Mrežni hardver

Čemu služi bridge mod u ruteru

Old Iggy čet 29.8.2019 17:21
zvir12 kaže...

Bridge je u biti 2 portni switch, pa mi nije jasno kako se neki uređaj na lokalnoj mreži može povezati na internet ako se ruter postavi u bridge mod. Koja je svrha bridge moda u ruteru.

 

Hvala.

Bridge nijedvoportni switch.

Direktno se uređaj ne može povezati, jako pojednostavljeno svrha bridge moda je da iza njega a ispred opreme staviš svoj uređaj koji će se brinuti o ostalom.

Ajar čet 29.8.2019 17:29

za spajanje nekolicine (802.3 žično, 4 uobičajeno, + 802.11 wi-fi) računala/uređaja (na pr. pisač) istodobno na net/u mrežu uz nebitno usporavanje svakog od njih posebno. bridge je bypass za router mode. router je zapravo zbirni (i netočan) naziv za mnogo uređaja u jednom. no nebitno. ISP ti sad bridge daje kao default a nekad (prije flat-a) si morao lijepo zamoliti i pravdati se bagri. 

zvir12 čet 29.8.2019 17:32
Old Iggy kaže...

Bridge nijedvoportni switch.

Direktno se uređaj ne može povezati, jako pojednostavljeno svrha bridge moda je da iza njega a ispred opreme staviš svoj uređaj koji će se brinuti o ostalom.

 A u čemu je razlika između bridga i switcha.

 

Old Iggy čet 29.8.2019 17:37
zvir12 kaže...
Old Iggy kaže...

Bridge nijedvoportni switch.

Direktno se uređaj ne može povezati, jako pojednostavljeno svrha bridge moda je da iza njega a ispred opreme staviš svoj uređaj koji će se brinuti o ostalom.

 A u čemu je razlika između bridga i switcha.

 

 Bridge spaja mreže, switch uređaje u istoj mreži.

zvir12 čet 29.8.2019 17:45
Old Iggy kaže...
zvir12 kaže...
Old Iggy kaže...

Bridge nijedvoportni switch.

Direktno se uređaj ne može povezati, jako pojednostavljeno svrha bridge moda je da iza njega a ispred opreme staviš svoj uređaj koji će se brinuti o ostalom.

 A u čemu je razlika između bridga i switcha.

 

 Bridge spaja mreže, switch uređaje u istoj mreži.

  Hvala

Old Iggy čet 29.8.2019 18:01
zvir12 kaže...

 

 

Malo sam dosadan, (možda i puno), ali ako bridge spaja različite mreže, čemu onda služi ruter.

Usmjeravanju konekcija između mreža. Zato s bridgeom trebaš i router.

Opet jako pojednostavljeno, računalo ne zna kako bi poslalo paket serveru na internetu, server koji mu vraća paket ne zna kako bi ga vratio. Tome služi router.

 

zvir12 čet 29.8.2019 18:14
Old Iggy kaže...

 

 

Usmjeravanju konekcija između mreža. Zato s bridgeom trebaš i router.

Opet jako pojednostavljeno, računalo ne zna kako bi poslalo paket serveru na internetu, server koji mu vraća paket ne zna kako bi ga vratio. Tome služi router.

 

 Kad se ovako lipo dopisujemo, ako ti još nisam spalio živce, voli bih da mi odgovoriš koliko mreža se može spojiti pomoću bridgea.

Old Iggy čet 29.8.2019 18:17
zvir12 kaže...
Old Iggy kaže...

 

 

Usmjeravanju konekcija između mreža. Zato s bridgeom trebaš i router.

Opet jako pojednostavljeno, računalo ne zna kako bi poslalo paket serveru na internetu, server koji mu vraća paket ne zna kako bi ga vratio. Tome služi router.

 

 Kad se ovako lipo dopisujemo, ako ti još nisam spalio živce, voli bih da mi odgovoriš koliko mreža se može spojiti pomoću bridgea.

