Monitori

Popularni AOC Q3279VWF, pokvaren

ihush pet 21.7.2023 19:31
Repko kaže...
Da bar meni hoce otici, uzeo garanciju 5 godina haha

 pričitaj dobro (precizno!) što si uzeo.. jamstvo ili 'jamstvo' tj proizvod kojeg (zavaravajuće) nazivaju, npr protecto jamstvo.. to nije jamstvo nego osiguranje dok ostvariti premiju ili same uvjete može biti malo teže..

edit: .. tak da ne trebaš priželjkivati kvar (pod jamstvom).. :)

forumaš pet 21.7.2023 19:49
ihush kaže...
Repko kaže...
Da bar meni hoce otici, uzeo garanciju 5 godina haha

 pričitaj dobro (precizno!) što si uzeo.. jamstvo ili 'jamstvo' tj proizvod kojeg (zavaravajuće) nazivaju, npr protecto jamstvo.. to nije jamstvo nego osiguranje dok ostvariti premiju ili same uvjete može biti malo teže..

edit: .. tak da ne trebaš priželjkivati kvar (pod jamstvom).. :)

 Ja sam tak uzeo laptop 2+3 protecto i nakonn 4,5 godinan riknula matična, i odobrena kupovina novog laptopa za istu sumu, na koji sam dobio novih dvije godine jamstva. Ranije također uzeo drugi laptop, mala stala na laptop na podu i polomila ekran, zamjennili ekran bez pitanja.

mbaksa pet 21.7.2023 22:16
napuderisani dendi kaže...
win10pro kaže...

Vjerojatno to nisu mrtvi pixeli, nego je otišla led traka koja se možda može kupit i zamjenit.

 Gdje bi se mogla kupiti, na AliExpressu?

Zaboravi na to. To sigurno nije posljedica defektne "LED trake", jer LCD ekrani imaju difuzor preko pozadinskog osvjetljenja, što znači da, čak i da monitor ima LED-ice raspoređene u stupce i da je otišao sam jedan stupac, ne bi to bio tako oštri prijelaz, nego ili se ni ne bi vidjelo ili bi bilo tek vrlo blago zatamnjenje (vidjela bi se veća razlika da je to monitor sa zonskim pozadinskim osvjetljenjem - što nije slučaj kod tvog monitora, ali čak i da je, svejedno ne bi bila vidljiva tako kirurški oštra razlika). Dobar dio današnjih monitora čak ima rubno pozadinsko osvjetljenje, odnosno LED-ica nit nema iza ekrana, nego na jednom rubu ekrana pa one svejedno osvjetljavaju čitav ekran, zahvaljujući difuzoru.

 

To što je kod tebe možda je posljedica oštećenog flat kabela ili tako nešto (slab kontakt flat kabela u konektoru/utoru?). Od tuda bi valjda trebalo početi, jer tako nešto bi se dogodilo ako su oštećeni vodiči koji vode do tranzistora na tom odsječku. Možda bi pomoglo nježno stisnuti ekran pri vrhu ili dnu. Bez otvaranja monitora ne možeš biti siguran što nije u redu. Prvo bi trebalo pokušati očistiti kontakte flat kabela, a ako to ne pomogne, onda bi vjerojatno trebalo zamijeniti flat kabel (kabel koji spaja ekran s LCD kontrolerom ekrana) - ako to riješi problem, super. Ako ne, onda je problem možda u samom ekranu.