Memorije

Brzina RAM memorije

ReverseFlash pet 13.12.2019 19:24

Imam Asrock B450 gaming K4 matičnu i Ripjaws V 3200mhz 2x8 gb rame, stavio sam ih u drugi i četvrti slot (to je dobro?) i provjerio sam, rade svaki na 2300 trenutno. Je li to standard ili bi ih trebao pojačati do 3200 i kako da to napravim? Hvala

hahhaajaads pet 13.12.2019 20:51
ReverseFlash kaže...

Imam Asrock B450 gaming K4 matičnu i Ripjaws V 3200mhz 2x8 gb rame, stavio sam ih u drugi i četvrti slot (to je dobro?) i provjerio sam, rade svaki na 2300 trenutno. Je li to standard ili bi ih trebao pojačati do 3200 i kako da to napravim? Hvala

Odes u bios te ukljucis XMP (ili A-XMP kod Asrocka) te stavit najbolji profil

ReverseFlash pet 13.12.2019 21:32
hahhaajaads kaže...
ReverseFlash kaže...

Imam Asrock B450 gaming K4 matičnu i Ripjaws V 3200mhz 2x8 gb rame, stavio sam ih u drugi i četvrti slot (to je dobro?) i provjerio sam, rade svaki na 2300 trenutno. Je li to standard ili bi ih trebao pojačati do 3200 i kako da to napravim? Hvala

Odes u bios te ukljucis XMP (ili A-XMP kod Asrocka) te stavit najbolji profil

 U Biosu je namješteno na automatski....kao na slici tj na 2133. Zar ne bi onda automatski trebalo biti na 3200 ako imam te rame?

hahhaajaads pet 13.12.2019 21:36
ReverseFlash kaže...
hahhaajaads kaže...
ReverseFlash kaže...

Imam Asrock B450 gaming K4 matičnu i Ripjaws V 3200mhz 2x8 gb rame, stavio sam ih u drugi i četvrti slot (to je dobro?) i provjerio sam, rade svaki na 2300 trenutno. Je li to standard ili bi ih trebao pojačati do 3200 i kako da to napravim? Hvala

Odes u bios te ukljucis XMP (ili A-XMP kod Asrocka) te stavit najbolji profil

 U Biosu je namješteno na automatski....kao na slici tj na 2133. Zar ne bi onda automatski trebalo biti na 3200 ako imam te rame?

 Ne diras to, nego ti doslovno na drugoj slici pise "load xmp setting". Tamo se stavlja XMP a ne nigdje drugdje. 

 

Ne bi trebalo nista automatski, svatko tko kupi novi cpu/mbo/ram mora namjestit taj XMP bilo da si na Intelu ili AMDu...

ReverseFlash pet 13.12.2019 21:44
hahhaajaads kaže...
ReverseFlash kaže...
hahhaajaads kaže...
ReverseFlash kaže...

Imam Asrock B450 gaming K4 matičnu i Ripjaws V 3200mhz 2x8 gb rame, stavio sam ih u drugi i četvrti slot (to je dobro?) i provjerio sam, rade svaki na 2300 trenutno. Je li to standard ili bi ih trebao pojačati do 3200 i kako da to napravim? Hvala

Odes u bios te ukljucis XMP (ili A-XMP kod Asrocka) te stavit najbolji profil

 U Biosu je namješteno na automatski....kao na slici tj na 2133. Zar ne bi onda automatski trebalo biti na 3200 ako imam te rame?

 Ne diras to, nego ti doslovno na drugoj slici pise "load xmp setting". Tamo se stavlja XMP a ne nigdje drugdje. 

 

Ne bi trebalo nista automatski, svatko tko kupi novi cpu/mbo/ram mora namjestit taj XMP bilo da si na Intelu ili AMDu...

 Sad dobro? Inače, da li preporučaš i da enablam fast boot? 

hahhaajaads pet 13.12.2019 22:16
ReverseFlash kaže...

 Sad dobro? Inače, da li preporučaš i da enablam fast boot? 

 E to je sad to.

 

Ja ga osobno ne koristim, jel ak se ne varam. Ako njega ukljucim onda nemrem uc normalno u bios nego "nenormalno". A par sekundi (ako i toliko) mi ne igra nikakvu ulogu...

Damir22 pet 13.12.2019 23:24

Da, fast boot eliminira post screen, dakle u bios mozes jedino uci iz windowsa, ne na del, ili koja je vec tipka dodjeljena....

 

A tih 2-3 sekunde ionako nista ne znace nikome, valjda....

 

Da, pogledaj si voltaze, vidio sam neke situacije gdje bios kod namjestanja xmp profila digne voltazu rama na 1,38 ili cak i 1,4, sto je nepotrebno, posebice ako je ram deklariran za tih 3200mhz na 1,35, sto vecina i je....

Valentin17 sub 28.12.2019 11:09
Damir22 kaže...

Da, fast boot eliminira post screen, dakle u bios mozes jedino uci iz windowsa, ne na del, ili koja je vec tipka dodjeljena....

To ovisi od ploče do ploče, Gigabyte ploče npr. imaju FAST BOOT i ULTRA FAST BOOT, ovaj drugi radi ovo što ti kažeš,

na ASUS ploči sa upaljenim FAST BOOTom i dalje imaš i više nego dovoljno vremena za stisnuti DELETE na tipkovnici i ući u BIOS.

Moje osobno mišljenje je da bi FAST BOOT trebao biti upaljen (kad već postoji), BIOS se podesi jednom i više se ne dira, u najgorem slučaju

da dođe do problema, izvadi se baterija iz matične, BIOS se resetira i opet najnormalije ga se može podešavati.

Može se napraviti i proba da tom opcijom upaljenom, vidi se ima napretka ili nema kod pokretanja, ako nema razlike, preko Win uđe natrag u BIOS

i to vrati kako je bilo.