vani , a jedan kod nas, da smanjim mogućnost ''rikavanja''' u isto vrijeme.

Možda čak niti da budu od istog proizvođača. Ali u principu ciljam na WD.

 

Svaki savjet je dobrodošao

 

 

Dilema riješena

 

 

 

BlackMoon čet 14.2.2019 16:35

Da, upravo to koristim kao mrežni disk na Speedport ruteru. Radi stabilno i može donekle zamijeniti NAS. Jedino mu brzina baš nije vrlina. Zanima me da li bi se moglo preko usb huba spojiti dva diska i bi li prepoznao oba?

display name ivo čet 8.8.2019 09:55

Gledam si kućni NAS i lomim se oko Synology DS-218+ i QNAP TS-253Be-2G. To mi je nekako maximalno koliko bih dao ali me frka da ću se zeznuti kao prvi puta sa WD My Cloud Home koji mi nije ispunio očekivanja. Krenuo sam od Synology-a i bio siguran da je to to, ali sam poslije otkrio QNAP koji me sve više privlači. Primarna namjena bi bila izrada backupa nekoliko računala i mobitela, poželjno da je DLNA upotrebljiv, isto tako PLEX kada bi radio bolje nego na WD-u bih bio zadovoljan... vidim da imaju oba brdo mogućnosti s kojima se lagano upoznajem i o čemu bi volio više naučiti pa zato i razmišljam o kupnji.

 

Neki savjet?

display name ivo čet 8.8.2019 10:32
Stric_Jura kaže...

Uvijek su mi Synologyji bolje radili od QNAPa....

 

moj glas ide Synologyju uvijek...

 Ja sam prvo stekao dojam da je Synology "najbolji" ali što više proučavam neke stvari su više na strani QNAP-a. Software je bolji kod Synlogy-a, opisuje ga se kao: "podesi i zaboravi na to" tip, jednostavniji i više za mac i os korisnike. Dok je kod QNAP-a prednost hardware koji nudi više: u startu jači, nadogradiv (više RAM memorije podržava, pci slot za kasniju ugradnju M.2 SSD-a za cache ili 10Gb mrežne kartice), više izlaza (npr. osim mrežnog moguće je i spajanje preko HDMI-a na recimo TV), neki review-i navode da su QNAP-i osjetno brži kod pristupa podacima na NAS-u. Što se software-a tiče, s oba se tek upoznajem, postoje live demo stranice gdje se mogu oba testirati. Proučavanje se nastavlja, ali zanimaju me iskustva ljudi koji koriste... da mi možda ukažu na neke prednosti i nedostatke koje nisam još uočio.

display name ivo čet 8.8.2019 10:50
Jura iz druge galaksije kaže...
display name ivo kaže...

 

Neki savjet?

 Uzmi Synology DS718+. Najbolji za te novce, a ima sve što ti treba. Kasnije ga uvijek možeš nadograditi sa DX517. Imam ih oboje i moja preporuka.

 DS718+ sam isto gledao uz predpostavku da ga nađem po cijeni koja mi se uklapa u budžet. Jači procesor i 2 LAN porta iako nisam još proučio koji bi bio benefit tog dodatnog LAN porta.

 

edit: (našao: https://www.youtube.com/watch?v=69FkZYG4qUc)

ivicask čet 8.8.2019 12:53
display name ivo kaže...
Jura iz druge galaksije kaže...
display name ivo kaže...

 

Neki savjet?

 Uzmi Synology DS718+. Najbolji za te novce, a ima sve što ti treba. Kasnije ga uvijek možeš nadograditi sa DX517. Imam ih oboje i moja preporuka.

 DS718+ sam isto gledao uz predpostavku da ga nađem po cijeni koja mi se uklapa u budžet. Jači procesor i 2 LAN porta iako nisam još proučio koji bi bio benefit tog dodatnog LAN porta.