Može se spojiti više mreža (multiport bridge), samo bridge je dosta "zastario" termin, to je bilo aktualno prije... pa recimo 20-ak godina.

Bez brige, nikakve živce ne spaljuješ.

zvir12 čet 29.8.2019 18:28
Old Iggy kaže...
zvir12 kaže...
Old Iggy kaže...

 

 

 

Može se spojiti više mreža (multiport bridge), samo bridge je dosta "zastario" termin, to je bilo aktualno prije... pa recimo 20-ak godina.

Bez brige, nikakve živce ne spaljuješ.

 Puno hvala, neću te više pilati, jer bih ti stvarno otišao na živce, imam još dosta pitanja, ali to može pričekati i neki drugi dan.

zvir12 pet 30.8.2019 16:28

 

 

 

Može se spojiti više mreža (multiport bridge), samo bridge je dosta "zastario" termin, to je bilo aktualno prije... pa recimo 20-ak godina.

Bez brige, nikakve živce ne spaljuješ.

 

 Evo mene ponovo, malo sam surfao internetom i stavit ću samo jedan link, a ima ih zbilja puno o razlici između bridgea i switcha http://www.fiberopticshare.com/bridge-vs-switch-whats-the-difference.html

 Evo još bolji link, dovoljno je pročitati zaključak https://techdifferences.com/difference-between-bridge-and-switch.html#ComparisonChart

Barracuda727 ned 30.5.2021 13:14

Trebao bih pomoc,uzeo od Tcoma max2 paket tj VDSL i download mi je nekih 60 Mbps na kompu, i to preko wifi jer imam neku asusovu wireless karticu u PC-u, e sad prije nekoliko dana sam kupio PS5 koji ima problem sa nalazenjem 5 Ghz mreze malo radi malo ne i to na modemu od tcoma, radi mi jedino na 2.4 Ghz i to onako prosjecno i to se spaja na Wifi 5,znaci PS5 bi spajao samo preko wirelessa, jer ne zelim kablove i sl., samo zelim da ima  dobar wifi,modem od tcoma ne podrzava wifi 6 pa sam mislio da kupim dodatni router od asusa recimo koji ima Wifi 6.

 

E sad pitanje, trebam ih spojiti u bridge mode, znaci laickim rijecnikom staviti jedan do drugoga i spojiti ih lan kablom, pri cemu od t coma sluzi samo za primanje signala koji bi se slao u novi asus router koji bi dalje po kuci rasprsivao wifi....da li je to ispravno

 

2 pitanje da li moram zvat njihovu sluzbu da mi stave to u bridge ili novi router od asusa to sam sve napravi cim se spoji na tcomovim modem, neznam da li sam jasan, inace imam jako los signal po kuci opcenito sto se tice wifi, a imam i mobitel koji ima wifi 6 a nemogu ga uopce korisiti na wifi 6 samo 5 koji je katastrofa od tcoma,tako da kupovina dodatnog routera sa wifi 6 bi rijesila taj problem nadam se, samo me zanima tocno to spajanje,hvala,laik sam u tome.....

ihush ned 30.5.2021 15:42

pogrešno.. tj možeš od opreatera tražiti da prebaci u brigge mod modem tj tad je kutija samo linija, nije router-firewall-ostalo tj to ostalo tad radi tvoj router.

