Memorije

Hoce li se slagati 2 ram plocice?

191x7 pet 7.10.2011 12:18

Ne radi ti link na memoriju koju si kupio tako da ne znam jesi li uzeo 1GB, 2GB, 4GB ili koliko.

No svakako je bolje recimo 2,5 GB ddr2 na 533 MHz nego recimo 2 GB na 800 MHz.

Količina memorije je bitnija od brzine memorije.

zoharbizo pet 7.10.2011 12:31
Ranko Kukumar kaže...

Trebalo bi, samo što će se najbrži modul(i) spustiti na brzinu najsporijeg, te je poželjno da su latencije iste, ako nisu njih ćeš vjerojatno trebati štelati manualno.

Frekva ce se spustit i nece stvarati probleme ali zato bi latencije mogle,postavi ih u biosu u postavkama za ram.

sLim95 pet 7.10.2011 23:39

Ljudi, ljudi problem isao sam ubacit samo ovu drugu od 2gb, i kad sam je stavio upalio komp pocelo je nesto pistat i ekran samo crn, onda sam htio vratit ovu staru al isto bude, neznam sta je...I ona stara memorija mi ima oznaku EEC jel to nesto predstavlja? ljudi hitno pomoc

Ivan(4) sub 8.10.2011 02:42
sLim95 kaže...
Ljudi, ljudi problem isao sam ubacit samo ovu drugu od 2gb, i kad sam je stavio upalio komp pocelo je nesto pistat i ekran samo crn, onda sam htio vratit ovu staru al isto bude, neznam sta je...I ona stara memorija mi ima oznaku EEC jel to nesto predstavlja? ljudi hitno pomoc

  Je l' EEC ili ECC? Ovo prvo ne znam šta bi bilo (i vervatno ne bi ni nilo važno), ali ovo drugo je skraćenica koja označava posebnu podvrstu RAM memorije. Računari koji je koriste su prilično retki van nekih ozbiljnih primena, tako da je ovaj slučaj malo verovatan, ali bi, ako reset CMOS-a ne pomogne, mogao da objasni probleme koje imaš. Koji ti je model matične ploče?

sLim95 sub 8.10.2011 12:23

Ljudi neznam ja jesam glup il sta al nemogu izvadit bios, nalazi mi se izmedu graficke i jos nekih utora i to mi jos onda smeta, pokusao sam na sve nacine, sa strane pritiskat vamo tamo al nepomaze, jel ima neko posebno mjesto na koje trebam stisnit ili sta?

Ivan(4) sub 8.10.2011 12:42

Baterija je stavljena na nezgodno mesto, verovatno ćeš morati da izvadiš grafičku da ti ne smeta. Pre toga možeš da probaš da sa starom pločicom RAM-a uđeš u BIOS i pod Advanced / JumperFree Configuration rućno postaviš DRAM Frequency na 533MHz pa da onda vidiš da li će računar startovati sa novom memorijom.

Ivan(4) sub 8.10.2011 14:45

Pišti i samo sa starim RAM-om? Onda definitivno vađenje baterije (i iskopčavanje iz struje), a za svaki slučaj proveri da li su se one kopče koje drže RAM pločicu dobro zatvorile s obe strane (na nekim pločama znaju biti {#}).

Ivan(4) sub 8.10.2011 15:26

Lacko kaže...

e a vidis onu malu kapicu pokraj abterije tocnije jumper samo ga prespoji i pusti minutu ima isti efekat kao da maknes bateriju

  Tačno, ali svako uputstvo za reset BIOS-a koje sam ja video kaže da se pre upotrebe jumpera komp isključi iz struje i izvadi mu se baterija. Tako uopšte ne treba dugo držati jumper u poziciji za brisanje, dovoljno je nekoliko sekundi, a navodno potencijalno nije ni dobro za komp brisati BIOS dok je baterija na mestu.

 

EDIT: Dešava se da se treba pomučiti da neka pločica lepo da upadne, al' ako je već bila tamo, onda sigurno može da se namesti, samo budi uporan.

sLim95 sub 8.10.2011 15:55
Ivan(4) kaže...

 

Lacko kaže...

e a vidis onu malu kapicu pokraj abterije tocnije jumper samo ga prespoji i pusti minutu ima isti efekat kao da maknes bateriju

  Tačno, ali svako uputstvo za reset BIOS-a koje sam ja video kaže da se pre upotrebe jumpera komp isključi iz struje i izvadi mu se baterija. Tako uopšte ne treba dugo držati jumper u poziciji za brisanje, dovoljno je nekoliko sekundi, a navodno potencijalno nije ni dobro za komp brisati BIOS dok je baterija na mestu.

 

EDIT: Dešava se da se treba pomučiti da neka pločica lepo da upadne, al' ako je već bila tamo, onda sigurno može da se namesti, samo budi uporan.

 

 

Cekaj kad je ubacivam jel treba ono sa strane da skljocne samo ili ja trebam rucno postavit one kvacice sa strane? Gledao sam neke tutove na yt i oni pritisnu ram i ono sa srane skljocne al ja kad ucu tako skoro pa slomijem maticnu isto ko da mi je sjebanmo ono...

sLim95 sub 8.10.2011 16:16

Sorry na DP. Moderatori mozete kasnije izbrisat temu samo da ovo rjesim.

 

Znaci, ubacio sam bios bateriju, stari ram i nepisti vise ali mi je na monitoru samo na crno znaci nista se ne dogada...Sta je to onda?