 

edit: (našao: https://www.youtube.com/watch?v=69FkZYG4qUc)

 Neznam za Synology jel isključivo radim sa Qnap i za njega ti mogu reći sve što te zanima.2 porta služe inače za failover i load balancing, s time da ako želiš brzine veće od 1GB/s morao bi inače imat switch sa port trunking, dok recimo QNAP podržava Multipath SMB(treba jednu liniju ubaciti u samba config), zaštekaš obadve(ili više) mreže u obični bilo koji switch i bez ikakvih dodatnih postavki imaš full brzinu od 2GB/s prema više uređaja, ili jednim uređajem ako u njega isto staviš 2x lan kartice.

display name ivo pet 9.8.2019 06:46

Pa evo recimo kod oba me brine hoću li biti zadovoljan performansama. Opcije su mi: nešto za oko 3000kn (samo NAS) ali da to radi kako treba, ili ništa (imam već WD My Cloud, nije da mi treba još jedan da nisam zadovoljan). S tim da kod QNAP-a postoji mogućnost nadogradnje. Vjerojatno bi gledao u budućnosti da nadogradim sa SSD-om za cache (i to me zanima koliko koristi od toga) i iskoristio bih ta 2 lan porta za veće brzine.

 

Primarno ciljam da automatizirane backupe lokalnih diskova na svom računalu, laptopu i mobitelima, mogućnost pristupa podacima udaljeno a ne samo u lokalnoj mreži, i DLNA i Plex da rade ok. To bi i jedan i drugi trebali moći. Početnik sam pa ću napredne mogućnosti tek s vremenom otkrivati ali bih volio čuti komentare tipa: ja koristim taj i taj NAS i super mi je kod njega to i to...

 

Zanima me i koliki utjecaj na brzinu ima odabir diskova za NAS?

lomba100 pet 9.8.2019 07:25

Uradi-sam rješenje naravno nudi najviše mogućnosti. I izbora softvera/hardvera i mogućnosti nadogradnje.

Samo je pitanje tvojih trenutnih/budućih želja i potreba.

 

Za DIY ja zagovaram Unraid (naravno, jer ga koristim :) ), ali imaš naravno više jeftinih/besplatnih rješenja.

 

Moj NAS

display name ivo pet 9.8.2019 07:53
lomba100 kaže...

Uradi-sam rješenje naravno nudi najviše mogućnosti. I izbora softvera/hardvera i mogućnosti nadogradnje.

Samo je pitanje tvojih trenutnih/budućih želja i potreba.

 

Za DIY ja zagovaram Unraid (naravno, jer ga koristim :) ), ali imaš naravno više jeftinih/besplatnih rješenja.

 

Moj NAS

 Super stvar ali ne nešto na što u ovom trenutku ciljam. Želio bih gotovo rješenje jednog od ta 2 proizvođača da vidim kako su oni to složili i što sve nudi. Treba mi u istraživačke svrhe ali s obzirom da se neću susresti s tim negdje drugdje da isprobam detaljno moram baš kupiti pa kad već kupujem da imam i neke koristi.

spiderhr pet 9.8.2019 08:23
display name ivo kaže...
lomba100 kaže...

Uradi-sam rješenje naravno nudi najviše mogućnosti. I izbora softvera/hardvera i mogućnosti nadogradnje.

Samo je pitanje tvojih trenutnih/budućih želja i potreba.

 

Za DIY ja zagovaram Unraid (naravno, jer ga koristim :) ), ali imaš naravno više jeftinih/besplatnih rješenja.

 

Moj NAS

 Super stvar ali ne nešto na što u ovom trenutku ciljam. Želio bih gotovo rješenje jednog od ta 2 proizvođača da vidim kako su oni to složili i što sve nudi. Treba mi u istraživačke svrhe ali s obzirom da se neću susresti s tim negdje drugdje da isprobam detaljno moram baš kupiti pa kad već kupujem da imam i neke koristi.

 

Onda instaliraj xpenology to ti je ustvari synology samo kaj radi na pc. Provaj i OMV (OpenMediaVault). Sve to možeš u Virtualboxu vrtiti.

macpala pet 9.8.2019 19:59
display name ivo kaže...

Gledam si kućni NAS i lomim se oko Synology DS-218+ i QNAP TS-253Be-2G. To mi je nekako maximalno koliko bih dao ali me frka da ću se zeznuti kao prvi puta sa WD My Cloud Home koji mi nije ispunio očekivanja. Krenuo sam od Synology-a i bio siguran da je to to, ali sam poslije otkrio QNAP koji me sve više privlači. Primarna namjena bi bila izrada backupa nekoliko računala i mobitela, poželjno da je DLNA upotrebljiv, isto tako PLEX kada bi radio bolje nego na WD-u bih bio zadovoljan... vidim da imaju oba brdo mogućnosti s kojima se lagano upoznajem i o čemu bi volio više naučiti pa zato i razmišljam o kupnji.

