Linux

Linux - pitanja i odgovori

Zechina sub 3.8.2019 00:16

Da malo osvježim temu:

Mnogi bi željeli switchnuti sa xxx OS-a i bar probati Linux. Kao što se vidi iz prethodnih postova, čest je slučaj da ljudi upogone staro računalo, npr laptop koji drhti pod npr desetkom i postave neku Linux distru. No kako to već često biva, stari hw nije ponajbolje podržan pod novim OSom, pa je često jedina dobitna varijanta pronaći dovoljno staru/novu distru koja će podržavati stari hw a ujedno imati što više prednosti (fićra) modernog OSa.

Doista, ako se još doda nešto RAMa a HDD zamijeni SSDom, pa još pronađe zamjenska baterija, vrlo lako se može dobiti solidno mobilno računalo, možda ne kao primarno ali dostatno za većinu casual upotrebe.

Kako bilo, neka investicija je tu, gotovo u pravilu, nužna; za ovo gore možemo okvirno govoriti o 50-200€.

 

Sve ovo do sad sam otipkao kao bi opravdao možebitno bolju soluciju, kupovinu potpuno novog jeftinjara Linux laptopa.

Nažalost, za free 128GB eMMC upgrade smo zakasnili, ali sa cijenom od cca 200$, pa čak i ako uračunamo dodatne dadžbine, ovo meni zvuči vrlo interesantno:

Pinebook Pro za samo 200$ predprodajna cijena, stiže do kraja godine:

https://www.pine64.org/pinebook-pro/

https://store.pine64.org/?product=14-pinebook-pro-linux-laptop

 

Ugl vjerojatno bolje od chromebooka i sa preinstaliranim "pravim" Linuxom.

1.26 kg, 33x22 debljine 1,2cm - metalno Mg kućište, 10000mAH baterija na Cortex ARM64 CPU - mobilnost do jaja.

 

pReviews:
https://www.omgubuntu.co.uk/2019/01/pinebook-pro-linux-laptop-coming-soon

https://itsfoss.com/pinebook-pro/

https://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2019/07/05/google-chromebook-challenger-pinebook-pro-gets-privacy-switches-and-july-pre-order-date/

 

 

U paru bi entuzijastima & Linux puristima pasao i Purism Librem 5 GNU/Linux smartphone, ali meni je 400$ previše za tu zahebanciju. 

ihush pon 5.8.2019 15:59

-sve što inače pokreće distra/linux/andorid.. tj ono što može HW a to je za cpu = sve, za gpu ovisno o generaciji, npr mali-860 podržava OpenCL 1.2full, dakle radi minecraft (req. ogl1.2..) itd. tj za svaku app pročitaš reqirementse i vjerojatno je 'najvažniji' gpu za frontend-gui, dok je to ekvivalent directx-11 ... tj to je gpu prošle generacije i vjerojatno neće ići dalje (serija Bigfrost1-2-3.. tj ogl2 i dx12..)

 

ili prevedeno, ovaj book je zastarjelo smeće koje neki startup želi uvaliti, vjerojatno korištenjem nekih eu fondova ili sl. ili kao i bezbrojni pokušaji Canonicala s ubuntuom, 'samo što nije'..

Zechina pon 5.8.2019 17:06

> ili prevedeno, ovaj book je zastarjelo smeće koje neki startup želi uvaliti, vjerojatno korištenjem nekih eu fondova ili sl. ili kao i bezbrojni pokušaji Canonicala s ubuntuom, 'samo što nije'..

Nije baš tako (u stvari kakaš).

Pine Microystems / Pine64 je poznat i popularan među "alternativcima". Onih svojih prvih "Linux laptopa" po 89$ od prije 2 godine su prodali podosta.

Za američansku firmu bi bilo podosta čudno da koristi Eu fondove, zar ne? :D Financiranje za npr PINE A64 (klon RPi) je bilo javno, samo tu su digli 1,7M$.

 

zastarjelo smeće

  • 64-Bit Dual-Core ARM 1.8GHz Cortex A72 and Quad-Core ARM 1.4GHz Cortex A53 CPU
  • Quad-Core MALI T-860 GPU
  • 4 GB LPDDR4 Dual DRAM, 64 GB eMMC 5.0 storage...

