Memorije

Nadogradnja RAM memorije

Envy pon 13.4.2020 22:13
Avensac kaže...

Imam malo stariji laptop (dell inspiron 5558) u kojem je 4gb RAM-a: SK hynix hmt451s6bfr8a-pb n0 aa i htio bi nadograditi na 8gb.
https://www.skhynix.com/products.view.do?vseq=963&cseq=75

 

(*) Jel mogu samo još dodati 4gb bilo kojeg proizvođača (naravno da bude DDR3L 1600 MHz, btw na što još paziti? ), tipa ovaj: https://www.links.hr/hr/memorija-so-dimm-pc-12800-4-gb-kingston-kvr16ls11-4-ddr3l-1600mhz-1000001960


Pošto se radi o starom laptopu htio bih ušparati pa zato gledam da prođem jeftinije s 1x4gb nego da uzimam 2x4..


Slika RAM-a iz laptopa:

Ako ti CPU podržava dvokanalni memorjski kontroler (a 90% da podržava) u svakom slučaju idi na dvije memorijske pločice jer na taj način ćeš najbolje iskoristiti samu arhitekturu CPU-a.
(*) Možeš bilo kojeg proizvođača. Ne moraš toliko da brineš ni na latencije gledaj samo da je i ta PC-12800. Eto to ti je manje više bitno.

Avensac uto 14.4.2020 13:50
CyberDemonVZ kaže...
Avensac kaže...

Imam malo stariji laptop (dell inspiron 5558) u kojem je 4gb RAM-a: SK hynix hmt451s6bfr8a-pb n0 aa i htio bi nadograditi na 8gb.
https://www.skhynix.com/products.view.do?vseq=963&cseq=75

Jel mogu samo još dodati 4gb bilo kojeg proizvođača (naravno da bude DDR3L 1600 MHz, btw na što još paziti? ), tipa ovaj: https://www.links.hr/hr/memorija-so-dimm-pc-12800-4-gb-kingston-kvr16ls11-4-ddr3l-1600mhz-1000001960

Pošto se radi o starom laptopu htio bih ušparati pa zato gledam da prođem jeftinije s 1x4gb nego da uzimam 2x4..

Slika RAM-a iz laptopa:

 

Ne želiš s oglasnika? Tamo valjda ima i po 50kn!

 

 Ma gledao sam na njuškalu u zg-u ima samo jedna jedina ddr3l 1600mhz 1.35V 2x4gb za 350kn... Za 50kn više dobim novo s garancijom iz dućana, a i novo je novo..

 

 

Envy kaže...
Avensac kaže...

Imam malo stariji laptop (dell inspiron 5558) u kojem je 4gb RAM-a: SK hynix hmt451s6bfr8a-pb n0 aa i htio bi nadograditi na 8gb.
https://www.skhynix.com/products.view.do?vseq=963&cseq=75

 

(*) Jel mogu samo još dodati 4gb bilo kojeg proizvođača (naravno da bude DDR3L 1600 MHz, btw na što još paziti? ), tipa ovaj: https://www.links.hr/hr/memorija-so-dimm-pc-12800-4-gb-kingston-kvr16ls11-4-ddr3l-1600mhz-1000001960


Pošto se radi o starom laptopu htio bih ušparati pa zato gledam da prođem jeftinije s 1x4gb nego da uzimam 2x4..


Slika RAM-a iz laptopa:

Ako ti CPU podržava dvokanalni memorjski kontroler (a 90% da podržava) u svakom slučaju idi na dvije memorijske pločice jer na taj način ćeš najbolje iskoristiti samu arhitekturu CPU-a.
(*) Možeš bilo kojeg proizvođača. Ne moraš toliko da brineš ni na latencije gledaj samo da je i ta PC-12800. Eto to ti je manje više bitno.

Kad kazes dvokanalni mem. kontroler mislis na dual-channel? Dolje je slika uputa iz djela o memoriji (samo to piše).

Da, i mislio sam imat 2x4, samo gledam da kupim 4gb pa da nadodam da ne moram kupovati 2x4..

Recimo za ovu iz Linksa koju sam linkao gore, pise PC3L-12800 CL11, na mojoj iz laptopa pise PC3L-12800S, to je ista stvar?

