Linux

Ubuntu 10.04 vs Windows 7 Ultimate

K4i53r pon 31.5.2010 07:42
Mato_Ivanovac kaže...

Ubuntu a i općenito svi Linux-i nisu bolji od Windowsa,Windows XP,Vista/7 oni sve imaju,a za Linux moraš se patit da bi našao i take akcije,ja dajem glas Windows-u 7 Ultimate,koristio oba i Linux mu nije ni do koljena.

Mato sorry ali nisi u pravu. Linux je po mnogo cemu bolji od windowsa, samo trebas malo "pronjuskati" po forumu.

što se tice tvoje izjae da windowsi imaju sve, u pravu si, imaju tonu programa za koje moras platiti ponekad i malo bogatstvo, a neces koristiti 11% mogucnosti doticnog programa. Imaju tonu mozda cak i dvije tone virusa, tako da vecinu vremena nakon instalacije windowsa moras utrositi na instaliranje i podesavanje razno raznih zakrpa, antivirusnog programa, firewalla, anty spyware-a, a nti ovo anti ono i nakraju dobijes set programa koji mora stalno biti pokrenut i zauzimati procesor i memoriju.

 

Jedina prednost windowsa nad linuxom je to sto za windows postoje mnogobrojne igre, za sve ostalo linux imaju svoju zamjensku verziju za programe pod windowsima...

 

Buduci da koristis izraz "općenito svi Linux-i" vidi se da ne shvacas sto je to Linux.

 

Osobno prije par mjeseci sam u potpunosti presao na ubuntu i sve radi za cistu peticu. Za svaki problem koji iskoci, postoje forumi gdje ekipa u vrlo kratkom roku ti besplatno rijesi sve poteskoce.

 

Ova tema je u startu krenula krivim smjerom, jer na pitanje si krenuo destruktivno odgovarati, a da ne posjedujes dovoljno znanja o samom linuxu. Ako nesto kod tebe nije radilo iz prve to ne znaci da uz mao truda to ne bi proradilo. Sjeti se plavih ekrana u windowsima, kada windowsi uspore, kada pokupe virus, kada krenu problemi, a ne pljujes po njima, nego ih kujes u nebesa....

K4i53r pon 31.5.2010 07:53
Sliva22 kaže...

Zanima me samo je li ubuntu 10.04 bolji od windows 7 ultimate(kojeg sad imam i odlican je)........

Preporucio bih ti da si ga instaliras pod windowsima putem wubi-a, kao i svaku drugu aplikaciju u windowsima, raditi ce nesto sporije ali ces dobiti uvid u taj operativni bez da izgubis podatke i bez da cackas po diskovima, ako ti se ne svidi jednostavno ga deinstaliras i to je to. Ali mali savjet, neces se odmah 100% snaci, ali nemoj po tome suditi vec pogledaj po forumima, utipkaj problem u google i bit ce sve ok.

K4i53r pon 31.5.2010 08:15
Sliva22 kaže...

a da li ce igrice koje su radile na windowsima raditi i na ubuntu

Direktno instalirati igre za windowse ne mozes na linux. Za to ti postoji Wine, vecina igara radi, ali nece bas sve. ako ti windowsi sluze samo zbog igranja, napravi si dual boot, instaliraj si windowse i nakon toga linux. Linux koristi za "surfanje" internetom, slusanje glazbe, obradu grafike, pisanje tekstova, a u windowsima se igraj. Iako ce ti velik broj igara raditi i putem Wine-a.

tnakir pon 31.5.2010 08:19
Mato_Ivanovac kaže...

Ubuntu a i općenito svi Linux-i nisu bolji od Windowsa,Windows XP,Vista/7 oni sve imaju,a za Linux moraš se patit da bi našao i take akcije,ja dajem glas Windows-u 7 Ultimate,koristio oba i Linux mu nije ni do koljena.

Boze koji si ti seljak :)

 

Ugl. ontopic... windowsi imaju svoju publiku, linux svoju. Ni jedno ni drugo nije bolje od konkurencije, jednostavno, sve ima svoju namjenu.

Sliva22 pon 31.5.2010 08:27
K4i53r kaže...
Sliva22 kaže...

a da li ce igrice koje su radile na windowsima raditi i na ubuntu

Direktno instalirati igre za windowse ne mozes na linux. Za to ti postoji Wine, vecina igara radi, ali nece bas sve. ako ti windowsi sluze samo zbog igranja, napravi si dual boot, instaliraj si windowse i nakon toga linux. Linux koristi za "surfanje" internetom, slusanje glazbe, obradu grafike, pisanje tekstova, a u windowsima se igraj. Iako ce ti velik broj igara raditi i putem Wine-a.

