Modding projekti

Stari bojler za vanjsku uporabu

kristinadgo čet 9.6.2016 01:25

Molila bi Vas ako ima netko strpljenja ili je radio...da pokaže slikama ili video kako spojit i napravit vanjski tuš...a da se voda grije preko sunca....

 

ps znam da bi se trebalo spojit na vodovodnu mrežu....ali neznam dalje...

leo_91 čet 9.6.2016 01:43

Imam jednog u vrtu, djed radio.
Mogu ti poslat slike sutra da vidis kako izgleda ali nekakva detaljna objasnjenja..tesko..

Po mojoj slobodnoj procjeni:
Izvadit grijac i elektroniku, obojat u crno, namontirat i spojit ko normalan bojler :D

Punti čet 9.6.2016 09:18

Uvijek ga puni samo do pola, a onda popodne, prije tuširanja, dodaj još hladne vode, jer je voda u njemu prevruća. (vrijedi za varijante bez spajanja na vodovod i miješalice, punjenje crijevom za zalivanje vrta)

Milka30 čet 9.6.2016 13:52

Ili možeš kako sam ja napravio kod roditelja.

 

-Kada izvadiš grijać,ofarbaš boiler u crno i okreneš ga naopačke,te ga namontiraš negdje poviše-di će ti stajati!

-Pocinčanim cijevima dovedeš vodu do bojlera i staviš T nastavak!

-Nakon T nastavaka,na vod koji ide gore,stavi ventil!

-Gornji dovod koljenima dovedi i stavi u otvor(kao što je na slici prikazano),kasnije otvor zatvori nekakvim crnim limom!

-Donji dovod koljenima i cijevima dovedi do mješalice(slika)

-Na dnu boilera napravi rupu i namontiraj cijev koja ce ici u mjesalicu(topla voda),dobro zabrtvi da ti ne curi!

 

Ukratko to je to,izgleda komplicirano,ali nije,umjesto pocinčane cijevi mozes koristiti alkaten,ali spojnice su skupe,tako da te izađe jeftinije!

Za brtvljenje spojeva koristi teflon traku ili kudelju!

fer-de-lance čet 9.6.2016 14:42

Ja sam to puno jednostavnije riješio.

Izvadio sam flanđu s grijačem i izvadio grijač.

Također sam izvadio i cijev u koju ide sonda.

Onda sam te tri rupe zatvorio s M8 šarafima i običnim gumenim podloškama.

Na taj način su mi ostali donji priključci za cijevi.

Na jedan sam spojio dovod s ventilom i također prije njega T komad da ide i na miješalicu.

Na drugu rupu normalno odvod  na miješalicu.

Budući da sam imao miješalicu malo drugačiju,samo su mi trebale dvije niple da ju spojim na standardna crijeva od bojlera.

I na vrhu sam napravio jednu rupicu za odzračivanje i stavio obični gumeni čepić u tu rupu,premda nije obavezno.

 

 

AF139 pet 10.6.2016 12:09

Mislim da može jednostavnije...polegneš bojlerski rezervoar obojen crno koso na južnu stranu krova. Spojiš vrtno crijevo za zalivanje sa ventila na bojler  gdje je bio izlaz tople vode a sa bivšeg ulaza hladne vode makneš T ventil i spojiš na komadu vrtnog crijeva šupljikavi tuš. Kad se ugrije pustiš na ventilu da ide voda u bojler i pritom se u njemu mješa i tuš radi :)  ....koristio tako godinama.

 

ps: nemoj odspajati crijevo iza ventila da ne iscuri sva voda iz bojlera.

kristinadgo pon 13.6.2016 11:28

Hvala Vam svima na odgovorima....ali ovaj zadnji nacin mi je nekako OK....čula sam da treba dovest vodu do bojlera i spojit ,pa t nastavak,i kad se pusti voda..da ustvari nova voda se puni u bojler gore i tako mješa vodu da nije prevruca....samo meni baš nije JASNO..kako to izvest pa kad bi netko imao video neki ili nacrtano lipo kako to treba izgledat...

 

Još jednom HVALA svima

Milka30 pon 13.6.2016 12:44
kristinadgo kaže...

Hvala Vam svima na odgovorima....ali ovaj zadnji nacin mi je nekako OK........