Pa ja bih vrlo rado ovakvo "zastarjelo smeće", po toj cijeni.

 

Pogledaj cijenu Pyre npr - cca 500€+VAT

https://pyra-handheld.com/boards/pages/pyra/

 

@ARM64

pa nije to Windows RT pa da nemaš softvera, pobogu. Portano je sve bitno.

Ovo dolazi sa Ubuntu/Debian/Chromium OS itd po želji; ne sumnjam da će biti predinstalirano sve što ti treba (i ne treba).

Ujedno, ovaj CPU itd će bez većeg problema vrtiti virtualku za neprezahtjevne Linux x86 apps (QEMU + KVM/Xen). KVM je Linux, ne postoji (neizvediv je) jednako efikasan kernel hypervisor supstitut za Win kernel (ide one tvoje mantre "sve je to soft, sve je to isto").

Osim toga, već samo da uzmeš verziju sa Chromium OS, imaš većinu stvari sa Android + Chrome OS stores (milijuni appsa).

ihush pon 5.8.2019 17:55
Zechina kaže...

> ili prevedeno, ovaj book je zastarjelo smeće koje neki startup želi uvaliti, vjerojatno korištenjem nekih eu fondova ili sl. ili kao i bezbrojni pokušaji Canonicala s ubuntuom, 'samo što nije'..

Nije baš tako (u stvari kakaš).

...

 

Ujedno, ovaj CPU itd će bez većeg problema vrtiti virtualku za neprezahtjevne Linux x86 apps (QEMU + KVM/Xen). KVM je Linux, ne postoji (neizvediv je) jednako efikasan kernel hypervisor supstitut za Win kernel (ide one tvoje mantre "sve je to soft, sve je to isto").

..

- naravno :)

ili gle, to je HW iz 2015te, sad je 2019ta gpu-mali-g77.valhall.1gen.. (i možemo po prethodnima očekivati 3-4 generacije..). + danas kad su 8core već u svakom mobaču, ovo je 2+4corea.. no može, ima odgovarajuće simdove, radi samo pitanje kad počne štekati, možda na yt-klipićima, možda još gidinama glatko radi sve + 300fps kock u krizi :)))

 

- a ono, svugdje vidiš MS-win? :)) znaš vic s roršahovim mrljama-sisama? .. Rorschach-ov.. no ok, pustimo to psiholozima, tu sam za soft .. i da, sve je to soft, a ako nisi znao, i Msov hyper v je iz istog krda-stada-jata, tj ne tako davno kupljeno od novella, s *nixa, ono što misliš kad kažeš xen, pa kad kažeš da je nešto bolje, da, bolje od istog/samog sebe :))) lol ali zabavno je. U pravu si.

 

kao odgovor hrvooju je svaka kompatibilna app koja radi kompatibilnim cpu uz zadovoljavanje requirementsa kao ram, diska/storagea .. i gpu-a ako je frontend ovisna.

ihush pon 5.8.2019 23:27

-kažu (mada je i dalje domena rekla-kazala..) da je neon-kde port.. pa tad radi ono što radi pod kde, ko pravi linux-pc. No s druge strane, dok nemam u rukama 'ne vjerujem' (recimo ateista u takvim pitanjima) :))

mario.L_hr pon 5.8.2019 23:41

Dečki pa meni RapberryPi 2 B+ (Quad Core ARM 0,9 Ghz i 1 GB SDRAM) vrti prilagođenu verziju Debiana (Raspbian) na koju mogu instalirati manje više što želim. Kod surfanja me žderu novi sadržaji (malo RAM-a i ne baš prejaki procesor) ali Kodi naprosto leti (u Full HD rezoluciji).

 

Napenalio sam se na novu verziju RaspberryPi 4 (https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-4-model-b/specifications/) s 4 GB RAM-a. Zakačiš ga na TV i imaš sve u jednom (računalo i moćni media player). Ovaj stari će završiti u hobi avanturama za klinca.