 

Neki savjet?

 

Zanima se s čim točno na WD My Cloudu nisi bio zadovoljan? Gledam neki WD Recertifed 4 GB, za nekih cca stotinjak eura ih bude pa me baš zanima kakvo ti je iskustvo. Nisam neki prezahtjevni korisnik, da radi cast glazbe i backup dva računala i moba i ja zadovoljan...

display name ivo sub 10.8.2019 10:32
macpala kaže...

Zanima se s čim točno na WD My Cloudu nisi bio zadovoljan? Gledam neki WD Recertifed 4 GB, za nekih cca stotinjak eura ih bude pa me baš zanima kakvo ti je iskustvo. Nisam neki prezahtjevni korisnik, da radi cast glazbe i backup dva računala i moba i ja zadovoljan...

Već sam pisao u ovoj temi par postova ranije ali u principu ne sviđa mi se dosta toga. Prvo i osnovno, ja imam WD My Cloud Home (slika u privitku) a on je zamišljen za ljude koji se ne kuže i doslovno ga samo trebaš uključiti u struju, mrežnim kabelom u router i upaliti, kreirati račun i instalirati aplikaciju na odgovarajući uređaj (računalo, mobitel, tablet...) i prijaviti se imaš pristup disku. S pokrenutom aplikacijom u Windowsima možeš mapirati disk, a na mobitelu imaš opciju automatske izrade backupa slika iz galerije na WD My Cloud Home. Ali..

 

Za backupe nemaš nikakav pripadajući software koji bi automatizirao backupe kao što bi čovjek očekivao na NAS-u, možeš samo ručno kopirati podatke. Aplikacija na mobitelu isto ne sinkronizira automatski nego moraš ući u aplikaciju i refreshati da bi krenula sinkronizacija. Ti kao admin imaš mogućnost pozvati nekoga da se koristi istim NAS-om, dobije poveznicu na mail preko koje se registrira i isto ima pristup disku kao i ti ali niti ti vidiš njegove podatke niti on tvoje, niti možeš odrediti koliko će prostora koristiti, možeš samo obrisati usera-a pri čemu se brišu svi njegovi podaci.

 

Ima podršku za Plex, znači koristiš ga kao Plex server gdje su ti pohranjeni glazba i slike, ali opet, nemaš mogućnost kreiranja novih mapa i sortiranja po njima jer su ti mape predefinirane i imaš samo: filmovi, serije, ostalo...

 

U suštini ja sam se zeznio jer sam htio nešto drugo i nisam dovoljno proučio koje su mogućnosti uređaja, za početnika je to sve super ali ja sam želio nešto više.

 

Ako te još šta zanima pitaj.

 

PS: prodat ću ga kada uzmem nešto drugo.

spiderhr sub 10.8.2019 14:45
display name ivo kaže...
macpala kaže...

Zanima se s čim točno na WD My Cloudu nisi bio zadovoljan? Gledam neki WD Recertifed 4 GB, za nekih cca stotinjak eura ih bude pa me baš zanima kakvo ti je iskustvo. Nisam neki prezahtjevni korisnik, da radi cast glazbe i backup dva računala i moba i ja zadovoljan...

Već sam pisao u ovoj temi par postova ranije ali u principu ne sviđa mi se dosta toga. Prvo i osnovno, ja imam WD My Cloud Home (slika u privitku) a on je zamišljen za ljude koji se ne kuže i doslovno ga samo trebaš uključiti u struju, mrežnim kabelom u router i upaliti, kreirati račun i instalirati aplikaciju na odgovarajući uređaj (računalo, mobitel, tablet...) i prijaviti se imaš pristup disku. S pokrenutom aplikacijom u Windowsima možeš mapirati disk, a na mobitelu imaš opciju automatske izrade backupa slika iz galerije na WD My Cloud Home. Ali..