 

Edit: CPU je 5th Generation Intel(R) Core(T M) i3-5005U Processor (3M Cach e, 2.00 GHz)

 

OBS-84 pet 17.4.2020 00:27

Pozdrav svima,

Frend mi je uletio njegov par RAM-a jer si je on uzeo novi. Trenutno imam Kinghstone Hyperx Savage 2x4GB na 2400 MHz. On mi je dao njegov Geil white dragon GWB48GB2400C16DC, koje je imao nepunih 8 mjeseci. Malo mu je bilo 8 Gb jer ko "treba mi 16 GB za RUST". Jucer sam pokusao stavit ih u slotove i ušli su sasvim normalno ko i kad inace stavljam RAM, ali nakon pritiska za paljenje PC se upalio ali nikakav signal se nije pojavljivao na ekranu. DRAM led je počeo konstantno svijetlit na maticnoj(ASUS Z170 A) i prtisnuo sam gumb MEM OK!.Led je pocela palit i gasit se i nakon 30 - 40 sec opet ostalo na istom konstantnom svjetljenju. Mislio sam da su mi Voltaže na Hyperxu velike pa sam izvadio Geil i u biosu namjestio na 1.2V trenutnu memoriju, PC se normalno Bootao i sve je radilo.Zatim sam ponovno pokusao stavit novu memoriju i opet ista stvar samo što je na jednom od novih Ramova svjetlila plava ledica. Ipak nisam stigo dalje od paljenja i gašenja PC-ja i pritiskanja MEM OK! gumba. Kad sam izvadio "novu" memoriju sve je radilo normalno. Imate li kakav savijet jer bi htio iskoristit tih 8GB kad mi frend daje. Mislim da je CL jedina stvar koja mi se razlikovala i jeli moguce nekako dato onemogućuju rad.

Unaprijed Hvala 

Rodić ned 17.5.2020 22:59

Pozdrav, imam u planu nadograditi ram, za jos 8gb sa trenutnih 8gb. Rijec je o HyperX Fury 2x4gb 1866mhz ddr3 memoriji. Zanima me dali je preporuceno uzeti os istog proizvodjaca dodatne memorije ili moze i od netkog drugog posto ne vidim kod nas u hrv kit verziju 2x4 samo 1x8gb. Te dali moze biti u kombinaciji 2x4 trenutni sa jednim keksom od 1x8 ili je bolje i ostala dva slota popuniti sa 2x4 jednake frekvencije?
Lijep pozdrav

Sumarko pon 18.5.2020 19:22

Pozdrav svima, trebala bi mi pomoć oko nadogradnje memorije za laptop (lenovo edge 15 80H) model sa 8gb rama,sad nisam siguran jel u njemu 1 modul od 8 ili su 2 od 4 gb, (nemam alat za rastaviti i zapeo sam na moru radi ove gripe, Internet je prespor za istraživanja) svakako proširio bih na 16gb(ssd sam stavio već) , da igre malo barem bolje dišu (dota 2 i diablo 3). ako može kakav link i savjet što da naručim, bio bi zahvalan

Dag pon 6.7.2020 14:30

Pozdrav,

imam pitanje u vezi zamjene RAM-a.

Trenutno imam 16 Gb, 2400 MHz, CL17, da li ima smisla mijenjati za brži RAM npr. 16 Gb, 3200 MHz, CL16.

Komponente su Ryzen 5 1600, Nvidia GTX1060, ploča Asus PRIME B350M-K.

Da li mogu očekivati nekakvo realno ubrzanje ili nešto vidljivo samo na benchmarcima?

Hvala.

CyberDemonVZ pon 6.7.2020 15:42
Dag kaže...

Pozdrav,

imam pitanje u vezi zamjene RAM-a.

Trenutno imam 16 Gb, 2400 MHz, CL17, da li ima smisla mijenjati za brži RAM npr. 16 Gb, 3200 MHz, CL16.

Komponente su Ryzen 5 1600, Nvidia GTX1060, ploča Asus PRIME B350M-K.

Da li mogu očekivati nekakvo realno ubrzanje ili nešto vidljivo samo na benchmarcima?