-ne moraš tj ovisi što želiš raditi i koliku kontrolu imaš-želiš (ovisno o različitim postavkama operatera-centrale i uređaja-firmwarea-mogućnosti ili osakaćenosti od strane operatera koji je šef-admin s pristupom s druge strane dok je juzer samo juzer...). Spojiš router na wan port, radi.. tj ovisi samo o subnetu-automatici/defaultima koje taj par routera ima, npr tcom je defautlno na 192.168.1.1 .. to je default za većinu na tržištu-kupljenih.. a dva routera u istoj mreži=problem, tj jedna mreža, jedan šef.. dva šefa moraju biti u dvije mreže-subneta itd.. (a tad može i bridge, tj spajanje mreža, no taj most nije onaj vanjski-centrala-nat.. tj par postova gore i usporedba sa switchem je 'smiješna' npr svaka kutijica kao modem-router ima i switch recimo 4-portni 100 ili 1000mbps za lan, (kao što imaju i ostale mogućnosti npr wlan, fileshare+mediashare+printshare na npr usbu itd..)

ruta je put, skretnica (kao pruga za vlak) jednostavno pravilo-rulovi, što s koje adrese-porta ide ili ne ide s jedne strane na odgovarajući ip-port na drugoj strani, kao nekadkašnje ručne tel.centrale s operaterima koji žicama spajaju liniju, ali ne ručno nego soft-automatika+rul i to je recimo port-fwd.. kad recimo trebaš otvoriti neki server prema wan-u što defaultno firewall blokira .. + može blokirati operater-centrala i tad ne možeš ništa dok to ne promijene-otvore ili isključe ..

 

ovisi što trebaš, što želiš i što sve tvoja oprema nudi u opcijama, kao i to jesi li pravi admin dok operater može resetirati-izmijeniti bilo što u njihovoj opremi ..

-za lan ne trebaš ništa posebno, tj sve možeš prosječnim routerom (pa i modemom operatera, osim što neki možda nemaju poneku opciju npr rezervacijau ip adresa i sl.). Spojiš router, na wan port, ako ima odgovarajuću automatiku (soft-level) detektirat će koliziju i promijeniti u rezervni default npr 192.168.0.1 .. no nema potrebe nagađati nego RTFM-piše.

-neovisno o tome što automatika može, ručno-pravilo, spojiš prvo router na pc, pogledaš ip-subnet (treći broj, prva dva se podrazumijevaju 192.168..) i ako je to jednako kao operaterov, promijeniš u recimo 2.1 .. ili kako želiš, iskon je na 5.1 amis na 1.254, bnet-coax na 0.1 itd.. recimo da je 'najsigurniji' ćoravi default 2.1 .. ali onaj tko to podešava mora znati što ima, koja mreža itd. (a to vidiš sad tj kad si spojen na tcomovu opremu direktno .. ili wlanom).

 

-može se i u istom subnetu, ako se podjele rangovi npr do 100 i dalje .. ili se na jednom isključi dhcp server ali tad imaš glupi uređaj + može biti ovisno-povezano s npr wlanom itd. tj često je zgodno ili poželjno imati oboje no na kraju ovisi što sve želiš od mreže a to počinje time da moraš znati osnove tj moraš znati što ćeš u trgovini tražiti, koji router, koje specifikacije.. npr zanima te samo 5g-lte ili samo wlan ili samo gbe-lan ili neki deseti fičer ili više toga u paketu, npr mikrotikovi routeri s otvorenim soft koji ovisno o klasi mogu sve što može prava mreža, sigurnost, konfiguracija portova kao dmz-fwd ili balancing.. no tad to plaćaš koju nulu više od obične opreme. Tj to moraš znati, jer kupuješ a ako ne znaš tad možda kupiš pogrešno ili platiš nepotrebno dok svaki ima online specifikacije-mogućnosti ili rtfm pa možeš provjeriti podržava li neki fičer .. + pogotovo da trebaš neki poslovni vpn i sl. tad se često kupuje par-identično jer često je takav par u nekoj prednosti (interesi proizvođača, jednako kao nekad vhs-video i tv.. i ostali uređaji.. kompatibilno je sve ali su ovi 'kompatibilniji' pa recimo wlan možda radi brže unutar istog brenda koristeći neki interni fičer..).

 

-kad podesiš router, tad spojiš modem, lan1-4 koji je slobodan na wan-port routera i nakon nešto sekundi imaš internet..