 Ona moja shema(slika) sto sam nacrtao izgleda komplicirano,ali nije,jer to je u biti princip spajanja-pogotovo,ako imas boiler,poput mene,koji u "kapi" grijaca ima cijevi za toplu i hladnu vodu.

No postoje hrpetina boilera kojima su cijevi van kape,pa je situacija znatno lakša,ali je princip isti!

 

  Možeš u trgovinama kupiti narezane pocinčane cijevi(sa navojem) ili zamoliti da ti odrezu na zeljenu duzinu i narežu navoj,ako nemas alat za narezivanje navoja!

Kuteve spajaš koljenima razdvajaš T nastavcima,ventil mozes staviti po zelji,protočni.

Navoje cijevi namotaš kudeljom,ne treba debelo,samo da prekriješ navoj!Dobro je namotanu kudelju namazati motornim uljem!

Isto tako bez ulja,umjesto kudelje mozes koristiti teflon traku.

 

Znatno skuplja opcija ti je koristiti alkaten sa alkaten spojnicama(završetak sa navojem,koljeno,T nastavak)Spojnice su poprilicno skupe-nekidan sam koljeno spojnicu platio 42 KN,dok pocincana je oko 2-5KN.

Kod ovoga principa ne treba ti poseban alat,alkaten mozeš rezati običnom ručnom pilom i spajaš ga nastavcima.

Jako je bitno stavljati prstenje,gumicu,segmente po tvornickom redosljedu,inace spojnica ce curiti!

 

Moja shema je praktična jer sprecava izljevanje vode,jednostavno punjenje,kvatitetna izrada,skuplja izrada za 20-tak KN od ostalih.

 

kristinadgo pon 13.6.2016 14:46

Ok,dakle imam bojler s ona dva izlaza ...topla,hladna i gore na vrhu bojlera ima neki šaraf...zatvoreneo.....dakle ako sam skužila trebalo bi se odvrnit dole (kod izlaza tole i hladne cijevi) grijač i očistit od kamenca its...i zatim vratit pošarafat kako je bilo...ee sad onaj dio koji bas nekužim

 

hladnu vodu dovest do bojlera i T spojnicom jednu stranu spojit s mješalicom,a ovu drugu stranu stavit onaj ventil za otvaranje i taj dio moram onda probušit rupu gore na bojleru da ide hladna voda???

 

ako sam skužila....

fer-de-lance pon 13.6.2016 15:16

 Cijev od sonde i grijač ne moraš vadit,ali ja sam svoje izvadio jer su bili oksidirani i procurili bi uskoro.

Rupa ti služi da lakše napuniš bojler do vrha,pa nemaš problema s odzračivanjem,a predtlak zraka ti ionak ne treba jer češ vodu puštati slobodnim padom,a i to ti je zaštita da bojler ne može eksplodirat.

Milka30 pon 13.6.2016 18:03
fer-de-lance kaže...

 Kontas da je to isti princip kao i moj,samo sto ti dovod hladne vode imas odozdo,a ja odozgo.

Ja sam tako morao jel su mi uvjeti tako nalagali.

  Samo maaalu zamjerku imam na tvoju shemu-ozračnik mora imati u tvome slucaju,jer ce joj se stvarati podtlak pustanjem tople vode i jednostavno nece curiti ili u najboljem slucaju,"grgljuljati" ce.

Bolje je da ima rupicu!

fer-de-lance pon 13.6.2016 18:12

Zapravo i ne mora, samo ostavi otvorenu pipu dok puni vodu u bojler.

Tak se i radi kad je u normalnoj upotrebi bojler.

Edit: da,sorry,ne čitam s razumijevanjem.

Istina,ozračnik joj je ovdje obavezan jer bi inače morala odmah i ventil hladne vode otvarati kad pušta toplu.

 

fer-de-lance uto 14.6.2016 00:04
kristinadgo kaže...

SVE puno jasnije...hvala Vam na sugestijama....dakle na bojleru jedna rupa "gore"(nebitno gdje)...ta rupa ostaje otvorena??

 

HVALA!