Zechina uto 6.8.2019 00:37
ihush kaže...
Zechina kaže...

> ili prevedeno, ovaj book je zastarjelo smeće koje neki startup želi uvaliti, vjerojatno korištenjem nekih eu fondova ili sl. ili kao i bezbrojni pokušaji Canonicala s ubuntuom, 'samo što nije'..

Nije baš tako (u stvari kakaš).

...

 

Ujedno, ovaj CPU itd će bez većeg problema vrtiti virtualku za neprezahtjevne Linux x86 apps (QEMU + KVM/Xen). KVM je Linux, ne postoji (neizvediv je) jednako efikasan kernel hypervisor supstitut za Win kernel (ide one tvoje mantre "sve je to soft, sve je to isto").

..

- naravno :)

ili gle, to je HW iz 2015te, sad je 2019ta gpu-mali-g77.valhall.1gen.. (i možemo po prethodnima očekivati 3-4 generacije..). + danas kad su 8core već u svakom mobaču, ovo je 2+4corea.. no može, ima odgovarajuće simdove, radi samo pitanje kad počne štekati, možda na yt-klipićima, možda još gidinama glatko radi sve + 300fps kock u krizi :)))

 

- a ono, svugdje vidiš MS-win? :)) znaš vic s roršahovim mrljama-sisama? .. Rorschach-ov.. no ok, pustimo to psiholozima, tu sam za soft .. i da, sve je to soft, a ako nisi znao, i Msov hyper v je iz istog krda-stada-jata, tj ne tako davno kupljeno od novella, s *nixa, ono što misliš kad kažeš xen, pa kad kažeš da je nešto bolje, da, bolje od istog/samog sebe :))) lol ali zabavno je. U pravu si.

 

kao odgovor hrvooju je svaka kompatibilna app koja radi kompatibilnim cpu uz zadovoljavanje requirementsa kao ram, diska/storagea .. i gpu-a ako je frontend ovisna.

 

Kod tebe skoro nikad ne mogu ubrati kad provociraš provokacije radi pa se praviš glup, a kad fakat nešto ne kužiš.

 

1.) Jbt ovo tipkam na "pravom" laptopu kojeg je cpu+gpu iz 2011. (Pentium B960 dual core, 2.2 GHz) sa embedded "Intel HD Graphics"; na njemu mogu i dalje raditi čuda (npr zahtjevni filteri  u Photoshopu CS4 u VirtualBoxu, bez trzanja, usporavanja itd). Sam laptop je predstavljen tek 2012. (!), ovdje se regularno prodavao do 2015. Pa sad translatiraj - primjeni ovdje (2015>2019) ;)

Već 7-8 godina cpu+gpu nisu usko grlo za regularnu primjenu, koliko god da se i dalje tehnologija ugl. eksponencijalno razvija.

 

2.) Ne samo da nije riječ o "tehnološki inferiornom" hw (bitnim dijelom odgovara RPi4 - sad reci i da to nije iz 2019!), ili kako bi ti rekao "radi samo pitanje kad počne štekati, možda na yt-klipićima - da si bar ovlaš pogledao, vidio bi link upravo na 4K i fullHD yt video:

Pinebook Pro - 4K playback, Youtube, WebGL and Quake 3 Demo

https://youtu.be/F-Yh8uiA2TY

 

3.) Govorimo o seksi, funkcionalnom ultra prijenosnom laptopu, baterije od 10000mAH, za <1400Kn. Ako mu baš želiš naći mane, sigurno ćeš ih naći - ali nađi bolje za tu paru. I dare you.

 

4.) "+ danas kad su 8core već u svakom mobaču" - ovo ti je takav seljački argument da te može biti sram.

Postoji onaj prastari vic koji se još odnosio na x86, a puno više je primjenjiv na ARM:

"Što radi CPU 95% vremena u kompjuteru? IDLA (miruje).". Nabijem te na jezgre.

Ono što većina ne zna jest da te jezgre u mobitelima čak i da ih forsaš ne mogu raditi non-stop jer bi ti mob u manje od minutu pregorio/eksplodirao. One u 90% slučajeva služe samo kao boost/throttle za brže startanje apps itd. Dodatno, da bi ih doista ultra koristio, morao bi imati spec. napisane/kompajlirane apps baš za to. Koliko znam, osim pojedinih igrica to nitko ne radi.