Hvala.

 Ako se ne varam, toj generaciji Ryzena više paše brži RAM nego novijim.  (nek me netko ispravi ako sam u krivu)

E sad, dal će biti razlike vidljive za tebe? Ako se nalaziš na nekoj granici s igrama, recimo oko 60fps-a , pa ponekad padne ispod 60, onda definitivno da.

Ali ako igraš na 70-100 fpsa, a monitor ti je na 60... onda baš nema smisla...

Dag pon 6.7.2020 16:00

Hvala na brzom odgovoru.

Je i ja sam čitao da prvim Ryzenima paše brža memorija ali nisam uspio naći konkretno šta to znači.

Monitor je 144 Hz, Battlefield mi npr. ide oko 100 fps-a, većina postavki na low što mi je ok radi vidljivosti :-)

Da li bi trebala biti kakva razlika u npr. InDesignu i Photoshopu?

CyberDemonVZ pon 6.7.2020 17:58

Ako imaš 144Hz monitor, onda će ti brža memorija donijeti napredak. Vjerojatno premalen da bi bilo isplativo, ali ako možeš kupiti po sličnoj cijeni po kojoj bi staru memoriju prodao.. onda samo daj :)

 

A ovo vezano uz programe je interesantno, ali i preteško pitanje za mene. :)

Ja bi na tvom mjestu tražio odgovor na YouTubeu.

Envy pon 6.7.2020 21:14
Dag kaže...

* * *

Trenutno imam 16 Gb, 2400 MHz, CL17, da li ima smisla mijenjati za brži RAM npr. 16 Gb, 3200 MHz, CL16.

* * *

Nisi naveo da li ti je konfa sa 2x8 GB RAM-a (bilo kakvog da si naveo) ili 1x16GB RAM-a...

Dag kaže...

* * *

Da li bi trebala biti kakva razlika u npr. InDesignu i Photoshopu?

U ovom konkretnom smislu (DTP: Photoshop, InDesign, illustrator) apslultno nikakne veze nema, osim ako radiš neke benč naredbe tipa da ti 10.000 fotografija poveća kontrast, smanji saturaciju, prebaci u CMYK sistem boja i smanji na 25% sizea (zbog instagrama npr.) pa da svih ti 10k fotografija dobiješ u drugoj formi u jednm folderu.
U tom kontekstu jedino ima smisla da povećaš RAM da li kvalitetom ili kvantiteom.

U suprotnom, ako ti CPU podržava (a podržavaju skoro svi) dvokanalni memorijski kontroler (auto put sa dvije drake u jednom smjeru, pomoćnu traku zanemari) u svakom slučaju je bolje da imaš čak i dvije sporije pločice memorije uparene u dvokanalski mem. kontroler nego da imaš najbržu na svijetu a u jednom kanalu.

Evo ti primjera:

Dvokanalski memorijski kontroler možeš smatrati kao auto put sa dvije trake u jedom smjeru (i u drugom još dvije). Ako putuješ 2 puta u godinu na more (dom gdje god zamisliš) i desi se radovi na putu da se dvije trake spoje u jednu dobiješ zastoj od 20-50 minuta. Ok, to ti nije problem jer ideš dva puta doma u HR iz Germany, ali.... ali... ali ako svaki dan moraš tom trasom (dok se obavljaju radovi na cesti) ići na posao to znači da moraš 20-50 minuta ranije da ustaneš. A to nitko ne voli. Je'l da ili ne?.
Dakle ako imaš dvo ili trokanalni memorjski kontroler NIKAD ali NIKAD nemoj sada kupiti 8 GB RAM-a pa reći sebi (jer to nećeš ostvariti iz iskustva ti govorim) za pola godine kupit ću još 8 GB, nego odmah iskoristi sve memorijske kontrolere. Čitav OS će profitirati kao i aplikacije koje koristiš.

Ako treba dodatn pojašnjenje slobodno pitaj:

Hint: Svima kojima sam prodao Haswella Pentiuma i koji su uzeli jednu pločicu RAM-a (a kasnije će kao kupiti drugu) iz mog iskustva nikada nisu kupili drugu pločicu.