-defaultno, interno lan na svima je otvoren, nije firewallan, internet-wlan blokiran tj ako želiš neki port-ip otvoriti, moraš ga otvoriti.. iz routerove mreže možeš u modemovu, iz modemove ne u routerovu dok to ne omogućiš.. tj jednako kao kad gledaš modem i internet što je otvoreno-zatvoreno za npr vpn ili bilo koji servis ako ga otvaraš prema wanu.

 

-za poslovne svrhe, tj kad je potrebna apsolutna kontrola, traži se isključivanje svega, modem je tad samo modem-linija, .. za većinu to ne treba + ostali fičeri kao iptv i tel mogu ovisiti o tome.

Barracuda727 ned 30.5.2021 16:06

Hvala puno na opsirnom odgovoru, ali ja nisam nista shvatio, samo nesto ali ne i sve.....jako mi je zao laik sam teski u tome,

 

Probat cu jos jednom obasnit znaci kaj mi treba sve, samo to nista vise, samo da je max pokrivenost po kuci od 100m2 i to preko wifi 6, jer trenutno je za jednu stvar pokrivensot od tcoma njihov router neki speed.... nesto, ok je ali tesko sranje od opreme i ne zele ju zamjeniti za bolju jer su rekli da nema potrebe jer oni vide u sistemu da prema meni max propusnost od 60 Mbps koju ja nemogu dobiti nikako.....jbg

 

meni treba samo da stavim dodatni router kraj Tcomovog recimo ovaj od  Xiaomi Mi AIoT AX3600 Wi-Fi 6, i njih spojim obicnim 15 cm lan utp kablom cat 6 recimo,lan kabel u  tcom u port 1, xiaomi u port 1 ili 2 recimo neznam dal ima veze, i to je sve kaj mi treba, i da preko Xiaomia imam wifi po cijeloj kuci, da preko xiaomia mogus spojiti PS5 na 5Ghz a ne na 2.4 Ghz, da mogu spojit TV Samsung preko wifia u sobu ali na max e sad tv im wifi 5 pa neznam valjda uzima najvecu dostupnu brzinu, i da mogu koristiti mobitel na wifi 6 kad surfam , to je sve kaj mi treba, nis vise, da li bi taj router od xiaomia sam podesio postavke cim ga bi spojio ili trebam jos zvat korisnicku sluzbu da prebace njihov router u bridge ili sta, auu ovo je komplicirano neznam da li sam dobro sve napisao,link od routera sto bih kupio

 

https://www.svijet-medija.hr/art/router-xiaomi-mi-aiot-ax3600-wi-fi-6/101615

ihush ned 30.5.2021 16:43

-prvo, čitaj polako, već ti piše.. čitaj s razumijevanjem.

npr koji router ćeš kupiti je sporedno... xiaomi.. tj važne su njegove teh.spec tj koji port(ove) ima, npr WAN .. i što njegov soft-firmware nudi od tebi potrebnih opcija.

-želiš wlan-.. ima svaki, a brzina je osim teh.spec-mogućnosit ovisna i o ostalim stvarima kao konstelaciji planeta-sreći.. tj smetnje, pa će osoba y ima ti jednu brzinu-smetnje, osoba x drugu.. to je tako, teoretski isto ali je svaka kuća-objekt za sebe, npr koliko imaš susjeda u zgradi i time oprerećene wlan kanale-smetnje, koliko debele zidove, lošu izolaciju pa do tog da ti je sve super ili neispravno.

 

kuća od 100m2 .. wlan može parsto m bez problema, kad nema smetnji, dok možda na par metara ne radi ili smetnje, pad brzine, prekidi itd.