Ili da pojednostavim:

dual core itekako ima smisla; quad core vs dual core je mjerljivo i osjeti se, ali neproporcionalno troši bateriju (i pregrijava se); eight-core je uglavnom marketinški trik. Dobro da nisi naveo 128-bit appse ;)

 

----

- a ono, svugdje vidiš MS-win? (snip) pa kad kažeš da je nešto bolje, da, bolje od istog/samog sebe 

 

A daj više čitaj sa razumijevanjem (ili prestani trolati).
Dakle da ponovim:

KVM je Linux, ne postoji (neizvediv je) jednako efikasan kernel hypervisor supstitut za Win kernel (ide one tvoje mantre "sve je to soft, sve je to isto").

Ne samo da "soft nije soft", već i Linux kernel NIJE Win kernel (a "Linux" JE de facto "Linux kernel").

Bitna je razlika, ne sličnosti.

Linux (kernel) je plastelin, koncipiran da bude ultra-kompatibilan, oduvijek. Win kernel u pravilu nije kompatibilan niti sa samim sobom (sjeti se debakla sa Win 8 iteracijama, da ne spominjem x86 vs ARm razlike, samo bilo koju verziju 8x sa susjednom).

Posljedično, eklatantan primjer: chromebook "chroot" + kvm (ili kako li se već zove vm na cbook) "trik" omogućuje da se pod istim kernelom vrti drugi (ali srodan, linux) OS - konkretno pod chrome/chromium OSom Android ili "pravi Linux" gotovo bez ikakvog laga. To je nemoguće izvesti pod Winsima u istim uvjetima, čak i pod istom cpu arhitekturom (...što ne znači da hypervisor nije moguć i da ne hyper v ne  radi odlično pod Winsima - ali samo ako imaš dovoljno nabrijani hw).

Ili:

Na ovakvom jeftinjara hw možeš pogoniti qemu+kvm i neusporedivo bolje emulirati drugi cpu jer isti LINUX kernel dobrim dijelom dijeli iste resurse kao što bi i u "primarnom" modu. Power of Linux, as it is.

Entry Point sri 7.8.2019 11:52

Pinebook je fantastičan za studente, za light laptop nositi okolo, sa odličnom baterijom. Što ti više treba za osnovne stvari?

 

Evo da se nadovežem na Zechinu, ja imam Lenovo thinkpad x230 (7 godina star).  IPS panel, i5 3520M, 2 jezgre 4 threada, 8 GB ddr3 (max) i SSD. Laptop je ultra mobilan sa ogrmnom baterijom koja traje 10-11 sati i još može sigurno 10 godina bez problema služiti svrsi.

 

Nedavno sam nećacima poklonio 10 godina stari PC sa core2quad procesorom, 8GB DDR2, SSD, i XFX R270 grafuljom. Komp rastura, još 10 godina može sigurno.

Darky sri 14.8.2019 13:35

Danas sam kupio novi laptop lenovo Ideapad 330 sa Ryzen 3 i stavim gore Ubuntu...
totalni kuršlus...
stavim Mint sve radi kako treba (osim WiFi koji sam morao posebno kompajlirati -  Realtek čip)
intersantno ovo je sad već treći laptop koji ima problem sa ubuntu.
i sad imam na običnim PC Ubuntu a na laptopima Mint.

Zechina čet 15.8.2019 04:32
Darky kaže...

Danas sam kupio novi laptop lenovo Ideapad 330 sa Ryzen 3 i stavim gore Ubuntu...
totalni kuršlus...
stavim Mint sve radi kako treba (osim WiFi koji sam morao posebno kompajlirati -  Realtek čip)
intersantno ovo je sad već treći laptop koji ima problem sa ubuntu.
i sad imam na običnim PC Ubuntu a na laptopima Mint.