Dag pon 6.7.2020 23:41
Envy kaže...
Nisi naveo da li ti je konfa sa 2x8 GB RAM-a (bilo kakvog da si naveo) ili 1x16GB RAM-a...

Naravno da sam budala ne napisao bitan podatak :-)

Uglavnom imam 2x8 Gb sporog RAM-a koji sam mislio mijenjati za 2x8 Gb bržeg.

Na dosta mjesta sam čitao da Ryzenu "paše" brzi RAM, a sad su memorije dosta jeftine pa me zanimalo da li to ima smisla.

 

Hvala na detaljnom odgovoru i zašparanih 500-tinjak kn :-)))

techno098 čet 6.8.2020 15:25
Avensac kaže...
CyberDemonVZ kaže...
Avensac kaže...

Imam malo stariji laptop (dell inspiron 5558) u kojem je 4gb RAM-a: SK hynix hmt451s6bfr8a-pb n0 aa i htio bi nadograditi na 8gb.
https://www.skhynix.com/products.view.do?vseq=963&cseq=75

Jel mogu samo još dodati 4gb bilo kojeg proizvođača (naravno da bude DDR3L 1600 MHz, btw na što još paziti? ), tipa ovaj: https://www.links.hr/hr/memorija-so-dimm-pc-12800-4-gb-kingston-kvr16ls11-4-ddr3l-1600mhz-1000001960

Pošto se radi o starom laptopu htio bih ušparati pa zato gledam da prođem jeftinije s 1x4gb nego da uzimam 2x4..

Slika RAM-a iz laptopa:

 

Ne želiš s oglasnika? Tamo valjda ima i po 50kn!

 

 Ma gledao sam na njuškalu u zg-u ima samo jedna jedina ddr3l 1600mhz 1.35V 2x4gb za 350kn... Za 50kn više dobim novo s garancijom iz dućana, a i novo je novo..

 

 

Envy kaže...
Avensac kaže...

Imam malo stariji laptop (dell inspiron 5558) u kojem je 4gb RAM-a: SK hynix hmt451s6bfr8a-pb n0 aa i htio bi nadograditi na 8gb.
https://www.skhynix.com/products.view.do?vseq=963&cseq=75

 

(*) Jel mogu samo još dodati 4gb bilo kojeg proizvođača (naravno da bude DDR3L 1600 MHz, btw na što još paziti? ), tipa ovaj: https://www.links.hr/hr/memorija-so-dimm-pc-12800-4-gb-kingston-kvr16ls11-4-ddr3l-1600mhz-1000001960


Pošto se radi o starom laptopu htio bih ušparati pa zato gledam da prođem jeftinije s 1x4gb nego da uzimam 2x4..


Slika RAM-a iz laptopa:

Ako ti CPU podržava dvokanalni memorjski kontroler (a 90% da podržava) u svakom slučaju idi na dvije memorijske pločice jer na taj način ćeš najbolje iskoristiti samu arhitekturu CPU-a.
(*) Možeš bilo kojeg proizvođača. Ne moraš toliko da brineš ni na latencije gledaj samo da je i ta PC-12800. Eto to ti je manje više bitno.

Kad kazes dvokanalni mem. kontroler mislis na dual-channel? Dolje je slika uputa iz djela o memoriji (samo to piše).

Da, i mislio sam imat 2x4, samo gledam da kupim 4gb pa da nadodam da ne moram kupovati 2x4..

Recimo za ovu iz Linksa koju sam linkao gore, pise PC3L-12800 CL11, na mojoj iz laptopa pise PC3L-12800S, to je ista stvar?

 

Edit: CPU je 5th Generation Intel(R) Core(T M) i3-5005U Processor (3M Cach e, 2.00 GHz)

 

 

CyberDemonVZ čet 6.8.2020 15:33
techno098 kaže...

Pozdrav

Zanima me sto ste napravili(jeste li kupili ram iz linksa i jeli vam radi jer ja isto imam indenticnu situaciju)!?

 Dobro došao na forum :)

 

Bez brige, ako i ne klikneš "citiraj", pritiskom na ovu tipku se vidi kome si odgovarao.

 

Valjda će se javiti i napisati ti.