 

ako ti se kaže, spojiš lan kablom, modem port (1-4 koji je slobodan) na wan port kupljenog routera.. to je to, nema nejasnoća, jasno? Ako taj xiaomi nema wan port, tad nema.. a tad ne služi tome ili vidiš što mu se u opcijama nudi pa možda lan port može biti po potrebi wan ili lan ili dmz ili nešto deseto.. a to piše u specifikacijama i manualu pa google u ruke i čitaš za model koji namjeravaš kupiti (jer se meni ne da provjeravati što taj xiomi ima, npr većina ih je s 1-2 lan porta.. dok ostali većinom imaju 4 porta.. ako je više namjenjen upotrebi kao AP tad neke fičere routera možda ima, možda nema.. i zato čitaš, ne zato jer ja nešto kažem tj moguće da kažem netočno dok je u manualu recimo 100% točno jer recimo to proizvođač zna.

 

neovisno koji router kupiš, teoretski.. npr ima li više ili manje antena, .. logika, onaj s više je 'jači'... ali vjerojatno i skuplji, karikirano možemo reći da će skuplji biti bolji, mada su možda isti a razlika je recimo u trgovačkoj marži koju trgovac nabije ili akciji pa spusti cijenu. Što ako složiš i ne radi brzinom koju očekuješ? tj od teoretski-mogućeg to je max-moguće ali ne znači da ćeš to i dobiti tj ako nema nekih smetnji tad vjerojatno hoćeš ali to ćeš znati tek kad probaš tj kad vidiš smetnje ako postoje odnosno u tom dijelu je svaki router 'ravnopravan' i biraš po ostalim specifikacijama ili cijeni kojeg ćeš kupiti, dok ja u pravilu ne kažem ništa za konkretan uređaj, tj to je tvoja odluka (ne moja..) npr normalni-provjereni uređaji na tržištu kao fritz! ili ostali brandovi asus-dlink-tplink.. su stvar izbora a na ćoravo možemo reći uzmi fritza! .. ali je skup i možda identičan kinezu itd. pa probaj xiaomija i obavijestiš ostale iz prve ruke kako radi da i mi ostali znamo jel smeće ili ok.. sve je to isto, kao što su npr mobiteli-tv-i-auti.. isti, no nisu, postoje bolji, skuplji. Kojeg ćeš uzeti? Koju pizzu ili sladoled? tvoj izbor na tmelju tebi dostupnih podataka i želja. Što ako taj xiomi ima 2 lan porta a ti trebaš 4? hoćeš li tad uzeti + neki switch ili ćeš tražiti dalje mada sve ostalo radi ok itd.. i to je moguće a nema točno-krivo odgovora nego ono što ti misliš da tebi treba uz problem da bi za dobru odluko morao imati određeni nivo znanja-iskustva a tad ne bi ni trebao pitati u temi.. tj nitko ti to ne može baš za tebe znati 100% ili bolje.. i ako meni radi, zbog smetnji kao susjedi-uređaji tebi će moža biti problem ili pošto si u kući nemaš taj problem a iduća osoba koja na temelju ovog posta zaključi da je to ok može imati problem koji ti recimo nemaš jer je u stanu s više susjeda i zauzetim kanalima itd itd.. tad se odgovor razlikuje za te dvije osobe mada je uređaj isti a to je logička besmislica i zato nema odgovora dok ne probaš.

 

-svi žele najbolji mogući uređaj, svi žele najveću moguću brzinu po cijeloj kući pa i šire, ako može.. no brzina i domet su usko povezani, pa unutar standarda već imaš predviđen pad.. tj mala šansa da ćeš jednim uređajem pokriti kuću i zato postoji npr mesh sustav ili ap-repeateri itd.. a može se desiti i to da spjiš-upališ i radi savršeno bez potrebe za meshom i trošenjem parstotina kn više.

-širina kanala, 20-40-80.. veća brzina=veći problem ako postoje smetnje, kao što je veći problem ako se autom zabiješ u zid sa 100kmh.. nego s 50kmh.