 

Hm, i ja sam skoro uvijek imao problema s Ubuntu, a nikad s Mintom. To mi nikad nije bilo jasno.
I ona glupa fora s Windowsima nekad - da ti se instaliraju tek "iz treće", a s istim postavkama - to mi se desilo par puta sa Ubuntu.

Darky sri 21.8.2019 19:23

ok novi laptop Lenovo ideapad 330
AMD Ryzen 3 2200U with Radeon Vega Mobile Gfx × 2
Linux mint 19.2 Cinamon

Kernel 5.0.0-25-generic

Problem, grijanje laptopa, svako malo se smrzne i zblokira

Problem sam za sad riješio sa
- Indikator CPU frekvencije
postavljen na štedljivo

- Psenzor

za sad pokazuje najviše 51 °C
ali...
trebao bih neko bolje rješenje ako ga ima

Kučište ima sa donje strane rešetku za zrak, ali nisam čuo da bi ventilacija radila...

Darky čet 22.8.2019 04:25
hrvooje kaže...
Ako koristiš Chrome, jesi li probao uključiti hardversku akceleraciju umjesto softverske?

 ne, chrome nemam ni instaliran, samo firefox

pratio sam upute oko AMD VGA drivera i uključio HW akceleraciju
za sad kad je u štedljivom načinu rada nije problem, ali htio bih to riješiti
jal neko zna ima li kakav program za kontrolu ventilatora hlađenja ?

 

 

bunker čet 22.8.2019 12:13


Mint cinnamon zna imati boljku baš u vidu tih povremenih full usage opterećenja a rezultati toga mogu biti svakakvi.

Najbrze ti je da probas npr manjaro kde jer ti je kod njega vrlo lako povući drajvere i podesiti hardversku akceleraciju za sav rad a ne samo za browser ili player...

EricCartman sub 24.8.2019 01:05
Zechina kaže...

Da malo osvježim temu:

Mnogi bi željeli switchnuti sa xxx OS-a i bar probati Linux. Kao što se vidi iz prethodnih postova, čest je slučaj da ljudi upogone staro računalo, npr laptop koji drhti pod npr desetkom i postave neku Linux distru. No kako to već često biva, stari hw nije ponajbolje podržan pod novim OSom, pa je često jedina dobitna varijanta pronaći dovoljno staru/novu distru koja će podržavati stari hw a ujedno imati što više prednosti (fićra) modernog OSa.

Doista, ako se još doda nešto RAMa a HDD zamijeni SSDom, pa još pronađe zamjenska baterija, vrlo lako se može dobiti solidno mobilno računalo, možda ne kao primarno ali dostatno za većinu casual upotrebe.

Kako bilo, neka investicija je tu, gotovo u pravilu, nužna; za ovo gore možemo okvirno govoriti o 50-200€.

 

Sve ovo do sad sam otipkao kao bi opravdao možebitno bolju soluciju, kupovinu potpuno novog jeftinjara Linux laptopa.

Nažalost, za free 128GB eMMC upgrade smo zakasnili, ali sa cijenom od cca 200$, pa čak i ako uračunamo dodatne dadžbine, ovo meni zvuči vrlo interesantno:

Pinebook Pro za samo 200$ predprodajna cijena, stiže do kraja godine:

https://www.pine64.org/pinebook-pro/

https://store.pine64.org/?product=14-pinebook-pro-linux-laptop

 

Ugl vjerojatno bolje od chromebooka i sa preinstaliranim "pravim" Linuxom.

1.26 kg, 33x22 debljine 1,2cm - metalno Mg kućište, 10000mAH baterija na Cortex ARM64 CPU - mobilnost do jaja.

 

.....

Ovo dolazi sa Ubuntu/Debian/Chromium OS itd po želji; ne sumnjam da će biti predinstalirano sve što ti treba (i ne treba).

 Ako bih htio Linux Mint na njega, to bi išlo lagano? Razmišljam fkt upiknuti jednog... to je de facto smartfon ploča u laptop kućištu

Friday sub 24.8.2019 09:26
mario.L_hr kaže...

