Monitori

Prikazivanje HD sadržaja na mom monitoru

Curle uto 14.7.2009 17:01

Imam monitor Samsung T220(22-inča) koji ima optimalnu rezoluciju od 1680x1050 na 60 Hz. Imam grafičku karticu Gigabyte GTS 250 1 GB koja podržava tehnologiju PureVideo HD. Moje pitanje je dali moj monitor može prikazivati HD sadržaj(npr. neki Bluray filmovi ili HD klipovi) jer sam čuo da može biti štetno prikazivati HD na monitorima koji ga ne podržavaju. Drugo pitanje je šta mi sve treba da bi iskoristio PureVideo HD(koji program i slično)?

Hvala!

CikaSpaso uto 14.7.2009 17:30

Ja imam obični 19'' Samsung LCD monitor i 720p (1280*720) HD video radi bez problema. Vjerovatno bi i 1080p ali bi slika morala biti smanjena. Znači monitor uopće "nije" full HD ali ako ima rezoluciju minimalno 1280*1024 može da se gleda HD video. Vjerovatno se, ako je dobra grafička, može gledati i na 17'' monitorima, ali to onda nije pravi HD. Monitori i televizori nisu ista stvar, tako da ne treba pravila za tv prebacivati na monitore.

 

CikaSpaso uto 14.7.2009 17:58
Curle kaže...

Da li je moj monitor HD ready?

Jesi li pročitao naše postove? Ne znam da li uopće postoji HD ready monitor nego mislim da je to napisano ljudima koji se baš u ovo ne razumiju, pa tako lakše mogu da znaju da li mogu da gledaju HD video.

 

Svaki monitor koji ima minimalnu vertikalnu rezoluciju od 720 piksela je HD ready, ili u boljem slučaju ako mu je vertikalna rezolucija 1080 piksela.

 

Uglavnom, možeš da gledaš HD video, bez ikakvih problema.

 

Both 720 resolutions work out to 1280x720 pixels and both 1080 resolutions are 1920x1080 pixels. Any monitor capable of these resolutions or greater is technically capable of acting like an HDTV. It is best if the native resolution of a LCD monitor is the same as one of these as LCDs are sensitive to scaling issues.

 

EDIT: Skineš sebi HD trailer (manji su od 200MB) sa Apple Movie Trailers i vidiš kako (odlično) izgleda.

 

rambox uto 14.7.2009 18:14
Curle kaže...

Da li je moj monitor HD ready? Dali netko koristi tehnologiju PureVideo HD i ako da, šta sve treba da bi radila(koji program i slično)?

Ne treba ti nikakav program za to a pogotovo ne taj PureVideo HD, imas tu na ovoj stranici dosta HD filmica za pogledat i skinut besplatno samo prije moras ima Quick Time na kompu da bi to mogel skinut. Ak ga nemaš onda skini samo Quick Time Alternative pa ga instaliraj te restartaj browser i to je to a gledat mozes preko VLC Media Player-a ili Gom Player-a. Kad skidas odavde filmice onda uvijek izaberes ako ima najvisu rezoluciju ko na fotki recimo i onda izaberi skidanje prvo a gledanje poslije jer gledanje Full HD videa u Streamingu sa interneta je vrlo zahtjevan posao koji trazi vrlo brzu vezu a i zdere procesor nenormalno i to ti nece funkcionirat na ovim nasim brzinama ADSL-a ili ce ic vrlo lose!Cool

 

http://www.apple.com/quicktime/guide/hd/

 

 

http://www.free-codecs.com/download/QT_Lite.htm

191x7 sri 15.7.2009 09:23

HDReady su sve rezolucije od 1280x720 na više.

FullHD je 1920x1080 na više.

 

Ako ti je monitor rezolucije npr 1440x900; slika veće rezolucije biti će sažeta/zgusnuta da se može prikazati u 1440x900.

To je kao kad ideš sliku s fotoaoparata 7.1MPx gledati na monitoru; bude umanjena jer kad staviš realni prikaz moraš puno scrollati da bi ju vidio cjelu.

Manje rezolucije videa bit će prikazane okruženo crnim trakama ili rastegnuto (kako postaviš u playeru).