-domet-snaga signala pada s kvadradom udaljenosti, zidovi-armatura i na otvorenom može bez problema, u kući možda ovisi.. itd.

-možda je bolje kupiti par, 2-3 uređaja i pokriti kuću nego jedan turbo-skupi jer nikad ne može pokriti različite konfiguracije kuće-terena-prepreke kao više njih.

-žica je žica, ako spojiš žicom tad će raditi 100% unutar očekivanog-nazivnih brzina, žica nije bežično ali bežično je zgodno-praktično + ostali uređaji kao mob.

-kombinacija.. provučeš žice po kući i tamo gdje želiš imaš router ili ap.. u toj prostoriji sigurno radi, može i preko strujnih ista stvar ali skuplje itd.

 

hoćeš li koristiti kebel cat5e ili cat6... skoro svejedno, bolje 'jači', tj kad radiš po kući kabliranje radije potrošiti 100kn više nego štedjeti, no teško da ćeš po tome primijetiti razliku tj znat ćeš samo po tome što na kablu piše ca6 ili po višoj cijeni, dok ostatak opreme ne dođe do npr 10gbe granice (iznad 1gb, 2,5 i sl. ovisno o mrežnoj kartici kao uskom grlu).

 

meni xiomijevi routeri nisu zanimljivi, nemaju potrebne fičere no ja tražim nešto drugo.. tebi će možda savršeno odgovarati.

 

evo kao fičer za taj uređaj reklamiraju da može hendlati 250 uređaja-linija.. to je recimo važno (kad ti to treba..) nekad su stari routeri imali problem već s +5 uređaja na wlanu, sad je normalno cca +10.. i ovo će po logici kupiti npr kafić i sl. po tom kriteriju, a kako radi vidjet će se, teoretski super :)

 

-nekih iskustava tek trebamo steći s novim brandovima pa po kvaiteti ili mogućnostima soft ne možemo suditi nego tek treba vidjeti.. npr crkavaju li brže od prosjeka-ostalih (koji recimo traju cca 5-10god...do grmljavine ili zastarijevanja-brzina).

Barracuda727 ned 30.5.2021 16:56

Ok shvatio, pitanje jedno jos da li se treba zvati korisnicka sluzba da stave/prebace svoj router u bridge mod  ili takav novi router Xiaomi sam sve napravi, jer me neki uvjeravaju da ti novi routeri sve sami postave u bridge spojis lan kablom i trebalo bi raditi eventualno neko sitno podesavanje,to me zanima najvise......

sus ned 30.5.2021 17:14

Treba ti username i password koji dobiješ od providera da digneš ppoe, ako želiš bridge.Možeš ga staviti i u AP mode (Xiaomi u tom routeru zove- Wired access point)

Ja sam ga kupila preko Aliexpressa za 50 € na akciji (sa francuskog skladišta), sad je 66€. Držim ga u AP modu i sve funkcionira super.Qualcomm chipset, 4 gigbitna porta, 1. služi kao WAN port.

Barracuda727 ned 30.5.2021 17:26

ok a taj password i username pppoe bas trazim od tcoma ako zele dati to, znaci meni moj trenutni username i password u tom slucaju vise ne vrijedi nego se spajam preko tog novog, pa zar nemogu postaviti svoj username i password za wifi.....zadovoljna si sa routerom jer kolko citam recenzije svi ga hvale......

sus ned 30.5.2021 17:35

Spojiš router od providera i Xiaomi lan kabelom, staviš ista imena i lozinke za WIFI mreže na jednom i drugom uređaju i na taj način si povećaš doseg Wifi-a.

Meni je on na drugoj etaži stana i imam super konekciju svugdje u stanu.

Super drži i optiku 1000/500 kad je u router modu.Jedino je malo povelikih dimenzija. Ali za te novce je super.Provider daje lozinku bez problema, username ti je kod tcoma npr. neštoblabla@htnet-dsl.