Dečki pa meni RapberryPi 2 B+ (Quad Core ARM 0,9 Ghz i 1 GB SDRAM) vrti prilagođenu verziju Debiana (Raspbian) na koju mogu instalirati manje više što želim. Kod surfanja me žderu novi sadržaji (malo RAM-a i ne baš prejaki procesor) ali Kodi naprosto leti (u Full HD rezoluciji).

 

Napenalio sam se na novu verziju RaspberryPi 4 (https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-4-model-b/specifications/) s 4 GB RAM-a. Zakačiš ga na TV i imaš sve u jednom (računalo i moćni media player). Ovaj stari će završiti u hobi avanturama za klinca.

 

Za razliku od trojke (koju sam dao starom za KODI) na cetvorci je surfanje posve normalno kao na PC-u. Nista ne steka, pravi gust. Vrtim cak i minecraft server na njemu za cure svoje i radi super.

 

Pitanje od windows njuba - planiram uzeti USB SSD za koristenje iskljucivo sa rpi. Da li moram nesto mountati kad ga ubodem u usb port? Ili ima neki plug'n'play?

Entry Point sub 24.8.2019 09:43
Friday kaže...
mario.L_hr kaže...

Dečki pa meni RapberryPi 2 B+ (Quad Core ARM 0,9 Ghz i 1 GB SDRAM) vrti prilagođenu verziju Debiana (Raspbian) na koju mogu instalirati manje više što želim. Kod surfanja me žderu novi sadržaji (malo RAM-a i ne baš prejaki procesor) ali Kodi naprosto leti (u Full HD rezoluciji).

 

Napenalio sam se na novu verziju RaspberryPi 4 (https://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-4-model-b/specifications/) s 4 GB RAM-a. Zakačiš ga na TV i imaš sve u jednom (računalo i moćni media player). Ovaj stari će završiti u hobi avanturama za klinca.

 

Za razliku od trojke (koju sam dao starom za KODI) na cetvorci je surfanje posve normalno kao na PC-u. Nista ne steka, pravi gust. Vrtim cak i minecraft server na njemu za cure svoje i radi super.

 

Pitanje od windows njuba - planiram uzeti USB SSD za koristenje iskljucivo sa rpi. Da li moram nesto mountati kad ga ubodem u usb port? Ili ima neki plug'n'play?

 By default, your Raspberry Pi automatically mounts some of the popular file systems such as FAT, NTFS, and HFS+ at the /media/pi/<HARD-DRIVE-LABEL>location.

 

Možda ovo pomogne:

 

https://www.raspberrypi.org/documentation/configuration/external-storage.md

Entry Point sub 24.8.2019 12:45
Friday kaže...

Shvatio sam zapravo da ce mi USB stick od 128 GB biti i vise nego dovoljan i da mi ne trebaju dodatni kablovi pa sam ga narucio. Pretpostavljam da onda sve isto vrijedi?

 Nema nikakve razlike, trebalo bi raditi bez problema.

Zechina ned 25.8.2019 15:02
EricCartman kaže...
Zechina kaže...

 

Pinebook Pro 

 

.....

Ovo dolazi sa Ubuntu/Debian/Chromium OS itd po želji; ne sumnjam da će biti predinstalirano sve što ti treba (i ne treba).

 Ako bih htio Linux Mint na njega, to bi išlo lagano? Razmišljam fkt upiknuti jednog... to je de facto smartfon ploča u laptop kućištu

 

Moralo bi ići bez problema. Po najavama, može se izabrati predinstalirana verzija s Ubuntu - a Mint je uglavnom ispolirana verzija istog.

Zechina ned 25.8.2019 16:29

btw refurbiširao sam neki stari laptop, klasika, stavio mu 4+4 rama +ssd + Mint. Zapanjujuće dobro radi, leti :) ...bar za sad.

Mislio sam ga otpisati jer se prethodna probna instalacija Minta bootala minutama. Sad se iz potpunog mrtvila diže za desetak sekundi. Multitab Chrome ga ne kolje, GIMP fino radi... da ne znam, rekao bih da je star godinu dana a ne cca 6. Baš sve, ono, leti. Mint je Tina MATE, 19.2 (LTS). Investicija 600kn (imao sam SSD pa je 200).