Mislio sam ako su mi igrice na disku (D:) a windows i programi na (C:) pa ja onda formatiram disk (C:) i na njega instaliram ubuntu da li ce te iste igrice raditi...........

tnakir pon 31.5.2010 08:37
Sliva22 kaže...
K4i53r kaže...
Sliva22 kaže...

a da li ce igrice koje su radile na windowsima raditi i na ubuntu

Direktno instalirati igre za windowse ne mozes na linux. Za to ti postoji Wine, vecina igara radi, ali nece bas sve. ako ti windowsi sluze samo zbog igranja, napravi si dual boot, instaliraj si windowse i nakon toga linux. Linux koristi za "surfanje" internetom, slusanje glazbe, obradu grafike, pisanje tekstova, a u windowsima se igraj. Iako ce ti velik broj igara raditi i putem Wine-a.

Mislio sam ako su mi igrice na disku (D:) a windows i programi na (C:) pa ja onda formatiram disk (C:) i na njega instaliram ubuntu da li ce te iste igrice raditi...........

Ne...

 

Cak ti po defaulti Ubuntu nece citat D disk jer mislim da ne moze citati NTFS po defaultu...

K4i53r pon 31.5.2010 08:50
Sliva22 kaže...

kako da napravim novu particiju i na nju instaliram ubuntu

Ako imas windows 7:

 

start - desni klik na Computer - Manage - Disk Management - Izaberi particiju koju zelis smanjiti klikni na nju i desnim klikom izaberi shrink volume - odaberi velicinu i klikni Shrink.

 

Nakon toga ubaci ubuntu cd i pokreni instalaciju, kada dodjes do dijela kada te pita za particije odaberi ovu nocu i podijeli ju na root, home i swap.

 

root ti ne treba veci od 20 GB

home sto veci jer tamo idu svi tvoji podaci (slike, glazba i sl...)

swap 1.5 do 2 puta veci nego sto imas RAM-a

 

VAZNO- prije bilo kakvog mijenjanja diskova napravi si backup najvaznijih podataka bez kojih ne mozes ako sto krivo napravis da ne bi izgubio podatke. backup radi na vanjski disk ili si snimi na cd ili dvd....

hrvooje pon 31.5.2010 08:53
Sliva22 kaže...

Zanima me samo je li ubuntu 10.04 bolji od windows 7 ultimate(kojeg sad imam i odlican je)........

 

 

meni se čini da tebe zanima samo pokretanje trollovskih tema. kao da pitaš dal je bolje do dalmacije vozit se u kombiju nosivosti 1,5t ili kamionom. onom tko vozi 15 paleta slavonskog crijepa bolje je kamionom. zavisi šta ti radiš i šta ti treba, šta te veseli. linux je od početka zamišljen kao višekorisnički mrežni os, dok su win u početku imali samo jednom korisnika. u to vrijeme jedno računalo su koristili mnogi i svatko je imao svoj račun na računalu. tu je sigurnost i privatnost osobnih podataka bila bitna i tako je i ostalo. kod winsa se to razvijalo na drugu stranu, više ka multimediji i prije ntfs-a sigurnost i nije mogla biti bog zna kakva. zašto mi je linux draži za korištenje? jer se ne troši s vremenom. kod windowsa nakon nekog vremena trebaš brisat prefetch da bi brže radio, trebaš uklanjati zaostale stvari iz registryja, trebaš defregmentirat disk, trebaš deinstalirat programe koje ne koristiš. kod linuxa od prvog do zadnjeg dana brzina je ista.svaki program koji trebam imam na linuxu, a igre igram one koje mogu igrati.

 

svaki treći savjet na forumu o windowsima je reinstaliraj windowse. puno mi je mjesečno par sati popravljati os. eto to su moji razlozi zašto je meni bolji linux. ti možda imaš  druge potrebe pa će tebi biti bolji neki drugi os, npr. win7.

milicevic pon 31.5.2010 09:06

Ovisi za što ti triba!Preporuka je da probaš pa sam odlučiš. Ima dosta distibucija Linux.


Za mene je Windows 7 bolji samo i jedino za igre ili programe koji još ne podržavaju Linux (npr. Photoshop ili AutoCAD - ali i za njih postoje besplaten alternative na linuxu sa triba viditi dali ti odgovaraju).


Ubunu je bolji za sve ostalo.


 


Ali ako nisi "gamer" ili ne koristiš autoCAD ili neki sličan alat za koji ne možeš pronaći alternativu koja tebi odgovara, onda uzmi linux (npr. Ubuntu). 


 


Osobno koristim Windows XP isključivo radi AutoCAD-a electrical :( Inače, druga mi računala vrte linux kao zmajevi :D