 

sus ned 30.5.2021 17:45

Kod tcoma imaš na Moj telekom portalu postavku da promijeniš način rada modema u bridge, username i password imaš, upališ Xiaomi,spojiš lan kabelom, postaviš način rada i uneseš podatke u odgovarajuća polja.

ihush ned 30.5.2021 17:58
Barracuda727 kaže...

Ok shvatio, pitanje jedno jos da li se treba zvati korisnicka sluzba da stave/prebace svoj router u bridge mod  ili takav novi router Xiaomi sam sve napravi, jer me neki uvjeravaju da ti novi routeri sve sami postave u bridge spojis lan kablom i trebalo bi raditi eventualno neko sitno podesavanje,to me zanima najvise......

 -ne, nisi..

kupiš router (ili AP i sl. kao switch..), spojiš ga na wan port, upališ.. radi, nikakav briđ-ppo.. tj tu može biti potrebno ručno podesiti mrežu-subnet-ip (u prijašnjem postu nešto detaljnije piše), tj to radiš ako to trebaš iz nekog razloga. Tad to ne radi modem npr uspostavu linije nego router i tad mu normalno trebaju podatci za npr ppoe-vezu user+pass.

-automatika (soft) može rekonfigurirati bilo što, jer router je ekšli software-upravljanje-logika-pravila.. pa možda kad mu na recimo lan1-port spojiš modem on to možda prepozna i podesi se kao wan, kao što recimo radi iptv-prijemnik slično..

 

-kad zoveš szk-operatera, prvo on ne daje supprot za treće uređaje (samo svoje-opremu), upute itd. + tu radi neka osoba, student i sl upitnog znanja-iskustva (male šanse da je mrežni car, tj kad imaju veći problem tad prosljede višioj instanci..). Takav operater-agent ti ne može pomoći savijetom za dodatni router pogotovo ako ga 'zbuniš ' pitanjima za briđ i sl. .. čak i kad se trude, u dobroj namjeri, krenu s nebulozama koji nisu dio posla i trebali bi šutjeti tj biti pravi szk i riješavati samo probleme s njihovom opremom za koje imaju točno protokolarno upute koje ideš redom i mora raditi. Takve upute nemaju za treće uređaje.. i zapravo im je zabranjeno 'brblajti' izvan profesionalnog odnosa o tome, ali eto, pokušavaju pomoći..

 

-tek kad imaš razlog-potrebu za briđ, tad to tražiš.. po navedenom, ne trebaš, ne želiš, spojiš na wan port i upališ (osim moguće potrebe podešavanja ip-a routera na npr 192.168.2.1 ... tj samo je treći broj važan, ne dupli s postojećim). Interno će autimatika-soft automatski raditi spoj-briđ za internet tj rutu-rulove, tj ono zašto se router naziva router ili bi ga mogli zvati 'skretnica' ili uobičajeni prijevod, usmjernik.

 

Barracuda727 ned 30.5.2021 18:00

Samo kad se ulogiram na http://192.168.1.1 t com, pod kaj tocno da idem da promjenim u bridge mode da li pod home network ili internet opciju nigdje nema taj bridge mode tocno bas da pise.....

jedino ako to nije ovo kad udem na stranicu idem pod opciju internet/internet connection/access data i tu sad jedino imam enable PPPoE Passthrough ako je to to

 

inace router od tsrota je Speedport W724V

ihush ned 30.5.2021 18:23

-a što bi trebalo još? .. upaliti kupljeni router, možda upaliti pc-uređaj..? ili podesiti-aktivirati opcije npr podesiti pass ili ostaviš defaultno admin-1234 i sl. što već je? .. kad upališ uređaj (bilo koji) ili prolaziš inicijalno postavke ili radi. Ako ne radi nešto tad to pogledaš i npr upališ wlan jer 'bolje radi kad je upaljen' :)) a može dolaziti defaultno isključen zbog regulacije-zakona i sl.