 Da,s tim da gađaj da dođe više bočno gore ali ne na površini na vrhu, jer ti inače svašta upadne unutra,pogotovo po kiši,ili staviš gumeni čep.

x360gamer ned 6.10.2019 12:09

Da ne otvaram novu temu, možda dobijem odgovor i ovdje.
Pitam za prijateljicu, evo samo c/p:

Pozdrav!
Mijenjao bih u stanu u ZG stari atmosferski bojler novim kondenzacijskim jer su najsigurniji, a i atmosferski postaju zabranjeni. Trebala bi sanacija dimnjaka na cijeloj vertikali zgrade, ali do toga nece doci tako skoro... Zanima me kakva su vasa iskustva s postavljanjem kondenzacijskog bojlera na vanjski zid, odnosno na fasadni dimnjak i kakvi su propisi po tom pitanju buduci da ispusni dimovi idu direktno van, a okruzeni smo susjednim stanovima, te kome se sve treba obratiti (zg plinari, traziti suglasnost stanara ili samo predstavnika stanara...).
Također me zanima kolika bi onda snaga bojlera bila dovoljna za centralno u stanu od 30m2 i za toplu vodu.
Hvala unaprijed

x360gamer pon 7.10.2019 12:30
x360gamer kaže...
Da ne otvaram novu temu, možda dobijem odgovor i ovdje.
Pitam za prijateljicu, evo samo c/p:

Pozdrav!
Mijenjao bih u stanu u ZG stari atmosferski bojler novim kondenzacijskim jer su najsigurniji, a i atmosferski postaju zabranjeni. Trebala bi sanacija dimnjaka na cijeloj vertikali zgrade, ali do toga nece doci tako skoro... Zanima me kakva su vasa iskustva s postavljanjem kondenzacijskog bojlera na vanjski zid, odnosno na fasadni dimnjak i kakvi su propisi po tom pitanju buduci da ispusni dimovi idu direktno van, a okruzeni smo susjednim stanovima, te kome se sve treba obratiti (zg plinari, traziti suglasnost stanara ili samo predstavnika stanara...).
Također me zanima kolika bi onda snaga bojlera bila dovoljna za centralno u stanu od 30m2 i za toplu vodu.
Hvala unaprijed

 Itko? Savjet da pitam negdje drugdje?

JozoBozo121 pon 7.10.2019 14:23

Ovo nije baš tema za to, ovo je više za uradi sam, ali preporučio bi ti ili forum.hr i tamo pod Lifestyle ili PCekspert, ima pod svaštarom više aktivnih tema o sanaciji stanova, grijanju i sličnome.

 

Ovo je zanimalo i mene recimo, ako netko treba promijeniti bojler, može li staviti fasadni, jer on je realno hermetički zatvorena posuda i sav zrak ide kroz cijev osim kondenzata koji kroaš spojiti u neki odvod. Razum mi govori da bi se to trebalo moći, to nije velika rupa kroz fasadu i popuni ju odma cijev, ne mora to stršati van više od nekoliko centimetara. Za tak mali stan su ti realno i najmanji bojleri koje imaju dovoljni.

markez_cro pon 7.10.2019 19:25

Pozdrav,

 

ja u kući imam kondenzacijski bojler koji je instaliran direktno na zid koji gleda na susjedovu stranu.

Dok mi je projektant radio projekt plinske instalacije, sjećam se da je spomenuo samo potrebnu minimalnu visinu usisne/ispušne cijevi od bojlera - problem je ukoliko netko od susjeda može dotaknuti vruću cijev.

Prva varijanta je bila ugraditi bojler u podrum, ali tada bi cijev bila prenisko i morao bih raditi zasebni dimnjak samo za bojler.

 

Vezano uz lokaciju cijevi sa stajališta ispušnih plinova nije spominjao. Možda nije bitno, a možda nije spominjao jer je kuća pa je po defaultu situacija OK što se toga tiće.

 

Ako trebaš dodatni savjet, ekipa na forum.hr zna znanje (ima dosta instalatera sa ogromnim iskustvom tamo).

lllnuclearlll uto 1.6.2021 21:44

Jel probao tko spojiti takav vanjski bojler na kućni sustav tople vode? Vjerujem da bih od 15.6. do 15.9. pokrio veliki dio potrebe za toplom vodom na ovaj način, a cijena solara i ovakvog sustava je nebo i zemlja. Solari su mi uopće upitni da li će se ikada isplatiti kad ih platim 18 000kn. Pogotovo jer se znaju i pregrijavati, pa su potrebni skupi servisi itd... Preko zime bih koristio toplu vodu iz kombi bojlera, a preko ljeta grijao na ovakav bojler vani i spojio to na toplu vodu u kući.