Avensac čet 6.8.2020 18:21
techno098 kaže...

Pozdrav

Zanima me sto ste napravili(jeste li kupili ram iz linksa i jeli vam radi jer ja isto imam indenticnu situaciju)!?

Pozz, nisam na kraju kupio ništa, niti iz linksa niti s njuške, odustao sam od upgrejda..

kemal_r sri 12.8.2020 15:08

Pozdrav, treba mi objašnjenje

 

U laptopu (Lenovo G50-30) trenutno mi je 2 GB RAM, ovih specifikacija - 2GB PC3-10600 DDR3L SDRAM 1333 MHz

 

Obzirom da sada želim kupiti 4 GB, da li taj novi slot mora imati baš identične specifikacije (10600 i da je 1333 MHZ) ili to nije toliko striktno? Na što obratiti pažnju?

 

Taj novi slot ide umjesto starog (samo je jedan na matičnoj ploči)

 

npr. jedna mi prodavnica nudi Kingston SOD DDR3 4GB 1600MHz PC3L-12800,Low voltage 1.35V CL11 204-Pin SODIMM za 30 €

 

da li ovaj odgovara?

Valentin17 sri 12.8.2020 15:51
kemal_r kaže...

Odgovara, memorija je DDR3 i SODIMM, znači ide u laptop.

Jedino što se bude promjenilo je da neće raditi na 1600 MHz, već na 1333 MHz, brzini na kojoj radi sporija memorija, to ne smeta ničemu.

Wizzard čet 20.8.2020 16:10

Pozdrav, može li netko pomoći s nadogradnjom RAM-a? Trenutno u laptopu (Acer Aspire 5 A517-51-38NC) imam ugrađeno 4GB memorije i htio bih dodati još 4GB pošto je još jedan slot slobodan, samo ne znam treba li kupovati jednaku memoriju kao ova što je već ugrađena, ili može biti bilo koja s jednakom brzinom (MHz), ili pak mogu i s različitim brzinama? Hvala unaprijed.

 

MGloc čet 20.8.2020 16:22

Najbolje skinut Aida64 pa provjerit cija je memorija unutra.Taj laptop podrzava " so dimm " ddr 4 memoriju , vjerovatno je unutra 2133mhz , brzina nije toliko bitna no ako imas 2400mhz onda trazi i drugu od 2400mhz po mogucnosti istog proizvodaca , zato kazem skinut aida 64 ili otvorit laptop i procitat na ram plocici od koga je npr; Kingston,SK Hynix,Samsung,Crucial...

D3lBoy čet 20.8.2020 17:03

Ako je isti ram stick, iste brzine... generalno nece bit problema. No ne drži me za rijec jer ne mora uvijek biti stabilno, iako sam ja imao razne kombinacije i razlicitih brzina kroz godine (brzi se spusti na razinu sporijeg)

CyberDemonVZ pet 4.9.2020 08:47
Ante73 kaže...

Pozdrav svima,

Imam Legion Y520-15IKBN, link od specifikacija je: https://www.notebookcheck.net/Lenovo-Legion-Y520-15IKBN-80WK0042GE.260314.0.html

Nigdje nisam našao do koliko max idu RAMI i da li se isplati nadograditi recimo na 16 ili na 32(ako ide). Laptop trenutno radi super, AutoCad, Revit rade super samo ako mogu i naravno ako ima smisla dao bih mu neke nadogradnje da udahne malo svježeg zraka. :D

Hvala na savjetima :) 

 Kao prvo, meni je netko jednom rekao da nije za vjerovati specifikacijama proizvođača. I imao sam prilike testirati. Za moj Dell piše da podržava 12GB memorije. Kupio sam standardnih 16 i pogodi što? Sasvim uredno radi. Pregledao po netu, drugima također :)

 

A drugo, ovisi kako softver koristi memoriju. Najbolje bi bilo pronaći kakav test na YouTube. Recimo AutoCAD 8 vs 16 vs 32 gb.

Ili tak nešto. I odmah odlučiš koliko uzeti.

 

P.S. pretpostavljam da ti laptop ima SSD. Ako slučajno nema, to prvo nadogradiš.