Motori - na dva, tri i četiri kotača

Koji Tomos bi preporučili do 1700kn za početak?

Jurassic Park sub 4.3.2017 23:42

Pozdrav svima,

Zanima me koji bi mi rabljeni moped za početnika preporučili do 1700kn,a da je marke Tomos?
Razmišljam između Tomos Automatika i Tomos APN 6,pa mi vi recite koji bi bio bolji za početak za vožnju po gradu?
Također me zanima na što sve trebam paziti kada kupujem rabljeni moped,da ne kupim neki šrot koji će crknuti nakon nekoliko vožnji?
Mislio sam nešto poput ovoga:
http://www.njuskalo.hr/mopedi/tomos-automatik-49-cm3-oglas-21676922
PS
znam da su Tomosi stari,ali na koju godinu trebam obratiti pažnju,s obzirom da se kreću od 1970-1991?

Svaki komentar i pomoć je dobrodošla.

skorvy sub 4.3.2017 23:51

Za po gradu Tomos Automatic. Zašto? Ide do svojih 50, lijepo starta i lagan je za vožnju. Jednostavniji za održavanje od APN6. 

 

Što gledati prilikom kupnje? Obavezno da je rama motora u dobrom stanju, da su prednje vilice dobre, znaju biti cesto savinute ili pokidane od padova i udaranja. Mašina? Da kućište nije probijano i krpano  sve ostalo je potrošno i lako zamjenjivo bez velikog troška. 

 

Pitaj ako te još što zanima. 

Jurassic Park ned 5.3.2017 00:32
skorvy kaže...

Za po gradu Tomos Automatic. Zašto? Ide do svojih 50, lijepo starta i lagan je za vožnju. Jednostavniji za održavanje od APN6. 

 

Što gledati prilikom kupnje? Obavezno da je rama motora u dobrom stanju, da su prednje vilice dobre, znaju biti cesto savinute ili pokidane od padova i udaranja. Mašina? Da kućište nije probijano i krpano  sve ostalo je potrošno i lako zamjenjivo bez velikog troška. 

 

Pitaj ako te još što zanima. 

 Puno hvala kolega,na brzom i informativnom odgovoru.

Ako nije problem da još pitam,od koje godine trebam gledati modele,jer je ovaj u linku od mog prvog posta proizveden 1991.?

Ima ih puno iz 80-ih pa čak i 70-ih,pa me to plaši,jer ja gledam da su barem od 87. pa na dalje.

Još jednom hvala :)

 

EDIT:plavi08,to sam okvirno uzeo kao primjer,jer namjeravam kupiti s papirimaa ,ako nađem neki super povoljni a u odličnom stanju,onda ću vidjeti što se može učiniti po pitanju toga,a ako ga se ne može registrirati onda gledam sljedeći oglas.

skorvy ned 5.3.2017 01:28

Ako se ne razumiješ u njih, i nemaš nikoga tko bi mogao baratati s njima, osim mehaničara, idi na novije.

Nisu loši ti i iz 80-ih, sve je to tu, male razlike u dizajnu, mašinama. 

Ono bitno su papiri od mopeda, da su uredni

Jurassic Park ned 5.3.2017 01:30
skorvy kaže...

Ako se ne razumiješ u njih, i nemaš nikoga tko bi mogao baratati s njima, osim mehaničara, idi na novije.

Nisu loši ti i iz 80-ih, sve je to tu, male razlike u dizajnu, mašinama. 

Ono bitno su papiri od mopeda, da su uredni

 Ok,puno hvala.

skorvy ned 5.3.2017 01:36

Np. 

I računaj, ako je stariji moped, i nije se nekoliko godina(cca10), napravio servis, a prijeđeno je odr kilometara, dobro ti je onda to odmah u startu odraditi kad ga kupiš(karike, klip, svjećica, dizna, pregledati karburator, magnet za paljenje, filter za zrak itd). Mslm da je prosječan servis 50€, i onda si miran i siguran godinama. 

Jakovp ned 5.3.2017 15:46
fer-de-lance kaže...

Bt 50 je  zakon.

Ili CTX (ali je on 80 kubika).

Automatica izbjegavaj (prevelik si i pretežak za  njega).

 Za ta dva treba imati A1 kategoriju. Iako koliko sam skužio dotični nema uopće vozačku :)

Jurassic Park ned 5.3.2017 17:08
Jakovp kaže...
fer-de-lance kaže...

Bt 50 je  zakon.

Ili CTX (ali je on 80 kubika).

Automatica izbjegavaj (prevelik si i pretežak za  njega).

 Za ta dva treba imati A1 kategoriju. Iako koliko sam skužio dotični nema uopće vozačku :)

 Još ne,ali ću uskoro imati.

BTW moped neću uzeti bar još par mjeseci,ovo što sam pitao je samo priprema jer se baš i ne kužim u mopede.

Jakovp ned 5.3.2017 17:25

Ok, onda samo budi svjestan da neki modeli tomosa iako su do 50ccm, trebaju A1 kategoriju jer mogu ići brže od 50 kmh. Npr moj BT50 je registriran kao moped iako je prije bio motocikl, jer sam ga atestirao kao vozilo koje ide max 50 kmh.

Jurassic Park ned 5.3.2017 17:36
Jakovp kaže...

Ok, onda samo budi svjestan da neki modeli tomosa iako su do 50ccm, trebaju A1 kategoriju jer mogu ići brže od 50 kmh. Npr moj BT50 je registriran kao moped iako je prije bio motocikl, jer sam ga atestirao kao vozilo koje ide max 50 kmh.

 E to pak nisam znao.Hvala na savjetu :)

Elza pon 15.5.2017 22:38

Molim Vas savjet,

koji motor-skuter ili moped kupiti do 50 cm3. a da nije Kinez i da budemo zadovoljni ?Do 10000,00kn ?

Suprug želi Tomos ali nigdje ga nemožemo naći ,sve su samo reklame . Unapred hvala.