 

Za backupe nemaš nikakav pripadajući software koji bi automatizirao backupe kao što bi čovjek očekivao na NAS-u, možeš samo ručno kopirati podatke. Aplikacija na mobitelu isto ne sinkronizira automatski nego moraš ući u aplikaciju i refreshati da bi krenula sinkronizacija. Ti kao admin imaš mogućnost pozvati nekoga da se koristi istim NAS-om, dobije poveznicu na mail preko koje se registrira i isto ima pristup disku kao i ti ali niti ti vidiš njegove podatke niti on tvoje, niti možeš odrediti koliko će prostora koristiti, možeš samo obrisati usera-a pri čemu se brišu svi njegovi podaci.

 

Ima podršku za Plex, znači koristiš ga kao Plex server gdje su ti pohranjeni glazba i slike, ali opet, nemaš mogućnost kreiranja novih mapa i sortiranja po njima jer su ti mape predefinirane i imaš samo: filmovi, serije, ostalo...

 

U suštini ja sam se zeznio jer sam htio nešto drugo i nisam dovoljno proučio koje su mogućnosti uređaja, za početnika je to sve super ali ja sam želio nešto više.

 

Ako te još šta zanima pitaj.

 

PS: prodat ću ga kada uzmem nešto drugo.

 

Kako ovo misliš? Backupirati NAS ili s kompa na nas? Pa za to imaju drugi alati, npr. Cobian Backup ili Veem.

Jura iz druge galaksije sub 10.8.2019 17:55
display name ivo kaže...

 DS718+ sam isto gledao uz predpostavku da ga nađem po cijeni koja mi se uklapa u budžet. Jači procesor i 2 LAN porta iako nisam još proučio koji bi bio benefit tog dodatnog LAN porta.

 

edit: (našao: https://www.youtube.com/watch?v=69FkZYG4qUc)

 Uzmi ga i nećeš požaliti. Jes' malo skuplji, ali to vidim kao ulaganje u budućnost. Jedina mana koju, po meni, ima je nepodržavanje ZFS datotečnog sustava, najboljeg za RAID polja diskova. Možeš birati između BTRFS i EXT4 kod prvog pokretanja. Ja sam odabrao BTRFS zbog dosta stvari što je preuzeo iz ZFSa.

Antonic sub 10.8.2019 18:05

Ja imam Synology DS216+II vec par godina i svakako super zadovoljan. NAS je dosta sirok pojam pa prije kupovanja prvo vidi za sta ces ga koristit i za sta ces ga mozda koristit (ostavit si nekakav spare capacity / functionality za buducnost).

 

Ja ga koristin za posal plus za storage multimedije pa mi je ovo idealno. 2x3TB WD Red i ovaj synology. Kompletan backup podataka, streamam multimediju na Kodi na media playeru i jos neke funkcije kao photo server, mail server itd..

 

 

display name ivo sub 10.8.2019 22:23
spiderhr kaže...

Kako ovo misliš? Backupirati NAS ili s kompa na nas? Pa za to imaju drugi alati, npr. Cobian Backup ili Veem.

 S kompa na NAS. Veem koristim jer je free za jedan job, za Cobian nisam čuo, googlat ću malo. Uglavnom, ne mogu ni to kako treba jer Veem mapirani disk tog NAS-a ne vidi, ne ono što je pod mojim user accountom, mogu backupirati samo u public folder NAS-a kojemu pristup imaju svi uređaji u mreži. Tako da nije baš idealno ali s obzirom da je kućna mreža ok je.

 

Jura iz druge galaksije kaže...

 Uzmi ga i nećeš požaliti. Jes' malo skuplji, ali to vidim kao ulaganje u budućnost. Jedina mana koju, po meni, ima je nepodržavanje ZFS datotečnog sustava, najboljeg za RAID polja diskova. Možeš birati između BTRFS i EXT4 kod prvog pokretanja. Ja sam odabrao BTRFS zbog dosta stvari što je preuzeo iz ZFSa.

Trenutno mi DS718+ jest prvi odabir od svih kombinacija o kojima sam razmišljao. Još tražim gdje ga najpovoljnije uzeti.

 

BTW: kakva je podrška za Synology kod nas? Kao najveća zamjerka gotovih NAS rješenja navodi se nemogućnost samostalnog popravka jer su dijelovi specifični... Svakako bi s vremena na vrijeme radio i backup NAS-a na eksterni disk. Kako to izgleda s onim jednim klikom? Sam mu zadam što da backupira na eksterni ili?